ماکوکو، خطرناک ترین شهر شناور جهان!+ تصویر

شهر ماکوکو

در این دنیا هزاران و شاید میلیون ها زاغه وجود دارد اما از بین این همه، شهر ماکوکو زاغه ای شهری است که روی مردابی در لبه ی اقیانوس آتلانتیک قرار گرفته است. ماکوکو از خطرناک ترین شهرهای شناور دنیا است و همچنین خطرناک ترین مدرسه شناور روی آب را دارد. با الی گشت همراه شوید تا ببینیم این شهر عجیب دقیقا کجاست و به چه دلیل تا این حد خطرناک معرفی شده است.

شهر ماکوکو
مطالب مرتبط:
از ۵ قبیله معروف آفریقا بشنوید
کدام کشورها بیشترین آتشفشان ها را دارند؟

شهر ماکوکو از همه ی شهرهای مدرنی که ما می شناسیم و دیده ایم، زمین تا آسمان فاصله دارد. حتی با ساختمان های شهر لاگوس که بزرگ ترین شهر نیجریه و مرکز تجاری و صنعتی این کشور محسوب می شود هم یک دنیا فرق دارد. در این زاغه ی پهناور و گسترده که روی آب قرار دارد و در مجاورت پلی ساخته شده است، ده ها هزار نفر در خانه های سست و زهوار در رفته  ناامنی زندگی می کنند که روی پایه های فلزی ای ساخته شده اند. اگر چه تا حالا هیچ سرشماری رسمی ای گرفته نشده است ولی تخمین زده شده است که ۱۵۰ هزار تا ۲۵۰ هزار نفر در این شهر زندگی می کنند.

در گذشته شهر ماکوکو یک دهکده ی ماهیگیری بسیار کوچک بود که به وسیله ی ماهیگیری که از بنین آمده بود تا بتواند برای امرار معاش کار کند ساخته شد، که این موضوع تقریبا به ۱۰۰ سال پیش بر می گردد- تا قبل از این که ساخت و سازهای غیر قانونی به طول یک کیلومتر در آن انجام شود و این دهکده تبدیل به شهر شود. جمعیت این شهر را امروزه بیشتر کارگران مهاجری تشکیل می دهند که از کشورهای آفریقای غربی به نیجریه مهاجرت کرده اند تا بتوانند زندگی بهتری برای خود و خانواده شان بسازند.

شهر ماکوکو نیجریه

البته امروزه دیگر آب سیاه و روغنی این منطقه اصلا برای ماهیگیری مناسب نیست، این آب حالا دیگر بوی تند و زننده ای دارد و یک لایه ی ضخیم از کف سفید، روی آن را گرفته است.

خانه هایی که روی آب قرار دارند از چوب سخت و محکم ساخته شده اند و روی پایه های فلزی قرار گرفته اند که این فلزها در اعماق بستر آب هستند، با این وجود گذر زمان باعث فرسودگی بسیاری از آن ها شده است. در هر کدام از این خانه ها بین ۶ تا ۱۰ نفر زندگی می کنند  حتی بسیاری از این خانه ها اجاره ای هستند. از آن جایی که بین این خانه ها آب وجود دارد، ساکنان شهر ماکوکو برای این که بتوانند در کانال ها رفت و آمد کنند، از قایق های چوبی و کلک استفاده می کنند. البته از این قایق ها نه فقط برای حمل و نقل بلکه برای فروش مواد غذایی و یا وسایل خانه و کلا فروش وسایل و کالا هم استفاده می شود. در واقع ساکنان، کالاهای خود را در این کلک ها می گذارند و برای فروش آن به کانال ها می آیند.

حتی تا چندین دهه، ساکنان شهر ماکوکو به ابتدایی ترین امکانات زندگی مثل آب آشامیدنی تمیز و برق هم دسترسی نداشتند و در نتیجه با مشکلات محیطی و خطرات سلامتی زیادی دست و پنجه نرم می کردند. متاسفانه سرویس های بهداشتی در این شهر هم مشکلی جدی اند به طوری که هر سرویس بهداشتی همگانی بین ۱۵ خانه مشترک است و همین یک موضوع کافی است تا مردم  این شهر را در معرض خطرات جدی و بیماری های واگیردار قرار دهد.

مردم شهر ماکوکو
مردم در شهر ماکوکو

از آن جایی که سطل های زباله در این شهر مفهوم زیادی ندارند، آن ها کیسه های خود را مستقیما در آبی می اندازند که دارند روی آن زندگی می کنند. تنها راه خرید آب آشامیدنی این است که هر روز مردم، آب مورد نیازشان را از فروشندگان تهیه کنند. دولت این منطقه اصلا توجهی به وضعیت سلامتی ماکوکو ندارد و در قبال آب آشامیدنی آن اصلا مسئولیتی قبول نکرده است. در جولای سال ۲۰۱۲، دولت این کشور بسیاری از خانه های شناور روی آب این منطقه را کاملا نابود کرد چون معتقد بود که این سازه ها غیر قانونی هستند.

اگر چه دولت این کشور اعلام کرده بود که هدفش از از بین بردن این خانه ها نگرانی هایی در قبال مشکلات سلامتی و بهداشت بوده است و این که مردم منطقه شهر ماکوکو ممکن است نتوانند از پس موارد بهداشتی شان بر بیایند ولی مردم شهر بر این باورند که این حرف ها بی پایه و اساس است و دولت فقط قصد دارد تا زمین های آن ها را بفروشد و ساخت و ساز را در این منطقه شروع کند.

زندگی در شهر ماکوکو

اعتراضات مردمی در این منطقه به این کار به حدی بالا گرفت و رسانه ای شد که باعث شد تا دولت فکری دیگر بکند و برنامه ای را اعلام کند که طبق آن، ۲۵۰۰۰۰ نفر را تسهیلات و خانه می دهد و فرصت های کاری را برای ۱۵۰۰۰۰ نفر به وجود می آورد.

از طرف دیگر یکی از بزرگ ترین مسائل ماکوکو مدرسه ی آن است. اگر چه که گفته شده که اخیرا مدرسه ای شناور برای کودکان ساخته شده است اما این مدرسه اصلا استاندارد نیست و هر آن در معرض خطر است.

اگر چه که بسیاری از افراد این مدرسه را نمادی از امید برای ماکوکو می دانند اما این ترس همچنان وجود دارد که این مدرسه ی سست هر آن در آب غرق شود. این مدرسه روی آب شناور است و امکان جابه جایی دارد و معمار آن فردی نیجریه ای بوده است. این مدرسه فضای بازی برای کودکان هم دارد  پایین ترین قسمت آن به همین موضوع اختصاص داده شده است. این مدرسه ظرفیت نگهداری ۱۰۰ کودک را دارد و گفته می شود که تمام مواد و مصالح آن از مواد بازیافتی است.

خانه های شهر ماکوکو
زندگی عجیب مردم آفار در آفریقا (عکس)
۸ مورد از جاذبه های دیدنی کنگو که درباره آن ها چیزی نمی دانید!
باور کردنی نیست اما این ها تصاویر یک جشنواره ماهی گیری است! + تصاویر واقعی
سفر به کشور هزار تپه، روآندا

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code