موزه شانگهای، مجموعه ای کامل از هنرهای مردم چین باستان!

موزه شانگهای در چین | Shanghai Museum

یکی از موزه های بسیار معروف و مهم در کشور چین و شهر شانگهای، موزه ی شانگهای است. این موزه بسیار معروف و غنی عمده ی شهرت خود را به این خاطر کسب کرده است که دارای غنای بسیار زیادی است. در واقع باید اینگونه بگوییم که تاریخ هنرهای مردم از زمان باستان تا به به حال این کشور در طول دوره های مختلف را به شکلی کاملا ساده اما بسیار تخصصی و ظریف در موزه شانگهای در چین به نمایش عموم گذاشته اند. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، موزه شانگهای در چین را مورد بررسی قرار دهیم.

موزه شانگهای-سفر 4روزه به شانگهای

موزه ی هنرهای مردم در دوران باستان، موزه شانگهای در چین

مطالب مرتبط:
«آشنایی با محله تیانزیفانگ» شانگهای، پاتوق نقاشان و هنرمندان
برج تلویزیون شانگهای، مرواریدی در شرق آسیا
باغ کلاسیک یویوان در شهر مدرن شانگهای

در هر کشوری حداقل یک موزه ی بسیار نفیس و غنی وجود دارد که مفاخر بازمانده از آن کشور خاص را به نمایش عموم مردم بگذارد و پذیرای همگان باشد. اگر بخواهیم کشور چین را از لحاظ دارا بودن آثار غنی آن مورد بررسی قرار دهیم، باید اعتراف کنیم که این کشور پر است از موزه های بسیار زیاد که برخی از آن ها که تعدادشان هم کم نیست در زمره ی موزه های بسیار پر طرفدار و غنی نه تنها در کشور چین بلکه در قاره ی آسیا و دنیا هستند. یکی از همین موزه های غنی، موزه شانگهای در چین است. این موزه که در واقع نشان دهنده ی هنرهای مردم در چین باستان و تولیدات آنان است، یکی از پربازدیدترین موزه های این کشور است.

خیلی از کارشناسانی که در زمینه ی موزه ها فعالیت می کنند، درباره ی این موزه می گویند که موزه ی شانگهای در چین در حد و سطح بالایی از کلاس جهانی قرار گرفته است. این موزه یکی از بزرگ ترین مجموعه هایی است که بهترین مجموعه های هنرهای تاریخی مردم چین را از زمان باستان تا به حال را در خود نگهداری کرده و به نمایش عموم نیز می گذارد. جدای از این که ساختمان این موزه در چه زمانی ساخته شده است، در سال ۱۹۵۲ میلادی به عنوان یک موزه درب های خود را به روی مردم گشود. برای رزرو هتل در شانگهای به وب سیات الی گشت مراجعه بفرمایید.

دانستنی هایی درباره ی موزه ی هنرهای مردم چین باستان، موزه شانگهای در چین

با این که موزه شانگهای از نزدیک به ۷۰ سال پیش تا به الان در مکان باشگاه اسپریس قرار گرفته بوده اما، دقیقا ۴۰ سال بعد از بازگشایی آن به عنوان موزه ی شانگهای یعنی در سال ۱۹۹۲ میلادی، قرار بر آن شد که مکان این موزه به جایی منتقل شود که زمین آن توسط روسای دولت وقت شانگهای به آن ها اهدا شده بود. پس از این که این زمین را برای ساخت موزه ی اختصاصی به مسئولان موزه شانگهای در چین هدیه دادند، دقیقا ۱ سال بعد یعنی در سال ۱۹۹۳ عملیات ساخت و ساز ساختمان این موزه آغاز شد و در ۳ سال بعد یعنی در تاریخ ۱۲ اکتبر سال ۱۹۹۶ میلادی ساخت و ساز این موزه به انتها رسید و چندی بعد هم پس از انتقال وسایل این موزه به بهره برداری کامل رسید.

موزه شانگهای در چین به عنوان موزه ی هنرهای مردم چین باستان یکی از غنی ترین مجموعه هایی است که هم از نظر وسایل نمایش داده شده و هم از نظر ساختمان و محل موزه در دنیا وجود دارد. ساختمان فعلی این موزه در ساختمانی به مساحتی نزدیک به ۴۰ هزار متر مربع قرار گرفته است و ساختمانی با ارتفاع ۳۰ متری را دارا می باشد.

موزه شانگهای در چین | Shanghai Museum

اگر ساختمان موزه شانگهای در چین را ببینید فکر می کنید که یک از طراحان قدیمی و صاحب نام در چین و یا کشورهای آسیای شرقی ساخته شده است اما نکته ی جالب درباره ی این ساختمان این است که کاملا توسط یکی از معماران و ساختمان سازان محلی در شانگهای ساخته شده است! با این حال به نظر می رسد که این معمار ساده ی محلی، ادراک و تصور خوبی از ساختمانی که باید تحویل می داده، داشته است زیرا؛ این ساختمان به خوبی تصویر بصری و ذهنی درستی را از مردم چین و فرهنگ باستانی آن ها به دست می دهد.

