بلیط هواپیما

قطار گردشگری شمال و جاذبه هایی که در عمر خود ندیده اید

سوار بر قطار به اعماق جنگل بروید. تجربه ای متفاوت از تماشای طبیعت و قطار سواری که هر دو جداگانه بسیار لذت بخش هستند و در کنار هم قرار گرفتنشان آن ها را بیش از پیش لذت بخش می سازد. قطار گردشگری تهران شمال (سوادکوه یا سه خط طلا) برای یک روز هم که شده این تجربه را در اختیار شما قرار می دهد. در این مطلب با الی گشت همراه شوید تا ببینید پیشینه قطار تهران شمال چیست؟ قطار گردشگری شمال دقیقا چه ویژگی هایی دارد؟ از چه مسیرهای می گذرد و جاذبه هایش چیست؟ تا بتوانید در صورت تمایل بلیط آن را خریداری کنید و روزی شاد را به همراه دوستانتان سپری کنید.

قطار گردشگری شمال

انتخاب قطار برای سفر

گروهی از افراد سفر با قطار را به هر وسیله نقلیه دیگری ترجیح می دهند، از جمله مزایای آن راحتی در طول سفر، داشتن فضایی اختصاصی و امکان دربست گرفتن کوپه‌ ها، قیمت مناسب، امکان راه رفتن، امکان رفتن به رستوران و گرم کردن غذا و … است. در صورتی که شما هم جزو این دسته افراد هستید و نمی دانید قطار مناسب برای سفر چه ویژگی هایی دارد پیشنهاد می کنیم سری به این مطلب بزنید تا با درنظر گرفتن تمام ویژگی ها بهترین انتخاب مخصوص خودتان را انجام دهید.

پیشینه قطار تهران شمال

مسیر ۳۷۰ کیلومتری راه آهن تهران – شمال، از گرمسار آغاز شده و تا گلوگاه ادامه دارد. از سال ۱۳۱۶ شروع به فعالیت کرده و از شبکه های ریلی قدیمی کشور محسوب می گردد. همین امر موجب تبدیل آن به بخشی از تاریخ راه آهن کشورمان شده است. شاهکار مهندسی سازه را می توان در پل های فوق العاده زیبای ورسک، اوریم و کلانتری مشاهده کرد.

همچنین خانه های باقی مانده از آن زمان، که کارگران و عوامل خارجی سازنده مسیر در آن ها اسکان داشتند در کنار ساختمان های ۲۲ ایستگاه راه آهن شمال با بافت های سنتیشان، همه و همه از جاذبه های این مسیر به شمار می روند. عبور قطار از کوه های سر به فلک کشیده، جنگل های مازندران، تونل ها و پل های متصل به هم بخشی از جاذبه های گردشگری این منطقه را تشکیل داده که هر مسافری از تجربه آن لذت خواهد برد.

برای خرید بلیط قطار به مقصد سواد کوه، شیرگاه یا سایر شهرهای ایران می توانید به وبسایت الی گشت مراجعه کنید.

پل های مسیر قطار گردشگری تهران شمال

قطار گردشگری شمال چیست؟

مسیر قطار تهران شمال آنقدر زیبا بود که خودش تبدیل به مقصدی برای گردشگران شد. قطاری که مقصد آخرش همان مبدا حرکت شما است. در این قطار هدف شما رفتن و رسیدن به مقصد نیست بلکه تنها برای تماشای زیبایی های جاده راهی سفر می شوید. در قطار معمولی تهران شمال فقط در ایستگاه ها توقف دارید و زمانی برای گشت زنی نخواهید داشت.

این قطار زیباترین نقاط راه را به شما نشان می دهد و در مناطق مشخصی توقف می کند تا مسافران گشتی بزنند و از به تماشای مناظر زیبای اطرافشان بپردازند.

