بلیط هواپیما

مسجد جامع آگرا، جلوه ای از هنر و معماری

آشنایی با مسجد جامع آگرا

مسجد جمعه یا مسجد جامع آگرا در هند یک شاهکار بزرگ قرن هفدهم میلادی مغول محسوب می شود که توسط جو و فضای بازارهای شلوغ و پر ازدحام آگرا احاطه شده است. این مسجد با معماری چشم گیرش مفتخرانه در قلب یک بازار سنتی و پر انرژی قرار گرفته است. گردشگران می توانند در این مسجد در حالی که در میان نماز گزاران هستند به تماشای تزئینات هنری و زیبای آن بپردازند. لازم به ذکر است که این مسجد، قدیمی ترین مسجد آگرا بوده و شاه جهان امپراتور مغول آن را به احترام و افتخار دخترش، جهان آرا بیگم (Jahanara Begum) در سال ۱۶۴۸ میلادی ساخته است. مسجد جامع به معنای مسجد جمعه بوده و از جماعت بزرگی که برای برگزاری نماز جمعه در روزهای جمعه در آن جمع می شوند، مشتق شده است. با الی گشت همراه باشید:

مطالب مرتبط:
لمس تاریخ مغول در قلعه آگرا
راهنمای سفر به آگرا
jama masjid agra

از طریق یکی از پنج تاق دروازه های ورودی می توان وارد مسجد شده و به راه پله های آن دسترسی پیدا کرد. ورودی اصلی، در بخش شرقی این مسجد قرار گرفته که توسط تاق ها و ستون های کنده کاری شده تزئین شده است. این دروازه ها به یک حیاط بسیار وسیع ختم می شوند که گنجایش ده هزار نفر را دارد. جالب است که فضای شلوغ و پر ازدحام بازار اطراف این مسجد با ورود به مسجد تغییر کرده و به یک آرامش و آسایش خاطر تبدیل می شود. نمازگزاران پیش از برگزاری نماز، دست ها و پاهای خود را در حوضی که در مرکز حیاط مسجد قرار گرفته، می شویند.

در بخش غربی حیاط مسجد، یک سالن نمازخانه که سقف آن توسط سه گنبد پوشانده شده، قرار دارد. این گنبدها به شکل نیلوفرهای آبی برعکس و طرح های مرمری سفید جناقی تزئین شده اند. در داخل نمازخانه یک منبر و محراب بسیار جالب توجه و زیبا جایی که نمازگزاران در لحظات برگزاری نماز به سمت آن نماز می خوانند، قرار گرفته است.

گردشگران می توانند در گذرگاه های تاقدار حیاط جایی که نمازگزاران در زمان ظهر برای دوری از آفتاب تند در زیر آن می نشینند، گردش کنند. دیوارهای این گذرگاه های تاقدار با طرح ها و نقاشی های رنگی و کتیبه های دوره مغول تزئین شده اند.

agra central Mosque

این مسجد در میان منطقه سرزنده کناری بازار (Kinari Bazar) نزدیک ایستگاه قطار قلعه آگرا قرار گرفته است و در حدود پانزده دقیقه با ایستگاه کانتونمنت آگرا (Agra Cantonment station) فاصله دارد. در این منطقه در پیچ و خم کناری بازار می توان مغازه های فروش پارچه های رنگارنگ، جواهرات، ساری، ادویه جات و غیره را پیدا کرد. پیشنهاد می شود تا حتما قلعه آگرا، از استحکامات نظامی دوره اکبرشاه از پادشاهان مغول در میانه دهه ۱۵۰۰ میلادی را که در این نزدیکی قرار گرفته، بازدید کنید.

مسجد جامع همه روز باز بوده و بازدید از آن رایگان است با این حال اگر فردی بخواهد با دوربین وارد این مسجد شود، باید هزینه دوربین را پرداخت کند. به خاطر داشته باشید که ورود به این مسجد بدون کفش امکان پذیر است و افراد باید لباس مناسب بر تن کرده باشند و از ورود افراد با لباس و شلوار کوتاه خودداری می شود.

سفری به مثلث طلایی هند + ویدیو
سفری به مثلث طلایی هند + ویدیو
راهنمای مسافرتی آگرا
راهنمای مسافرتی آگرا
فاتح پور سیکری، امپراتوری رهاشده مغول‌ها
فاتح پور سیکری، امپراتوری رهاشده مغول‌ها
معرفی بهترین هتل های ۳ ستاره آگرا
معرفی بهترین هتل های ۳ ستاره آگرا