لباس سنتی هندی ها

لباس سنتی در هند یک موضوع بسیار پیچیده است

اگر چه بیشتر غربی‌ها تمایل دارند که هند را یک جامعه واحد و یکپارچه ببینند، امّا، واقعیت این است که هند یک کشور چند فرهنگی است. هر کدام از این فرهنگ‌های متفاوت تاریخ و سنت‌های خود را دارند و قدمت آنها اغلب به هزاران سال پیش می‌رسد. از سویی دیگر، این فرهنگ‌ها دارای طیف متنوعی از عناصر فرهنگی هستند و در مسائلی مانند دین، زندگی سنتی، غذاهای روزانه و لباس با یکدیگر فرق دارند. به این ترتیب، بر خلاف تصورات غربی‌ها، آرایش فرهنگی متنوعی در هند وجود دارد و اگرچه مردم این کشور در قرن بیست و یکم در حال پذیرش برخی از تغییرات مرتبط با جهان مدرن هستند، اما، همچنان هویت متمایز خود را نیز حفظ کرده‌اند. با الی گشت همراه باشید تا از پوشش هندی ها بیشتر بدانید.

مطالب مرتبط:
برای اقامت در هند کجا را انتخاب کنیم؟
هندوستان، سرزمین شکوه باستانی و معماری
پوشش زنان هند

مفهوم یک ملت واحد در هند به وسیله قدرتهای استعماری و با اجبار به وجود آمد و این موضوع نوعی سردرگمی را برای هندی‌ها به وجود آورده و موجب ایجاد آرایشی گیج‌کننده از فرهنگ‌های متفاوت در این کشور شده است. ملت‌هایی که قبلاً از همدیگر جدا بودند و بعد در قالب یک کشور به نام هند در یکدیگر ادغام شدند، به صورت کامل فرهنگ خودشان را فراموش نکردند، بلکه برخی اوقات به نفع‌‌شان بود که به حفظ فرهنگ خود بپردازند.
پبا ظهور ناسیونالیسم هند در آغاز قرن بیست و یکم، هواداران این فرهنگ‌های گوناگون تصمیم گرفتند که زیر سایه یک هویت مشترک مجتمع شوند و از یوغ استعمار بریتانیا آزاد شوند. از آن زمان تاکنون، همه چیز در هند رو به راه نبوده و گاهی اوقات اوضاع متشنج نیز شده است. امّا، مردم همچنان در هند با یکدیگر زندگی می‌کنند همانطوریکه قبلا نیز این کار را انجام می‌دادند.
لباس سنتی هند نشانگر سنت‌های مردم هند است و مانند لباس غربی، تمایزی بین لباس زنانه و مردانه وجود دارد. البته این تمایزات را افرادی که هندی نیستند به سرعت درک نمی‌کنند.
با وجود آنچه گفته شد، لباس سنتی هندی‌ها برای مردم این کشور در حال حاضر زیاد معنادار نیست، اما، در زمان مبارزات استقلال‌طلبانه هند، جنبش‌هایی برای پوشیدن خادی  (Khadi)که نوعی لباس سنتی هندی است، به وجود آمد. خادی یک پارچه سنتی است که فرهنگ استفاده از آن نه تنها در هند بلکه در کل شبه قاره هند و جود دارد.خادی معمولا از پنبه بافته می‌شود، امّا در برخی موارد این لباس از ابریشم و پشم نیز تهیه می‌گردد. از سویی دیگر، گاهی اوقات تولید انبوه خادی به صورت دست‌باف نیز دیده شده است.

پوشش مردان هند

در دورانی که هندی‌ها برای استقلال تلاش می‌کردند، رهبران این کشور معتقد بودند که تحریم کالاهای بریتانیا و از جمله لباس‌های آنان به موقعیت بریتانیا در هند ضربه می‌زند و البته از سویی دیگر به توانمندسازی صنعتگران روستایی به عنوان یکی از عناصر مهم اتحاد سیاسی در جنبش استقلال‌خواهی منجر می‌شود.
اگرچه در حال حاضر، بافت خادی جای خود را به تولید انبوه به روش‌های مدرن داده است، امّا، هنوز افرادی در این کشور حضور دارند که متوجه اهمیت لباس‌های سنتی دست‌بافت هستند و این لباس‌ها برایشان محبوب است. از سویی دیگر، برخی از لباس‌های دستباف به کشورهای این منطقه نیز صادر می‌شود.
البته باید گفت که لباس‌های سنتی زنان در هند بسته به هنجارهای فرهنگی محلی، اعتقادات مذهبی و اغلب آب و هوا با یکدیگر متفاوت است. به طور کلی، خادی‌ها پارچه‌هایی محبوب در سراسر هند هستند و جالب اینکه این پارچه‌ها در زمستان گرم و در تابستان خنک هستند. لباس‌های سنتی هند از منطقه‌ای به منطقه دیگر فرق دارند، امّا، رایج‌ترین مدل لباس‌های سنتی هندی ساری همراه با یک چولی (نوعی لباس(Choli- پوشیده است.
قد ساری بین پنج تا نه متر است و عرض آن بین دو تا چهار فوت می‌باشد و با دقت به اطراف بدن زن پیچیده می‌شود. چولی (Choli)  نیز یک بلوز مخصوص است که بسیاری از کشورهای شبه قاره هند از آن استفاده می‌کنند، این لباس بخشی از قسمت گردن را می‌پوشاند و آستینش معمولاً کوتاه است. البته بخش‌هایی از بدن نیز در آن پوشانده نمی‌شوند و به ویژه زمانیکه هوا گرم و سوزان است از این مدل (نیمه لخت) استفاده می‌شود.
لباس‌های سنتی هندی برای مردان اغلب همان سارونگ است که به عنوان لنگی یا دهوتی (نوعی لباس هندی مردانهDhoti- ) شناخته می‌شود. سارونگ بیشتر شبیه به ساری است که البته پارچه کمتری در آن به کار رفته و قسمت‌های کمر و قفسه سینه را می‌پوشاند و به شیوه‌ای مشابه زنان به دور مردان پیچیده می‌شود.
اچکان (achkan) نیز یکی دیگر از لباس‌های سنتی مردانه در هند به شمار می‌رود، این نوع لباس به جای ژاکت و پیراهن مورد استفاده قرار می‌گیرد و در زمان مغولان لباسی اشرافی به حساب می‌آمده است. البته در حال حاضر اغلب مردان در هند پیراهن یا ژاکت می‌پوشند و کمتر کسی از لباس‌های سنتی مردانه استفاده می‌کند.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد