مهمترین برج و باروهای شهرها در جهان | بخش اول

مهمترین برج و باروهای شهرها

در طول تاریخ دیوارهای شهر به عنوان محافظت در برابر دشمن ساخته می شده اند. این دیوارهای معمولا ساختارهای عظیمی داشته و در میانه ها به برج های نگهبانی متصل می شده اند. برخی از این برج و باروهای شهرها بر روی تپه های ساخته شده تا تهاجم را برای دشمن سخت تر نماید و برخی دیگر در میان دریاها و اقیانوس ها بوده تا شهر را در مقابل هجوم کشتی ها و در مواردی دزدان دریایی محافظت نماید. امروزه باقی مانده های این دیواره های باستانی که اغلب آن ها به دوران قرون وسطی باز می گردند گردشگران را به سوی خود جذب می کنند. با الی گشت همراه شوید تا در مورد مهمترین دیوارهای شهر در جهان بیشتر بدانیم.

برج و باروهای شهرها

مونتریجیونی | Monteriggioni

مطالب مرتبط:
دیوارهای تاریخی آویلا در اسپانیا چه سرگذشتی را از سر گذرانده اند؟!
مشهور ترین دیوارهای جهان
معرفی مشهورترین آرامگاه ها در جهان

این شهر در یک تپه طبیعی کوچک واقع شده است. این شهر محصور شده قرون وسطایی با دیوارهای خود در قرن سیزدهم میلادی توسط قرماندار سینا ساخته شده تا بتواند بر جاده ای که از Val d’Elsa به سمت Val Staggia می رفته در محدود غربی مونتریجیونی مسلط باشد. کارها و فعالیت های بسیار کمی بر روی دیوارهای مونتریجیونی از زمان ساخت آن صورت گرفته و تحت تخریب و یا بازسازی زیادی قرار نگرفته است. در نتیجه این برج و باروهای شهرها و ساختمان های درون آن بهترین نمونه های محافظت شده در نوع خود در کل ایتالیا می باشند. پس شگفت آور نیست که روزانه چندین اتوبوس از گردشگران برای بازدید از آن به این منطقه بیایند.

مونتریجیونی

نوجمو | Znojmo

نوجمو یکی از شهرستان های تاریخی در کشور جمهوری چک به شمار رفته و دیوارهای شهر یکی از عناصر کلیدی برای بازدید از آن می باشند. این دیوارهای قرون وسطایی در واقع دیوارهای مختلفی با خندق ها و حفره هایی در میان آن ها است. دیوار نوجمو زمانی که این شهر به عنوان یک شهر پادشاهی ثروتمند شناخته می شد ساخته شده است و بخشی از خط دفاعی این شهر با مرز اتریش بوده است. به بازدید کنندگان از دیوارهای شهر نوجمو پیشنهاد می گردد که به وسیله یک نقشه راهنما از دفتر گردشگری شهرستان به قدم زدن در اطراف برج و باروهای شهرها بپردازند.

نوجمو

دیارباکیر | Diyarbakir

اولین برج و باروهای شهرها در دیاربکیر در کشور ترکیه در اواخر قرن سوم میلادی توسط رومیان ساخته شده بود البته که دیوارهایی که در حال حاضر اطراف این شهر وجود دارند مربوط به دوره بیزانس می باشند. دیوارهای بازالت سیاه این شهر پس از دیوار بزرگ چین به عنوان دومین دیوار از نظر بزرگی و حفظ شدگی می باشد. دیوارهای شهر دارای طولی به اندازه ۴ مایل و ۵ دروازه و همچنین ۱۶ نگهدارنده دیواره ها و ۸۲ برج دیده بانی می باشد. در این محل شما استحکاماتی با ارتفاع ۱۱ متر بلندی و پهنایی به اندازه ۳ تا ۵ متر را مشاهده کرده که به خوبی نشان دهنده معماری ارتش های قرون وسطایی می باشد.

دیارباکیر

بریانکون | Briancon

بریانکون یک شهر کوچک در Hautes-Alpes می باشد که یکی از شهرهای فرانسه است که در بالاتزین ارتفاع قرار گرفته است. این شهر قدیمی با دیوارهای ساخته شده آن در قرن هفدهم میلادی به شدت مورد توجه قرار گرفته تا در مقابل مهاجمان اتریشی شهر را محافظت نماید. همچنین دیوارهای شهر در فاصله ای کمتر از ۱۶ کیلومتر از جاده ای که به سمت ایتالیا می رود قرار گرفته است. برانکون در رودخانه دورانس واقع شده و با قرار گرفتن در نوک قله برج و باروهای شهرها و اطراف ان را پوشانده اند. یکی از مهمترین قسمت های این دیوار که در هنگام بازدید می بایست حتما به آن توجه نمایید بخش The Fort des Tetes می باشد.

بریانکون

بودوا | Budva

شهر بودوا در سواحل دریای آدریاتیک در مونته نگرو واقع شده که قرمت ان به حدود ۵۰۰ سال پیش از میلاد می رسد. با این حال دیوارهای شهر فقط چند صد سال است که ساخته شده است. برج و باروهای شهرها در قرون وسطی توسط ونیزی ها ساخته شده تا در مقابل مهاجمان عثمانی از این شهر حفاظت نماید. امروزه تنها یک طوی دیوار در کنار دریا باقی مانده است و اصلاع دیگر دیوارهای شهر در میان قسمت های جدید و قدیم این شهر محصور شده اند. در میان این دیوارها بازدیدکنندگان می توانند خیابان های باریک سنگ فرشی و همچنین ساختمان های سنگی قدیمی شهر را مشاهده نمایند. زمانی که در بالای دیوارهای بایستید می توانید دریای بزرگ و همچنین قسمت هایی از شهر قدیمی را مشاهده نمایید.

بودوا

دیوارهای شهر کارتاگنا | Cartagena Walled City

هنگامی که اسپانیایی ها در قرن شانزدهم بخشی از آمریکا را فتح نمودند، ثروت هایی را از کارتاگنا به اسپانیا فرستادند. بندری که در دریای کارائیب قرار داشت یک هدف مورد علاقه برای دزدان دریایی به شمار رفته و حملات بسیاری توسط آن ها صورت گرفته است. اسپانیایی ها برای مقابله با دزدان دریایی دیوارهایی را در کنار دریا ساختند که در برخی نقاط پهنای آن ها تا ۱۸ متر می رسید. ساخت این استحکامات در اواخر قرن شانزدهم می لادی آغاز شده و دیوارهای اولیه آن در حال حاضر در منطقه سن دیگو و ال سنترو واقع شده است.

دیوارهای شهر کارتاگنا

دیوارهای شهر لوگو | Lugo City Walls

دوارهای شهر لوگو که در اسپانیا واقع شده اند با دیگر دیوارهای شهرها که اغلب مستطیل شکل هستند کمی متفاوت می باشد و آن ها به صورت چهارگوش و مربعی هستند. بسیاری از قسمت های دیوارهای اصلی که در قرن سوم میلادی توسط رومیان ساخته شده بود همچنان دست نخورده باقی مانده است هرچند که خندق ها و خاکریزهای ان ازبین رفته اند. دیوار طولانی ۲٫۵ کیلومتری این شهر همچنان دارای دو برج اصلی و همچنین ۸۲ برج کوچک از مجموع ۸۵ برج اولیه آن می باشد. در ابتدا دیواره های شهر دارای ۵ دروازه بود که این تعداد با توجه به نیازهای دسترسی از شهر قدیمی به شهر جدید به اندازه ۱۰ عدد افزایش یافته است.

دیوارهای شهر لوگو

مدینا | Mdina

شهر مدینا که در مالت واقع شده است به شکل شگفت انگیزی در میان دیواره های باستانی آن قرار گرفته است. دلیل زیبایی این شهر این است که درست همانطور که در ابتدا ساخته شده است تمام شهر در میان دیوارهای شهر باقی مانده است. در مورد مدینا این یک موضوع ساده است زیرا جمعیت ساکن در ان تنها ۲۵۰ نفر می باشند. ضخامت های سنگین مدینا در مرکز جزیره واقع شده است. این ساختارها و استحکامات در ابتدا توسط فنیقی ها ساخته شده و سپس در زمان نرماندی ها بخش عمده ای از دیوارهای خشتی به آن افزوده شده است. پس از آنکه شوالیه ها در قرن پانزدهم میلادی به اهمیت قدرت در مدینا پی بردند کم کم از میزان قدرت آن در منطقه کاستند. امروزه شهر مدینا به عنوان شهر سکوت نیز شناخته می شود زیرا تنها تعداد کمی از وسایل نقلیه موتوری اجازه دارند تا از دیوارهای آن عبور کرده و وارد شهر شوند.

مدینا

ویسبی | Visby

ساکنین سواحل دریای بالتیک و شهر ویسبی در کشور سوئد، ساخت دیوارهای شهر خود را در قرن دوازدهم آغاز کردند دقیقا همان زمانی که ساخت شهرهای با دیواره های بلند در سراسر اروپا اوج گرفته بود. دیوار اصلی این شهر حدود ۶ متر ارتفاع داشته و فاقد برج می باشد. قدیمی ترین قسمتی که از دیوارهای شهر وجود دارد یک قلعه نظامی قدیمی است که پودرهای اسلحه ها در آن نگهداری می شدند. جنگی که در قرن سیزدهم میلادی آغاز شد باعث گردید تا انگیزه ساکنان ویسبی برای ادامه کار روی دیوارهای شهر افزایش یابد. آن ها ارتفاع دیوارها را افزایش داده و همچنین برج هایی را در نزدیکی آن ساختند که امروزه تعداد ۲۷ برج از ۲۹ برج ابتدایی ساخته شده هنوز وجود دارند.

ویسبی

تالین | Tallinn

دیوار اصلی که در اطراف شهر تالین در کشور استونی واقع شده است به دیوار مارگارت نیز مشهور می باشد زیرا مارگارت سامبیریا پیشنهاد ساخت آن را در سال ۱۲۶۵ ارائه نمود. دیوارهای شهر در ابتدا تنها ۱٫۵ متر پهنا داشته و بعدها گسترش یافته و در طول سالیان بزرگتر شده است. در قرن چهاردهم ساکنان تالین مجبور بودند تنا بر روی دیوارهای شهر نگهبانی دهند که بیشتر آن ها نیز در نزدیکی دروازه های شهر بود که این دروازه ها همچنان دست نخورده باقی مانده است. قسمت های اصلی این دیوارها برای بازدید شامل برج بلند دروازه، دروازه و برج نانز و برج پهن مارگارت می باشند.

تالین

دیوارهای شهر برای محافظت از شهرها ساخته شده بودند. این دیواره های هر کدام به دلایل خاص خود و متناسب با موقعیت مکانی و مصالح موجود در هر منطقه ساخته شدند. یکی از مواردی که می بایست در این مطلب به آن توجه کرد این است که با توجه به گسترش هر کدام از این شهرها اما ساختار این دیوارها به عنوان یک بنای تاریخی باقی مانده و از ان برای جذب گردشگر و نمایش هویت تاریخی هر شهر استفاده شده است. امیدواریم تا بتوان در هر کشور و شهری که در دنیا وجود دارد بتوان آثار تاریخ زندگی بشری و نحوه شهرنشینی گذشتگان ما را به نحوی ساقی نگه داشته و از تخریب آن ها جلوگیری نماییم.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد