داستان مجسمه دو عاشق در باتومی گرجستان!

مجسمه علی و نینو در باتومی

یکی از جاذبه های دیدنی گرجستان که توریست ها برای دیدنش رهسپار خیابان های باتومی می شوند، دو مجسمه است که به ثمبلی از عشق تبدیل شده است! اما علت این موضوع چیست؟ نام این دو مجسمه علی و نینو بوده که در کنار دریای شهر باتومی قرار گرفته و تمام ساکنین شهر از داستان این دو شخصیت علی و نینو مطلع هستند. با این حال تمام گردشگرانی که برای انجام انواع تفلریحات وارد این شهر می شوند، مشتاقانه به دیدن این دو مجسمه می آیند تا نه تنها از حرکت و نورپردازی زیبای آن ها دیدن کنند بلکه داستان زندگی این دو نفر را هم بشوند. به همین خاطر، در مجله الی گشت شما را با داستان این مجسمه ها که به نام مجسمه علی و نینو معروف هستند، آشنا می نماییم. دو شخصیتی که تنها یکی از آن ها گورجی بوده و در زندگی خود با فراز و نشیب بسیاری روبرو شده اند. برای آشنایی با مجسمه ها و داستان تاریخی این دو در ادامه با ما همراه باشید.

مجسمه علی و نینو در باتومی

داستان عشق علی و نینو

مطالب مرتبط:
اوپلیستیخه، شهری از سنگ در باتومی
چطور برای سفر ۳ روزه به باتومی برنامه ریزی کنیم؟
۱۵ جاذبه ی معروف باتومی

در سال ۱۹۳۷ رمانی در سراسر دنیا منتشر شد که قلب میلیون ها نفر را به دست آورد. علارغم اینکه این داستان غم انگیز، پر از لحظاتب بود که می توانست در خواننده باعث حس شادی، اندوه، اشک و سرخوردگی شود، ولی باز هم بسیار طرفدار پیدا کرد. نه اشتباه نکنیدو این بار راجع به داستان های هری پاتر و جادوگری حرف نمی زنیم. بلکه راجع به داستانی تاریخی صحبت می کنیم که در آن داستان عاشقانه ای روایت می شود. این رمان، در مورد قلب های عاشقان است که در مسیر سخت تاریخ و دوران تصمیم گرفتند که در کنار یکدیگر باقی بمانند. شخصیت های اصلی این این رمان الهام بخش مجسمه علی و نینو شد.

این دو فرد در دوران بسیار جنجالی در باکو عاشق یکدیگر می شوند و از همان ابتدا مشکلات خود را نشان می دهد. چرا که این دو از دو مذهب جداگانه بودند و نمی توانستند با یکدیگر ازدواج کنند. علی یک مسلمان از کشور آذربایجان بوده که در باکو زندگی می کرد و نینو دختری گورجی بوده که مذهب مسیحی داشت. زندگی این دو جوان همانطور که در مجسمه علی و نینو نشان داده شده است، در رنگ های خاصی به صورت سمبلیک نشان داده شده است. این دو نفر در نهایت مجبور شدند تا در دوران جنگ جهانی اول و سپس انقلاب داخلی شاهد شکل گیری جمهوری آذربایجان باشند و در این راه سختی بسیار بکشند.

مجسمه علی و نینو در کنار خط ساحلی

این رمان در جزئیات شرح زیبایی طبیعت و نوع زندگی مردم در داغستان، آذربایجان، ایران و تفلیس بسیار قوی عمل کرده و با تخیل خواننده به خوبی بازی می کند. با وجود این که اکثر وقایع این رمان در باکو اتفاق افتاده است، مجسمه علی و نینو را در باتومی گرجستان ساخته اند. شاید این موضوع برایتان جذاب باشد که بدانید، در بسیاری از قسمت های این رمان شخصیت های داستان وارد ایران می شوند و حتی برای مدتی در تهران زندگی می کنند.

دور شدن مجسمه علی و نینو

جادوی مجسمه ها

بسیاری از این گردشگران و افراد، به این مجسمه ها، جادوی وصال لقب داده اند. خالق این اثر وظیفه خود دانسته تا تمام مشکلات این دو نفر را در مجسمه علی و نینو به صورت تمام و کمال و سمبلیک نشان دهد. اگر به گرجستان و شهر باتومی رفتید حتما به دیدن  مجسمه معروف “علی و نینو” بروید.  یادتان باشد که برای اینکه تصویر و حرکت زیباتری از این دو مجسمه دیده شود، افراد مربوطه مجسمه علی و نینو را در ساعت ۷ شب روشن می کنند. بنابراین اگر می خواهید از دیدن حرکت این دو مجسمه فیلم بگیرید یا عکاسی کنید، بهتر است که پس از این ساعت به محل مجسمه بروید.

حرکت دو مجسمه ای که به صورت شیار مانند طراحی شده اند و با نورپردازی که درون آن ها انجام می شود، نشان دهنده داستان بین دو شخصیت را روایت می کند. این دو مجسمه زمانی که از هم دور می شوند با رنگ های سرد نورپردازی شده اند و زمانی که به هم نزدیک می شوند و با هم ادغام می شوند، به رنگ قرمز که نمادی از عشق است در می آیند. این دو مجسمه چنان با ظرافت و زیبایی طراحی شده است که در نهایت شما را به خواندن رمان اصلی علی و نینو سوق می دهد. برای دیدن این مجسمه حداقل نیم ساعت زمان بگذارید. زمانی گذشتن مجسمه علی و نینو از درون یکدیگر، حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول می کشد.

این رمان توسط دو نفر به نام های قربان سعید و یوسف وزیر چمنزمینلی نوشته شده است. در این داستان زمانی که علی شیروانشیر که خود از پسران عالی رتبه آذربایجان بود، نینو کیپریانی دختر یک بازرگان مسیحی نفت را که اصلیتی گرجی داشت ملاقات نمود. علی عاشق پرنسس نینو کیپریانی شد و داستان از اینجا شروع می شود. نام نویسنده کتاب خود از ابهاماتی است که در مورد شخصیت نویسنده وجود دارد و آن را از جذابیت های ماجرا می نماید.

فیلم علی و نینو

مجسمه ای برای سمبل عشق

مجسمه علی و نیو حدود ۸ متر ارتفاع دارند و در کنار ساحل دریای سیاه و در مجاورت بلوار باتومی و پارک میراکل این شهر در کنار اسکله ای که پشت چرخ و فلک است قرار دارند. هنرمندی که این مجسمه ها را ساخته است، شخصی به نام تامار کوسیتادزه (Tamar Kvesitadze) بوده که برای مجسمه های خود از رمان قربان سعید الهام گرفته است. این دو مجسمه بر روی یک سکو قرار گرفته اند و در حرکتی دورانی و مارپیچ می چرخن تا به یک دیگر می رسند. از درون یکدیگر عبور می کنند و دوباره از هم دور می شوند.

دقیقا ماجرایی که درون رمان برای این دو شخصیت اتفاق می افتد. علی و نینو در ابتدای داستان و پس از خواستگاری علی از خانواده نینو از یکدیگر به دلایلی جدا می شوند و علی را از باکو به سمت ایران برای پناه گرفتن می فرستند. در نهایت نینو نیز، برای پیدا کردن علی راهی ایران می شوند. این دو نفر در یکی از روستاهای شمال غربی کشورمان ایران با یکدیگر ازدواج کرده و به مدت ۳ سال در آنجا زندگی می کنند. این ۳ سال همزمان با جنگ جهانی اول در دنیاست که آشوب و بدبختی سرتاسر دنیا را در برگرفته است. در نهایت در پایان جنگ جهانی اول و با ضعیف شدن روس ها و خروجشان از باکو، این دو عاشق به باکو بر می گردند. با این حال این برگشت تنها شروع جنگی بی نهایت طولانی در باکو و شروع حرکاتی خودجوش برای استقلال باکو و آذربایجان از روسیه به عنوان جمهوری آذربایجان بود. این دو نفر در این میدان جنگ برای چندین بار از یک دیگر جدا شده و علی در جریان جنگ کشته می شود.