در صورت که تور قطار گردشگری شمال را تهیه کنید باید ساعت ۷ صبح در راه آهن تهران حاضر شوید. صبحانه را در قطار نوش جان کنید و سپس ورامین، گرمسار، حبله رود را پشت سر می گذارید. پس از آن می توانید اولین ایستگاه تدارکاتی سال های اولیه راه آهن را مشاهده کنید. بخش از هیجان انگیزترین دیدنی های مسیر کبوتردره، سیمین دشت و زرین دشت هستند.

مسیر ریلی تهران شمال

کم کم به کوهستان می رسید و در شوراب از قطار پیاده خواهید شد. اگر علاقه داشته باشید می توانید به توضیحاتی که توسط راهنمای تور درباره نحوه ساخت خط آهن تهران شمال و چالش های پیش روی آن داده می شود گوش دهید. بعد از استراحت و عکاسی دوباره راهی می شوید و این بار سازه هایی چون پل ورسک، سه خط طلا و … را خواهید دید.

نگران نباشید قطعا در پل ورسک توقف می کنید و می توانید با خیال راحت پل تاریخی را تماشا کنید. نهار در قطار سرو می شود و بعد از آن به پل سفید و منطقه شیرگاه می رسید. این جا محلی مناسب برای تماشای جنگل های بکر مازندران است. پس از آن هم قطار به سمت تهران حرکت کرده البته عصرانه و شام هم سرو خواهد شد. حدود ۱۱ شب به راه آهن تهران خواهید رسید.

تونل گدوک یکی از جاذبه های تور قطار گردشگری شمال

جاذبه های قطار گردشگری تهران شمال

قطار تهران شمال مسیر پر پیچ و تابی را طی می کند و دیدنی های زیادی را پشت سر می گذارد. مسافران قطار گردشگری شمال فقط برای دیدن همین مناظر و تماشای آن ها راهی سفر شده اند، در ادامه معروف ترین جاذبه ها مسیر را به شما معرفی می کنیم.

پل ورسک، شاهکار دنیای مهندسی ایران

پل ورسک یکی از بزرگترین پل‌ های راه‌ آهن سراسر کشور است که در شهرستان سواد کوه مازندران و در ارتفاعات روستای ورسک واقع شده است. این که در آن زمان و با امکانات محدود، پلی با ارتفاع ۱۱۰ متری از ته دره ساخته شد را می توان شاهکار مهندسی راه آهن کشور دانست. شرکت دانمارکی کامپساکس پل را با ضمانت ۷۰ ساله احداث کرد. بعدها در زمان جنگ جهانی دوم نخست وزیر انگلیس، وینستون چرچیل به پل ورسک لقب پل پیروزی را اعتا کرد. مهرماه ۱۳۵۶ پل ورسک با شماره ۱۵۳۴ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و جالب است بدانید که نامش در قسمت پل‌ های با ارتفاع بیش از ۶۱ متر کتاب رکوردهای گینس نیز به ثبت رسیده است. اگر می خواهید درباره آن بیشتر بدانید، مطلب پل ورسک را بخوانید.

پل ورسک جاذبه های دیدنی مسیر تهران سوادکوه

تونل بی انتهای ۵۵ گدوک

یکی از طولانی ترین تونل های این مسیر به طول ۳ کیلومتر تونل ۵۵ گدوک نام دارد که ویژگی هایی مانند طولانی بودن و دقت در ساخت، آن را از سایر تونل ها متمایز ساخته است. از دیگر ویژگی های تونل آن است که هیچ پیچ و خمی ندارد و از همان هنگام ورود می توانید خروجی تونل و سوسوی نور آن سمت را ببینید.

سه خط طلایی

در بخشی از این مسیر پر پیچ و خم قطار گردشگری شمال، ریل راه آهن شبیه به ماری سه بار دور کوه می پیچد تا در مسیر اصلی و همسطح خود قرار بگیرد. مردم محلی آن را سه خط طلایی نام نهادند که در حد فاصل ایستگاه گدوک تا ورسک قرار گرفته است. اگر از جاده و پایین کوه آن ها را نگاه کنید، شبیه به سه خط موازی دیده می شوند. دلیل این طراحی کم کردن شیب و افزایش ضریب قدرت لوکوموتیوها بوده است. خطای دید در کنار اهمیت بالای راه آهن احتمالا دلیل انتخاب چنین عنوانی برای این بخش رویایی مسیر بوده است.

قطار گردشگری شمال و سه خط طلایی

روستای شوراب، موزه راه آهن شمال

قطار گردشگری تهران شمال در ادامه مسیر خود به روستای شوراب می رسد. روستایی در شهرتان سوادکوه که خانه های اهالی آن در دل کوه ها ساخته شده و مناظر فوق العاده ای را برای سرنشینان قطار ایجاد کرده است. افرادی که عهده دار ساخت راه آهن بودند، همراه با ناظران و کارگان خارجی در شوراب سکونت داشتند و خانه های آنان هنوز هم قابل مشاهده است. برخی از ابزارهای بکار رفته در ساخت پل مانند بیل، کلنگ و … نیز در انبارهای شرکت راه آهن شوراب قرار دارد و گروهی از گردشگران کنجکاو برای دیدنشان می روند.

شوراب روستایی در مسیر تور قطار گردشگری شمال

مسیرهای قطار تفریحی شمال

در حال حاضر قطارهای گردشگری شمال در مسیرهای سوادکوه، شیرگاه و پل سفید حرکت می کنند. در ادامه توقف گاه های آن را معرفی می کنیم.

قطار شیرگاه در دشت کویر، معدن نمک و تپه های مریخی، حبله رود، دودکش های جنی سیمین دشت، روستای شورا، سینمای روس ها و جاده گدوک توقف دارد.

قطار در پل ورسک توقف خواهد داشت و می توانید آن جا عکاسی کنید. پس از آن پل اوریم از جمله ایستگاه های محبوب گردشگران است. در ادامه مسیر غار اسپهبد خورشید یا همان غار افسانه ای قرار گرفته و بعد از آن در پل کلانتری پیاده روی خواهید داشت.

به نقل از ایرنا و به گفته مدیر کل راه آهن شمال، یوسف گران پاشا:

از سه سال پیش برنامه قطار گردشگری شمال در این شرکت فعالیت خود را شروع کرده است. این قطارحدود ۴۰۰ نفری، پنجشنبه و جمعه هر هفته مسافران و گردشگران علاقه مند به دیدن جاذبه های تاریخی راه آهن شمال را در خود جای می دهد. همچنین این مسیر برای استفاده گردشگران مازندرانی نیز در نظر گرفته شده است.

عکاسی در تور قطار تهران شمال

بلیط قطار گردشگری شمال

دقت داشته باشید که بلیط تور قطار گردشگری شمال با بلیط قطاری که هدفش جا به جایی مسافر به شهر سوادکوه و شهرهای پس از آن است متفاوت بوده و برای خریدش باید به شرکت های برگزار کننده تورهای ریلی مانند وب سایت الی گشت مراجعه کنید. قیمت تور شمال با قطار در حال حاضر بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومن است و روزهای پنجشنبه و جمعه برگزار می شود.

اگر علاقه مند به سفر با قطار هستید و مسیر برایتان جذاب تر از مقصد است پیشنهاد می کنیم سری هم به مطلب قطار گردشگری لرستان بزنید. آن هم یکی دیگر از مسیرهای جذاب گردشی است که البته از لرستان یا اراک حرکت خود را آغاز می کند.

در این مطلب با قطار تفریحی تهران شمال آشنا شدیم و بررسی کردیم که تور آن چه ویژگی هایی دارد. اگر شما هم تا به حال با این تور یک روزه یا سایر تورهای ریلی سفر کرده اید تجربه خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

موزه رترو وارنا، سفری کلاسیک در زمان!
موزه رترو وارنا، سفری کلاسیک در زمان!
باران عنکبوت در استرالیا! + تصویر
باران عنکبوت در استرالیا! + تصویر
لوکیشن های واقعی فیلم های ترسناک!
لوکیشن های واقعی فیلم های ترسناک!
بهترین جاذبه های گردشگری شوشتر
بهترین جاذبه های گردشگری شوشتر