معدن نمک بسیار بزرگی که می تواند برج ایفل را در خود جای دهد! + تصویر

معدن نمک ویلیچکا | Wieliczka Salt Mine

یکی از ارزشمندترین معادن کشور لهستان، معدن نمک ویلیچکا است که هر ساله بیش از ۱ میلیون نفر از سراسر جهان به دیدن آن می روند. این معدن را می توان یک جاذبه جهانی بسیار شگفت انگیز دانست که در فهرست میراث فرهنگی و طبیعی یونسکو به ثبت رسیده است. امروزه این معدن نمک قرن ها زیادی از سنت و مدرنیته را با هم ترکیب کرده است و آن هم نتیجه زحمات نسل های زیادی از کارگران معدن بوده که در آن کار می کردند. الی گشت در ادامه معدن نمک ویلیچکا را به شما معرفی کرده است. با ما همراه باشید:

معدن نمک ویلیچکا

معدن نمک ویلیچکا

مطالب مرتبط:
وجود چشم عظیم الجثه‌ای در صحرای آفریقا، دانشمندان را شوکه کرد!
قدیمی‌ ترین جای پای جهان کشف شد!

حدودا ۳۰۰ متر زیر زمین در لهستان، اتفاقاتی که فکرش را نمی کنید، اتفاق می افتند! بالن های گاز داغ راه اندازی شده است، یک بانجی جامپر در حال سقوط است، یک موج سوار روی دریاچه ای با آب شور حرکت می کند و اتفاقات عجیب دیگری!

معدن نمک ویلیچکا که حدودا ۹ طبقه از زمین پایین تر است، آنقدر بزرگ است که می تواند برج ایفل را به راحتی درون خود جای دهد. در طول قرن ها معدنچیان در اینجا، مجسمه هایی از افراد معروف سرزمینشان و همچنین دعاخانه هایی را حفر کردند و در نیم قرن گذشته، زمانی که برداشت معدن نمک آهسته شد، گردشگران کم کم به بازدید از این معدن روی آوردند. بدین صورت، این معدن عظیم الجثه، به محلی با کلیساهای سنگی، تالارهای بزرگ، چشمه های آب گرم سلامت و موزه های هنر طبیعی تبدیل شد.

برای اینکه به معدن نمک ویلیچکا بروید، حدودا ۸۰۰ پله را باید به پایی بروید و با اینکه این مقدار کمی هم نیست اما مطمئن باشید که ارزش آن را دارد. صدها سال حفاری در این معدن، تالارهای شگفت انگیزی در میان صخره های نمکی داخل غار به وجود آورده است. جالب است بدانید که در حال حاضر، صدها نفر، مراسم عروسی، جلسات کاری، کنسرت، نمایش مد و … را در این معدن میزبانی می کنند.

معدن و غار نمکی ویلیچکا

منحصر به فرد بودن فضای زیرزمینی معدن، بسیاری از جستجوگرانِ هیجان را به خود جذب می کند. در بزرگترین اتاق در دسترس بازدیدکنندگان، با یک سقف بلند به ارتفاع ۳۰۰ متر، اولین پرواز بالون زیرزمینی صورت گرفت. در دریاچه بزرگ زیرزمینی معدن جایی که برای یک موج سواری بعید بود، توس یک فن غول پیکر و بادهای مصنوعی، این امکان صورت گرفت و شخص موج سواری در آن، این ورزش را انجام داد. جالب است بدانید که حتی لوسترهایی که درخشش طلایی زیادی در بسیاری از اتاق ها ایجاد کرده اند از سنگ نمک ساخته شده اند.

