بلیط هواپیما

موزه مصرشناسی تورین در ایتالیا

موزه مصرشناسی تورین در ایتالیا

موزه مصرشناسی تورین که دومین موزه بزرگ جهان با موضوع تاریخ مصر است، درسال ۱۸۲۴ تاسیس شد. در این موزه ۵،۲۶۸ اثر مربوط به مصر باستان نگهداری می‌شود. در دهه ۱۸۰۰، سراسر اروپا تحت تاثیر مصر قرار داشتند و دلیل آن هم لشکرکشی ناپلئون به مصر بود. Bernardino Drovetti در طی تصرف مصر بیش از ۸۰۰۰ مجسمه، مومیایی، تابوت، نوشته‌های پاپیروس، جواهرات و طلسم‌های مختلف را جمع‌ آوری کرد. Carlo Felice این مجموعه را در سال ۱۸۲۴ خریداری کرد و این نقطه‌ی آغاز موزه‌ی مصرشناسی تورین بود. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

موزه مصرشناسی تورین
مطالب مرتبط:
موزه های زیر زمینی سنت پترزبورگ + ویدیو
در موزه لوور قدم بزنید + ویدیو

در بین سال های ۱۹۰۳ و ۱۹۲۰، باستان شناسان ایتالیایی تعداد زیادی حفاری در اطراف رود نیل در مصر انجام دادند که در نتیجه‌ی آن ها حدود ۳۰،۰۰۰ اثر کشف و برخی از آن‌ها وارد این موزه شد. در سال‌های ۱۹۳۰ تا ۱۹۶۹ هم آثار دیگری به موزه اضافه شدند. آثار موجود در این موزه مورد توجه شماری از مهم‌ترین محققان، از جمله ژان-فرانسوا شامپولیون قرار گرفته است؛ کسی که توانست الفبای زبان مصری، فرهنگ واژگان و همچنین دستور زبان هیروگلیف مصر باستان را رمزگشایی کند. از این رو، تورین به عنوان شهری شناخته می‌شود که مصرشناسی از آنجا شروع شد. موزه مصرشناسی تورین در سال ۱۹۸۸ به‌صورت کامل بازسازی شد.

آثار موجود در موزه مصرشناسی تورین

در میان برجسته ترین آثار موجود در این موزه، می‌توان به مقبره‌ خا و مریت و معبد Ellesija نام برد که  قدمت آن به ۳،۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد و متعلق به توتمس سوم، ششمین فرعون از دودمان هجدهم مصر باستان است. ولی شاید مهم‌ ترین اثر تاریخی در این موزه فهرست پادشاهان تورین باشد که بیشترین اطلاعات را در مورد توالی پادشاهی و وراثت در مصر دارد. این شجره نامه شامل اسامی پادشان و سال‌های دوره پادشاهی آن‌ها است. البته مجسمه‌های بسیار معروف و قابل توجهی هم در این موزه وجود دارند که در میان آن‌ها می‌توان به مجسمه ی رامسس دوم اشاره کرد که این مجسمه توسط Vitaliano Donati کشف شده بود. برخی دیگر از آثار موجود در این موزه را در ادامه به شما معرفی می‌کنیم.

موزه مصرشناسی تورین مقبره خا

یکی دیگر از آثار موجود در این موزه، مقبره‌ خا – TT8 است که یکی از مهمترین کشف‌های باستان شناسی در زمینه مصر باستان به شمار می رود. این مقبره،‌ یکی از معدود مقبره هایی است که در طول قرن ها از پادشاهان و فراعنه مصر باقی مانده است. مقبره خا در سال ۱۹۰۶ و توسط تیم حفاری باستان شناسی ایتالیایی گفت شد. کشف و دسترسی به این مقبره حاصل هفته‌ها کار ۲۵۰ کارگر و باستان شناس بوده است.

مجموعه پاپیروس مخلتفی در این موزه نگهداری می‌شود که برخی آن ها را مهم‌ترین پاپیروس‌های موجود در جهان می‌دانند. در زمان گذشته از پاپیروس به عنوان کاغذ استفاده می‌شده است و روی آن ها اقدام به نوشتن و یا کشیدن اشکال مختلف می کردند. با توجه با اینکه پاپیروس به سرعت در آب حل می شود،  سال ماندن و قدمت این پاپیروس ها به اهمیت آن افزوده است.

موزه مصرشناسی تورین

کتابخانه موزه مصرشناسی تورین

کتابخانه موزه مصرشناسی در زمان شروع کار این موزه حدود ۱۸۲۴ عنوان کتاب در زمینه‌ی مصر باستان داشت. این کتابخانه به صورت کاملا تخصصی در زمینه‌ی مصر باستان فعالیت می‌کند و نمونه‌های بسیار کمی در دنیا دارد. در طول زمان، کتابخانه موزه مصرشناسی تورین تبدیل به یک مرجع بسیار معتبر برای محققان سراسر جهان شده است. این مجموعه اکنون شامل ۷۴۰۰ کتاب، ۲۱۰۰ شماره ژورنال، ۱۷۱ کتابچه، ۱۸۲ پایان‌نامه و میکروفیلم‌ها می‌شود.

موزه مصرشناسی تورین

اطلاعات بازدید

این موزه در روزهای دوشنبه تا ساعت ۹ صبح الی ۲ بعد از ظهر باز است ولی در سایر روزهای هفته (سه‌شنبه تا یکشنبه) شما می‌توانید از ساعت ۹ صبح الی ۶:۳۰ بعد از ظهر به این موزه دسترسی داشته باشید.

هزینه بازدید از موزه و نمایشگاه برابر با ۱۵ یورو است. ولی خبرنگاران و افراد ۱۵ الی ۱۸ سال می‌توانند ۱۱ یورو بپردازند. این هزینه برای کودکان زیر ۶ الی ۱۴ سال، بازدیدهای گروهی دانش‌اموزی فقط ۱ یورو است. علاوه‌ بر این، کودکان زیر ۵ سال، معلولان (و همراه آن‌ها) می‌توانند به صورت رایگان از موزه بازدید کنند.

معرفی هتل ۵ ستاره لرد بایرون در رم
معرفی هتل ۵ ستاره لرد بایرون در رم
در خیابان های ونیز قدم بزنید + ویدیو
در خیابان های ونیز قدم بزنید + ویدیو
راز هرم های زمینی که کلاهی از سنگ بر سر دارند!
راز هرم های زمینی که کلاهی از سنگ بر سر دارند!
معرفی هتل برینزا میلان | ۳ ستاره
معرفی هتل برینزا میلان | ۳ ستاره