شکل ساختمان موزه به شکل یک پایه ی مربعی شکل و یک صفحه ی گرد است که تمثیلی از زمین مربعی و آسمان دایره ای از دیدگاه چینی ها است. در موزه ی شانگهای نزدیک به ۱۲۰ هزار اثر تاریخی که همگی متعلق به مردم چین از دوران باستان و دیگر دوره های تاریخی این ملت است، به نمایش گذاشته می شود. این آثار بیشتر از مهر و موم های تاریخی چینی ها، اوراق حاوی خوشنویسی های چینی، مسکوکات و فلزهای با ارزش چینی در دوره های تاریخی مختلف، ظروف مختلفی از جنس مفرغ، سرامیک، آهن، سفال و دیگر عناصر جامد، مبلمان سنتی و قدیم، نقاشی های تاریخی که توسط چینی ها کشیده شده و دیگر آثاری از این قبیل می باشد.

موزه ی هنرهای مردم در دوران باستان، موزه شانگهای در چین

البته در موزه شانگهای در چین تنها شامل این آثار نمی شود بلکه در بین آن ها می توان به تالار نمایش هنرهای خارجی و اقلیت ها نیز اشاره نمود. در حالت کلی موزه ی شانگهای دارای ۱۱ تالار گالری و ۳ گالری متفرقه است. به هر حال مهم ترین گالری های این موزه که بازدید از آن ها به هر کسی که به این شهر سفر می کنند، بازدید از گالری های: هنر و صنایع دستی اقلیت های چینی، گالری برنز چین باستان، گالری سکه شناسی در زمان چین باستان، گالری سرامیک، گالری مبلمان چینی در سلسه ی چینگ و مینگ، گالری یشم های ساخت چین، گالری اختصاصی مهر و موم، گالری شکه شناسی، گالری مجسمه سازی و گالری نقاشی است.

برای رفت به این موزه باید به خیابان رنمین و شماره ی ۲۰۱ بروید و از آن جا به میدان مردم و محله ی هانگپوی بروید.

آدرس: ۲۰۱ Renmin Ave, Ren Min Guang Chang, Huangpu Qu, China, 200003

دانستنی هایی درباره ی موزه ی هنرهای مردم چین باستان، موزه شانگهای در چین

  • این موزه یکی از غنی ترین و کامل ترین مجموعه هایی است که در آن اشیائی به نمایش گذاشته شده است که نمایانگر خرد و دانش مردم در زمان باستان و دوره های تاریخی آن می باشد.
  • موزه شانگهای در چین یکی از پر بازدیدترین موزه های این کشور است که تورنمنت های مهم تاریخی و باستان شناسانه ی بسیاری در آن برگزار می گردد.
  • بسیاری از توریست هایی که به سمت شانگهای پرواز دارند، اول به سراغ بازدید از این موزه می روند.
  • یکی از مشهورترین آثار موجود در این موزه، آینه ی شفاف برنزی از زمان سلسله ی هان است.
موزه شانگهای در چین ، موزه ی هنرهای مردم چین باستان
  • یکی از الگوهای ساخت ساختمان موزه شانگهای در چین برای نشان دادن هنرهای مردم چین باستان، یک مجموعه ی برنزی چینی به نام دینگ است. دینگ هم توسط معماران محلی طراحی شده و هم اکنون در همین موزه به نمایش گذاشته شده است.
  • در واقع دینگ (Da Ke ding) طرحی اصلی ساختمان بود که امروزه به عنوان یک جاذبه ی این موزه خودش در معرض نمایش عمومی است.
  • برای ساخت و تجهیز ساختمان موزه شانگهای در چین با بارها اضافه کردن و شارژ کردن بودجه در نهایت ۱۴۰ میلیئن یوآن چینی هزینه شد.
  • در ابتدا این موزه به عنوان انجمن سلطنتی آسیایی و بخش هایی از آن نیز به عنوان موزه ی موسسات خارجی با نمایش آثار متعلق به اقلیت ها، فعالیت می نمود.

منبع: shanghaimuseum.net

بازدید از «میدان بازار هلسینکی»، مشهورترین بازار فنلاند!
بازدید از «میدان بازار هلسینکی»، مشهورترین بازار فنلاند!
کردان، یک تکه از بهشت گمشده در نزدیکی تهران
کردان، یک تکه از بهشت گمشده در نزدیکی تهران
در خوابتان هم نمی توانید به این مکان ها بروید!
در خوابتان هم نمی توانید به این مکان ها بروید!
لا بوکا، محله ای رنگارنگ در آرژانتین
لا بوکا، محله ای رنگارنگ در آرژانتین

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code