معرفی مدرسه باراک خان تاشکند

مدرسه باراک خان تاشکند | Barak-Khan Madrasah

مدرسه باراک خان، از جمله آثار باستانی ازبکستان است، که در بخش قدیم تاشکند قرار دارد. واژه باراک خان در زبان ازبکی به معنی خوش شانس بودن است. گشت و گذاری کوتاه در شهر قدیمی تاشکند، مثل سفر به زمان و گذشته دور است. کوچه های تنگ و تو در تو، به همراه ساختمان های کوتاه، مساجد و مدرسه های مذهبی از نکات بارز این منطقه قدیمی در شهر تاشکند کشور ازبکستان محسوب می شود. شهر ازبکستان دارای آثار باستانی بسیار زیاد و متنوعی است که می تواند برای گردشگرانی که علاقه مند به سفر به کشورهای شوروی سابق می باشند، بسیار جذاب باشد. در ادامه مطلب با الی گشت همراه شوید:

مدرسه باراک خان
مطالب مرتبط: 
آشنایی با موزه امیر تیمور در تاشکند
میدان تیمور لنگ، اولین پادشاه گورکانی

کشورهایی از این دست،زمانی که در سیطره اتحاد جماهیر شوروی بودند، از بسیاری لحاظ در تنگنا و منگنه ی این کشور بودند. اگر همچنان علاقه مندید که به گذشته های این شهر قدیمی سرک بکشید، بهتر است به میدان خاست امام که در میدان زارقاینار، واقع در بخش شرقی بازار چورسو، قرار گرفته است سری بزنید مدرسه مذهبی باراک خان معروف در این موقعیت جغرافیایی شهر قرار گرفته است.

مدرسه باراک خان، در قرن شانزدهم میلادی به دستور فردی به نام نوروز احمد خان، که حاکم تاشکند در آن روزگار بود، ساخته شد. دوران زمامداری و حکومت نوروز احمد خان با خوش یمنی بسیاری همراه بوده است.

برای همین نیز لقبی که در آن دوران به وی نسبت داده اند، یعنی «باراک خان» به معنای حکمران خوش شانس است. از زمان وی، نام مدرسه نیز از لقب وی برگرفته شده است. کار ساختن بنای این مدرسه، در چند مرحله انجام شده است و سال ۱۵۲۳ سالی است که کار ساخت آن به اتمام رسیده است.

مکان برافراشته شده این مدرسه نیز از اهمیت خاصی برخوردار است، چون در مقابل جایی به نام محله هستی موم ساخته شده است و اینجا محل تجمع دانشمندان، فلاسفه و پژوهشگران اسلامی بوده است. بیش از پنج قرن است که مدرسه باراک خان، نماد عظمت و بزرگی تاریخ شهر تاشکند است. این مدرسه تا سال ۲۰۰۷، به عنوان مرکز تجمع مسلمانان آسیای میانه بوده است.

مدرسه باراک خان تاشکند

تاریخچه مدرسه باراک خان

دلیل ساخته شدن مدرسه باراک خان به تغییر و تحولات فرهنگی و سیاسی آن روزگار مربوط می شود. رخدادهای گفته شده در ماورالنهر اوایل قرن شانزدهم در حال شکل گیری بود. پیش از این فعل و انفعالات تاریخی، بزرگان فرهنگی، شعرا، نقاشان، مینیاتوریست ها، موسیقی دانان، معماران و فلاسفه همواره ترجیح می دادند که نزدیک شهر هرات کار و زندگی کنند. این بدان دلیل بود که سلطان حسین بایقره و آلیشر ناووی حامیان جدی چنین افرادی بودند. ولی، اوایل نیمه اول قرن شانزدهم ورق برگشت و به مرور شهرهایی چون سمرقند، بخارا و تاشکند به مراکز تولید علم و فرهنگ بدل شدند. تمام هنرمندان تلاش می نمودند تا به دربار حامیان جدید شان راه پیدا کنند، که البته مثل حامی سابق افغانی شان قابل اعتماد نبودند، ولی خوب چاره ای نیز نداشتند جز اینکه سعی کنند از در دوستی و صلح با حاکمان جدید وارد شوند. در این دوران تاریخی بود که فردی که نامی از وی در تاریخ نمانده است و در دوران سلسله شیبانیان می زیسته است، مدرسه باراک خان را در تاشکند بنا می کند.

