بلیط هواپیما

همه ی آن چیزی که باید درباره ی کاخ سرخ رنگ در آگرا بدانید

قلعه ی  آگرا در هند | Agra Fort

قلعه ی  آگرا در هند به قلعه ای شکوهمند و از همه مهم تر قلعه ای سرخ رنگ  مشهور است. این قلعه که به آن کاخ آگرا یا آگره نیز می گویند، آن قدر معروف است که هیچ وقت نزدیک بودنش به بنایی همچون تاج محل، آن را در زیر سایه ی مشهور بودن آن قرار نداده و با شخصیت مستقل و بسیار محکم قلعه مانندش، طرفداران پر و پا قرص خودش را پیدا کرده. این قلعه ی بسیار معروف را به نام ها و القاب معروف دیگری نیز می شناسند که در ادامه اگر با ما در الی گشت همراه باشید هم می توانید از آن ها با خبر شوید و هم با سرگذشت تاریخی قلعه ی  آگرا در هند آشنا شوید.

سبک معماری کاخ آگرا در هند-نکات سفر به هندوستان

تاریخچه ی کاخ آگرا در هند

مطالب مرتبط:
بازدید از ۹ مکان دیدنی آگرا در یک روز
راهنمای سفر به آگرا
کاخ دیدنی جهانگیر آگرا در هند

در سراسر جهان کاخ آگرا را به عنوان قلعه ی سرخ بیشتر می شناسند اما به هر حال اسم رسمی این بنای تاریخی و عظیم، کاخ آگرا است. قلعه ی آگرا در هند در نزدیکی یکی از دیگر جاذبه های کشور هند یعنی تاج محل قرار گرفته است. بر اساس نوشته های منابع تاریخی معتبر، کاخ آگرا در هند در قرن ۱۶ میلادی ساخته شده است و تمامی زیبایی های آن به خاطر تلفیق شیوه های مختلف در معماری این بنای ارزشمند است. کاخ آگرا بسیار مستحکم است و این خصیصه ی خود را مدیون سنگ ماسه ی سرخی است که در ساخت آن به کار گرفته اند.

قلعه ی آگرا که لقب دیگر کاخ سرخ رنگ در هند است، دارای دیواره هایی به طول ۲٫۵ کیلومتر است. این دیواره ها اگر روزی می توانستند به سخن بیایند باور کنید که تاریخ هند را بی کم و کاستی همانظور که شاهد آن بوده اند، بیان می کردند! قلعه ی آگرا در هند در منطقه ای قرار گرفته است که در اطرافش پر است از قصرهای زیبا و مساجد مجلل.

سبک معماری

قلعه ی آگرا در هند دقیقا در سال ۱۹۸۳ میلادی بود که به ثبت جهانی یونسکو رسید. فاصله ی این کاخ با تاج محل تنها ۵٫۲ کیلومتر به سمت شمال است. در واقع این کاخ و هر آن چه که دوروبرش قرار گرفته است تماما نشان دهنده ی این امر هستند که از زمان حکومت اکبرشاه گورکانی تا به دیگر پادشاهان هندی، این منطقه دچار چه تغییراتی شده است.

اکبرشاه که پدربزرگ شاه جهان بود دارای ۳ همسر هندی، مسیحی و مسلمان بود که از این ۳ همسر خود تنها صاحب یک فرزند پسر شد. شاه جهان هم به رسم پدربزرگ خود در این کاخ اقامتگاه هایی برای اقامت همسران خود و علی الخصوص ممتاز بانو ساخت که البته ملکه در همین کاخ هم چشم از جهان بر گرفت.

قلعه ی آگرا در هند را از زاویه ای دیگر می توانیم جایگاه خانواده ی شاه جهان و فرزندانش بدانیم. حتی پسر شاه جهان اورنگ زیب ۸ سال آخر عمر پدرش را در این کاخ او را زندانی کرد.

