بلیط هواپیما

حمله وحشتناک میلیون ها خرچنگ به جزیره ای در استرالیا!

مهاجرت خرچنگ ها | Crab Migration

جزیره کریسمس، جزیره استرالیایی کوچکی در اقیانوس هند است که ۲۶۰۰ کیلومتر دورتر از شهر پرت در شمال غربی آن، قرار گرفته است. این جزیره دارای گونه های جانوری و گیاهی بسیار خاصی می باشد که همین مورد هم آن را بسیار محبوب کرده است. جزیره کریسمس همچنین به دلیل یکی از گونه های جانوری آن که به خرچنگ قرمز مشهور است، شناخته شده و یکی از جالبترین اتفاقاتی که در آن خواهید دید، همین مهاجرت خرچنگ ها است. خرچنگ قرمز، حیوان بومی این جزیره در استرالیا است و مهاجرت حیرت انگیز آن ها از جنگل به سمت ساحل بسیار دیدنی است. الی گشت در این متن می خواهد شما را با پدیده مهاجرت خرچنگ ها در این جزیره آشنا کند. با ما همراه باشید:

مهاجرت خرچنگ ها

مهاجرت خرچنگ ها

مطالب مرتبط:
بامزه ترین حیوانات دنیا + تصویر
چند سال دیگر این حیوانات را هیچ جای زمین نخواهید دید! + تصویر

در ابتدای فصل بارانی (حدودا مهر و آبان)، بیش از ۵۰ میلیون خرچنگ قرمز بالغ ناگهان شروع به مهاجرت از سمت جنگل به سمت ساحل می کنند تا در آنجا تولید مثل کنند. این مهاجرت معمولا در سراسر بخش های جزیره همزمان انجام می شود و همین هم طوری است که انگار این خرچنگ ها به شهر حمله کرده اند. مهاجرت خرچنگ ها معمولا شکل و شیوه خاصی دارد، مثلا خرچنگ های نر اولین گروهی هستند که شروع به حرکت می کنند و در جلوی بقیه قرار دارند و در پشت سر آن ها، خرچنگ های ماده به راهشان ادامه می دهند. این مهاجرت معمولا بین ۵ تا ۷ روز طول می کشد تا خرچنگ های قرمز به ساحل برسند. اگر به طور ناگهانی بارش ها افزایش یابد، شرایط طوری می شود که زمان مهاجرت کمی طولانی تر شود.

مهاجرت خرچنگ ها در استرالیا

در زمان اوج مهاجرت، جاده ها به قدری از خرچنگ ها پر می شوند که دیگر کسی نمی تواند در آن رفت و آمد کند. رنگ قرمز این خرچنگ ها و انبوه آن ها در جاده ها، به گونه ایست که مسیر حرکت آن ها از آسمان نیز قابل تشخیص است و صحنه های جالبی را پدید می آورند. زمانی که خرچنگ های ماده در دریا تخم‌ریزی می کنند به خشکی برمی گردند. لاروهایی که در دریا وجود دارند بعد از حدود ۱ ماه به اتفاق همدیگر به خشکی برمی گردند. وقتی خرچنگ های قرمز به خانه برمی گردند، در بین صخره ها، درختان و … ناپدید می شوند و تا ۳ سال دیگر دیگر مشاهده نمی شوند.

مهاجرت خرچنگ های جزیره کریسمس

فعالیت های انسانی

فعالیت های انسانی مانند تمام نقاط دیگر جهان که روی زندگی طبیعی حیوانات تاثیر می گذارد، در مهاجرت خرچنگ ها در این جزیره هم تاثیر دارد. این فعالیت ها باعث شده اند که جمعیت زیادی از میلیون ها خرچنگی که مهاجرت می کنند، کشته شوند. مثلا امکان این وجود دارد که به خاطر جنگل زدایی و از بین رفتن مناطق سبز حیطه مهاجرت آن ها، با کمبود آب و گرما مواجه شده و بمیرند و یا رفت و آمد انسان ها و ماشین ها این خطر را تشدید می کند.