مدرسه باراک خان ازبکستان

در مقابل مدرسه باراک خان، موزه ای وجود دارد که در سال ۲۰۰۷ به جای مدرسه موئی مبارک ساخته شده است که در آن نسخه ای از کتابی، که در قرن هفتم میلادی نوشته شده است و گفته می شود یکی از منابع اصلی اسلامی قلمداد می شود، در این موزه نگهداری می شود.

طبق افسانه ای، گفته می شود که خلیفه عثمانی، وقتی در حال خواندن این کتاب بوده است، کشته می شود و قطرات خون ریخته شده از او در صفحات کتاب نیز دیده می شود. برای چندین قرن، این کتاب در صندوقجه ایی در شهرهای مدینه، دمشق و بغداد نگهداری می شده است و بعدها در دوران زمامداری سلسله گورکانیان به آسیای میانه منتقل می شود.

هرچند، روایت دیگری هم وجود دارد مبنی بر اینکه این کتاب بوسیله خود تیمور لنگ، بنیانگذار سلسله گورکانیان به ماورالنهر آورده شده است. با همه این داستان ها، به نظر می رسد که در قرن پانزدهم میلادی، این قران در دربار میرزا الوگبک در شهر سمرقند وجود داشته است.

زمانی که منطقه آسیای میانه را امپراطوری روسیه تصاحب کرد، این کتاب به شهر سنت پتزرگ روسیه برده شد وتا قبل از انقلاب در این شهر نگهداری می شده است. ولی در سال ۱۹۲۴، این کتاب به ازبکستان عودت داده شد و برای مدت زمان زیادی این کتاب در موزه تاریخ خلق ازبکستان قرار داشت. تا اینکه در اواخر قرن بیستم، به ابتکار رئیس جمهور ازبکستان، اسلام کریموف، کتاب قران عثمانی به انجمن معنوی مسلمانان ازبکستان اهدا شد.

مدرسه باراک خان تاشکند ازبکستان

دکوراسیون داخلی و خارجی

معماری ورودی اصلی باراک خان با نقاشی ها و موزاییک های منحصر به فردی تزئین شده است. در داخل مدرسه باراک خان، دو بقعه نیز وجود دارد. ولی موضوع جالب در مورد این بقعه ها آن است که این بقعه ها قبل از خود مدرسه ساخته شده اند. یکی از این بقعه ها که ناشناخته مانده است، در بخش شرقی این بنای معماری قرار دارد. بقعه دوم، کاناکا نام دارد و  دارای دو گنبد است. به جای قبر یکی از حاکمان تاشکند به نام سویوندز خان که از اعقاب میرزا الوگبک بوده است، ساخته شده است.

بقعه مدرسه باراک خان

مدرسه باراک خان از آجر ساخته شده است و سه گنبد کبودی رنگ دارد. درهای حجره ها و دروازه مدرسه باراک خان، از فلزات ضد زنگ ساخته شده اند. در روزگاران قدیم، سطح گنبد بقعه سویوندز خان با کاشی های آبی رنگی پوشانده شده بود. به همین دلیل، به این بقعه در گذشته کوک گومباز و یا گنبد آبی می گفته اند. درهای این مجموعه طلایی رنگ می باشند.

مدرس باراک خان بعد از زلزله سال ۱۸۶۸ خیلی زیاد آسیب دید. به همین دلیل، بسیاری از ساختمان های موجود در آن نیاز به بازسازی پیدا کردند. در دهه شصت قرن بیستم، در چارچوب پروژه حفظ و نگهداری آثار تاریخی و باستانی، حجره های آن مورد مرمت قرار گرفتند.

 منبع: centralasia-travel.com

چطور از فرودگاه تاشکند به مرکز شهر برویم؟
چطور از فرودگاه تاشکند به مرکز شهر برویم؟
۶ جاذبه دیدنی شهر خیوه ازبکستان
۶ جاذبه دیدنی شهر خیوه ازبکستان
میدان تیمور لنگ، اولین پادشاه گورکانی
میدان تیمور لنگ، اولین پادشاه گورکانی
غذاهای خوش طعم و بی نظیر ازبکستان!
غذاهای خوش طعم و بی نظیر ازبکستان!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code