موزه آذربایجان در تبریز، یکی از مهمترین موزه های باستان شناسی ایران

موزه آذربایجان در تبریز

در مرکز شهر تبریز یکی از قدیمی ترین و مهمترین موزه های ایران وجود دارد، موزه ای به اسم موزه آذربایجان که سالانه هزاران گردشگر از آن دیدن می کند. تبریز آنقدر بناهای تاریخی و موزهای دیدنی دارد که می توان اسم آن را شهر موزه ها گذاشت پس اگر بازدید از موزه های تاریخی را دوست دارید سفری به تبریز ترتیب دهید و با آثار تاریخی کشورمان ایران بیشتر آشنا شوید. می خواهیم درباره موزه آذربایجان در تبریز حرف بزنیم، در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

موزه آذربایجان
مطالب مرتبط:
مسجد کبود تبریز، شاهکاری از هنر و معماری
۱۰ غذای تبریزی معروف

موزه ها همیشه یکی از جذاب ترین آثار تاریخی هر شهرند و علاقمندان به تاریخ و فرهنگ از اینکه ساعت ها در میان آثار تاریخی قدم بزنند هیچ وقت خسته نمی شوند. موزه آذربایجان از بهترین موزه های ایران است و بعد از موزه ملی ایران دومین موزه باستان شناسی کشور به شمار می رود. برای دیدن این موزه باید به خیابان امام و کنار مسجد کبود بروید، در اینجا ساختمانی سه طبقه با مساحت ۲۴۰۰ متر مربع را می بینید که در قسمت های مختلف آن چند اتاق اداری و یک کتابخانه وجود دارد، از طرفی در هر طبقه سالن نمایش بزرگی هم هست که برنامه های آموزشی ارائه می دهد. نقشه ی این بنا مطابق با نقشه ی یک باستان شناس فرانسوی طراحی شده و در ساخت آن از معماری محلی الهام گرفته شده است.

موزه های تبریز

تاریخچه موزه آذربایجان

ایجاد موزه ها در تبریز مربوط به سال های ۱۳۰۶ و ۱۳۰۷ است، در آن سال ها تعدادی سکه کشف شده بود که در سالن یک کتابخانه به نمایش در آمدند. بعد از استقبال و بازدید زیاد از آن ها گروهی از تاریخ دوستان شهر تصمیم گرفتند تا با همکاری هم موزه ای را در شهر برپا کنند تا محلی برای نمایش آثار این چنینی باشد. بعد از تلاش های بسیار سرانجام کار ساخت این موزه در اردیبهشت سال ۱۳۳۷ شروع و حدود ۴ سال بعد این موزه با سه باب تالار افتتاح شد. با اینکه زمان زیادی طول کشید تا این موزه شکل بگیرد اما در تمام این سال ها نمایشگاه های تاریخی و هنری زیادی در شهر برپا می شد.

در موزه آذربایجان چه آثاری وجود دارد؟

موزه آذربایجان آثار تاریخی و هنری زیادی دارد که قدمت آن ها به دوران قبل از اسلام و همینطور دوران اسلامی برمی گردد. امروز این موزه گنجینه های ارزشمند و جالبی را در خود جای داده که شامل ۱۲ هزار آثار عتیقه هستند که حدود ۲۳۰۰ تا از آن ها در لیست آثار ثبت شده قرار دارند و تعدادی از آن ها هم به خاطر نبودن فضا در قسمت های مختلف موزه به نمایش در آمده اند.

آثار موزه آذربایجان

آثار طبقه همکف موزه آذربایجان

طبقه همکف موزه پر از آثار قبل از اسلام و قبل از تاریخ است که مطمئنا بازدید از آن ها برایتان جالب توجه است. در میان این آثار اگر به دنبال تاریخی ترین ها می گردید به سراغ سفالینه های تپه اسماعیل آباد بروید چون قدمت آن ها به ۷ هزار سال قبل برمی گردد. یکی دیگر از جذاب ترین قسمت های این موزه سنگ‌ های معدنی «سرپانتین» است که از جیرفت کرمان پیدا شده اند و قدمت آن ها هم به دوران قبل از تاریخ برمی گردد. جالبه که بر روی این سنگ ها نقش و نگارهایی از حیوانات و گیاهان به تصویر در آمده است. از دیگر آثار برجسته ی این موزه مجسمه ی زنی با قدمت سه هزار ساله و همینطور ریتون های دو تا سه هزار ساله است که برای دوره هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان هستند.

چند سال قبل در محوطه مسجد کبود، از بقایای یک قبرستان سه هزار ساله، تعدادی جسد پیدا شد که تحقیقات نشان می داد متعلق به هزاره اول قبل از میلاد هستند. این اجساد از آن جایی که به صورت توامان در یک گور بودند به موزه برده شدند و امروز در ویترین هایی به نمایش در آمده اند. لایه هایی که در این اکتشافات پیدا شدند به صورت مجازی بازسازی شدند تا تحقیقات بیشتری درباره شکل گیری تاریخی شهر تبریز و رشد و پیشرفت آن انجام شود.

اثار طبقه هم کف

در ضلع شمالی سالن موزه و بر روی یک سنگ نفیس کلمه بسم الله به چشم می خورد که یکی از کمیاب ترین آثار هنری ست. این سنگ بزرگ شامل ۵ قسمت است که ۴ قسمت آن برای قاب و یک قسمت برای متن در نظر گرفته شده است. یکی از برجسته ترین هنرمندان ایرانی سطح این سنگ را حجاری و یکی از جذاب ترین آثار هنری ایران را خلق کرده است.

 آثار طبقه اول موزه آذربایجان

در این طبقه در کنار آثار باستانی، اشیایی از تمدن نیشابور در قرن چهارم هجری را می بینید که ویژگی بارزی دارند: استفاده از لعاب سفید با نقش و نگارهای اسلامی و خط کوفی. آثار این بخش از موزه به سیر تاریخی خود ادامه می دهند تا به دوره قاجار برسند. از دیگر آثار جذاب این قسمت می توان به قفل رمزی مربوط به اواخر قرن ششم هجری و ظروف سفالی دوره ایلخانی اشاره کرد. سالن جدیدی به این طبقه اضافه شده که به نمایش سکه های ضرب شده اختصاص پیدا کرده است و حتی در آن می توانید کمیاب ترین مهرهای قدیمی را هم ببینید.

آثار طبقه اول

آثار طبقه زیر زمین موزه اذربایجان

از زمان های دور این طبقه محل نمایش مجسمه های ارزشمندی ست که به دستان هنرمند یکی از مجسمه سازان معروف شهر تبریز ساخته شده اند. با دیدن این مجسمه ها با سرگذشت و اخلاق انسان در قرن های گذشته و به ویژه در قرن بیستم بیشتر آشنا می شوید.

علاقمند به بازدید از موزه ها هستید؟ پیشنهاد می کنیم اگر گذرتان به شهر تبریز افتاد بازدید از موزه آذربایجان را به هیچ وجه از دست ندهید.

راهنمای سفر به شهرکرد
کویر هایی که شاید هیچ‌وقت نتوانید بروید + ویدیو
برگزاری جشنواره گل نرگس به زودی در بهبهان
۱۰ مورد از جاذبه های شهر اراک

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code