معدن نمک ویلیچکا یکی از قدیمی ترین معادن نمک جهان است که هنوز هم برداشت می شود؛ البته از سال ۲۰۰۷ به بعد دیگر برداشت نمک خوراکی از این معدن صورت نگرفت. قدیمی ترین شواهد بهره برداری از این خعدن، حدودا به قرن ۱۲ میلادی بر می گردد که زمان کمی هم نیست. اسناد نشان می دهند که تقریبا ۱۰۰ سال بعد از آن، معدنچیان شروع به ساخت مجسمه هایی از نمک کردند که البته در سال ۱۸۷۶، این کار ممنوع اعلام شد. در حال حاضر بازدیدکنندگان می توانند مجسمه های مختلفی از هنرمندان را ببینند که در سراسر راهرو و اتاق های این معدن عظیم، قرار گرفته است. بزرگترین مجسمه ای که در معدن ساخته شده، تقریبا به اندازه ۳ فیل، نمک را در خود جای داده است.

دریاچه ای در معدن نمک

کارگران معدن در اینجا، به خاطر شرایط بسیار خطرناکی که حاکم بوده، خود را وقف ۴ کلیسایی که وجود داشته کرده بودند تا کمی از استرس کار بکاهند و قدیمیترین کلیسا حدودا به ۴۰۰ سال قبل بازمی گردد. این کلیسا توسط کارگران معدن در سال ۱۸۹۶ آغاز شد که آن ها شروع به ساخت کلیسای حیرت انگیزی کردند که به نام سنت کینگا معروف شد. بعد از گذشت حدود ۷۰ سال، کارگران مجددا ساخت کلیسایی را آغاز کردند که به بزرگترین کلیسای معدن تبدیل گشت.

دیوارهای این کلیسا با دعاهای مذهبی و یک نمونه نقاشی از شام آخر داوینچی که درون نمک کنده کاری شده، تزیین شده اند. مجسمه هایی به اندازه واقعی انسان، از مهم ترین شخصیت های لهستان نیز در این معدن به وجود آمده اند که از جمله آن ها می توان به مجسمه پاپ جان پاول ۲ اشاره کرد. شاید باور نکنید، اما محراب کلیسا هم توسط ایجاد حفره ای درون صخره های نمکی معدن تراشیده شده است. البته همه مجسمه ها هم مذهبی نیستند: شما در این معدن می توانید در یک بخش عجیب و غریبی، هفت کوتوله‌ی سفید برفی را ببینید که تماما از نمک درست شده اند.

کنده کاری شام آخر

معدن همچنین قدیمی ترین فضای موسیقی را دارد. معدن نمک ویلیچکا که ۱۸۳ سال قدمت دارد، ادعا می کند که قدیمی ترین دسته موزیکی که بیشتر ادوات آن ازبرنج باشد را دارد که در تمام مراسم مذهبی در زیر زمین، نوازندگان موسیقی می نوازند.

اگر از پیمودن ۸۰۰ پله ای که برای رسیدن به این غار وجود دارد خسته شدید، می توانید به یک پناهگاه سلامت بروید که در آنجا هوای تمیز بدون هیچگونه آلودگی را استشمام خواهید کرد. این بخش همچنین بنیان گذار یک روش درمان به نام درمان زیر زمینی (subterrano) است که برنامه های سلامتی برای افرادی که از ناراحتی های تنفسی رنج می برند، برگزار می کند. اگر عمیقا از بودن درون این معدن نمک بسیار بزرگ لذت بردید، می توانید که شب را همین جا همراه با گروه های دیگر بگذارنید؛ البته یادتان نرود که باید کیسه خواب داشته باشید. تورهای مختلفی در اینجا برگزار می شوند که دارای یک کتابخانه، زمین تنیس و دیگر فعالیت ها هستند.

راهرویی در معدن نمک ویلیچکا

روش های مختلفی برای بازدید از معدن نمک وجود دارد. برای مثال می توانید به مسیر توریستی بروید که در آن ۲۰ تالار نمکی بازدید می شود و امکانات گوناگون دیگری نیز دارد. یک روش دیگر، مسیر معدنچیان است که در آن شما باید لباس های خاصی پوشیده و با تجهیزات کامل به درون معدن بروید. شما می توانید به وبسایت معدن نمک ویلیچکا به آدرس www.wieliczka-saltmine.com رفته و اطلاعات بیشتر را از آنجا کسب نمایید.

منبع: thedailybeast.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد