بلیط هواپیما

معرفی خانه تاریخی عامری ها در کاشان

خانه تاریخی عامری ها در کاشان

شهر کاشان واقع شده در استان اصفهان دارای آثار تاریخی و دیدنی و بخصوص خانه های تاریخی زیادی است. یکی از این خانه ها، خانه عامری هاست که از نظر گستردگی و بزرگی؛ یکی از بزرگترین خانه های تاریخی در این شهر محسوب می شود. با الی گشت همراه باشید و از این اثر تاریخی دیدنی کاشان بیشتر بدانید:

خانه تاریخی عامری ها در کاشان
مطالب مرتبط:
ایرانگردی امروز در گنبد سلطانیه، بلندترین گنبد آجری جهان
خانه تاریخی طباطبایی در کاشان، عروس خانه های ایران

خانه تاریخی عامری ها در کاشان یکی از بزرگترین خانه های تاریخی شهر کاشان است که قدمت آن به دوران زندیه برمی گردد که البته بعدها در دوران قاجار باز هم از آن بزرگتر شده و قسمت های دیگری به آن اضافه شد. وسعت این خانه که در محله ی سلطان میر احمد کاشان قرار گرفته است، هفت هزار متر مربع با زیر بنایی گسترده است و بطور کلی در آن ۸۵ اتاق وجود دارد. این خانه همچنین دارای چند حیاط است که قدیمی ترین آن حیاط بیرونی و درونی است.

همان طور که گفته شد این خانه هم مثل بیشتر خانه های تاریخی کاشان از ۲ بخش بیرونی و درونی تشکیل شده است که در هر کدام از آنها بخش های دیگری مثل حوضخانه، ایوان، اتاق هایی با ۳ در و شاهنشین های ۷ دری دیده می شود که دور تا دور حیاط با هماهنگی کامل قرار گرفته اند…

نمایی از داخل خانه عامری ها

در مورد معماری خانه های تاریخی عامری ها در کاشان باید گفت که از معماری ایرانی کمک گرفته شده است. چه بخش های بیرونی و چه بخش های درونی مزین به گچبری های بسیار زیبا و منبت کاری های پر جزییات و دیگر تزیینات ایرانی است. خانه ی عامری ها دارای چندین حیاط است که در همه ی  آن ها، اصل تقارن رعایت شده است و بادگیر به کار رفته در آن، بلندترین بادگیر در بین بقیه ی ی خانه های کاشان است.

در خیاط ها، حوضخانه هایی به چشم می خورد که در فصل تابستان کاربری داشته اند.  خانه ی تاریخی عامری ها دارای ۲ حمام زنانه و مردانه بصورت مجزا است. در دوران قدیم که خاندان سهام السلطنه در این خانه زندگی می کردند، به دلیل وسعت زیاد خانه، بخشی از حیاط های درونی و بیرونی آن به فرزند او رسید و در بقیه ی ساختمان ها هم افراد دیگر این خاندان مستقر شدند که همین مسئله باعث شد تا کم کم قسمت های خانه از هم تفکیک شود و بعضی از قسمت ها به افراد دیگر فروخته شود.

سرای عامری ها در کاشان

در حال حاضر این بنا مورد بازدید گردشگران داخلی و خارجی زیادی است و از محبوبیت بیش از اندازه ای در بین بقیه ی خانه های تاریخی برخوردار است اما به دلیل گذشت زمان و فرسودگی هایی که در آن بوجود آمده است، بخش هایی از آن  در حال حاضر در دست تعمیر و بازسازی است. اداره ی میراث فرهنگی در این باره گفته است که بعد از تمام شدن این مرمت ها قرار است تا این خانه ی تاریخی تغییر کاربری دهد و به اقامتگاه گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شود.

عکس هایی تکان دهنده از مرموزترین روستای ایران!
عکس هایی تکان دهنده از مرموزترین روستای ایران!
آشنایی با خانه های تاریخی کاشان، جلوه ای از شاهکار معماری ایرانی
آشنایی با خانه های تاریخی کاشان، جلوه ای از شاهکار معماری ایرانی
آبشار شوی، بزرگ ترین آبشار طبیعی خاورمیانه
آبشار شوی، بزرگ ترین آبشار طبیعی خاورمیانه
۱۲ دی ماه روز بزرگداشت رشت؛ شهر سر سبز ایران
۱۲ دی ماه روز بزرگداشت رشت؛ شهر سر سبز ایران