مسجد مکه حیدرآباد هندوستان

مسجد مکه در حیدرآباد

مسجد مکه در حیدرآباد بزرگترین و دیدنی ترین مسجد این شهر است که یکی از بزرگترین مساجد سراسر هند هم محسوب می شود و به عنوان میراث فرهنگی ثبت شده است. این باور وجود دارد که موی حضرت محمد (ص) در این مسجد نگهداری می شود و احتمالا مهمترین دلیل تقدس  و پر اهمیت بودن این مسجد هم همین است. در ادامه با الی گشت از این مسجد بیشتر خواهیم دانست:

مسجد مکه در حیدرآباد

در باره مسجد مکه (Mecca Masjid)

مطالب مرتبط:
معرفی قلعه مجلل مهرانگهر در جوداپور هند+ تصویر
هنگام مصرف غذاهای خیابانی هند حواستان به این موارد باشد!

تمام آجرهایی که در ساخت این مسجد به کار رفته است، از شهر مقدس مکه در عربستان صعودی آورده شده اند و دلیل نامگذاری این مسجد به مسجد مکه همین است. این مسجد باستانی که در شهر حیدرآباد هند قرار گفته است، می تواند حدود ۱۰۰۰۰ نمازگزار را در خود جای دهد. دیوارهای آن همه از جنس گرانیت هستند، علاوه بر ایت آیه های قرآن به زیبایی روی ستون ها  طاق های مسجد مکه نوشته شده اند و همین موضوع باعث تمایز بیش از اندازه ی آن با مساجد دیگر شده است.

اگر به شهر هند در حیدرآباد رفتید حتما بازدید از این بنای زیبا و تاریخی را در فهرست دیدنی هایتان قرار دهید!

تاریخچه

طبق متون تاریخی، سلطان محمد قطاب شاه ساخت این مسجد را شروع کرد و توانست آن را بعد از ۷۷ سال در سال ۱۶۹۴، به پایان برساند.

مسجد مکه حیدرآباد

معماری مسجد مکه

این مسجد تماما از گرانیت است و آجرهای آن از مکه آورده شده اند و در آن دوران از ۸۰۰۰ کارگر برای ساخت آن کمک گرفته شده بوده است.

در ورودی این مسجد با یک حوض بزرگ آب و ۲ صندلی ینگی مواجه می شوید و یک افسانه جالب درباره ی این صندلی ها وجود دارد که اگر شخصی روی آنها یکبار بنشیند، مطمئنا دوباره روی آن خواهد نشست. این مسجد دارای یک هال بزرگ به ارتفاع ۷۵ فیت و ۱۸۰ فیت طول و ۲۲۰ فیت عرض است.

در این مسجد چه کنیم؟

مسجد مکه در حیدرآباد، اتمسفر خیلی آرامش بخشی دارد و برای تمدد اعصاب یک محیط عالی است. به این مکان مقدس بروید و در سکوت تنهایی کمی از محیط آنجا آرامش بگیرید. علاوه بر این می توانید معماری این مسجد را از نزیک ببنید و با سبک معماری تاریخی آن آشنا شوید.

نمایی دیگر از مسجد مکه در حیدرآباد
قلعه گود هوپ، قدیمی ترین قلعه استعماری آفریقای جنوبی
قلعه گود هوپ، قدیمی ترین قلعه استعماری آفریقای جنوبی
کاخ سبز سعدآباد تعطیل شد
کاخ سبز سعدآباد تعطیل شد
شهر باستانی ولیلی در مراکش، یادگاری از شکوه و عظمت رم باستان!
شهر باستانی ولیلی در مراکش، یادگاری از شکوه و عظمت رم باستان!
راز گم شدن اتاق طلایی این قصر چه بود؟!
راز گم شدن اتاق طلایی این قصر چه بود؟!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code