آشنایی با منطقه فاتح در استانبول

معرفی منطقه فاتح در استانبول

استانبول با توجه به این که شهری توریستی است، جاذبه های تاریخی و فرهنگی بسیاری در آن وجود دارد. برای گردشگری در این شهر شما می توانید به محله های معروفی که در استانبول وجود دارد نیز بروید و از جاذبه های تاریخی و فرهنگی آن نیز بهره ببرید. در محله فاتح، شما می توانید در مکان های فرهنگی و محیط های محلی استانبول مانند موزه باستان شناسی استانبول و ایاصوفیه بگردید. هتل های محله فاتح استانبول آنقدر فراوان هستند که برای انتخاب گزینه های زیادی را جلو رویتان قرار می دهد. دیدنی های معروفی مانند مسجد سلیمانیه و بازار بزرگ، مطمئنا تصور شما را از ترکیه عوض می کند. هر آنچه ممکن است که شما به آن علاقه مند باشید، در محله فاتح پیدا می کنید. در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت قصد داریم تا به معرفی منطقه فاتح در استانبول بپردازیم، در ادامه با ما همراه باشید.

منطقه فاتح در استانبول

مختصری از تاریخ منطقه فاتح در استانبول

مطالب مرتبط:
معرفی معروفترین خیابان ها برای خرید در استانبول
وقتی گربه ها هم عاشق شهر استانبول هستند!
راهنمای سفر به استانبول

منطقه فاتح در استانبول منطقه ای مرکزی است که از به عنوان یک شبه جزیره تاریخی یاد می کنند و خودش نیز از چندین محله تشکیل شده است. اطراف منطقه فاتح را چندین منطقه ی دیگر نظیر منطقه زیتین بورنو (Zeytin burnu) و ایوپ (Eyup)، دریای مارمارا، تنگه بسفر و گلدن هورن (golden horn) نیز احاطه کرده است. دو منطقه ی فاتح و امینونو دو منطقه از شبه جزیره تاریخی تا سال ۲۰۰۸ نیز بودند. فاتح و امینونو دو منطقه از شبه جزیره تاریخی تا سال ۲۰۰۸ بودند. خیابان فاتح توسط یونانی های پیدا شد و در ابتدا نام آن بایزنتیوم بود. با امپراتوری رومانیایی نام این شبه جزیره مجددا تغییر کرد و نام آن به کانستنتینیپول (Consetentinipol) تغییر پیدا کرد. در طی دوره بایزنتیوم شهر، مرکز فرهنگ یونانی و مسیحیت شد. سلطان محمت فاتح این شهر را در سال ۱۴۵۳ میلادی تصاحب کرد و آن را به عنوان پایتخت جدیدی از امپراطوری عثمانی معرفی کرد. سلطان محمت فاتح اقدام به ساخت این شهر نمود و از مردم سراسر اروپا دعوت کرد تا جامعه شهری را بسازند. پس از گذشت ۱۰ سال وی مسجد فاتح را ساخت، رفته رفته منطقه فاتح به یکی از توریستی ترین محله های استانبول تبدیل شد و گردشگرانی که به این شهر می آیند فاتح از جمله محله هایی است که آن را برای گردشگری خودشان انتخاب می کنند.

منطقه فاتح

ساختار شهری منطقه فاتح در استانبول

برای ساخت بناهای و ساختار شهری منطقه فاتح از سبک معماری یونانی و یهودی الهام گرفته شده است. منطقه بالات در فاتح، هنوز هم یکی از قدیمی ترین و سنتی ترین مناطق استانبول به شمار می رود. هنگام قدم زدن در منطقه بالات شاهد بخش هایی از شهر هستید که مردم لباس هایشان را در بالکن خانه ها پهن کرده اند و بچه ها در خیابان در حال بازی هستند، در واقع بالات بهشت گمشده استانبول و مکانی مناسب برای عکس گرفتن است. جالب است بدانید که در حال حاضر منطقه فاتح در استانبول جز آثار به ثبت رسیده ی یونسکو می باشد و این سازمان خانه های خراب این منطقه را ترمیم کرده، ولی هیچ گونه تغییری در ساختار تاریخی آن نداده است. دولت ترکیه منطقه بالات در لیست شهرهای توسعه حمل و نقل قرار داده است، اما این موضوع به هیچ وجه برای مردم ترکیه و همینطور دوستداران آثار باستانی نمی باشد.

معرفی منطقه فاتح در استانبول

کارهایی که باید در منطقه فاتح انجام دهید!

  • بازدید از مسجد فاتح

همانطور که در بالا هم به آن اشاره کردیم، در محله فاتح مسجدی توسط سلطان محمت فاتح در بین سال های ۱۴۶۲ تا ۱۴۷۰ ساخته شد. این مسجد در بالای بلندترین تپه های شهر و محل دفن امپراتورهای روم شرقی نیز قرار گرفت با توجه به این که مسجدی که در حال حاضر شاهد آن هستیم هیچ شباهی به مسجد گذشته ندارد و دلیل آن هم زمین لرزه هایی است که در این شهر رخ داده است. اما بنای کنونی با سبک معماری باروک ابهت و عظمت بی ‌نظیری را به گردشگران نشان می‌ دهد. پس از تماشای معماری زیبای داخلی این مسجد به دیدار مقبره سلطان محمد (عبادتگاهی محبوب) درست در پشت عمارت بروید.

  •  خرید کتاب از منطقه فاتح در استانبول

خرید در هر جایی که باشید یکی از جذاب ترین کارهای ممکن است، از همین رو در محله فاتح در استانبول هم خرید کتاب می تواند کار بسیار جذابی و به یاد ماندنی باشد. در مجاورت مسجد تاریخی بایزید بازار فروش کتاب های دست دوم وجود دارد که می توانید از آن کتاب های مورد علاقه خودتان تهیه کنید. بازار ساهافلار از دوران عثمانی تاکنون روشنفکران و نویسندگان زیادی را به ‌طرف خود جذب کرده است. اگر به کتاب علاقه دارید، این بازار جذاب پر از کتاب‌ های دست ‌دوم، نقشه‌های تاریخی، متون باستانی و دیگر اقلام نایابی است که ارزش بازدید را دارد.

مسجد فاتح
  • به بازار مصری ‌ها بروید

در محله ی امینونو بازاری از مصری ها وجود دارد که در آن حس و حال شرقی موج می زند. می توانید با رفتن به این بازار گشتی در آن بزنید و ادویه‌های رنگارنگ، سبزی ‌های خشک و معطر، میوه‌ها، مربا، آجیل، قهوه و خوراکی‌های ترک را پیدا کنید. از فروشگاه ‌های غرب این بازار که اقدام به فروش خوراکی‌ های منطقه آناتولی (منطقه آسیایی ترکیه) نظیر انواع پنیرها می ‌کنند غافل نشوید.

  • از محله فِنِر دیدار کنید

فنر یکی از محله هایی که منطقه فاتح در استانبول با بالات اشتباه گرفته می شود است. این محله یونانی نشین در استانبول مرسوم به فاناریونس است و زمانی که حس کردید جاده ها در این منطقه در حال باریک شدن است و شیب آن در حال افزایش است می توانید متوجه شوید که وارد محله تاریخی فنر شده اید. در این محله می توانید در میان خانه ‌های رنگارنگ گشتی بزنید و به تماشای مردمان محلی بایستید و از کلیسای مسیحی اسقف اعظم، یکی از مراکز اصلی مسیحیت و همچنین کلیسای جامع سنت جورج، دیدن کنید. جاذبه ‌های فرهنگی منطقه فنر منتظر شماست تا کشفشان کنید.

منطقه فاتح
  • در ساماتیا وقت بگذرانید

مکان دیگری در منطقه فاتح در استانبول وجود دارد که می توانید برای بازدید از آن نیز بروید، منطقه ساماتیا به معنی مکان ماسه ای در اکثر نقشه های قابل پیدا شدن نیست چرا که از آن با نام جدیدی نظیری مصطفی پاشا یاد می شود. ساماتیا مانند محله فنر از نظر تاریخی و زیبایی نیز شباهت زیادی به محله ی فنر دارد و یکی از محله های محبوب برای فیلم برداری کارگردانان ترکیه ای می باشد. اقوام ترک، یونانی، ارمنی و یهودی در گذشته در این مکان با صلح و صفا در کنار یکدیگر زندگی می‌کردند و ساماتیا همچنان نیز یک قطب چند فرهنگی محسوب می‌شود. چشمان خود را برای تماشای کلیساهای متعدد، صومعه ‌های باستانی و عبادتگاه‌ ها مختلف آماده کنید و قبل از رفتن به بازار ماهی، به دنبال یافتن خانه‌ های چوبی و سنتی ارمنیان باشید.

  • صرف غذا در محله ی فاتح در استانبول

وقتی گشت و گذار شما در منطقه فاتح در استانبول به پایان رسید یا در وسط بازدید خسته شدید می توانید رستوران هایی که در این منطقه وجود دارد بروید و انواع غذاهای دریایی را میل نمایید. یک رستوران در پشت بام هفت تپه وجود دارد که مشرف به منطقه زیبای سلطان احمد است و می توانید غروب آفتاب را در عصر و نمای روشن و واضح از این منطقه را ببینید.

گشت و گذار در منطقه فاتح
  • به تماشای مراسم سماع یا موزه زباله ها بروید

یک مرکز فرهنگی حاجی پاشا در این شهر وجود دارد که از یک حمام قدیمی تغییر کابری داده و در آن مراسم رقص سماع نیز اجرا می گردد و در ساعات عصر هر روز در این مرکز مراسم رقص و سماع درویشان نیز برگزار می شود اگر این مراسم باب میلتان نیست می توانید از موزه زباله های تکه ای دیدن کنید که در آن از زباله هایی نظیر فیلتر سیگار، قوطی نوشابه، کاغذ مجاله شده و خیلی از زباله هایی که در سطح شهر می توانید آن ها را مشاهده کنید را در این موزه دیدن کنید.

  • به دیدار منطقه سلطان احمد بروید

پس از این که ناهار یا عصرانه در منطقه فاتح در استانبول میل کردید می توانید به منطقه سلطان احمد بروید و از جاذبه های تاریخی آن دیدن نمایید. در منطقه سلطان احمد میزبان بناهای تاریخی نظیر کاخ توپکاپی، مسجد ایا صوفیه و مسجد آبی خواهید بود و با با گنجینه‌ های تاریخی و آثار معماری بی ‌نظیر شگفت زده خواهید شد. پس از دیدار از جاذبه‌های مهم این منطقه به سراغ یکی از بهترین حمام‌های ترکی بروید.

سفر به ترکیه با قطار تهران – استانبول، آنچه مسافران نمی دانند!
معرفی هتل تایتانیک داون تاون بیوقلو استانبول | ۴ ستاره
پل های دیدنی استانبول+ تصویر
معرفی بازار ادویه استانبول

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code