بلیط هواپیما

محله خدایان در یونان

گشت و گذار در محله ی خدایان در آتن

محله خدایان یا Gods’ district یکی از محله های قدیمی شهر آتن پایتخت کشور یونان محسوب می شود که چشم اندازی خیره کننده دارد. زمانی که شما در کوچه های باریک و قدیمی این محله قدم می زنید، گوئی زمان متوقف شده و شما به گذشته برگشته اید. این محله نام شگفت انگیزی دارد و کسی نمی داند محله خدایان، نام خود را چه زمانی و چگونه به دست آورده است. بر اساس رایج ترین نظریات مرتبط با این موضوع، نام این محله یعنی Plaka  بر اساس کتیبه ای که بر یک قطعه سنگ بزرگ کشف شده در نزدیکی کلیسای آگیوس جئورجیوس آلسکاندریاس  Aghios Georgios Alexandreias که دقیقا در کنار محل ساختمان تئاتر باستانی دیونیسوس Dionysus قرار دارد، انتخاب شده است. با الی گشت همراه باشید تا با هم سری به این محله ی دیدنی بزنیم.

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به آتن
آتن را جور دیگری ببینید
محله های آتن

در این محله شما با دیدن زیبائی های فراوان خانه ها، رنگ های سبک نئو کلاسیک، نوع معماری و باغ هایی که به خوبی حفظ شده اند، مسحور  خواهید شد. حتی هوای این محله نیز با سایر نقاط شهر متفاوت است. هوایی لطیف تر، تمیزتر و به مانند هدیه ای از سوی خدایان.  اگر شما تصمیم بگیرید که در این محله قدم بزنید، بهتر است ابتدا یک نقشه تهیه کنید زیرا در محله پلاکا شما در یک هزار توی پیچیده قرار گرفته اید که احتمال گم شدنتان زیاد است. در خیابان های مرکزی این محله شما می توانید تعداد زیادی مغازه سوغاتی فروشی پیدا کرده و همچنین از فروشگاه های خیابان آدریانوس Adrianos خرید کنید.

بازدید و تماشای آثار:

میدان فیلوموس اتریا FilomousosEteria، میدان اصلی این محله به شمار می رود که نام خود را از شخصیتی به همین نام اخذ کرده که از دوستان موز ها Muse بوده که شامل ۹ الهه هنر در یونان باستان می شدند. این میدان در سال ۱۸۱۳ میلادی ساخته شده است. علت این نام گذاری نیز کمک به پیشرفت مطالعات مرتبط با یونان باستان و نگهداری از میراث ارزشمند تاریخی شهر آتن عنوان شده است.
این میدان در تقاطع خیابان های کیداتینائون Kydathinaeon، فارماکی Farmaki، المپیان زئوس Olympian Zeus و آگلوس گرونتاس  AggelosGerontas قرار داشته و که مملو از کافه های خانگی رستوران ها هستند که در آن علاوه بر ارائه غذا و نوشیدنی، موسیقی زنده نیز پخش می شود. در این خیابان ها همچنین ده ها مغازه سوغاتی فروشی نیز وجود دارند.

محله قدیمی آتن

موزه کانلوپولوس Kanellopoulos Museum

ساختمان این مجموعه در سال ۱۹۷۶ میلادی توسط دو مجموعه دار خصوصی به نام های پاولوس Pavlos و آلکساندر کانلوپولوس Alexandra Kanellopoulos به عنوان موزه به دولت یونان اهدا شد. این بنا به سبک نئوکلاسیک ساخته شده و در حقیقت منزل مسکونی خاندان میشائلا Michalea family به شمار می رود. مجموعه به نمایش گذاشته شده در این موزه شامل یافته های باستان شناسی و آثار هنری مختلفی از دوران پیش از تاریخ تا روزگار معاصر است.

آثار موزه

بنای تاریخی چوراگیک در لیسیکراتس  Choragic Monument of Lysicrates

در یونان باستان تمامی تئاتر های شهر آتن توسط تئاتر دیونیسوس سازماندهی می شد. این مرکز با حمایت‌های مالی شهروندان متمول که با عنوان چوریگیو  chorigoi به معنی اسپانسر شناخته می شدند، اداره می شد. در آن روزگار بر اساس سنت مردم آتن، اسپانسر های بهترین تئاتر نمایش داده شده جایزه های ویژه ای دریافت می کردند. در سال ۳۳۴ پیش از میلاد، فردی به نام لیسیکراتس برنده این جایزه شده و ساختمانی برای نگهداری از جایزه فوق تاسیس کرد که هنوز باقی مانده است. این ساختمان در خیابان تریپودس TripodesStr قرار داشته و مصالح و سنگفرش آن در بخشی از ساختمان های نوسازی شده شماره ۲۸ این خیابان به نمایش گذاشته می شود.  بنای این سازه تاریخی تنها آغازی بر تاریخ طولانی آن بوده و در سال ۱۶۵۸ میلادی صومعه ای به نام کاپوچینو Cappuccinos monastery در مجاورت این محل ساخته شده و در سال ۱۶۶۹ میلادی نیز این ساختمان قدیمی توسط صومعه فوق خریداری می شود. لرد بایرون  Lord Byron (شاعر مشهور انگلیسی در قرن ۱۸ و ۱۹) طی دومین سفر خود به یونان در این صومعه سکونت داشته و گیاه گوجه فرنگی برای نخستین بار در باغچه این صومعه پرورش داده شد.

آنافیوتیکا Anafiotika

آنافیوتیکا نام روستائی زیبا در جزیره ای پائین صخره های آکروپولیس است. این روستا در اواسط قرن نوزدهم و زمانی که سازندگان آن از جزیره آنافی Anafi  در دریای اژه به این محل آمدند؛ بنا شده است. این مردم به عنوان یکی از بهترین معماران و هنرمندان در امر تزئین ساختمان ها شناخته شده و وظیفه ساخت قصر اوتوناس Othonas ، نخستین شاه یونان را بر عهده داشتند. این افراد که می دانستند برای اجرای پروژه فوق باید چند سال از زادگاه خود دور باشند، نمونه ای مشابه آن را در بلندترین بخش محله خدایان ساختند تا تداعی کننده نوستالژی آن ها از وطنشان باشد. در این محل خانه های سفید کوچکی مشابه آن چه در روستای محل زندگی این مردم در دریای اژه قرار داشت، بنا کردند. نام این روستا یعنی آنافیوتیکا نیز به معنی همسایگان آنافیوتس Anafiotes است.

anafiotika

موزه دانشگاه آتن

ساختمان این موزه در خیابان تولوس Tholos قرار داشته و در ابتدا این بنا به محل سکونت معمار معروف یونانی یعنی کلینتیس Kleanthis (1832-1833) تعلق داشته و بعدها در فاصله سال های ۱۸۳۷ تا ۱۸۴۲ از آن به عنوان دانشگاه آتن استفاده شد. امروزه این ساختمان در محله خدایان قرار داشته و به عنوان موزه کاربری دارد.

موزه کودکان Children Museum:

این موزه در خیابان کیداتینائون Kydathinaeon قرار داشته و به نام بهشت کودکان شهرت دارد. در شهر آتن شما می توانید با خانه های نوسازی شده باستانی که در آن دکوراسیون و لوازم عتیقه از جمله رادیو و اجاق های قدیمی وجود دارد، رو به رو شوید. این اتاق ها با نام اتاق های پدربزرگ یا مادربزرگ شناخته شده و کودکان در این اتاق ها می توانند با سنت های قدیمی آشنا شوند. در این موزه همچنین یک نگارخانه از نقاشی های کودکان وجود داشته و بخشی نیز به اسباب بازی های قدیمی تعلق دارد. یک محوطه بازی قدیمی، کتاب خانه و … دیگر بخش های این موزه را تشکیل می دهند. اگر شما به شهر آتن سفر کرده و کودکان خود را به همراه دارید، توصیه می کنیم از این موزه دیدن کنید. همچنین شما می توانید به موزه هنر کودکان یونانی به آدرس (۹ Kodrou Str.) مراجعه کنید که در آن برنامه های هنری و آموزشی متعددی اجرا شده و آثار تهیه شده توسط کودکان ۴ تا ۱۴ ساله از سراسر یونان در آن جمع آوری شده و به نمایش گذاشته می شوند. نقاشی های موجود در این موزه به طور معمول در بازه های زمانی مشخصی با نقاشی های جدید تعویض می شوند.

معرفی هتل ۴ ستاره بست وسترن ایلیسیا در آتن
معرفی هتل ۴ ستاره بست وسترن ایلیسیا در آتن
برای سفر به یونان چه نکاتی را باید از قبل بدانید
برای سفر به یونان چه نکاتی را باید از قبل بدانید
معرفی هتل اسکار آتن | ۳ ستاره
معرفی هتل اسکار آتن | ۳ ستاره
معرفی هتل ۴ ستاره پلیس گرند در آتن
معرفی هتل ۴ ستاره پلیس گرند در آتن