بلیط هواپیما

معرفی ۱۰ مورد از معروف ترین میدان های جهان

معروف ترین میدان های جهان

در تمام شهرهای جهان همواره در نمادی از آن شهر در میدان شهر مربوط قرار دارد تا نشان دهنده ی اهداف مهمی که مردم آن کشور دنبال می کنند باشد. البته که تمام میدان های شهرها دارای داستان هایی برای خودشان هستند اما برخی به دلیل اهمیت موضوع در جهان هم پررنگ تر می شوند و  آوازه ی آن ها در تمام دنیا می پیچد. در این میدان ها معمولا بهترین مغازه ها، رستوران ها و مراکز خرید وجود دارند. در وسط آن معمولا یک فواره آب، مجسمه یا یادبودی از گذشته ای که میدان داشته قرار دارد. اما جدا از این شباهت ها، میدان های شهر تاریخ منحصر به فرد خودشان را هم دارند. در ادامه این مطلب همراه الی گشت باشید تا به چند مورد از معروف ترین میدان های جهان اشاره ای داشته باشیم.

معروف ترین میدان های جهان

۱- میدان سرخ | Red Square 

مطالب مرتبط:
این آرزوی هر شخصی است: دیدن حیات وحش کنیا!
کوه تیبل، مشهورترین کوهستان در کیپ تاون

در قلب شهر مسکو میدانی به نام سرخ وجود دارد که اولین مقصد گردشگری برای توریست ها به شمار می آید. علت این امر هم وجود جاذبه های تاریخی نظیر کلیسای سنت باسیل، موزه تاریخ کشور، آرامگاه لنین و یکی از دیوارهای بلند کاخ کرملین وجود دارد که تمامی این ها در کنار رستوران ها و کافه ها بی نظیر توانسته اند به عنوان یک قطب گردشگری در شهر مسکو به شمار بیایند. دلیل نام گذاری این میدان به نام سرخ این است که واژه روسی کراسنایا (Krasnaya) دو معنی دارد که یکی سرخ و دیگری زیبا می باشد. این اسم ابتدا روی کلیسای سنت باسیل گذاشته شده بود و به مرور روی میدان مجاورش هم این نام را گذاشتند.

میدان سرخ

۲- میدان سن مارکو  |  piazza San Marco

شهر ونیز میدان های بزرگی دارد که یکی از مهمترین میدان های این شهر میدان سن مارکو است. در این میدان نیز گفته شده است که ناپلئون میدان سن مارکو را اتاق پذیرایی اروپا می خوانده است. این یکی از میدان های مهم و زیبای اروپا محسوب می شود که در آن صداهای انسانی بر صدای ماشین ها و ترافیک غلبه دارد. جاذبه های دیدنی نظیر کلیسای جامع سینت مارکو در شرق این میدان قرار دارد و از مهمترین بناهای شهر ونیز به شمار می رود. میدان سن مارکو کم ارتفاع ترین نقطه ونیز است و در نتیجه هنگام باران های شدید زودتر از بقیه جاها سیلابی می شود.

میدان سن مارکو

۳- پلازا ده مایو  |  Plaza de Mayo

پلازا ده مایو از ۲۵ مه سال ۱۸۱۰ تا کنون صحنه انقلاب هایی بوده که منجر به خود مختاری شده است. این میدان یک منطقه تاریخی در بوینس آیرس (Buenos Aires) و حتی در کل آرژانتین محسوب می شود. تعدادی از مهم ترین دیدنی های شهر در اطراف این میدان قرار دارد که شامل کابیلدو (Cabildo) می باشد و به عنوان شورای شهری در زمان استعمار از آن استفاده می شده است. در وسط این میدان تاریخی هرم می (The May pyramid) قرار دارد که قدیمی ترین یادبود ملی در بوینس آیرس می باشد. این میدان از سال ۱۹۷۷ تا کنون محل برگزاری کنگره مادرهای پلازا ده مایو بوده که در آن مادرانی که به سر به نیست شدن فرزندانشان توسط دیکتاتوری نظامی معترض بودند، عکس یا یادبودهایی از فرزندانشان را آن جا قرار دادند.

پلازا ده مایو

۴- میدان تیان آنمن | Tiananmen Square

در شهر پکن هم یک میدان بسیار بزرگ وجود دارد که بسیار هم معروف است، این میدان تیان آنمن نام دارد و اطراف آن به رسم یادبود از سبک معماری شوروی و ساختمان های دولی ساخته شده است. این میدان به دلیل مراکز خرید و رستوران هایی که تا نیمه های شب باز هستند در بین مردم شهر پکن و همچنین گردشگرانی که به این شهر سفر می کنند بسیار محبوب است. در شمال این میدان پرچمی قرار دارد که با طلوع آفتاب برافراشته و با غروب آفتاب پایین آورده می شود. در دروازه تیان آنمن چهار شیر مرمری وجود دارد. شیری که در شمال غرب قرار دارد یک گلوله در شکمش فرو رفته که مربوط به کشتار تیان آنمن در سال ۱۹۸۹ است.

میدان تیان آنمن

۵- گرت مارکت  | Grote Markt

در شهر بروکسل هم میدان به نام گرت مارکت یا گرند پلیس وجود دارد که توسط دیوارهای اصلی شهر و خانه پادشاه محاصره شده است. جاذبه های دیدنی نظیر آتومیوم (Atomium) و مانکن پیس (manneken Pis) در این میدان وجود دارند که از مقاصد گردشگری در شهر بروسل به شمار می روند. هر دو سال یک بار در ماه اوت فرش عظیمی از گل در گرت مارکت برای چند روز بر پا می شود. یک میلیون گل بگونیا در کنار یکدیگر چیده می شوند تا این فرش عظیم را در قسمتی از میدان تشکیل دهند.

گرت مارکت

۶- میدان دل کامپو |  Piazza del Campo

میدان دل کامپو یکی از بزرگ ترین میدان های قرون وسطایی اروپا می باشد. این میدان مهم در مرکز تاریخی سینا (Siena) درتوسکانی (Tuscany) ایتالیا قرار دارد. میدان دل کامپو به خاطر زیبایی و معماری بی نظیرش در دنیا مشهور است. ساختمان پالازو پابلیکو (Palazzo Publico) و برج مشهورش به همراه تعدادی از ساختمان کاخ مانند اطرافش به یکی از ثروتمندترین خاندان های سینا تعلق دارد و اطراف این میدان صدفی شکل را احاطه کرده است. مسیر مسابقه اسب سواری که دو بار در سال در سینا برگزار می شود شامل مسیر دور این میدان هم می شود. دور این میدان را لایه ضخیمی از گل و لای می پوشانند و مسابقه دهندگان باید سه بار آن را طی کنند و معمولا بیش از ۹۰ ثانیه هم طول نمی کشد.

میدان دل کامپو

۷-  میدان ترافالگار | Trafalgar Square

از بزرگترین میدان ها در شهر لندن میدان ترافالگار است. این میدان به دلیل پیروزی هایی که در آن به وقوع پیوسته است همواره به عنوان یکی از محبوب ترین میدان ها در این شهر بین مردم نامش می چرخد. علت معروفیت این میدان پیروزی لرد هوراتیو نلسون در مقابل ارتش در جنگ ترافالگار در سال ۱۸۰۵ بوده است. در وسط این میدان هم یادبودی از وی قرار داده اند. و تعدادی فواره آب هم در اطرافش قرار دارند. این میدان فراتر از یک میدان عمومی است و یکی از مهم ترین میادین کل بریتانیا محسوب می شود و محلی اجتماعی و سیاسی برای بازدیدکنندگان و اهالی لندن می باشد.

میدان ترافالگار

۸- پلازا مایور | Plaza mayor

یکی از اصلی ترین مراکز شهر مادرید در اسپانیا میدان پلازا است. این میدان یکی از مکان های دیدنی است که توریست ها آن را به عنوان مقصد اصلیشان در سفر به مادرید قلمداد می کنند. پلازا مایور در حقیقت خارج از دیوارهای شهر بنا شده بود و نقش مهمی در برگزاری بازی های گاوبازی، خرید و فروش، مسابقات فوتبال، سمفونی های موسیقی و اجرای حکم اعدام داشت. این ساختمان مرکز سابق نانوایی ها هم نیز بوده است.

پلازا مایو

۹-میدان سنت پیتر  | Saint Peter’s Sqaure

میدان سنت پیتر در واتیکان سیتی روم است هم از دیگر میدان های معروف در جهان است. ساختار این میدان نیز عبارت است از چهار ستون کلوسال توسکان (Clossal Tuscan)  که ورودی این کلیسای را تشکیل می دهند و در امتداد آن یک میدان بسیار بزرگ وجود دارد. در مرکز این میدان یک ابلیسک مصری وجود دارد که در زمان امپراطوری آگوستوس (Agustus) از مصر به روم آورده شده است. این انتقال در سال ۱۵۸۶ با دستور پاپ سیکتوس پنجم (Pop Sixtus V) از محل اولیه اش یعنی یک سیرک به این میدان انجام گردیده است.

میدان سنت پیتر

۱۰- میدان مین مارکت | Main Market Square

آخرین میدانی که در مقاله معروف ترین میدان های جهان می خواهیم معرفی کنیم، میدانی است در شهر کراکف لهستان که بسیار هم معروف است و مقصد گردشگری محبوبی برای بسیاری از مسافرانی که به این شهر سفر می کنند به شمار می آید. در زمان قرون وسطا میدان مین مارکت یکی از بزرگرین میدان ها در اروپا بوده که تاریخ ساخت آن به قرن ۱۳ میلادی باز می گردد. اطراف این میدان ساختمان های تاریخی، کاخ ها و کلیساهای زیادی وجود دارد. مرکز این میدان کلاث هال (Cloth Hall) قرار گرفته که در سال ۱۵۵۵ میلادی به سبک رنسانس بازسازی و یک شیروانی زیبا به آن اضافه شد

مخوف ترین گودال های آبی جهان
مخوف ترین گودال های آبی جهان
سیاه خانه های اسکاتلند! + تصویر
سیاه خانه های اسکاتلند! + تصویر
۱۰ مکان زیبا در بحرین که ارزش دیدن دارد (بخش اول)
۱۰ مکان زیبا در بحرین که ارزش دیدن دارد (بخش اول)
جاذبه های گردشگری شهر آبدانان در ایلام
جاذبه های گردشگری شهر آبدانان در ایلام