وصال و فراق چندین باره این دو عاشق در مجسمه علی و نینو به خوبی نشان داده شده است. این دو مجسمه پس از حرکتی مارپیچی که ده دقیقه طول می کشد به یکدیگر می رسند. با هم ادغام شده و یکی می شوند و در نهایت از هم می گذرند و دور می شوند. دقیقا همان اتفاقی که برای تمام شخصیت های داستان های عاشقانه دنیا می افتد.

مجسمه علی و نینو-جاذبه های باتومی

چهار موضوع و نکته راجع به مجسمه علی و نینو

  • مجسمه علی و نینو تبدیل به سمبل عشقی شده اند که نه تنه نشان دهنده داستان تراژیک علی و نینو است بلکه می توان آن را به تمام داستان های عاشقانه دنیا تعمیم داد.
  • محل نصب این دو مجسمه بسیار اهمیت دارد. شاید اگر آن را درون یک یمدان شهر می ساختند، آنقدر برای گردشگران و مردم تاثیر گذار نبود. همین که شما در کنار دریای بی کران می ایستید و به حرکت مجسمه علی و نینو نگاه می کنید، خود گواه عشق بی انتهای این دو نفر است. چنین احساسی را با نگاه کردن به دریا خواهید داشت.
  • یکی از بهترین مواردی که در صنعت گردشگری بسیار اهمیت دارد استفاده از مجسمه علی و نینو به عنوان یک اثر هنری برای جذب توریست و گردشگر به باتومی است. امیدواریم از این شیوه درایران نیز کم کم برای جذب گردشگران استفاده شود.
  • زیبایی را در ساحل باتومی آمیخته با نورپردازی و حرکت دو مجسمه علی و نینو دو چندان خواهید دید و حتی تفریحات ساحلی نیز چشم نوازتر می شوند.
ادغام مجسمه علی و نینو

نحوه دسترسی به این مکان

زمانی که وارد شهر باتومی شدید، در هنگام بعد از ظهر، برای رسیدن به خط ساحلی شهر، باید ابتدا به خیابان روستاویلی بروید و در نهایت به وارد خیابان گوگهباشویلی (Gogebashvili) شوید. بعد از تقاطع دایره ای شکل، یک منطقه وسیع با فانوس باتومی، هتل کیمپینسکی بزرگ و چرخ فلک را خواهید دید. هنگامی که به خط ساحلی می روید، در حدود ۱۰۰ متر فاصله از چرخ و فلک باتومی می توانید مجسمه علی و نینو را ببینید.

  • نکته: قبل از سال ۲۰۱۰، این مجسمه معروف، به عنوان “عاشقان” نامگذاری شده بود و بر روی نقشه های شهر، آن به نام یک مجسمه سازی فلزی از عشق “LOVE” نشان داده اند. با این حال، چند سالی است که آن را به عنوان مجسمه علی و نینو نامگذاری کرده اند و در جهان شناخته شده است. بنابراین در نقشه های باتومی به دنبال مجسمه عاشقان بگردید تا مکان این مجسمه را پیدا کنید.

منبع: weartsbox.com

پارک ۶ می؛ پارکی رویایی در باتومی گرجستان
پارک ۶ می؛ پارکی رویایی در باتومی گرجستان
اوپلیستیخه، شهری از سنگ در باتومی
اوپلیستیخه، شهری از سنگ در باتومی
معرفی مراکز خرید و بازاهای شهر باتومی
معرفی مراکز خرید و بازاهای شهر باتومی
۱۵ جاذبه ی معروف باتومی
۱۵ جاذبه ی معروف باتومی

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code