کشف این مومیایی های ایتالیا دنیا را در حیرت فرو برد+ تصویر

مومیای های ونزون

بسیار پیش آمده که کشفیاتی که در حال حاضر ما از آن ها اطلاعاتی داریم، کاملا اتفاقی کشف شده اند، مانند این که مثلا شخصی در دریا مشغول غواصی بوده است که به طور ناگهانی به گنجینه ی عطیمی از جواهرات گران قیمت برخورده است. در این نوشتار الی گشت هم می خواهیم یکی از همین تجربه های مشابه را توضیح دهیم، کارگرانی که در حال مرمت بنایی بوده اند به طور خیلی اتفاقی به مجموعه ای از مومیایی های بسیار عجیب برمی خورند که این مومیایی ها بعدا به تعدادی از شناخته شده ترین مومیایی های جهان یعنی همان مومیایی های ونزون تبدیل می شود. با ما همراه شوید:

مومیای های ونزون
مطالب مرتبط:
هزینه های سفر به ایتالیا
توسکانی، بهشت گمشده ایتالیا + تصویر

در سال ۱۶۴۷ کارگرانی که در حال مرمت کلیسای سنت اندرو در شهر کوچکی در ایتالیا به نام ونزون در استان اودین بودند به طور ناگهانی به مقبره ای که در حیاط این کلیسا بود برخوردند. در داخل این مقبره جسد خشک شده ای از مردی پیدا شد که قد متوسطی داشت و احتمالا در دورانی که زنده بوده است بدنی فربه داشته است. در حال حاضر بدن او کوچک تر شده بود و به ۳۳ پوند رسیده بود که تقریبا معادل ۱۵ کیلوگرم می شود. اما عجیب تر این که تجزیه نشده بود.

بعد از این کشف تصمیم گرفته شد تا تحقیقات بیشتری در این منطقه انجام شود و بعد از حفاری ها و کند و کاو هایی که از قرن چهارم تا به امروز شده است باستان شناسان موفق شده اند در مجموع ۴۲ جسد را از زیر خاک در حیاط کلیسا به بیرون بکشند. همه ی این اجساد به طور کاملا ناگهانی و خود به خود به محض دفن شدن، مومیایی شده اند، پوستی که روی بدن این اجساد وجود دارد به زرد مایل به قهوه ای تبدیل شده است و این تصور را به وجود می آورد که این اجساد لباس های چرمی به تن کرده اند! تمام ماهیچه های اجساد این مومیای ها مانند قلب به غشاهای نازکی تبدیل شده است و در کمال تعجب ارگان های داخلی آن ها مثل کلیه و پانکراس کاملا ناپدید شده است. مغز این مومیایی ها به یک سوم اندازه و حجم واقعی اش رسیده است. بر اساس تحقیقات برروی آن ها مشخص شد که مومیایی های ونزون بین ۲۲ تا ۴۴ پوند وزن دارند  اگر چه مدت زمان زیادی از مرگ آن ها گذشته است و بسیار پیر هستند ولی فرم اصلی و ویژگی های بدنی آن ها به خوبی حفظ شده و کاملا قابل تشخیص است.

مومیای های ونزون ایتالیا

طبق تحقیقاتی که روی این اجساد مومیایی شده انجام شد مشخص شد که این تغییرات در ۱۱ مقبره ای اتفاق افتاده است که در نزدیکی محراب کلیسا قرار داشته اند! و این یکی از عجیب ترین چیزهایی بود که در این مومیایی ها پیدا شد.

در مقاله ای که در سال ۱۹۰۶ میلادی منتشر شد، نویسنده ی این مقاله به نام F. Savorgnan de Brazza چندین فرضیه را مورد بررسی قرار داده است صرف نظر از این که این اجساد به چه دلیل مومیایی شده اند. او می گوید که وجود نمک و نیترو، آلومینا و آهک می تواند باعث چنین خشک شدگی ای در بدن شود اما در تحقیقات هیچ نشانه ای از نمک روی بدن این اجساد دیده نشده است.

برازا بر این باور است که روند مومیایی شدن توسط فونگوس که نوعی قارچ است انجام شده است مخصوصا اینکه هاگ های این قارچ هم در مقبره ها و هم در تابوت های چوبی دیده شده است. به این قارچ Hypha tombicina گفته می شود.

برازا در باره ی این قارچ ها می گوید که هیفا تامبیسینا عاشق رطوبت و اماکن مرطوب است و آن را از طریق مکنده های میکروسکوپی و بی نهایت ریزی که دارد جذب می کند. آن های سریعا توسعه پیدا می کنند و زیادی می شوند بدن را قبل از اینکه بخواهد تجریه شود، وارد فاز خشک شدگی می کنند. تا حلاا چنیدن بار سعی شده است تا این نوع قارچ هیفا را کشت کنند اما تمام تلاش ها بی نتیجه بوده است.

عکس های مومیای های ونزون

در آن دوران که بارزا این مقاله را می نوشت، تعداد مومیایی هایی که پیدا شده بود، ۴۲ عدد بود اما با زلزله ای که در این منطقه رخ داد، تعداد مومیایی ها به ۱۵ عدد کاهش پیدا کرد. همین کمتر شدن تعداد به خود به خود باعث سخت تر شدن کار دانشمندان می شود چون روند مطالعه را سخت تر می کند، مطالعه درباره ی این که چه شرایطی در پس مومیایی شدن این اجساد بوده است. طبیعتا زمانی که نمونه های بیشتری در دست باشد و محققان بتوانند روی تعداد بیشتری گونه تحقیقاتی را انجام دهند، قاطع تر می توانند درباره ی این نمونه ها تصمیم بگیرند و نتایج شان را قطعی تر انتشار بدهند.

علاوه بر این دیگر مرده ای در کلیسا دفن نمی شود و بنابراین این احتمال وجود ندارد که تعداد آن ها در آینده افزایش پیدا کند.

در حال حاضر تئوری فونگوس بسیار بیشتر از یک حدس و گمان است. در سال ۱۹۸۳ یکی از پروفسورهای دانشگاه مینه سوتا به نام آرتور سی آفدرهاید از این مکان دیدن کرد و این اجازه به او داده شد تا کشت میکروب نمونه هایی از فونگوس ها را در آزمایشگاه انجام دهد و علاوه بر این، مقداری از خاک و چوبی که در منطقه وجود داشت را برای آنالیز بردارد. هیچ کدام از میکرو ارگانیسم هایی که تعیین هویت شدند، با توضیحات اصلی Hypha bombicina یکی نبود. در نتیجه طبق مشاهدات، پروفسورر آفدرهاید به این نتیجه رسید که محتمل ترین توضیحی که درباره ی این مومیایی های خشک شده در ونزون می تواند بگیرد، خاک سنگ آهک دار آن بوده است.

مومیای های ونزون در ایتالیا

مومیایی های ونزون هنوز هم که هنوز است دانشمندان وتوریست ها را با علامت سوال های بزرگی روبرو کرده است. بعضی از این مومیایی ها را می توان در حال حاضر در کلیسا و در همان قسمت قبرستان کوچک این منطقه دید. این قبرستان در حال حاضر به یکی از مشهورترین جاذبه های گردشگری ایتالیا تبدیل شده است و جمعیت بالایی از توریست ها  حتی دانشمندان هر ساله به ونزون ایتالیا می ورند به این امید که شاید توانستند معمای آن را حل کنند.

