ماجراجویی در مصر، کشور فراعنه

ماجراجویی در مصر

مصر، کشور رود نیل و اهرامی که یادگار مرموز فراعنه است وبه دلیل وجود آثاری عجیب و تاریخی،  یکی از اولین مقاصد ماجراجویی هر کس در جهان، کشور مصر شده است. رویای دیدن اهرام پیرامید، جیزه، رود نیل، بنای ایسیس و یک لیست بلند بالا که از جاذبه های بسیار در کشور مصر است، با هر شخصی در جای جای این جهان که قصد ماجراجویی دارد، است. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا مروری بر تجربه ی ماجراجویی بی نظیر یک کوله گرد در کشور مصر را، به اتفاق هم داشته باشیم.

معبد باستانی در مصر
مطالب مرتبط:
چرا برای ماجراجویی به گرجستان برویم؟
ماجراجویی های خطرناک در بهترین های آمازون

مصر کشوری در شمال شرقی قاره آفریقا است که بخشی از آن در قاره ی آسیا، تحت عنوان جزیره ی سینا قرار دارد. مصر با کشورهای سودان ولیبی مرز زمینی دارد و مرز دریایی اش با دریای مدیترانه و دریای سرخ است. این کشور با جمعیت ۸۰ میلیونی، یکی از پر جمعیت ترین کشورهای قاره ی آفریقا و خاورمیانه است و گذشتن رود پر آب و افسانه ای نیل از آن باعث رونق و برکت زمین های کشاورزی این کشور، از گذشته های دور تا به الان بوده است. پایتخت مصر، شهر قاهره است و زبان رسمی آن، عربی است. واحد پول مصر، پوند مصری است. داستان های اهرام مصر و فراعنه، همواره اسم مصر را به عنوان کشوری افسانه ای در ذهن هر یک از ما، جا انداخته است و آـثار برجسته ای چون اهرام سه گانه، یکی از جذاب ترین آثار باستانی مصری است که هنوز هم کشف نشده ای دارند که باعث می شود هر ماجراجوی چهانگردی، به این کشور، سفر داشته باشد. جالب است بدانید که حکومت قدیم مصر در سال ۵۲۴ قبل از میلاد، در زمان حکومت هخامنشیان، به دست کمبوجیه، سقوط کرد و در زمان خسرو پرویز، پادشاه ساسانی به مدت ۱۰ سال، بخشی از شاهنشاهی ایران بود. بسیاری از ماجراجویانی که به مصر سفر کرده اند، تجربیات خود را  در  خلال سفرشان با علاقه مندان دیگر، به اشتراک گذاشته اند. در ادامه می خواهیم تجربه ی ماجراجویی یک کوله گرد را از مصر برای شما بازگو کنیم تا در سفرتان به مصر، حتما از آن استفاده کنید.

آرامگاه مصری

چرا مصر را برای ماجراجویی انتخاب کنیم؟

وقتی که جوان تر بودم با دیدن فیلم های ماجراجویانه و تخیلی همچون فیلم مومیایی، این علاقه به مرور در من شکل گرفت که حتما باید سفری به مصر داشته باشم. بر اساس علاقه ای که داشتم، در کنار کتاب هایی که مطالعه می کردم، حتما کتاب هایی مربوط به مصر و تاریخ آن را نیز، مطالعه می کردم. تا این که بالاخره روز موعود رسید و من تصمیم گرفتم که شخصا تجربه ی نفس کشیدن و انرژی گرفتن ر فضایی که فرعون ها نفس می کشنیدند را داشته باشم. مصر یک تجربه فراموش نشدنی است و من به شما توصیه می کنم که در طول عمر خود حتی برای یک بار هم که شده، به این کشور سفر کنید. دیدن و حس کردن شکوه باستانی مصر، خیلی با چیزهایی که در فیلم ها می بینیم و می خوانیم متفاوت است.

قاهره

به مصر باستان خوش آمدید!

با توجه به لیست بسیار بلند بالای آثار باستان و دیدنی های مصر، با توجه به مدت سفرتان، یک لیست شماره ۱از مهم ترین مکان ها و یک لیست شماره ۲ از مکان هایی که در کنار لیست ۱، می خواهید از آن بازدید داشته باشید درست کنید. به من اعتماد کنید. مطمئن باشید اینگونه همیشه جایی برای دیدن و ماجراجویی پیدا خواهید کرد.

بازار الخلیلی

قاهره

از قاهره شروع می کنیم. قاهره در سال ۹۶۹ میلادی ساخته شد و از آن زمان به بعد پایتخت بسیاری از حکومت ها و خاندان های سلطنتی مصری شد. این شهر به شهر هزار مناره معروف است. رود نیل از قاهره  می گذرد و مساجد باشکوهی از دوره ی عثمانی در آن به جا مانده است. دانشگاه الاهزر، که در سال ۹۷۰ میلادی ساخته شد، یکی از کهن ترین مراکز تدریس علم در جهان است. این شهر پرجنب و جوش و پر رفت و آمد، بیشترین تراکم دنیا را دارد و هر کسی که به قصد ماجراجویی وارد مصرمی شود، اول از این شهر بازدید می کند. در بازدید از قاهره، حتما به ویرانه های منف یا ممفیس، پایتخت باستانی مصر، سر بزنید و از آن جا بازدید کنید. هرم جوزر یا هرم پلکانی، در شمال غربی ممفیس قرار دارد و سازه ای باستانی در کورستان سقاره در مصر است. این هرم، محل خاکسپاری فرعون جوزر است وتوسط ایمنهوتپ،  وزیرش ساخته شد. خیلی ها، ایمنهوتپ را به عنوان اولین معمار جهان، می شناسند. موزه قاهره،  پارک الازهر، بازار خان الخلیلی از دیگر مکان هایی است که می توانید در لیست خود برای بازدید، بگنجانید.

اهرام جیزه

مجموعه اهرام جیزه

در حاشیه ی شمالی شهر قاهره، مجموعه اهرام تاریخی با نام اهرام جیزه وجود دارد که هرم بزرگ جیزه در آن، یکی ازاهرام باقی مانده در آن از تنها بازماندگان عجایب هفتگانه جهان، به حساب می آید. برای ساخت ساختمانی هر کدام از این هرم ها ۲ میلیون بلوک ساختمانی به کار رفته و ۲۰ سال برای ساخت هر کدام، وقت برده شده است. نام های اهرام تشکیل دهنده ی جیزه به ترتیب، خوفو، خفرع و منقرع است که خوفو بزرگ ترین آنان است و دارای ۳ اتاق دفن اجساد است. هر چه بیشتر در این اهرام پیش می روم بیشتر به این نظریه می رسم که شاید فرا زمینی ها در ساخت اهرام به مصریان، کمک کرده باشند. جیزه، در حدود ۸ کیلومتر، مساحت دارد. البته این رو هم باید بدانید که علاوه بر این ۳ هرم اصلی، چند هرم کوچکتر، کشتی مصری که متعلق به ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح است و مجسمه ی معروف ابوالهول نیز، در آن جا قرار دارد.

ابوسمبل در مصر

کارناک

در ۳ کیلومتری شمال اقصر، یکی از بزرگ ترین بناهای تاریخی جهان، با نام کرنک وجود دارد. این بنا نماد معماری ترکیبی جند نسل در مصر است. کرنک شامل سه تالار اصلی، تالارهای کوچکتر داخلی و چند تالار بیرونی است. از معروف ترین تالارهای کارناک، تالار ستونی است که از ۱۳۴ ستون بزرگ و در ۱۶ ردیف ساخته شده است.

معبد کارناک در مصر

 ابو سمبل

این مکان بزرگ سنگی، از دو تالار عظیم سنگی در جنوب ساحل غربی دریا چه ناصر ساخته شده است. در واقع این مکان، در کوهستان در زمان سلطنت رامسس کنده کاری شده بودند اما ۵۰ سال قبل، دولت وقت مصر تصمیم به ایجاد سدی بر روی دریاچه ناصر گرفت که پس از بررسی های باستان شناسی مشخص شد باعث می شود این بنا به زیر آب برود که به این خاطر دولت تصمیم گرفت این تالارها را جابه جا کند.

معبد باستانی مصری

دره ی پادشاهان

در قرن ۱۱ تا ۱۶ قبل از میلاد مسیح این دره برای قرار گرفتن مقبره پادشاهان و اشراف زادگان، ساخته شد. این دره یا بهتر بگویم، آرامگاه، ۶۳ اتاق و مقبره دارد که هرکدام اندازه های مختلفی دارند. مقبره ی سلطنتی دارای نقاشی هایی از اساطیر مصر است که نشان دهنده ی آیین تشییع مردگان در زمان فراعنه است. متاسفانه این آرامگاه بزرگ، در طول زمان مورد سرقت های فراوانی قرار گرفته و تنها مقبره ی توت عنخ آمون، از غارت در امان مانده است.

آثار باستانی گردشگری مصر

 حتشپسوت

حتشپسوت، فرمانروایی بود که هزاران سال قبل از میلاد مسیح، فرمانروایی و حکمرانی می کرد و این بنای یادبود متعلق به او در زیر صخره دیر البهاری کرانه باختری رود نیل، قرار گرفته است. البته این بنا، بیشتر برای احترام به آمون ساخته شد است. این بنای صخره ای، از یک بالکن ۳ لایه ای با پله های طولانی به متصل شده، تشکیل شده اند و ۳۰ متر ارتفاع دارند. این مکان هایی که از آن ها برای شما نام بردم، از جمله دیدنی های مصر است که برای یک سفر و مقصد ماجراجویانه بسیار مناسب است و تجربه ای جالب و عجیب را به شما می دهد.

منبع:drsarahlarsen.com

گردشگری مدرن (بخش دوم)
گردشگری مدرن (بخش دوم)
راهنمای سفر به کمبریج در انگلستان
راهنمای سفر به کمبریج در انگلستان
راهنمای سفر به اینترلاکن در سوئیس
راهنمای سفر به اینترلاکن در سوئیس
راهنمای سفر به چهارمحال و بختیاری
راهنمای سفر به چهارمحال و بختیاری

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code