گنج پیدا شده در کوبا: خانه ارنست همینگوی

موزه همینگوی کوبا | Hemingway Museum

حدودا ۱۶ کیلومتر در شرق هاوانا، موزه همینگوی کوبا با نام فینکا ویخیا (Finca Vigia) به معنی خانه دیده بان وجود دارد. خانه همینگوی در بخش کوچکی به نام سان فرانسیسکو دِ پائولا واقع شده است. مردم کوبا همیشه این نویسنده معروف را به خاطر آنکه انتخاب کرد که در طبقه متوسط جامعه زندگی کند و میان بقیه مردم باشد، تحسین می کنند. این موزه که در اصل خانه ارنست همینگوی بوده است در سال ۱۸۸۶ توسط معماری اسپانیایی ساخته شد و در سال ۱۹۴۰، همینگوی آن را خرید تا در این شهر زندگی کند. در ادامه همراه با الی گشت باشید تا شما را موزه همینگوی کوبا بیشتر آشنا کنیم.

موزه همینگوی کوبا

ارنست همینگوی

مطالب مرتبط:
معرفی آرامگاه چه گوارا در کوبا
جوسون، پارکی که برای دیدنش باید تا کوبا بروید!

ارنست همینگوی در ۲۱ ژوئیه ۱۸۹۹ در ایالیت ایلینوی آمریکا به دنیا آمد. پدر او پزشک و مادرش مدرست پیانو بود. همینگوی پس از اتمام دبیرستان، برای مدتی گزارش گاهنامه استار شد. در جنگ جهانی اول، او مجروح شد و برای ماه ها در بیمارستان بستری بود. پس از آنکه همینگوی به ایالات متحده بازگشت، کار خبرنگاری را مجددا آغاز و برای تورنتو استار شروع به کار کرد. او سپس به نویسندگی بیشتر مشغول شد و بین سال های ۱۹۲۱ تا ۱۹۲۶، به یکی از نویسنده های معروف تبدیل شد. این نویسنده معروف در سال ۱۹۶۱ متاسفانه اقدام به خودکشی کرد.

از آثار معروف او می توان به پیرمرد و دریا، وداع با اسلحه، تپه‌های سبز آفریقا و داشتن و نداشتن اشاره کرد.

موزه همینگوی

تاریخچه موزه همینگوی کوبا

خانه نویسنده معروف ارنست همینگوی در حومه شهری هاوانا با نام سان فرانسیسکو دِ پائولا (San Francisco de Paula) قرار گرفته است. در اینجا شما خانه ای را خواهید دید که به سبک خانه های موری ساخته شده است. این خانه توسط ارنست همینگوی در ابتدا اجاره شد و سپس آن را خرید.

در حال حاضر این خانه، موزه ای دلنشین و پر از حس خوب شده که برای بازدید عموم باز است. از مرکز هاوانا می توانید تنها با ۲۰ دقیقه تاکسی سواری، به این جاذبه محبوب برسید. همینگوی و همسر سوم او به نام مارتا گیورن (Martha Gellhorn) در سال ۱۹۳۹ این خانه را برای زندگی انتخاب کردند و قبل از آن برای مدت کوتاهی در هتل بیتلمور سویا زندگی می کردند. این منطقه حدودا ۱۵ هکتار مساحت دارد، جایگاه صدها گونه درخت است و آنقدر بزرگ هست که زمینی باشد تا کودکان محلی در آن بیسبال یا فوتبال بازی کنند.

این خانه درست جایی بود که همینگوی ۹ مورد از رمان های خود را مانند «زنگ‌ها برای که به صدا در می‌آیند» نوشت. او همچنین در سال ۱۹۵۴ که موفق به کسب جایزه نوبل ادبیات شد، در این خانه زندگی می کرد. همینگوی این خانه را «La Finca Vigia» یا خانه دیده بان می نامید و تا سال ۱۹۶۰ در اینجا زندگی کرد و پس از آن برای مدت کوتاهی قبل از مرگش خارج از کشور کوبا به زندگی خود ادامه داد.

