قلعه هواسونگ کره جنوبی، دژی که از معماری کره ای پیروی نمی کند!

قلعه هواسونگ کره جنوبی | Hwaseong Fortress

یکی از معروفترین جاذبه های کره جنوبی، قلعه هواسونگ است که در شهر سوون واقع شده و در سال ۱۹۹۷ به عنوان یک میراث جهانی در فهرست یونسکو به ثبت رسید. پادشاه جئونگجو چوسان در سال ۱۷۹۶ قلعه هواسونگ کره را برای تکریم از پدرش پرنس سادو این مجموعه را ساخت. قلعه هواسونگ در اواخر قرن ۱۸ به عنوان یکی از نمادهای کره جنوبی محسوب می شد و هنوز هم دارای معماری خاصی است که نظر گردشگران را به خود جلب می کند. ال گشت در ادامه به معرفی این قلعه، معماری و تاریخ آن پرداخته است. با ما همراه باشید:

قلعه هواسونگ کره

معماری

این قلعه ترکیبی از سبک سنتی شرقی و غربی است که آن را از دیگر ساختمان های کره ای متمایز می کند.

چهار دروازه

مطالب مرتبط:
جاذبه ای با بیش از ۱۲ هزار اثر ارزشمند: موزه ملی کره
آشنایی با جملات پرکاربرد کره ای در سفر

این قلعه دارای ۴ دروازه است:

  • دروازه غربی | Hwaseomun
  • دروازه شمالی | Janganmun
  • دروازه جنوبی | Paldalmun
  • دروازه شرقی | Changnyongmun
قلعه هواسونگ | جاذبه کره

دروازه شمالی و جنوبی از دیگر دروازه ها بزرگ تر هستند و سقف آن ها شبیه به دروازه نامدائمون سئول است و از سنگ و چوب ساخته شده اند. در زمان جنگ کره، دروازه جنوبی به آتش کشیده شد و سپس در سال ۱۹۷۵ بازسازی شد. دروازه شمالی که از ساختمان اولیه قلعه باقیمانده بود، از نابود شدن نجات یافت. دو عمارت چوبی دو طبقه ای در دروازه های شمالی و جنوبی دیده می شود، در حالی که دروازه های شرقی و غربی، عمارت های یک طبقه ای دارند. طراحی باشکوه دروازه شمالی تمایل پادشاه جئونگجو را نسبت به انتقال پایتخت و سوون نشان می دهد. دژهای مینیاتوری که جایگاه نگهبان ها بودند، دروازه ها را محاصره کرده اند.

قلعه هواسونگ

دیوار قلعه هواسونگ کره

عرض دیوار قلعه هواسونگ کره ۵٫۷۴ کیلومتر و ارتفاع آن به ۶ متر می رسد که دور تا دور زمینی به مساحت ۱٫۵ کیلومتر مربع را احاطه کرده اند. صنعتگران معمولا در زمین های پست، دیوارهای بلندتری نسبت به زمین های کوهستانی می ساختند، ادغام زمین به یک قلعه دفاعی، چیزی که در معماری چینی و ژاپنی کمتر دیده می شود. جان پناه های ساخته شده از سنگ و آجر، مانند بیشتر بخش های قلعه، ۱٫۲ متر ارتفاع دارند.

سه چهارم بخش جنوبی، با اینکه بازسازی نشده، همچنان به خوبی حفظ می شود و می توانید در آن پیاده روی کنید.

دیوار قلعه هواسونگ کره

سازه دیوارها

در اصل، چهل و هشت سازه بر روی دیوار قلعه ها بوده اند، اما هفت مورد از آنها به دلیل سیل، جنگ و … نابود شده اند. قلعه شامل یک سیل‌گیر، ۴ دروازه خصوصی، ۴ زمین نگهبانی، دو برج دیده بانی، دو بخش فرماندهی، دو سکوی شلیک، پنج سنگر اسلحه گرم، پنج برج پاسداری، یک برج نوری و ۹ سنگر می شود.

۳ برج نگهبانی از قلعه حفاظت می کردند که در حال حاضر تنها ۲ تای آن ها دیده می شود. این برج ها ۳ طبقه داشتند و یک اتاقک چوبی در بالای آن واقع شده بود که جایگاه اسلحه ها دیدبانی بود. برج نوری، ۵ دودکش داشت که از آن نور یا دود به منظور نشانه یا سیگنال استفاده می شود. یک آتش نشانه صلح، دو آتش نشانه دیدن دشمن، ۳ آتش نشانه نزدیک شدن دشمن، ۴ تا نشانه اینکه دشمن به داخل قلعه وارد شده و اگر ۵ آتش روشن می شد، نشانه این بود که جنگ آغاز شده است.

قلعه هواسونگ در کره

تاریخچه

جنبش سیلهک

قلعه هواسونگ کره جنوبی طی ۲ ستال و نیم از ۱۷۹۴ تا ۱۷۹۶ ساخته شد. معمار این بنا جئونگ یاک یونگ بود که بعدها به عنوان رهبر جنبش سیلهک (Silhak) مشهور شد. سیلهک، که به معنی یادگیری عملی است، استفاده همزمان از علم و صنعت را تشویق می کند و جئونگ طرح های قلعه چینی را از کره، چین و ژاپن و دانش علمی به نقشه هایش اضافه کرد. استفاده از آجر به عنوان یک مصالح ساختمانی برای قلعه و بهره گیری از قرقره ی بالابر و جرثقیل هایی با کارآیی بالا، تاثیر سیلهک را نشان می دهد.

قلعه همچنین پاسخی به سقوط خط مقدم کره در هنگام حمله ژاپن کره (۱۵۹۸-۱۵۹۲) بود. در آن زمان، مدل اصلی قلعه سازی در کره، ساختن یک دیوار ساده برای شهر و یک قلعه کوهستانی جداگانه برای مردم بود که در زمان جنگ در آنجا به سر برند. با این حال، این قلعه طوری ساخته شد تا عناصر دیوار، قلعه دفاعی و مرکز شهر را شامل شود و چهار دروازه اصلی به عنوان دروازه های شهر به کار گرفته شدند. سیستم های پرتاب کننده تیر ساخته شده در امتداد باروها با حصار دارای کنگره های کوچک جزو عناصر اصلی قلعه بود، در حالی که دیوار همچنین دروازه های مخفی برای اقدامات تهاجمی در خود داشت.

قلعه هواسونگ کره جنوبی حدود ۷۰۰ هزار نفر استخدام شد و هزینه ای حدود ۸۷۰،۰۰۰ نیانگ، واحد پول آن زمان، و ۱،۵۰۰ کیسه برنج برای پرداخت کارگران خرج شد. از آنجایی که در گذشته دولت برای ساخت بناها از کارگران بدون دادن دستمزد کار می کشید، کارگران روزمزد در این پروژه، نشانه تاثیرات جنبش سیلهک بود.

قلعه هواسونگ کره جنوبی

پادشاه جئونگجو چوسان

به نظر می رسد که شاه جئونگجو، این قلعه را ساخت تا بتواند پایتخت را از سئول به سوون منتقل کند. موقعیت استراتژیک سوون به گونه ایست که سئول را به دریای زرد و چین متصل می کند. برای تشویق رشد سوول، پادشاه دستور داد مردم با هزینه قابل توجهی به سوون بروند و آنها را از مالیات به مدت ده سال معاف کرد. جئونگجو همچنین دستور کارهای عمومی مانند امکانات آموزشی را صادر کرد.

در سال ۱۸۰۰ کمی بعد از مرگ جئونگجو، یک مقاله سفید با مضمون سوابق ساخت قلعه هواسونگ کره منتشر شد. این مقاله ده جلدی در سال ۱۹۷۰ منتشر شد و نشان می داد که پس از اینکه قلعه در جنگ کره ای شدیدا آسیب دیده بود، بازسازی آن بسیار ارزشمند است. جلد اول نقشه های ساختمان را نظیر جزییات طراحی و … نشان می داد. ۶ جلد بعدی جزییاتی نظیر دستورهای سلطنتی و حقوق کارگران را مشخص می کرد و سه جلد نهایی متمم ها و ساخت یک کاخ مجاور را در بر داشت. نیروی انسانی به وسیله تخصص نظیر سرپرستان، سنگ تراش ها و کارگران تقسیم شد و سوابق جزئیات میزان استفاده از مواد نیز آورده شد.

در ۱ ماه مه ۲۰۰۶، شخصی به  متخلف به قلعه هواسونگ کره حمله کرد و به برج مراقبت Sojangdae آسیب زد. مطابق گزارش، این حمله با آتش زدن لباس شخص توسط یک فندک شروع شد و آتش باعث نابودی طبقه بالایی برج دیده بان شد. همان ساختمان توسط آتش در سال ۱۹۹۶ نابود شده بود و یک بار دیگر بازسازی شده بود.

منبع: newworldencyclopedia.org

پل نه قوس، پلی تاریخی در سریلانکا
پل نه قوس، پلی تاریخی در سریلانکا
معماری های حیرت آوری که فقط در نروژ پیدا می کنید (عکس)
معماری های حیرت آوری که فقط در نروژ پیدا می کنید (عکس)
بازدید از تمام موزه ها و بناهای تاریخی یزد امروز رایگان است
بازدید از تمام موزه ها و بناهای تاریخی یزد امروز رایگان است
بازارچه صنایع دستی عودلاجان
بازارچه صنایع دستی عودلاجان

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code