هر آنچه که باید از لداخ بدانید

لداخ (Ladakh)

لداخ منطقه ای کوهستانی در شمال شرقی جامو و کشمیر در شمال کشور هند است که اگر بخواهیم از نظر وسعتی مقایسه کنیم باید بگوییم که وسعت آن از کشور اسکاتلند کوچک تر است اما به نسبت آن جمعیت کمتری دارد و مردمی که در آن زندگی می کنند مذاهب مختلفی دارند و زندگی کوچ نشینانه ای دارند با الی گشت همراه باشید تا در مورد این منطقه در کشور هند بیشتر بدانید.

لداخ
مطالب مرتبط:
با رفتن به این مناطق در هند، بهترین حیات وحش را ببینید!
با چه وسیله ی نقلیه ای در هند بگردیم؟ (قسمت دوم)

مسلمان های لداخ بیشتر در بخش های شمالی و غربی آن زندگی می کنند اما بیشتر جاذبه های گردشگری آن در بخش شرقی آن قرار دارند. خود منطقه ی لداخ به ۲ منطقه ی دیگر تقسیم شده است که شامل منطقه ی کارگیل در غرب که با دمایی معادل ۵۶- درجه ی سانتیگراد به عنوان دومین مکان سرد دنیا برای اقامت شناخته می شود و منطقه ی له که در بخش شرقی لداخ است.

جالب است بدانید که بخشی از جاده ی مشهور ابریشم از لداخ می گذرد، جاده ی ابریشم را هم که حتما می شناسید، جاده ای تجارتی و مشهور که زمانی از مهم ترین جاده های جهان بود و اهمیت ویژه ای داشت و برای مثال مارکوپولو از این جاده عبور کرده است.

مناطق مختلف لداخ

له (Leh): که شهری به نسبت کوچک و دیدنی است و اگر به دنبال مهمانخانه ها و رستوران های خوب محلی می گردید باید به له بروید.

آلچی (Alchi ): روستایی کوچک با سازه های دیدنی مدرن از مذاهب.

کارگیل (Kargil): کراگیل کلید ورودی به منطقه ی زانسکار است و همچنین اگر بخواهید از له به سرینگار و کشمیر بروید باید به کارگیل بروید.

لامایورو (Lamayuru): که روستایی کوچک در جاده ی بین کارگیل و له است.

شی (Shey): شی در نزدیکی له قرار دارد و زمانی مرکز لداخ بود تا اینکه له جای آن را گرفت.

طبیعت لداخ

از لداخ بیشتر بدانیم

تا حدود ۹ قرن لداخ به عنوان یک امپراطوری مستقل شناخته می شد. سبک معماری ای که در لداخ دیده می شود بیشتر به سبک معماری های تبتی ها شبیه است. قلب تپنده ی لداخ جایی به نام دره ی ایندوس Indus است که بیشترین جمعیت لداخ هم در همانجا متمرکزشده است و البته که زمین های حاصلخیز برای کشاورزی هم در این دره وجود دارد. دریاچه های نمک بسیار زیبایی در این  منطقه وجود دارد که به جاذبه ی توریستی این نقطه تبدیل شده اند.

در مورد حیات جانوری لداخ باید گفت که حیات جانوری آن بسیار شبیه به حیواناتی است که در فلات تبت زیست می کنند. البته پرنده های آن کاملا استثنا هستند این پرنده ها از قسمت های گرم کشور هند به لداخ مهاجرت می کنند تا تابستان را در آنجا بگذرانند این پرنده ها تنوع زیادی دارند و به همین دلیل بخشی از جاذبه های گردشگری و از دیدنی های مورد علاقه ی توریست ها هستند. حدود ۲۲۵ گونه پرنده در این منطقه وجود دارد.

حیات وحش لداخ

زبان مردم لداخ

زبان لداخ، لداخی است که نوعی از گویش تبتی است و نوشتار آن ها هم شبیه به تبتی ها است. تبتی ها می توانند به راحتی زبان لداخی را یاد بگیرند اما صحبت به زبان تبتی برای لداخی ها کار سختی است. لداخی ها زبان هندی و انگلیسی را هم متوجه می شوند اما در بخش های روستایی آن نباید این انتظار را داشت.

در لداخ چه چیزی می بینیم؟

برای ورود به بیشتر بخش های لداخ لازم است تا از اداره ی این منطقه مجوز داشته باشید که همیشه هم خیلی سریع و راحت و بی دردسر آن را به شما می دهند. اگر هم که دوست داشه باشید این کار را کس دیگری انجام دهد می توانید از یکی از آژانس های گردشگری کمک بخواهید تا در ازای مبلغی برای شما این کار را انجام دهند.

جاذبه های اصلی این منطقه صومعه ها و عبادتگاه هایی است که در آن وجود دارد و البته که چشم انداز تماشایی از طبیعت بکر و دست نخورده هم بخش دیگری از چیزهایی است که در سفر به لداخ خواهید دید. بعضی از زیباترین و دیدنی ترین عبادتگاه هایی که در تمام عمرتان ممکن است ببینید  در لداخ قرار دارد. بایدهای طبیعی دیدنی لداخ شامل Moon-land-view در منطقه ی لامایورو و جایی به نام Pangong Tso که رودخانه ای به طول ۶۴ متر با با رنگی بسیار زیبا است.

Moon-land-view

غذاهای مردم لداخ

لداخی ها اشتراکات غذایی زیادی با غذاهای تبتی دارند و از اصلی ترین غذاهای آن ها می توان به سوپ نودل، سوکبا (Thukpa) و tsampa اشاره کرد. یکی از غذاهای اصیل لداخی skyu نام دارد که نوعی پاستای خیلی سنگین به همراه ریشه ی سبزیجات است. در له می توانید رنج وسیعی از غذاها را تجربه کنید، انواع غذاهای هندی، تبتی، چینی، ایتالیایی و حتی کره ای! مغازه ها نان فروشی در این منطقه فراوان است که علاوه بر پخت نان های مختلف، انواع پای میوه، تارت و براونی های مختلف در این نان ها پخت می شود.

غذاهای لداخی

نکته های سفر به لداخ

قبل از اینکه تصمیم بگیرید به لداخ سفر کنید، چند نکته وجود دارد که باید به آن ها توجه کنید تا سفر خوبی داشته باشید:

  • از آن جاییکه شهر له ۳۵۰۰ متر بالاتر از سطح دریا است و حتی بعضی از قسمت های له ارتفاع بیشتر از این هم دارند و به همین دلیل احتمال خطر مریضی ارتفاع وجود دارد به خصوص برای افرادی که از ارتفاعات پایین تر به آن جا رفته اند و خیلی به این شرایط عادت ندارد.
  • جالب است بداید که لداخ یکی از امن ترین مناطق هند است و اگر فقط موارد امنیتی بیسیک و پایه را رعایت کنید برای مقابله با دزدی های احتمالی کافیست. علاوه بر این، مردم لداخ واقعا گرم و صمیمی هستند و اجازه نمی دهند که هیچ کمبودی در آن جا احساس کنید.

منبع: en.wikivoyage.org

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد