بلیط هواپیما

موزه هفت تپه، تماشای آثار باستانی در خوزستان

استان خوزستان و شوش قدمت طولانی ایران و تمدن باستانی آن را نشان می دهد. شوش یکی از قدیمی ترین سکونت گاه های دنیاست پس در آن باید انتظار آثار تاریخی زیادی را داشته باشید. یکی از جذاب ترین جاذبه  های این محل، محوطه هفت تپه است، محوطه ای که در آن موزه ای دیدنی به همین نام وجود دارد که می توانید در بازدید از آن آثار کشف شده در این محل را از نزدیک ببینید . در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا با محوطه و موزه هفت تپه بیشتر آشنا شوید.

موزه هفت تپه
مطالب مرتبط:
لالجین، پایتخت سفال ایران
سازهای آبی شوشتر با مهندسی هزاران ساله

اگر شما هم عاشق تماشای آثار تاریخی هستید برای دیدن از این محوطه تاریخی باید به حدود ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان شوش و ۱۰۰ کیلومتری اهواز بروید. این محل به چغازنبیل هم نزدیک است و فقط حدود ۲۳ کیلومتر تا آن فاصله دارد پس می توانید طوری برنامه ریزی کنید تا همزمان از این دو آثار تاریخی باارزش ایران بازدید کنید. شاید کنجکاو شده اید درباره این محوطه باستانی و قدمت آن بیشتر بدانید؛ در واقع در اینجا خرابه ها و باقی مانده هایی از یک شهر باستانی را می بینید که قدمت آن به ۳۵۰۰ سال قبل برمی گردد. چیزی که در این محوطه زیاد به چشم می خورد وجود تپه های متعدد است که اسم  این محل هم از همین تپه ها آمده است. این محوطه حدود ۱/۵ کیلومتر مربع است و از ۱۴ تپه مختلف تشکیل شده است همین وسعت زیاد باعث شد که  باستان شناسان و کاوشگران زیادی در آن به دنبال آثار باستانی بودند.

موزه باستانی هفت تپه

چیزی که در ابتدا باستان شناسان را نسبت به این محل کنجکاو کرد ظاهر شدن یک طاق آجری در این محل بود که در هنگام ساخت جاده پیدا شد. با توجه به بررسی هایی که قبلا در این محل انجام شده بود اینجا در دوره کوتاهی به عنوان منطقه مسکونی مورد استفاده قرار می گرفته است. کشف این طاق، باستان شناسان را به این محل کشاند؛ اولین کندوکاو و حفاری در اینجا به سال ۱۳۴۴ برمی گردد، عملیاتی که حدود ۱۳ سال طول کشید و موجب کشف آثار ارزشمندی شد. با شروع حفاری ها تعداد بسیار زیادی آثار تاریخی و مهم پیدا شد که برای نگهداری آن ها نیاز به موزه ای در همین نزدیکی بود. ساخت این موزه که در سال ۱۳۴۹ شروع شده بود بعد از سه سال در سال ۱۳۵۲ به پایان رسید. همین که در سال ۱۳۵۹ جنگ تحمیلی شروع شد تعدادی از آثار این موزه به موزه های تهران آورده شد و فعالیت های موزه هم موقتا تعطیل شد. این موزه حدود ۲۰ سال بعد و در سال ۱۳۸۰ بعد از مرمت، دوباره بازگشایی شد تا علاقمندان به تاریخ بتوانند با بازدید از آن به تماشای قدمت سرزمین مان ایران بنشینند. در این موزه فقط اشیا و آثاری که از هفت تپه کشف شده اند نمایش داده می شوند و برای دیدن از آن می توانید هر روز به غیر از روزهای تعطیل از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۴ عصر به این محل بروید. در این موزه امکاناتی مثل سالن های نمایشگاهی، آزمایشگاه، کتابخانه، سالن ترمیم سفال، کارگاه مرمت، لابراتوار عکاسی و … وجود دارد و بازدید از آن برای عاشقان تاریخ مطمئنا می تواند جالب توجه باشد.

سایت باستانی هفت تپه

عده ای می گویند محوطه باستانی هفت تپه در قرن ۱۵ قبل از میلاد در دوره ای مرکز حکومت ایلامیان بوده اما بعد از اینکه ویران شد مردم آن زمان تصمیم گرفتند تا شوش را به عنوان مرکز قدرت معرفی کنند. این نظریه گرچه درست به نظر می رسد اما هنوز اثبات نشده است. در زیر تعدادی از برجسته ترین آثار این موزه را معرفی می کنیم:

گل نوشته ها : یکی از مهمترین آثار کشف شده در این سایت باستانی، گل نوشته ها هستند که بر روی چندین و چند کتیبه سنگی بزرگ به خط میخی و زبان اکدی نوشته شده اند. دیدن این متن های باستانی در این موزه می تواند شما را در سفری تاریخی به گذشته های دور ببرد.

مهرها:  از دیگر آثار مهم کشف شده در این محوطه مهرها هستند که طراحی جالبی دارند. این مهرها به صورت مسطح یا استوانه ای هستند و برای ساخت آن ها از موادی مثل سنگ و گل پخته استفاده شده است.

پیکرهای کوچک سفالین: این مجسمه های کوچک و سفالین طراحی های جذاب و جالب توجهی دارند. برای ساخت این پیکرهای کوچک بعد از قالب گیری، آن ها را در کوره می پختند. این پیکرهای کوچک تنوع زیادی دارند؛ بعضی از آن ها در شمایل انسان هستند و بعضی ها هم حیوان ها را به تصویر درآورده اند.

محوطه هفت تپه

ظرف های سفالین: این ظرف ها هم از دیگر آثاری هستند که معمولا در بیشتر سایت های باستانی  کشف می شوند. سفال های این محوطه یا ساده و یا با طراحی های جذاب هستند. سفال هایی که در آن ها هیچ طرح و نقشی به کار نرفته بیشترنخودی رنگ هستند و آن هایی که طراحی دارند در رنگ های قهوه ای روشن و یا تیره دیده می شوند.

تابوت: تعداد بسیار زیادی از تابوت های سفالین در این محل کشف شده که به خوبی طراحی های مرسوم آن زمان را به ما نشان می دهند.

وسایل تزئینی : این وسایل فقط کارکرد زیبایی داشتند و از آثار ارزشمند هنرمندان آن دوره به حساب می آیند. از ارزشمندترین آثار تزئینی ای که در این محل به کشف رسیده گردن بندهایی هستند که از سنگ های باارزشی مثل عقیق درست شده اند

سردیس های گلی: شاید یکی از ارزشمندترین آثار کشف شده در این سایت همین سردیس ها باشند این سردیس ها شامل یک زن و مرد ایلامی و ماسک چهره یک مرد است.

اشیای فلزی: در این محل اشیایی مثل سوزن، دکمه، قلاب، سرنیزه، خنجرها و … بدست آمده که از اشیای فلزی اند.

هتل های نزدیک به حرم در مشهد
هتل های نزدیک به حرم در مشهد
۱۰ مورد از جاذبه های شهر اراک
۱۰ مورد از جاذبه های شهر اراک
روستای گشانی در همدان با قدمت ۵۰۰ ساله
روستای گشانی در همدان با قدمت ۵۰۰ ساله
کوهی در ایران که همیشه در آتش می سوزد!
کوهی در ایران که همیشه در آتش می سوزد!