موزه ی واسا، بازمانده ای از قرن ۱۶در استکهلم!

موزه واسا در استکهلم | Vasamuseet

در برخی از نقاط جهان و مخصوصا مکان هایی که نزدیک به دریا هستند، برخی کشتی هایی که به اصطلاح به گل نشسته اند و یا سالیان سال غرق شده بودند، تبدیل به موزه هایی دیدنی و جالب شده اند که افراد زیادی را از سرتاسر دنیا برای بازدید به سمت خود می کشانند. موزه ی واسا در استکهلم سوئد از موزه هایی در این کشور است که در یکی کشتی به گل نشسته به وجود آمده است. موزه ی واسا در واقع قبلا یک کشتی جنگی بوده که غرق شده و بعد از گذشت سالیان طولانی وقتی به روی آب آمده، تبدیل به موزه اش کرده اند. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، موزه واسا در استکهلم را مورد بررسی قرار دهیم.

موزه واسا

همه چیز درباره ی موزه واسا در استکهلم

مطالب مرتبط:
جاذبه های استکهلم که بازدید از آن ها کاملا رایگان است!
بهترین جاذبه های گردشگری استکهلم پایتخت سوئد
قصر دروتنینگهلم در استکهلم، کاخ تابستانی پادشاه سوئد

موزه واسا در استکهلم یکی از موزه های بسیار قدیمی و تاریخی است که قدمت آن به قرن ۱۷ میلادی باز می گردد. همانطور که در مقدمه هم گفتیم، این موزه قبل از این که به کاربری فعلیش دربیاید در واقع یک کشتی جنگی سوئدی غرق شده بوده است که برای سالیان سال متروک و بدون استفاده باقی مانده بوده. داستان کشتی موزه ی واسا از این قرار است که این کشتی نگون بخت که به عنوان یک کشتی جنگی با اخرین متد روز در ان سال ها ساخته شده بود، از استکهلم به راه افتاد اما در راه رسیدن به مقصد خود متاسفانه چنان باید شروع به وزیدن گرفت که این کشتی به همراه تمامی خدمه و تجهیزات خود به اعماق دریا فرو رفت و غرق شد. مورخانی که در آن روزها واقعه ی غرق شدن این کشتی را ثبت کردند ، در یادداشت های خود آورده اند که:

موزه واسا در استکهلم

 در سال ۱۶۲۸ میلادی از بندر استکهلم چند کشتی جنگی علی الخصوص کشتی واسا سفر خود را از آغاز کردند که به خاطر وزش باد این کشتی ها به مقصد نرسیدند. 

حقایقی عجیب درباره ی کشتی واسا در استکهلم

بر طبق اسناد موجودی که توسط بسیاری از مورخین محلی و اروپایی به جای مانده؛ این کشتی که در اصل یک کشتی جنگی بسیار پیشرفته بود، یکی از بهترین کشتی های سوئدی بوده که ۶۴ توپ جنگی هم در ناوگان خود داشته است. بر طبق همین گفته ها، کشتی واسا به سمت حرکت به سمت راه های دریایی کشور لهستان بوده که به خاطر وزش شدید باد، به مقصد خود و جنگ با دشمن دیرینه ی سوئدی ها در آن زمان نرسیده و با تمامی خدمه ی دریایی خود کاملا قطع شده است.

کشتی واسا برای مدت ۳ قرن تمام در زیر آب ها بود که بالاخره در قرن ۱۹ میلادی کشف شد. این کشتی توسط یکی از پژوهشگران آزاد سوئدی به نام آندرس فرانزن کشف شد که پس از کشف این کشتی در سال ۱۹۵۰ میلادی، سر و صدای بسیاری در دنیای اکتشافات تاریخی به پا کرد.مدت زیادی هم اتفاقا طول نکشید که ایده ی ساخت این موزه با محوریت نمایش این کشتی به وجود آمد. برای آماده سازی این کشتی، یک گروه مهندسی هلندی بسیار مشهور به صورت تخصصی کار بر روی آن را شروع کردند. سال پس از کشف این کشتی غرق شده ی باشکوه، ایده ی به وجود آوردن موزه ای با محوریت یک کشتی به وجود آمد که پس از عملی کردن آن، این موزه یکی از پر بازدیدترین موزه های موضوعی استکهلم نامیده شد.

