قلعه لیماسول، موزه ای تاریخی در قبرس

لیماسول یکی از شهرهای ساحل جنوبی قبرس است که به قلعه تاریخی و قرون وسطایی اش معروف است، قلعه ای که تبدیل به یکی از موزه های تاریخی قبرس شده و در آن مجموعه ای از اشیای سفالی، سنگ قبرهای تاریخی و … نگهداری می شود. کافیست به منطقه قدیمی این شهر بروید تا با این قلعه زیبا را در مقابل خود ببینید، با رفتن به داخل این قلعه انگار از دروازه قرون وسطی عبور کرده و به قرن ها پیش سفر کرده اید. می خواهیم درباره قلعه لیماسول در قبرس حرف بزنیم، در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

قلعه لیماسول در قبرس
مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به لیماسول در قبرس
آبراه کامارس، جاذبه ای از دوران عثمانی در لارناکا
چرا با الی گشت به قبرس سفر کنیم؟

قلعه لیماسول (Limassol Castle) در قلب مرکز تاریخی شهر لیماسول، در نزدیکی بندر قدیمی قرار دارد و در حوالی سال ۱۵۹۰ در دوره عثمانی بازسازی شده است. قلعه ای که مثل بیشتر قلعه های قدیمی بارها مورد حملات و هجوم های پی در پی قرار گرفته اما دوباره بازسازی شده و به شکل و شمایل امروز رسیده است. در حیاط قلعه، رویدادهای هنری و فرهنگی زیادی برگزار می شود که جذابیت این محل را بیشتر کرده اند. اگر زمان بازدید از قلعه لیماسول با بازدید از شما همزمان باشد در این صورت شانس این را دارید تا این رویدادهای جذاب را از نزدیک ببینید. در گوشه ای از حیاط یک کتاب فروشی کوچک هست که کتاب و کارت پستال می فروشد، بروشورهایی هم به زبان یونانی و انگلیسی به طور رایگان به گردشگران داده می شود تا این قلعه و تاریخش را بهتر بشناسند.

جاذبه های قبرس

تاریخچه قلعه لیماسول

قدمت این قلعه به قرن ۱۱ برمی گردد، در آن زمان رومی ها قلعه ای بنا کردند که توانسته به مدت قرن ها دوام بیاورد و سالم بماند. ریچارد پادشاه انگلیس در سال ۱۱۹۱ و قبل از ترک قبرس، مراسم باشکوه ازدواج خود را در این قلعه برگزار کرد. در سال ۱۵۷۰ عثمانی ها این قلعه را فتح کردند تا از آن به عنوان زندان و پادگان استفاده کنند. در زمان حکومت بریتانیا این قلعه به عنوان ایستگاه پلیس و بازداشتگاه به کار می رفت. در طول سال ها این قلعه بارها مورد حمله مهاجمان مختلف قرار گرفت تا اینکه در اثر زلزله های ویرانگر سال های ۱۵۶۷ و ۱۵۶۸ آسیب های بیشتری دید و در نهایت در سال ۱۵۹۰ توسط عثمانی ها به شکل فعلی بازسازی شد. قلعه اولیه بزرگ تر از قلعه امروزی بود چون در قلعه جدید برخی از قسمت های بنای قبلی مثل تالارهای مستطیلی طبقه همکف با هم ترکیب شده اند. در زیر تالار شرقی زیر زمین بزرگی هست که تا سال ۱۹۵۰ به عنوان زندان استفاده می شد. امروز موزه قرون وسطایی قلعه در این قلعه برپا شده که گردشگران زیادی از آن دیدن می کنند.

امروز از قلعه لیماسول چه استفاده ای می شود؟

قلعه لیماسول از سال ۱۹۵۰به عنوان یکی از مهمترین بناهای تاریخی جزیره به موزه ای برای نمایش دوران قرون وسطی تبدیل شده است. طبقه دوم این موزه با مجموعه ای از اسلحه ها، جواهرات و اشیای قرون وسطایی گردشگران زیادی را جذب می کند.

قلعه لیماسول

نمایشگاه های قلعه لیماسول

 • مجموعه ای از اسلحه های قرون وسطایی
 • نمایش شیشه و برنز
 • سکه های باستانی
 • اشیای سرامیکی و وسایل زینتی
 • جواهرات فلزی و گران قیمت

در این موزه به راحتی می توانید تکامل تدریجی فرهنگ، صنایع دستی و روش زندگی قرن ۳ تا قرن ۱۸ را تماشا کنید. بناهای باستانی این قلعه به خوبی ویژگی های هر دوره تاریخی را به تصویر کشیده است. در واقع رشد و پیشرفت تاریخی، اقتصادی، هنری و اجتماعی قبرس در طی قرن ها به خوبی در مجموعه آثار موزه ملموس است. بازدید از هر کدام از این مجموعه ها آنقدر جذاب است که می تواند برای دقایقی شما را سرگرم کنند. بدون شک یکی از جذاب ترین بخش ها، سکه های باستانی است که در آن مجموعه ای از سکه های قدیمی از قرن های مختلف در کنار هم به نمایش در آمده اند.

سفر به قبرس

حقایق جالب درباره قلعه لیماسول

 • بر روی پشت بام این قلعه چشم انداز جذابی از شهر، کلیساها و مساجد را می بینید حتما به سکوی تماشای بروید چون چشم اندازهای پانارومایی از دریا و شهر جذاب و خیره کننده است. بعد از تماشای مجموعه های این موزه زمانی را هم به تماشای چشم اندازهای اطراف اختصاص دهید تا نمای کلی از شهر را از بالا ببینید.
 • با بازدید از این قلعه مطمئنا به روزهای اولیه ی دوران قرون وسطی برمی گردید. در قبرس هیچ چیز غیر ممکن نیست و دروازه های ورود به قرون وسطی در این قلعه تاریخی قرار دارد.

چگونه به قلعه لیماسول برویم؟

این قلعه در بخش غربی شهر لیماسول و در بخش قدیمی شهر قرار دارد. اگر می خواهید با اتوبوس به بازدید از این قلعه بروید باید سوار اتوبوس شماره ۳۰ شوید و در ایستگاه «بندر قدیمی» پیاده شوید. قلعه درست در روبروی ایستگاه قرار دارد و پیدا کردن آن راحت است.

زمان بازدید از قلعه لیماسول

 • دوشنبه – جمعه : ۸ تا ۱۷
 • شنبه: ۹ تا ۱۷
 • یکشنبه: ۱۰ تا ۱۳
 • این قلعه در تعطیلات عمومی بسته است.

هزینه بلیط قلعه لیماسول

هزینه بلیط این قلعه ۴٫۵ یورو است اما اگر با گروه  های بیشتر از ۱۰ نفره و به همراه تورهای گردشگری به بازدید از این قلعه بروید ۲۰ درصد تخفیف دارید.

منبع: kiprinform.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code