خانه همینگوی

افتتاح موزه همینگوی کوبا

از زمانی که همینگوی کوبا را ترک کرد (۱۹۶۰)، کارشناسان به ثبت و نگهداری خانه و لوازم و سبک زندگی او کردند و در سال ۱۹۶۱ دولت کوبا مالکیت این خانه به عهده گرفت و آن را به موزه تبدیل کرد. اما افسوس که کاربرد آن به عنوان یک مقصد فرهنگی با مشکلات زیادی روبرو بود، چرا که بودجه کاملی به آن اختصاص داده نمی شد. پس از گذشت ۱۵ سال پژوهشگران همینگوی از آمریکا این خانه را طوری یافتند که سقف آن چکه می کرد و زیربنایش دچار تحلیل شده بود و امکان داشت که هر لحظه این همه خاطره از بین برود.

آن ها از ترس اینکه این گنج ادبی را از دست ندهند، به فعالیت هایی پرداختند تا بتوانند برای بازسازی آن کمک های مالی دریافت کنند. از آنجایی که در آن زمان بین دو کشور تنش هایی دیده می شد، این کار بسیار سخت و ناممکن بود. اما اگر میان این دو کشور تنها یک مورد بود که با هم توافق داشتند، ارزش تاریخی موزه همینگوی کوبا و عشق آن ها به ارنست همینگوی بود.

خانه همینگوی کوبا

بازگشایی موزه

نتیجه تلاش های این پژوهشگران ادبی این بود که با کمک های مالی دریافت شده توانستند موزه همینگوی کوبا را به خوبی بازسازی کنند. این موزه مجددا در سال ۲۰۰۷ برای بازدید از زندگی این نویسنده معروف به روی عموم باز شد. بازسازی این موزه آنقدر دقیقه و بدون خطا بود که دست خط همینگوی روی دیواری که وزن روزانه خود را روی آن یادداشت می کرد، هنوز دیده می شد. همچنین هنوز می توانستید ماشین تایپ او را روی قفسه کتاب ببینید؛ همینگوی به خاطر کمردرد مزمن، ایستاده تایپ می کرد.

این خانه پر از پسترهای گاوبازی اسپانیایی و همچنین هدیه هایی از سافرای آفریقای او است. بسیاری از گردشگران که از موزه همینگوی در کی وست فلوریدا نیز بازدید کرده اند، باور دارند که این خانه بسیار دیدنی تر و از آن بسیار ارزشمندتر است.

داخل خانه همینگوی

بازدید از موزه

می توانید برای بازدید از موزه همینگوی کوبا از راهنمایانی که در آنجا هستند و یا راهنمایان تور استفاده کنید. راهنمایان موزه اطلاعات بسیار جامع و کاملی از زندگی ارنست همینگوی و شرح حال او زمانی که در کوبا زندگی می کرد، دارند. تور بازدید از موزه معمولا با پیاده روی در فضای بیرونی خانه و نگاهی اجمالی از داخل پنجره ها شروع می شود. به عنوان یک امتیاز ویژه، قایق ماهیگیری مورد علاقه همینگوی پیلار (the Pilar) درست کمی پایین تر از استخر شنا دیده می شود.

چه کتاب های همینگوی را خوانده باشید چه نه، بازدید از این موزه ارزش آن را دارد که خانه یکی از معروف و محبوب ترین نویسنده های دنیا را ببینید. در حقیقت آنقدر این خانه مهم است که حتی ارزش آن را دارد که تنها به خاطر آن به کشور کوبا سفر کنید.

باغ خانه موزه همینگوی کوبا

آدرس:

هاوانا، سان فرانسیس ده پائولا، فینکا ویخیا، موزه همینگوی کوبا

Museo Hemingway, Finca Vigía, San Francisco de Paula, Havana

ساعات بازدید:

این موزه هر روز از ساعت ۱۰ صبح تا ۴ عصر باز است. البته یکشنبه ها ساعت کار موزه ۹ صبح تا ۱ عصر می باشد.

منبع: visitcuba.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد