بلیط هواپیما

موزه رترو وارنا، سفری کلاسیک در زمان!

موزه رترو در وارنا | Retro Museum

شما هم از دسته ی کسانی هستید که عاشق ماشین ها هستند و یکی از آرزوهایشان داشتن کلکسیونی کامل از ماشین ها است؟ اگر که جوابتان آری است باید این را بدانید که در دنیا موزه ها و نمایشگاه های مختلفی وجود دارد که ماشین های مختلف و قدیم که بیشتر کلاسیک و آنتیک هستند را نمایش می دهند. یکی از این موزه های نمایشگاهی، موزه رترو در وارنا است که نه تنها دست بر روی ماشین ها گذاشته بلکه به بازاسزی زندگی مردم در آن دهه ها نیز پرداخته است. این موزه ی بسیار بزرگ به صورت تخصصی تنها نمایشگاه دائمی ماشین های کلاسیک و قدیمی است که دقیقا از همان ماشین هایی که در هیچ کجای دنیا نمی توانید لنگه اش را پیدا کنید را به همراه خیلی چیزهای دیگر را نمایش می دهد. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، موزه رترو در وارنا را بیشتر بشناسیم.

موزه رترو

نمایشگاه دائمی ماشین های کلاسیک، موزه رترو در وارنا

مطالب مرتبط:
بهترین موزه های شهر وارنا، بلغارستان
سفرنامه ی وارنا از زبان الی گشت
باشکوه ترین بناهای تاریخی وارنا در بلغارستان

در دنیا افراد زیادی هستند که عاشق ماشین های مختلف هستند و اگر امکانش را پیدا کنند حتی برای خود کلکسیونی از ماشین های قدیمی و آنتیک برپا می کنند. این کلکسیون ها گاهی کاملا شخصی می مانند و گاهی هم همانند موزه رترو در وارنا به یک نمایشگاه دائمی ماشین های کلاسیک تبدیل می شود. موزه ی رترو ی وارنا یکی از بزرگ ترین موزه های نمایش ماشین های کلاسیک و قدیمی است که نه تنها دیگر ساخته نمی شوند بلکه شاید از آن ها در دنیا در بهترین حالت ممکن ۱ یا ۲ نسخه ی دیگر وجود داشته باشد. در این موزه ی جالب برای کسانی که علاقه مند به بازدید و بررسی از ماشین های قدیمی هستند، ۵۰ ماشین از انواع ماشین های قدیمی و آنتیکی که متعلق به ۸۰ سال پیش هستند؛ به نمایش گذاشته شده اند.

موزه رترو در وارنا ، نمایشگاه دائمی ماشین های کلاسیک

نکته ی مشترک و جالبی که بین تمامی ماشین های قدیمی و کلاسیکی که در این نمایشگاه دائمی به نمایش گذاشته شده اند این است که، همه ی آن ها متعلق به عصری هستند که نظام حاکم بر اکثریت؛ سوسیالیسم است. این ماشین ها در واقع از قدیمی تا جدیدشان متعلق به سال های ۱۹۴۳ میلادی تا به ۱۹۸۹ میلادی هستند.

این موزه ی بسیار جالب به شکلی طراحی شده است که در هنگام حضور در آن کاملا می توانید این حس را داشته باشید که وارد اروپا در سال های جنگ سرد شده اید. در طراحی فضای این موزه به شکلی عمل شده است که کلا حال و هوای رترو و به اصطلاح اروپایی ها؛ اولد اسکول (Old School) یا همان فشن قدیمی را متجلی نماید. همین که در پیش زمینه ی طراحی این موزه از رنگ های کرم مات و قرمز اناری استفاده شده است خود گواهی است بر این ادعا. در کنار این سبک چیدمان و رنگ ها، از بسیاری از استندهای نقاشی، مجسمه های ساخته شده از موم و یا ایدئولوگ های مختلفی از بسیاری از هنرمندان ملی معاصر بلغارستانی و انقلابیون معروف چه در دنیا و چه در بلغارستان که بر روی سرنوشت بلغارستان تاثیرگذار بوده اند را خواهید دید.

موزه رترو در وارنا

از این انقلابیون معروف می توانیم به اشخاصی همچون: لنین، چگوارا، استالین و یا حتی فیدل کاستروی کوبایی اشاره نماییم. بیشتر کارشناسانی که از این موزه بازدید نموده اند می گویند که قصد کسانی که این موزه را طراحی کرده اند تنها این نبوده است که در بستری مناسب به نمایش در این نمایشگاه دائمی ماشین های کلاسیک و قدیمی بپردازند بلکه آن ها منظوری فراتر از این حرف ها را دارند. در واقع به نظر بسیاری از کسانی که دارای نظر کارشناسی در زمینه ی موزه ها هستند اعتقاد دارند که موزه رترو در وارنا با در کنار هم قرار دادن ماشین های کلاسیک و قدیمی در محیطی بزرگ با طراحی قدیمی این است که در واقع فضای جامعه و زندگی مردم وارنا در زمان حکومت های سوسیالیستی را نشان دهند. در واقع آن ها معتقدند که صاحبان این موزه با استفاده از تکنیک یک پارچه سازی محیط با سیستم تعامل، بازدید کنندگان را به بیشتر از ۵۰ سال گذشته و شرایط زندگی در آن زمان ها با استفاده از نمایشگاه دائمی ماشین های کلاسیک در آن روزگاران می برد.

موزه رترو در وارنا | Retro Museum

وجود وسایلی همچون: سیگار بلغاری سنتی بدون فیلتر، جاروبرقی روسی، ماکت های ساخته شده از موم که یک خانواده ی آلمانی را نمایش می دهد و خیلی از نشانه های دیگری که در این موزه به کار گرفته شده اند، همه و همه در واقع چیزهایی هستند که در این نمایشگاه دائمی به ظاهر ماشین های کلاسیک بر روی روان و تصورات بینندگان تاثیر می گذارد و وارنا و بلغارستان را در زمانی که تحت حکومت شوروی ها بودند را به نمایش می گذارد.

آدرس موزه:Andrey Saharov Str. 2 | Grand Mall, Varna 9000, Bulgaria

دانستنی هایی درباره ی موزه رترو در وارنا و نمایشگاه دائمی ماشین های کلاسیک

  • این موزه در گرند مال قرار گرفته است.
  • بیشترین مرکز توجه سازندگان این موزه زندگی مردم وارنا در زمان شوروی هاست نه ماشین های آنتیک و کلاسیک!
  • در این موزه حتی لوازم آرایشی خانم ها که در آن سال ها تولید می شده است نیز به نمایش در آمده است.
  • در این موزه دقیقا ۵۰ ماشین قدیمی که همه ی آن ها متعلق به کارخانه های مختلف هستند را به نمایش گذاشته اند.
  • مساحت این موزه ۴ هزار متر مربع است.

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 12 in /www/Blog/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/shortcodes/vc-basic-grid.php on line ۱۷۵

منبع: retromuseum.bg 🚗

چه زمانی برای سفر به وارنا مناسب تر است؟
چه زمانی برای سفر به وارنا مناسب تر است؟
راهنمای سفر به بلغارستان
راهنمای سفر به بلغارستان
شهر وارنا را با همه ی زیبایی هایش بشناسید (قسمت دوم)
شهر وارنا را با همه ی زیبایی هایش بشناسید (قسمت دوم)
جاذبه های گردشگری پلودیو، دومین شهر بزرگ بلغارستان!
جاذبه های گردشگری پلودیو، دومین شهر بزرگ بلغارستان!