مجسمه های موزه

گروه هلندی که بر روی این پروژه کار می کردند، از مجسمه سازها، باستان شناس ها، آهنگران، شیشه کاران و نجارهای حرفه ای تشکیل شده بود که با استفاده از مهارت های خود بتوانند تا این موزه را به شکل اولیه ی خود در بیاورند. پس از اعمال تغییراتی  که این گروه بر روی کشتی اعمال کردند بالاخره کشتی واسا در سال ۱۹۶۱ از جای اولیه ی خود خارج شد و پس از ریختن ماده ای مومی از پلی اتیلن که برای چندین ماه بر روی کشتی می ریختند، این کشتی آماده ی بازدید عموم شد. این ماده موجب بالا رفتن استحکام و عمر کشتی می شود.

امروزه در این کشتی هزاران شی تاریخی که از کشتی واسا کشف شده است، به نمایش عموم گذاشته می شود. از جمله ی وسایلی که امروزه در موزه ی واسا در استکلهم به نمایش گذاشته شده و متعلق به همین کشتی بوده است می توانیم به: تجهیزات و مجسمه های کنده کاری شده، بیش از ۱۴ هزار شی چوبی پیدا شده، قدیمی ترین بادبان های موجود در جهان، استخوان های خدمه ی کشتی و بسیاری از وسایل ریز و درشت دیگر اشاره نماییم. این اشیا هر کدام به صورت مجزا و مخصوص مورد بررسی، بازسازی و ترمیم و همچنین مستحکم سازی قرار گرفته اند. نکته ی جالبی که درباره ی موزه ی واسا وجود دارد این است که این کشتی به گونه ای امروزه تزئین و بازسازی شده است که همچون روز اولش و مثل یک پازل تکه هایش در کنار هم قرار گرفته اند. موزه واسا در استکهلم در منطقه ی یوگوردن سوئد به نمایش در آمده است. یورگوردن (Djurgården) یک جزیره در استکهلم است. درباره ی این جزیره باید بگوییم که در آن بسیاری از جاذبه های تاریخی مختلفی قرار گرفته است.

دیدنی های موزه

حقایقی عجیب درباره ی کشتی واسا در استکهلم

 • کشتی واسا به خاطر وزش باد غرق شده است! در واقع این کشتی به خاطر شدت وزش باد در جهت مخالف، نتوانسته تا تعادل خود را حفظ نماید و در نتیجه خود و تمام خدمه اش غرق می شوند.
 • حدود ۱۵۰ نفر در آن لحظه سوار بر کشتی واسا بودن ولی طبق شواهد بین ۳۰ تا ۵۰ نفر غرق شدن و در حال حاضر اسکلت ۲۵ نفر از آن ها پیدا شده است. برخی از بخش های این موزه در حال بازسازی و مقاوم سازی مجدد است.
 • موزه ی واسا را در نهایت به عنوان یک موزه ی دریانوردی در تمامی منابع معرفی می کنند.
 • ترمیم کشتی واسا که امروزه موزه واسا است، ۲۷ سال طول کشید.
 • موزه واسا در استکهلم بین سال های ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۰ افتتاح شد و عموم مردم این اجازه را پیدا کردند تا از آن بازید نمایند.

 • شاید برایتان عجیب باشد که چرا این کشتی که با توجه به این که به نسبت زمانه ی خودش با امکانات فراوانی ساخته شد، اما چگونه با وزش باد در جهت مخالف غرق شده است؟ در جواب شما باید بگوییم که، با قرار دادن بیش از اندازه ی توپ های جنگی بر روی عرشه و انبار کشتی باعث عدم تناسب کافی وزن بخش های بالایی و پایینی کشتی شده بود. بنابراین وقتی کشتی در معرض بادهای شدیدی قرار گرفت، تعادل خود را از دست داد و غرق شد.
 • در سال ۲۰۰۸ میلادی، بیش از ۱ میلیون ۲۰۰ هزار نفر از موزه واسا در استکهلم بازدید کردند که این در نوع خود یک رکورد برای این کشتی جنگی سابق و موزه ی فعلی محسوب می گردد.
 • امروزه این کشتی غرق شده ی سابق که در حال حاضر تبدیل به موزه واسا در استکهلم شده است را می توان گفت که تبدیل به پربازدیدترین موزه در سراسر منطقه ی اسکاندیناوی و کشورهای حاضر در آن شده است.
 • زمانی که این کشتی از آب بیرون کشیده شد، اجسام زیادی هم در آن بودند و با کشتی بالا آمدند و به همین خاطر، یکی از مهم ترین کشف های تاریخی قرن ۱۹ در سوئد و اسکاندیناوی به حساب می آید.
 • لیست این اقلام در کل، ۱۴ هزار سازه ی چوبی و ۷۰۰ مجسمه می باشد.
 • تمام اشیا پیدا شده در این کشتی در طی سالیان مختلف، همگی در پلن اصلی خود قرار گرفته اند.
بدنه ی کشتی

مسیرهای دسترسی به موزه واسا در استکهلم

اگر قصد سفر به استکهلم را دارید حتما بازدید از این موزه را در برنامه های خود قرار دهید مخصوصا اگر که به موضعات دریانوردی و کشتی ها علاقه مند هستید. با فرض این که شما در مرکز شهر استکهلم و در ایستگاه مرکزی این شهر قرار گرفته باشید، برای رفتن به این موزه می توانید تا از ماشین، قطار مترو، پیاده روی و مسیرهای مخصوص دوچرخه سواری استفاده کنید.

 • اگر می خواهید تا از ماشین و یا تاکسی های خصوصی استفاده کنید باید بدانید که؛ پس از پیمودن ۳٫۵ کیلومتر از ایستگاه مرکزی شهر استکهلم و پس از ۱۷ الی ۱۸ دقیقه به این موزه خواهید رسید.
 • اگر قصد دارید تا از مترو استفاده کندی دقیقا اگر مبدا خود را از مرکز شهر آمستردام در نظر بگیرید، ۱۸ الی ۲۰ دقیقه در راه هستید.
 • اگر قصد دارید تا پیاده از ایستگاه مرکزی استکهلم به موزه واسا در استکهلم بروید با استفاده از مسیرهای مخصوص پیاده روی تنها ۳۲ دقیقه ی بعد با پسمودن مسیر ۲٫۶ کیلومتری به این موزه خواهید رسید.
 • و در انتها اگر می خواهید تا از مسرهای مخصوص دوچرخه سواری استفاده کنید، شما ۳ جاده ی مخصوص برای انتخاب دارید. این جاده ها به ترتیب کوتاه بودن مسیر ۲٫۷ کیلومتر، ۲٫۹ کیلومتر و در آخر ۳ کیلومتر مساحت دارند. به ترتیب طول مسیر هم با احتمال شرایط نرمال، به ترتیب؛ ۱۱، ۱۳ و ۱۴ دقیقه طول می کشد تا شما به این موزه برسید.

آدرس موزه واسا در استکهلم

Galärvarvsvägen 14, 115 21 Stockholm, Sweden

این موزه در روزهای کاری باز است و شما می توانید از ساعت ۱۰ صبح از آن بازدید نمایید.

اگر دوست دارید تا از این موزه ی تاریخی و متفاوت خبر داشته باشید و یا بیشتر درباره ی آن و البته برنامه هایی که در آن در جریان است بدانید، پیشنهاد می کنیم که به وب سایت رسمی این موزه مراجعه فرمایید. ⚓

vasamuseet.se

معرفی هتل ۴ ستاره بست وسترن پلاس تایم در استکهلم
معرفی هتل ۴ ستاره بست وسترن پلاس تایم در استکهلم
معرفی هتل دیالوگ استکهلم | ۲ ستاره
معرفی هتل دیالوگ استکهلم | ۲ ستاره
استکهلم را تحسین کنید!
استکهلم را تحسین کنید!
کارهای عجیب و غریبی که می توانید در استکهلم انجام دهید!
کارهای عجیب و غریبی که می توانید در استکهلم انجام دهید!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code