اما مدیران پارک ملی جزیره کریسمس، در هنگام مهاجرت خرچنگ ها عبور و مرور در برخی از جاده ها را ممنوع می کند و علامت هایی مبنی بر این مهاجرت در بخش های خاص رفت و آمد خرچنگ ها نصب می کند. همچنین پل های خاصی برای عبور این موجودات فراهم گشته که آن ها می توانند با امنیت کامل از آن ها گذر کرده و به طرف دیگر خیابان بروند. فنس های دیواری و پلاستی در طول مسیر نیز تونل هایی ایجاد می کند که خرچنگ ها بتوانند با امنیت زیادی از آن ها عبور کنند.

جالب است بدانید که مهاجرت خرچنگ های قرمز جزیره کریسمس باعث شده که هرساله گردشگران زیادی از این منطقه بازدید کنند و صنعت گردشگری آن روز به روز بهبود یابد. در ادامه فعالیت ها و جاذبه های دیگر این جزیره دوست داشتنی را با هم مرور می کنیم.

مهاجرت خرچنگ ها در جزیره کریسمس

غواصی و اسنورکلینگ

اگر اهل هیجان و ماجراجویی هستید، غواصی می کنید و یا به اسنورکلینگ علاقه دارید، جزیره کریسمس مناسب خود شماست. دریایی که این جزیره را احاطه کرده، جایی است که موجودات دریایی اقیانوس هند و آرام به هم می رسند و اینجا یکی از معدود مکان هایی است که می توانید این موجودات را در کنار هم مشاهده کنید.

غار نوردی

در این جزیره می توانید علاوه بر دیدن خرچنگ های قرمز، به سراغ غارهای جذاب این منطقه بروید. در اینجا حدودا ۳۰ غار وجود دارند که حداقل ۱۲ گونه جانوری بومی و اندمیک جزیره را در خود جای داده اند. برخی از جذاب ترین غارهای این جزیره که با دیدن آن ها هرگز پشیمان نخواهید شد عبارتند از:

  • غار لاست لِیک | Lost Lake Cave
  • غار دنیل روکس | Daniel Roux Cave
  • غار فول فرانتال | Full Frontal Cave
غار دنیل روکس

گلف

چه گلف باز حرفه ای باشید و چه تا به حال این ورزش را تجربه نکرده اید، می توانید به این جزیره بیایید و در زمین های گلف اطراف آن، این ورزش را امتحان کنید. در سراسر جزیره کریسمس می توانید ۹ زمین گلف بیابید که مناظر چشمگیری دارند و بیشتر آن ها در سواحل شمال شرقی این جزیره قرار گرفته اند. حتی اگر نمی خواهید گلف بازی کنید، تماشای نمای پانورامیک و چشم نوازشان، ارزش رفتن را دارند.

رویدادهای فرهنگی

اگر می خواهید تجربه سال جدید چینی ها را در جایی به جز چین ببینید، به جزیره کریسمس بروید. البته فستیوال های گوناگون و جالبی نیز در این جزیره برگزار می شوند که می توان از جمله آن ها به فستیوال مونکیک لنترن (Mooncake Lantern) اشاره کرد. سال جدید چینی ها حدودا بین ۲۱ ژانویه و ۲۰ فوریه هر سال برگزار می شود.

سال نوی چینی ها

ساحل گردی

تا اینجای متن گفتیم که می توانید در جزیره کریسمس از مهاجرت خرچنگ ها و جاذبه های جالب دیگری دیدن کنید. اما یکی از دیگر فعالیت هایی که در اینجا شما را فرا می خواند، ساحل گردی است. ساحل های زیبا، تمیز و دیدنی زیادی در جزیره وجود دارند که دیدن آن ها در هر ساعتی از روز پیشنهاد می شود. می توانید صبح زود برای دیدن طلوع آفتاب به ساحل بروید و یا عصرها غروب زیبای آن ها را تماشا کنید. برخی از ساحل های معروف این جزیره ساحل گرتا، وست وایت، لیلی و ساحل اتل هستند.

منبع: amusingplanet.com

معرفی هتل بلوارد سیدنی | ۴ ستاره
معرفی هتل بلوارد سیدنی | ۴ ستاره
سیدنی گردی در شب، تجربه ای که باید امتحان کنید
سیدنی گردی در شب، تجربه ای که باید امتحان کنید
معرفی هتل ایبیس استایل کانبرا | ۳ ستاره
معرفی هتل ایبیس استایل کانبرا | ۳ ستاره
هیچ وقت فکر می کردید استرالیا این شکلی باشد؟
هیچ وقت فکر می کردید استرالیا این شکلی باشد؟