چه آثاری در موزه ملی استرالیا انتظار شما را می کشند؟

موزه ملی استرالیا

تاریخ استرالیا از این حیث که مردم این کشور برای هزاران سال بدون ارتباط با سایر مناطق جهان در این سرزمین زندگی می کردند بسیار جالب است. دلیل آن هم این است که استرالیا با هیچ قاره ای مرز خاکی ندارد و از همه طرف به دریا و سرزمین های آبی محصور است. استرالیا تاریخ پر فراز و نشیبی دارد، از استعمار توسط بریتانیا کبیر گرفته تا رهایی از استعمار در سال ۱۹۰۱ و حضور در دو جنگ جهانی. در طی جنگ جهانی اول، استرالیا در حمایت از کشور انگلستان جنگید و «ارتش مشترک استرالیا و نیوزلند» درگیر جنگ شد. در نتیجه، بیش از ۶۰هزار استرالیایی در جنگ جهانی اول کشته شدند. استرالیا در جنگ جهانی دوم هم حضور داشت ولی خیلی درگیر این ماجرا نشد. در طی جنگ جهانی دوم، مناطقی از شمال این کشور توسط نیروهای ژاپن مورد هدف قرار گرفت ولی امروزه بخش‌ ها و یادگارهایی از تاریخ این سرزمین در موزه ملی استرالیا به نمایش عموم در می آیند و برای بازدید گردشگران عرضه شده اند. در ادامه به بررسی دقیق تر موزه ملی این کشور خواهیم پرداخت. با الی گشت همراه باشید.

موزه ملی استرالیا
مطالب مرتبط:
۱۰ خیابان جالب که در سیدنی باید ببینید
استرالیا و پارک های ملی شگفت انگیز!

تمام داستان هایی که درباره استرالیا وجود دارند و آنها را چه شنیده و چه نشنیده اید، در موزه ملی استرالیا زنده می شوند. معماری خاص و زیبای این موزه، بستر مناسب و خارق العاده ای را آماده می کند تا در آن به بهترین نحو بتوانید تاریخ، فرهنگ و داستان هایی از تاریخ استرالیا و مردمانش را تماشا کنید، بشنوید و یاد بگیرید. برای بازدید از این موزه می توانید از تورهای گروهی و راهنماهای تور مجرب آنجا استفاده کنید و یا اینکه به تنهایی در بین آثار موزه قدم بزنید و آنها را تماشا کنید. البته توضیحات نسبتاً‌ مختصری در مورد هر اثر وجود دارد که اگر تمایلی به شنیدن جزئیات و داستان های پشت هر اثر نیستید، همانقدر هم برای شما کافی خواهند بود. جدا از این، شما همچنین می توانید در هزینه هایتان صرفه جویی کرده و از راهنماهای صوتی استفاده کنید. به هرحال، فرقی نمی کند که چطور از این موزه دیدن می کنید، در اینجا اشیایی واقعی، با ارزش، شگفت آور و تاثیرگذار از تاریخ استرالیا را مشاهده خواهید کرد.

مجموعه های مختلفی در بخش های این موزه قرار دارند که هرکدام دارای موضوعی خاص هستند که شاید آن ها را بتوانیم به عبارتی آرشیو موضوعی این موزه بدانیم. یکی از مزایا این مجموعه ها در این است که اگر به حیطه خاصی، مثلاً «اولین استرالیایی‌ها» علاقه دارید، صرفاً می توانید از آن ها بازدید کنید. بعضی از این مجموعه ها همیشه در معرض نمایش قرار دارند و برخی دیگر هم بسته به مناسبت های مختلف،‌ به مدت محدودی نمایش داده می شوند. در ادامه بعضی از مجموعه های دائمی موزه ملی استرالیا را معرفی خواهیم کرد.

