نماد هنر نو در بلژیک، موزه هورتا بروکسل

موزه هورتا بروکسل | Horta Museum

ویکتور هورتا (یا اورتا)، یکی از معماران مشهور بلژیک، بسیاری از ساختمان های نماین کشور را طراحی کرده است. در موزه هورتا بروکسل که سکونتگاه سابق ویکتور هورتا بوده است، شما کاملا در زمان به گذشته سفر می کنید، در حالی که سازهای هنر نو در کنار معماری زیبای این فضا، شما را به تحسین وا می دارد. این موزه همانطور که انتظار می رود، به زندگی شخصی و کاری این هنرمند اختصاص داده شده که در آن می توانید مبلمان، اثاثیه و لوازم شخصی و آن هایی که توسط ویکتور هورتا ساخته شده است را مشاهده کنید. این موزه همچنین نمایشگاه های مختلفی در مورد موضوعات مربوط به هورتا و هنرش، برگزار می کند. الی گشت در ادامه همه اطلاعات مورد نیاز را در مورد موزه هورتا بروکسل آورده است. با ما همراه باشید:

موزه هورتا بروکسل

گشتی در تاریخ موزه هورتا بروکسل

مطالب مرتبط:
کلیسای سنت میشل، از دیدنی های بروکسل
راهنمای سفر به بروکسل

این موزه بین سال های ۱۸۸۹ و ۱۹۰۱ ساخته شد و به مدت ۲۰ سال، اقامتگاه خانوادگی هورتا و کارگاه های هنری اش محسوب می شد. زمانی که هورتا به سبک هنر نو ادامه داد، خانه اش را به دو ملک جدا تقسیم کرده و فروخت. مسئولین محلی در سال ۱۹۶۱، این ملک را خریدند و پس از آن کار بازسازی آن را آغاز کردند. این ملک در سال ۲۰۱۳ شبیه به حالت اول آن شد.

موزه هورتا بروکسل در کنار دیگر خانه های شهری هورتا، در سال ۲۰۰۱ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. همچنین در سال ۲۰۱۲، این موزه موفق به کسب جایزه موزه بلژیک شد و در سال ۲۰۱۴، جاذبه میراث فرهنگی اروپا را به خود اختصاص داد که همین هم کمک کرد تا بیش از پیش دیده شود و گردشگران را به خود جذب کند.

این موزه، با چنین لیست قابل توجهی از تقدیرهایی که به آن شده است، باید یکی از جاذبه هایی باشد که در سفر هر شخصی به بروکسل بازدید می شود. در دنیا و همچنین کشور بلژیک، مکان های زیادی هستند که زیبایی و درخشندگی هنر نو را می توان در آن دید اما دوره هنر نو (۱۸۹۰ تا ۱۹۱۰)، که معماری به یک هارمونی میان طبیعت و ساخته های انسان رسید، در موزه هورتا بروکسل به وضوح دیده می شود و همین موضوع هم آن را به قدری خاص کرده که هر کسی از آن حس به یادمادنی خواهد داشت.

فضایی در موزه هورتا بروکسل

معماری و فضای موزه

خانه این موزه، مانند دیگر بناهای موجود در بروکسل، بلند و باریک است، اما تخصص هورتا در طراحی و معماری، یک تجربه سکونتگاهی منحصر به فرد را در اینجا به نمایش گذاشته است. با اینکه از بیرون که به این موزه نگاه می کنید، دو ساختمان مجزا را می بینید، اما از داخل تنها یک ملک قابل دیدن است که می توان آن را تصویر سازی استعداد حیرت آور هورتا قلمداد کرد.

او برای اینکه دو بنا را به یک ساختمان تبدیل کند، او این بنا را با طبقات جداگانه به وجود آورد که این کار را توسط پله های مارپیچی شگفت انگیزی انجام داد که از داخل خانه به تدریج رو به بالا می روند. پلکان اصلی ساختمان که در مرکز ساختمان قرار گرفته اند، افتخار خاصی به بنا می بخشند که به عنوان یک ویژگی برای اتصال اتاق های آن به کار می روند. این بخش، تنها یک پلکان کاربردی نیست بلکه آن را می توان مرکز اصلی خانه دانست که منجر به شکوه ساختار خانه شده اند و با نرده های خاص طلایی تزیین شده اند.

موزه هورتا بروکسل بلژیک

در بالاترین نقطه پلکان مرکزی ساختمان، سقفی شیشه ای قابل مشاهده است که با طرح شبه باز آن، مسئول نور ملایم دوست داشتنی و حس تاثیرگذاری است که در ساختمان وجود دارد. در اینجا کمی توقف کنید و از بالا نمای حلزونی شکل پله های زیر پایتان را تماشا کنید، همچنین محو آینه هایی بشوید که طرح زیبای هورتا را به بی نهایت می کشاند. این پلکان را می توان یکی از جالبترین عناصری دانست که هورتا آن را طراحی و پیاده سازی کرده است. طراحی و دکوراسیون راه پله نمایانگر تأثیر هوراتا بر جنبش هنر نو است؛ همه چیز با هم متناسب است و با هم جریان دارد، ویژگی های معماری، آینه های زینتی را به عنوان نقاشی های معلق نشان می دهد.

شاید اگر موزه هورتا بروکسل را با جزییات بسیار زیادی برایتان تعریف کنیم، زمانی که از آن بازدید می کنید کمتر سورپرایر شوید، اما باید این را بگوییم که اگر شما با نوک پا در خانه راه بروید، صدای جیرجیر کف زمین، صدای شبیه به طبیعت جالبی را در ذهن شما به جای می گذارد که در همان حال می توانید هورتا را تحسین کنید که چگونه طبیعت را در هر چیزی که می ساخته، از موزاییک های کف خانه گرفته تا شکل دستگیره درها، به نمایش می گذاشته است. در میان مثال هایی که می توان از هنر ویکتور هورتا زد، نقاشی هایی هستند که با وسواس خاصی انتخاب شده و همچنین لوازم آنتیک و عتیقه ای که از شرق دور به اینجا آورده شده است.

پلکان مرکزی

این موزه، همانطور که یونسکو به صراحت آن را توصیف می کند اثری از «نبوغ خلاقانه انسانی است که بارزترین نماد تاثیر سبک هنر نو در هنر و معماری را به نمایش می گذارد». اگر بخواهیم با زبان دیگری این توصیف را بازگو کنیم باید بگوییم که این موزه هر شخصی که پای به آن می گذارد را، چه با هنر نو آشنا باشد و چه برای اولین بار باشد که حتی اسم آن را شنیده، تحت تاثیر قرار می دهد.

موزه هورتا بروکسل در خیابان ۲۵ امریکین (Américaine) در منطقه محبوب و مشهور شتلاین (Chatelain) واقع شده است. بازدید از این موزه در روزهای سه شنبه تا شنبه امکان پذیر است و می توانید در این روزها بین ساعات ۲ تا ۵:۳۰ عصر به اینجا بیایید؛ موزه صبح ها نیز باز است اما مختص به بازدید گروهی است. پس اگر به شهر زیبای بروکس رفتید، دیدن این موزه را فراموش نکنید و آماده باشید که قرار است به جهان دیگری سفر کنید.

آدرس: بروکسل، خیابان امریکین ۲۵، موزه هورتا بروکسل

Horta Museum, Rue Américaine 25, Brussels, Belgium, +۳۲ ۲ ۵۴۳ ۰۴ ۰۹

منبع: theculturetrip.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد