موزه هنرهای اسلامی کوالالامپور در مالزی

موزه هنرهای اسلامی کوالالامپور

کشور مالزی پر از جاذبه های متعددی است که برای بازدیدکنندگان و توریست ها، همواره جاذبه ای برای عرضه دارد. دین بیشتر مردم مالزی، اسلام است بنابراین یکی از بهترین موزه ها به نام موزه هنرهای اسلامی کوالالامپور در این کشور خودنمایی می کند. الی گشت در ادامه معرفی جاذبه های کوالالامپور که هر گردشگری باید به دیدن آن ها برود، به سراغ این موزه آمده است. موزه هنرهای اسلامی کوالالامپور با الهام گیری از معماری اسلامی کشورهای مختلف جهان نشانه و نماد خوبی از بناهای اسلامی برای گردشگران است. بسیاری از آثار ارزشمند اسلام به همراه منابعی برای آشنایی بیشتر با هنرهای اسلامی در این موزه نگهداری می شوند. اگر می خواهید بیشتر با موزه هنرهای اسلامی کوالالامپور و آثار نگهداری شده و فضاهای مختلف آن آشنا شوید، تا انتهای مطلب را بخوانید.

موزه هنرهای اسلامی کوالالامپور

آشنایی کلی با موزه هنرهای اسلامی کوالالامپور

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به کوالالامپور
موزه های دیدنی کوالالامپور
چطور ۲ هفته را در مالزی بگذرانیم؟

موزه هنرهای اسلامی کوالالامپور یا به طور مخفف (IAMM) در شهر کوالالامپور مالزی واقع شده است. این موزه همانند یک سفیر فرهنگی در ناحیه جنوب شرقی مالزی عمل می کند. موزه هنرهای اسلامی را می توان مهم ترین منبع برای آشنایی با هنرهای ظریف و زیبای اسلامی دانست. این موزه دقیقا در قلب شهر کوالالامپور قرار گرفته و درهای خود را از سال ۱۹۹۸ به روی عموم گشوده است. در این موزه کلکسیون بسیار بزرگی از هنرها و صنایع دستی اسلامی دیده می شود. هر یک از این آثار در ۱۲ گروه طبقه بندی شده و به صورت ۱۲ مجموعه برای تماشای بازدید گنندگان نگهداری می شوند.

آشنایی کلی با موزه هنرهای اسلامی کوالالامپور

برنامه های موزه

این موزه را می توان به عنوان نماد و سمبلی از سازمان و بنیاد البخاری دانست که به حفظ فرهنگ، تاریخ و میراث اسلامی تا به امروز کوشیده است. شاید بتوان در این دنیایی که در حال دور شدن از یکدیگر و شاید در بعضی نقاط در حال فروپاشی است، نقش موزه ها را بسیار مهم و جدی دانست. این موزه ها هستند که نشان دهنده آداب و فنون، تاریخ و البته نگهدارنده میراث هنر و فرهنگند. به همین منظور از مهم ترین کارهایی که موزه هنرهای اسلامی کوالالامپور انجام می دهد برگزاری نمایشگاه های متعدد درون موزه و یا خارج از کشور است. با این کار مردم بیشتری با فرهنگ و هنر اسلامی آشنا شده و به نوعی ترویج یادگیری این هنرها را دنبال می کند. هنرهایی مانند خوشنویسی، خطاطی، نقاشی های مینیاتور و تذهیب، گره چینی، کاشی کاری و بسیاری دیگر را در این موزه می توانید یاد بگیرید و حتی کلاس بروید.

برنامه های موزه هنرهای اسلامی کوالالامپور

قسمت های مختلف موزه هنرهای اسلامی کوالالامپور

یکی از پر بازدید ترین جاذبه ها در مالزی، موزه هنرهای اسلامی کوالالامپور است که می توان آن را به عنوان بزرگترین موزه در منطقه جنوب شرقی آسیا هم دانست. در این موزه آثار هنری و صنایع دستی اسلامی از سرتاسر جهان اسلام جمع گردیده تا برای بازدید تماشاگران کلکسیون و مجموعه خوبی باشد.

محل قرار گیری موزه

این موزه شگفت انگیز با آثار خیره کننده اش، در حاشیه دریاچه باغی و درون زمینی به اندازه ۲۲۷ هکتار واقع شده است و تنها ۵ دقیقه از مسجد ملی کوالالامپور و رصدخانه ملی پیاده روی دارد.

از زیباترین و شاهکار های موزه هنرهای اسلامی کوالالامپور می بایست ابتدا به گنبد آبی فیروزه ای بسیار زیبای آن اشاره کرد. گنبدی که با دیدنش به یاد گنبدهای مساجد ایرانی می افتید. پس از آن دیوار های شیشه ای سرتاسری که نور طبیعی را به درون ساختمان هدایت می کنند، زیبایی آن را بیشتر نمایان می کنند. درون بنا و در زیر گنبد با هنر کار معماران و هنرمندان مختلف تزئین شده و الگوهای تزئینات معماری اسلامی در آن استفاده شده است.

قسمت های مختلف موزه هنرهای اسلامی کوالالامپور

فضای نمایشگاهی و سالن این موزه،  ۳۰ هزار متر مربع مساحت و وسعت دارد. به همین دلیل مکان خوبی را برای به نمایش گذاشتن آثار و هنرهای اسلامی فراهم نموده است. در موزه هنرهای اسلامی کوالالامپور بیش از ۷۰۰۰ هزار اثر مشهور اسلامی جای گرفته است. نمایشگاه های دائمی آن، در دو طبقه فوقانی قرار داشته که به صورت موضوعی هر نمایشگاه را تفکیک کرده اند. این ۱۲ موضوع را نام برده ایم:

معماری قرآن و نسخ خطی
هند چین
جهان مالایی جواهرات
پارچه ابزارآلات و زره های جنگی
سکه ها و مهرها آثار فلزکاری شده
سرامیک و کاشی کاری آثار نجاری و چوبی
فضای نمایشگاهی موزه هنرهای اسلامی کوالالامپور

آثار مهم درون موزه

از مهم ترین و دیدنی ترین آثاری که در موزه هنرهای اسلامی مالزی وجود دارد، پارچه دور کعبه یا همان کیسوا (Kiswa) که مربوط به سال ۱۹۶۴ است را در این موزه پیدا خواهید نمود. این پارچه نفیس پوشاننده در خانه خدا یعنی کعبه در مکه بوده که هر ساله عوض می شود.

از دیگر آثار نفیس و با ارزشی که در موزه هنرهای اسلامی کوالالامپور می توانید از آن ها دیدن کنید، کتاب های دعا و قرآن هایی مربوط به قرن هفدهم میلادی است. بخش معماری هم بسیار دیدنی است. در این بخش می توانید ماکت هایی از بهترین بناها و مساجد سراسر جهان را ببینید. برای ساخت این ماکت ها، حتی به جزئی ترین قسمت ها هم دقت شده است. در این مجموعه ماکتی از کل بنای مقدس مسلمانان یعنی بنای مسجد الحرام در مکه قرار دارد. همچنین مسجد بزرگ شیان در چین نیز در میان ماکت های مساجد اسلامی دیده می شود. از دیگر قسمت های جذاب در این موزه، تماشای ماکت مسجد جامع اصفهان است.

آثار مهم درون موزه هنرهای اسلامی کوالالامپور

امکانات متعدد و رستوران درون موزه

موزه هنرهای اسلامی کوالالامپور همچنین دارای امکانات و فعالیت های جانبی مانند کتابخانه کودکان، جلسات داستان سرایی هر شنبه و همچنین کلاس های آموزشی هنر و صنایع دستی است. بازدیدکنندگان پس از پایان بازدید خود در موزه هنر اسلامی مالزی، می توانند به رستوران موزه رفته و استراحت کنند. در این رستوران می توانید از غذاهای مصری، فلسطینی، اردنی، سوریه ای، لبنانی، ترکیه ای و خلیج فارسی لذت ببرید.

بخش های موزه هنرهای اسلامی کوالالامپور

فروشگاه موزه

فروشگاه موزه، در طبقه ی اصلی و همکف واقع شده است، مجموعه ی قابل توجهی از صنایع دستی و هنرهای تزئینی اسلامی از سراسر جهان را از این فروشگاه می توانید خریداری کنید. از جمله این وسایل می توان به لوازم التحریر، پیراهن و تی شرت، کتاب، پازل و حتی جواهرات ظریف خاور میانه اشاره کرد. این اشیا بسیار شبیه به وسایلی است که در فروشگاه های ایران، دبی و البته دیگر کشورهای اسلامی یافت می شود و دیده اید. به طور کلی، موزه هنرهای اسلامی کوالالامپور یک راه خوشایند برای گذراندن عصری دلنشین و آرام در میان مجمئعه های نفیس و باارزش هنری است. ارائه یک بینش منحصر به فرد و مسحور در جهان اسلام که کمتر توسط مردم دیده شده، در اینجا نمایان است. بیشتر گروه هایی که با تور مالزی به این شهر سفر می کنند، برای بازدید از موزه هنرهای اسلامی کوالالامپور بلیت می خرند و ترانسفر دارند.

با این وجود اگر برای اولین بار است که به این شهر سفر کرده اید و راهنما و تورلیدر ندارید به شما پیشنهاد می دهیم که سوار اتوبوس های هاپ آن- هاپ آف کوالالامپور شوید. تور اتوبوسی کوالالامپور، با اتوبوس های دو طبقه و با تهویه مطبوع شما را به دیدن بیش از ۴۰ جاذبه گردشگری کوالالامپور می برد. همچنین راهنمای چند زبانه ای از قبل مهیا شده که به شما راجع به هر جاذبه توضیح می دهد.

در میان ایستگاه ها و جاذبه های این اتوبوس ها، موزه هنر اسلامی مالزی هم قرار دارد. در نتیجه به راحتی می توانید به دیدن موزه بروید. اگر با حمل و نقل عمومی قصد رفتن به موزه را دارید، تنها کافیست که خود را تا مسجد ملی مالزی برسانید و از آنجا تا موزه کمی پیاده روی کنید.

فروشگاه موزه هنرهای اسلامی کوالالامپور

نحوه دسترسی به موزه

قطعا بهترین و راحت ترین راه برای دسترسی به موزه، تاکسی است اما اگر بخواهید می توانید از وسایل حمل و نقل عمومی هم استفاده کنید. پس با سوار شدن به مترو KTM کوموتور و پیاده شدن در ایستگاه قدیمی راه آهن می توانید به راحتی خود را به موزه برسانید.

ساعات بازدید موزه هنرهای اسلامی کوالالامپور

ساعات بازدید از این موزه از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۸:۰۰ است.

  • آدرس: مالزی، کوالالامپور، جالان لمباه پردانا
  • Address: Jalan Lembah Perdana, Kuala Lumpur
  • تلفن: ۲۰۲۰ ۲۲۷۴ ۶۰۳+
نحوه دسترسی به موزه هنرهای اسلامی کوالالامپور

جاذبه های اطراف موزه

یکی از خوبی های مکان قرار گیری موزه این است که دسترسی شما را تا دیگر جاذبه های کوالالامپور آسان می کند. در نتیجه در برنامه ریزی سفر خود به راحتی و با خیال آسوده می توانید برنامه بازدید یک روز از سفر خود را در این منطقه داشته باشید.

اگر قصد آشنایی بیشتر با هنرهای اسلامی دارید، پس نباید بازدید از مسجد ملی کوالالامپور را از دست بدهید. این مسجد در کنار موزه قرار گرفته است.

از دیگر جاذبه های اطراف موزه می توان به پارک پرندگان کوالالامپور و پارک پروانه های کوالالامپور اشاره کرد. پارک پرندگان کوالالامپور بزرگترین فضای سرپوشیده برای پرواز پرندگان است.

شانس تماشای این پرندگان زیبا را در نمایشگاه از دست ندهید. در مزرعه پروانه ها، نه تنها می توانید این موجودات شکننده زیبا را تماشا کنید، بلکه می توانید راجع به زندگی و دگردیسی آن ها بخوانید. یکی دیگر از مکان های مهم برای بازدید، رصدخانه ملی کوالالامپور (Planetarium) است. در اینجا برای تماشای سیاره ها و کهکشان راه شیری به همراه فیلم های و برنامه های آموزشی صف بازدید کنندگان دیده می شود.

منبع: kuala-lumpur.ws

گشت و گذار در ال جم، شهر باستانی رومی ها در تونس
گشت و گذار در ال جم، شهر باستانی رومی ها در تونس
سفرتان را با امتحان کردن این موارد جذاب تر کنید!
سفرتان را با امتحان کردن این موارد جذاب تر کنید!
آشنایی با باغ دریایی وارنا در بلغارستان
آشنایی با باغ دریایی وارنا در بلغارستان
کشورهایی که به اندازه یک روستا هستند!
کشورهایی که به اندازه یک روستا هستند!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code