موزه ملی استرالیا

اولین استرالیایی ها

این بخش از موزه، بزرگ ترین مجموعه است و به نمایش مردمان بومی و قدیمی استرالیا، فرهنگ و تاریخ آن ها می پردازد. آثار موجود در این بخش از تنوع و ارتباط بین مردم بومی استرالیا و همچنین نقش و قدرت معنویت در زندگی روزمره آن ها می گویند. ناگفته نماند که بازدید از این بخش موزه رایگان است.

سفرها

اگر خیلی خلاصه بگوییم. این مجموعه از موزه، ارتباط استرالیایی ها و سفرهای آن ها به سایر بخش های دنیا را نشان می دهد. برای هزاران سال، مردم از استرالیا به جاهای مختلف جهان سفر کرده اند و مردمی هم از نقاط مختلف به استرالیا آماده اند. هرساله حدود ۱۱ میلیون نفر به این کشور می آیند و یا اینکه از اینجا می روند. بنابراین، این مجموعه داستان های شخصی مهاجران، وسایلی که با خود آورند، و تاثیری که حضور آن ها در ارتباط استرالیا با سایر بخش های جهان داشته است را نشان می دهد. آثار این مجموعه همچنین به اثرات سیاسی،‌ اجتماعی و اقتصادی سفرهایی می پردازد که در زمان قبل از استقرار اروپایی ها در استرالیا شروع شده بودند و تا قرن بیست و یکم همچنان ادامه دارند.

موزه ملی استرالیا

گالری Old New Land

این گالری به آثار به دست آمده از تاریخ محیط زیست و طبیعت استرالیا اختصاص دارد. سرزمین استرالیا میلیون ها سال پیش شکل گرفته بود، ولی با این حال نحوه نگرش و زندگی مردم در این سرزمین همواره در حال تحول است. یعنی همانطور که انسان تاثیرات خود را روی این سرزمین گذاشته، استرالیا هم انسان هایی که روی آن زندگی می کنند را شکل می دهد و تاثیر خود را روی تجربیات و ادراک آن ها می گذارد. این گالری داستان هایی از مردم، آب و هوا، گونه های گیاهی و جانوری و به صورت کلی اکولوژی این منطقه برای بازدید کنندگان بازگو می کند و این مسئله را نشان می دهد که چطور محیط زیست این قاره توانسته زندگی مردم را در این کشور شکل بدهد. در این گالری، رابطه ی انسان و محیط زیست از ۳ منظر مورد بررسی قرار می گیرد:

مواجهه با استرالیا: چگونه اروپایی هایی که به این منطقه آمدند تلاش کردند تا محیط قاره استرالیا را که با آن بیگانه بودند به نوعی تغییر دهند.

زندگی در این سرزمین: شیوه های مختلف زندگی که با توجه به شرایط آب و هوایی و محیط زیستی در استرالیا شکل گرفته است.

درک از استرالیا: چگونه دانش و علم ما در مورد استرالیا در طول زمان تغییر یافته است.

موزه ملی استرالیا

گالری مناظر

این بخش از موزه سعی در نمایش تاریخ استرالیا از منظر مکان ها و مردم دارد. هرکدام از آثار این بخش به بازدیدکنندگان چیزهایی را در مورد اینکه استرالیایی ها چه کسانی هستند و اینکه چگونه در این سرزمین زندگی می کنند نشان می دهد. مردها، زن ها و بچه های زیادی تا به حال در این سرزمین زندگی کرده اند و‌ شهرها و خانه های زیادی را ساخته اند. بعد از سال ها،‌ آن ها مکانی را ساختند که زندگی امروزشان را تعریف می کند. بخش مناظر ۱۰ تم موضوعی کلی از زندگی استرالیایی را مد نظر قرار می دهد. و بررسی می کند که هریک از این ده مورد چگونه در طول تاریخ و در زمان های مختلف شکل گرفته اند.

بازدید از موزه ملی استرالیا

این موزه همه روزه از ساعت ۹ صبح الی ۵ بعد از ظهر باز است و می توانید از آن دیدن کنید.

آدرس:

Lawson Crescent | Acton Peninsula | Canberra ACT 2601

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد