گشتی در موزه ی بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر در ژنو

موزه ی بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر در ژنو | International Red Cross and Red Crescent Museum

بیایید تا با هم به یکی از موزه های جهان سر بزنیم که شاید موضوعش، یکی از مهم ترین دغدغه های انسان امروز است. موزه ی بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر در ژنو کشور سوئیس، در زمره ی بهترین و صد البته که معروف ترین موزه های این کشور و قاره ی اروپا که بی شک طرفداران بی شمار منحصر به فرد خودش را دارد، می باشد. عموما وقتی واژه ی موزه به گوش ما می خورد، اولین تصویری که در ذهن هر کس نقش می بندد؛ موزه ای با فضایی نسبتا کم نور و تاریک و پر از اشیای گران بها است اما نه، موزه ای که ما می خواهیم امروز درباره ی آن صحبت کنیم، یک موزه ی انسان محور است که با این که آثاری را به نمایش می گذارد که ریشه در گذشته ی انسان ها دارد اما بی شک، رویکرد این موزه انسان و آینده ی بشریت است. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، موزه ی بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر در ژنو را مورد بررسی قرار دهیم.

داخل موزه
مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به ژنو در سوییس
چطور از فرودگاه ژنو به مرکز شهر برویم؟
چرا یک چنگال غول پیکر در دریاچه ژنو فرو رفته است؟!

موزه‌ ی بین ‌المللی هلال احمر و صلیب سرخ در ژنو یکی از بهترین و مهم ترین موزه های مهم شهر ژنو در کشور سوئیس محسوب می شود و برعکس تمامی موزه هایی که تا به حال دیده ایم، محوریت آن شی یا کانسپتی فیزیکی نیست بلکه موضوع آن کاملا حول محوریت بشر و مسائل بشری است. این موضوع از مجموعه های مختلفی تشکیل می شود.

به طور مثال مجموعه‌ ی دائمی این موزه یعنی ماجراهای بشردوستانه (Humanitarian Adventure) این نمایشگاه خود به ۳ نمایشگاه فصلی و مدرن دفاع از کرامت انسانی، بازسازی روابط خانوادگی و کاهش خطرات طبیعی تقسیم می ‌شود. این نمایشگاه های فرعی همگی به موضوع بحران‌ های اتفاق افتاده در روزگارهان قدیم و قابل پیش بینی دنیای امروزی که این نمایشگاه ها به شکلی استادانه و ظریف به آن ها می ‌پردازند.

بیایید تا در همین جا موضوعی را برای شما مشخص نماییم، اگر می خواهید از موزه ی بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر در ژنو بازدید کنید و به دنبال دیدن آثار تاریخی و فاخر هستید، در این موزه همچین چیزهایی انتظار شما را نمی کشند و به صورت کلی، درباره ی موضوع انسان و انسانیت در این موزه صحبت شده است بنابراین تصور نکنید که با حضور در این موزه، با موزه‌ ای معمولی روبرو خواهید شد بلکه شما در این موزه می توانید با تاریخچه و کار صلیب سرخ آن هم از روزهای قدیم و با روش ‌های قدیمی تا به الان را نشان می ‌دهد.

موزه ی بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر در ژنو | International Red Cross and Red Crescent Museum

همانطور که در مقدمه گفتیم، موزه‌ ی هلال احمر و صلیب در میان اعضای لیست برترین موزه‌ های پر غنا و معروف ژنو قرار گرفته است که با نمایشگاه‌ هایی مدرن، اقدامات انسان ‌دوستانه ‌ی صلیب سرخ را به نمایش می‌ گذارد. در این نمایشگاه، شما از پیمان ژنو و لیستی از اتفاقات مهم تاریخی به نمایش گذاشته می ‌شود که برای دفاع از کرامت و ارزش های انسانی شکل گرفته اند.

همچنین از دیگر بخش هایی که این بخش به نمایش می گذارد، کارهای هنری زندانی ‌هایی از سراسر جهان را در بر می ‌گیرد و اهمیت خلاقیت را در هر انسانی و با هر جایگاهی را نشان می‌ دهد که چگونه در مواقع سختی و شرایط نا عادلانه، برای حفظ کرامت و منزلت انسان به کمک او می ‌آید، در واقع این نمایشگاه در یک فضای محدود می خواهد تا دنیای نا محدود انسان ها را به نمایش بگذارد. از دیگر نمایشگاه های موزه ی بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر در ژنو می توان از نمایشگاه بازسازی روابط خانوادگی (Restoring Family Links) نام برد.

موزه ژنو

این نمایشگاه با نمایشی از آرشیو زندانی ‌های جنگ جهانی اول نشان دادن آثارش را شروع می کند و تا به زمان حال را در بر می گیرد. البته در این موزه و این بخش، صلیب سرخ نیز از این سوابق کمک گرفت تا بر اساس شواهد و مدارک موجود بتواند تا خانواده ‌ها را به کنار هم برگرداند.

جالب است بدانید که بازدیدکنندگان این موزه می‌ توانند تا مراحل چک کردن اطلاعات و غیره را مشاهده و از نزدیک آن را تجربه کنند.

به بحث بازدید از موزه ی بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر در ژنو باز می گردیم. مدیران موزه اینگونه برنامه ریزی کرده اند که بازدید از این موزه از اتاق شاهدان (Chamber of Witnesses) شروع می‌ شود، البته می توان بازدید از موزه را بر طبق خواسته ی خود هم پیش ببرید اما بهتر است که بر طبق برنامه پیش بروید. در بخش موزه ی اتاق شاهدان، خواهید دید که این مجموعه ۱۲ مجسمه را در برمی ‌گیرد و هر هیچ توضیح خاصی درمورد آن ها نمی ‌بینید.

این مجسمه ها نسبت به یکدیگر دارای ظاهری متفاوت هستند و هیچ کدام شبیه به دیگری نیست. مجددا در انتهای نمایشگاه، دوباره این تندیس ‌های ساکت را خواهید دید و تازه در آن جاست که این سکوت و این گردهمایی برایتان چرخه ی انسان ها معنا می گیرد.

گشتی در موزه ی بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر در ژنو

بعد از این که از این موزه گذشتید، راه به گونه ای برای شما مشخص شده است که از پله‌ ها پایین بروید و بازدید خود را از سالن نمایشگاه اصلی ادامه دهید. این بخش از ۳ نمایشگاه اصلی موزه تشکیل شده است.

نمایشگاه دفاع از کرامت انسانی (Defending Human Dignity)، بر روی تئوری‌ ها و اصولی تمرکز دارد که صلیب سرخ بر پایه ‌ی آن‌ ها پایه ریزی و تأسیس شده است. این بخش از این موزه، ناحیه‌ ی کوچکی را به آنری دونان (Henry Dunant) در بر می گیرد. این فرد در واقع کسی بوده است که سازمان صلیب سرخ را در سال ۱۸۶۳ میلادی تأسیس و بنیان ‌گذاری کرده است.

نمایشگاه را که ادامه دهید، می توانید از دیواری دیدن نمایید که با عکس ‌های کوچکی از کودکان کشور روآندا در مرکز قاره ی آفریقا پوشیده شده است و وضعیت آنان را به تصویر می کشد. باید این نکته را به شما بگوییم که این تصاویر به شدت تکان دهنده هستند و در حالتی کلی، تاثیرگذاری بالایی بر روی انسان دارد. این بخش هم بدون توضیح و بسیار تکان‌ دهنده و تأثیرگذار است.

موزه

اما به هر حال شاید بهتر بود که توضیحات بیشتر و دقیق ‌تری درباره ‌ی این موضوع داده می ‌شد اما شاید برایتان باید باید جالب باشد که بدانید که سازمان هلال احمر چگونه با استفاده از تکنولوژی توانسته است تا خانواده ‌هایی که به خاطر جنگ و یا حتی موضوعات عقیدتی و از آن از هم جدا شده بودند را به کنار هم برگرداند.

از دیگر نمایشگاه های موجود در این موزه می توانیم به نمایشگاه کاهش خطرات طبیعی (Reducing Natural Risks) نیز اشاره نماییم. در اصل این نمایشگاه موضوعی به روایت اتفاقاتی می‌ پردازد که در حین و بعد از بلاهای طبیعی برای مردمی که درگیر شده اند، رخ می ‌دهد و بیان می کند که انسان ها چگونه می توانند با انجام اقداماتی ساده، صدمات ناشی از بلاهای طبیعی را پایین بیاورند و از بلایا و صدمات انسانی جلوگیری کنند.

در قسمت دیگر موزه ی بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر در ژنو شما با یک میز گرد لمسی بزرگ روبرو می ‌شوید که شما را به یک چالش جالب و سرگرم کننده دعوت می کند. این میز در واقع یک بازی دیجیتالی است که شما در آن باید تا جایی که می توانید، روستاییان یک روستا را از بلایای طبیعی نجات دهید و نارجی و قهرمان مردم این روستا باشید.

همانطور که می دانید، بلایای طبیعی از گذشته تا به کنون از جمله عواملی بوده است که جان و کیفیت زندگی انسان ها را مختل می کرده است.

ژنو

تئوریسن های این موزه با ابتکار ساخت این میز و بازی که در آن جریان دارد، جریانات را به شکلی سازماندهی کرده اند که گویا شما به عنوان یک بازیگر باید در یک بازی ویدیویی تا جایی که می ‌توانید و جان در بازی دارید، هر انسانی را در چالشی که هر چند ساختگی است، نجات دهد.

البته از دیگر خوبی های این بازی این است که درواقع در ناخودآگاه انسان ها تاثیر می گذارد از نظر بسیاری از کارشناسان، ایده ‌ی ساخت و پردازش این بازی در موزه ی بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر در ژنو در واقع ایده ی جالبی است و به کمک آن افراد می ‌توانند تا با اتخاذ تصمیمات کلیدی هنگام زلزله و سیل آشنا شوند. البته این مسئله هم وجود دارد که اگر بر روی کیفیت آموزشی این بازی ها بیشتر کار کنند، تأثیرگذاری بهتری هم خواهند داشت.

همچنین موزه‌ ی بین ‌المللی هلال احمر و صلیب سرخ، اطلاعاتی درمورد عملکرد صلیب سرخ در دوران معاصر و یک کره ‌ی زمین بزرگ را نیز در بر می ‌گیرد و با استفاده از صفحات لمسی می ‌توانید بیشتر راجع به آن اطلاعات پیدا کنید. توجه داشته باشید که توضیحات نوشتاری در این موزه بسیار کم است و شما باید با چشم جانتان موزه را ببینید. توجه داشته باشید که شما در طول بازدید از موزه، از راهنمای صوتی نیز برخوردار هستید.

جاذبه های گردشگری شهر گویلین، شهر رویایی چین
جاذبه های گردشگری شهر گویلین، شهر رویایی چین
تجربیات هیجان انگیز سفر به هند از زبان یک گردشگر
تجربیات هیجان انگیز سفر به هند از زبان یک گردشگر
آشنایی با آرامگاه کمال الملک در نیشابور
آشنایی با آرامگاه کمال الملک در نیشابور
مشهورترین آسیاب های بادی قدیمی در جهان
مشهورترین آسیاب های بادی قدیمی در جهان

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code