آگرا

قعه ی آگرا در هند جایگاه بسیاری از شاهان هندی بوده است. این قلعه ی زیبا و دیدنی به ناهارخوری و خوابگاه مجموعه کاملا مشرف بوده است. قصر تابستانی شاه و خیلی از دیگر جاذبه ها و مراکز مورد رفت و آمد شاهان دیگر در این کاخ قرار گرفته است. مسجد زیبایی به نام مینا در جایی که شاه جهان در آن زندانی بوده نیز وجود داشته است که پناهگاه روزهای تنهایی این شاه هندی محصور در کاخ خود بوده است. همچنین این مسجد را به عنوان کوچک ترین مسجد دنیا نیز معرفی کرده و می شناسند.

قبل ترها در کاخ آگرا یک جام بزرگ که شبیه به حوض بود نیز در وسط حوض آن وجود داشت که در حال حاضر اثری از آن دیگر وجود ندارد. سنگ مرمر و تخت تابستانی که در این کاخ قرار گرفته است هم داستان های جالب و عجیبی برای گفتن دارند. شاه در واقع از قسمت بالایی بر روی تخت خود می نشسته و زنانش را رصد می کرده است. می گویند که شاه از همین جا بود که عاشق ممتاز بانو می شود. این کاخ گفتنی های زیادی از خانواده ی شاهان هند در دل خود دارد. پنجره ای در قلعه ی آگرا در هند وجود دارد که از آن تاج محل قابل رویت کامل است.

سبک معماری کاخ آگرا در هند

در سبک معماری کاخ آگرا در هند، نشانه های زیادی از سبک مورد علاقه ی اکبرشاه گورکانی که این بنا را ساخت، دیده می شود. مثلا از آن جایی که اکبر شاه به ماسه و سنگ سرخ بسیار علاقه مند بود، امروزه می توان به وضوح رنگ سرخ را در طراحی و ساخت قلعه ی سرخ به وضوح مشاهده نمود. به خاطر سرخی این کاخ امروزه به آن لقب کاخ سرخ آگرا، ارگ سرخ و یا قلعه ی سرخ آگرا را داده اند. یادتان باشد که هیچ وقت کاخ آگرا در هند را با قلعه ی سرخ در دهلی اشتباه نگیرید. این کاخ به هر حال دارای دروازه ای است که گودال های عمیق دورتادور آن را گرفته اند. تزئینات بسیاری در این کاخ وجود دارد که همگی از معماری ایرانی ایده و الهام گرفته شده اند. البته فرق هایی هم با سبک اصیل معماری ایرانی در این بنا مثلا در خطوط اسلیمی ایرانی و اژدها و فیل و پرندگان هندی وجود دارد ولی در کل، ماهیتشان مشترک است.

قلعه ی آگرا در هند

قصرهای موجود در این قلعه نیز از رنگ قرمز و سفید ساخته شده اند. در طبقات زیرین و پایین تر این قصر از مرمرهای دو رنگ قرمز و سفید نیز استفاده شده است. برای حیوانات مخصوص شاه در کاخ آگرا در هند نیز جایگاه مخصوصی نیز ساخته شده بوده است. از لحاظ اقلیم جغرافیایی این کاخ نیز در کنار رود یامونا قرار گفته شده و به صورت یک هستی کاملا نا منظم با دیوارهایی قرمز رنگ محصور شده است. در اطراف دیوارهایی که به رود یامونا می رسند نیز چاله و یا به عبارت دیگر خندق هایی حفر شده اند که به رود یامونا می رسند.

قلعه ی آگرا در هند | Agra Fort

برای آشنا شدن با برنامه های کاخ آگرا و دیگر نکات دانستنی درباره ی آن به وب سایت تریپ ادوایزر حتما سر بزنید. 😎

tripadvisor.com

مقبره اکبر کبیر در آگرا + تصویر
مقبره اکبر کبیر در آگرا + تصویر
معرفی فرودگاه آگرا
معرفی فرودگاه آگرا
معرفی هتل ۵ ستاره رامادا پلازا در آگرا
معرفی هتل ۵ ستاره رامادا پلازا در آگرا
باغ مهتاب، آخرین نقطه دیدنی تاج محل
باغ مهتاب، آخرین نقطه دیدنی تاج محل