منبع: amusingplanet.com

 1. frzad

  چطور در ان زمان دندانها اینقدر سالم بودن حال که خصوصا در ایران دندانها در سنین کم خراب میشن مگر اینکه خونتو بفروشی خرج دندان کنی توضیحی هست .ممنون از پاسخ

   • سامان

    اصولا دندان ارثیه و به نوع و جنس دندان بستگی داره عزیزم گوشت و مواد قندی رو همه دنیا دارند استفاده می کنند بعدش بلافاصله مسواک می زنند که رو دندون جرم و رسوب نکنه ثالثا بزاق دهان مدام دندانها رو تمیز و می شورد پس استنباط شما دوست عزیز کاملا غلطه و نوع و جنس و مقاومت اولیه دندان بستگی دارد خوراکی های سخت رو با دندان شکستن به مرور زمان از استحکام دندان می کاهد

   • پیمان ل

    من تو شرکت کشت وصنعت نیشکر کار میکنم تنها دلیل خرابی دندان فقط شکرو قند که اهکی که قاطی اینامیشه بیش از اون چیزی هست ک فکرش بکنیدشما در واقع اهک شیرین میخوریدن شکروقند

  • علی

   عزیز وقتی دندون خراب میشه منظور اینطوری نیست خورد شه دندون بیکوییت نیست که یکم فسار بدی خورد شه دندون اگه خراب بشه بیشتر عصب هاش آسیب دارن و تحت فشار پیام درد به مغز مخابره میکنن.

  • رسول

   راس میگیا این سوالم وجود داره ک در اون زمان ک ن دندانسازی بوده و دندان مصنوعی و ن مسواکی چطور سالم مونده دندوناش البته ی نتیجه نزدیک ب واقعیتم میشه گرفت اونم اینه ک این شخص در دوران جوانی مرده

  • سید علی حسینی

   درود بر شما
   طبق آخرین نظریات دانشمندان در مورد نحوه کارکرد و مراقبت از دندان نتیجه های مختلفی اثبات شده است.

   در وهله اول ساختار فیزیکی فک انسان است و همانطور که اثر انگشت هر انسانی مختص خودش و منحصر به فرد است، ساختار جویدن و الگوریتم پیچیده ای که دندان ها و ماهیچه های فک از مغز دریافت می کنند در هر انسانی متفاوت و منحصر بفرد است.
   معمولا تا سن ۱۴ یا ۱۵ سالگی این ساختار تکمیل می شود. اگر از دوران کودکی یادمان باشد، وقتی غذا می خوردیم زبان یا لپ صورت را از داخل گاز می گرفتیم.
   این دقیقا بدلیل عدم تکمیل الگوریتم مغزی برای عملکرد ماهیچه ها و دندان ها با مدیریت زبان است.

   حال بپردازیم به اصل قضیه و اینکه چرا اجداد ما دندان های سالم تری داشتند. اگر به تصویر عمودی از کف یا سقف دهان و شکل و ترکیب دندان ها توجه کنید می بینید که دندان ها در مکانی که بهم مجاورت دارند(محلی که نخ دندان می کشیم) دارای تحدب هستند.

   این امر خود کمک می کند که لای دندان ها از سمت بیرون و داخل دهان با جویدن غذا خود به خود تمیز بشود. امری که متاسفانه دندان پزشک های ما موقع ترمیم مخصوصا با آمالگام کمتر برای آن وقت می گذارند.
   اصولا طراحی دندان های انسان طوری است که خود تمیز شونده است و با فشار میانگین ۱۰۰ تا ۵۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع که توسط عضلات فک ایجاد می شود مواد غذایی به راحتی خورد و خمیر شده و با سر خوردن در سطوح و فرورفتگی های سطح دندان ها و رانش مواد چسبنده به بیرون از سطوح دندان، دندان ها را تمیز می کنند.

   نکته اصلی در سلامت دندان های پیشینیان ما اینست که اولا آنها به اندازی ای که ما امروزه مواد قندی و گلوکز مصرف می کنیم. دسترسی به غذاهای شیرین نداشتندو از همه مهمتر غذا های قدیمی بسیار سفت و سخت تر از غذاهای امروز ی بودند که خود همین امر مهم ترین دلیل برای خود تمیز شوندگی دندان های اجداد ما است.

   بدیهی است هرچه غذاهای نرم و چسبنده مصرف کنیم روند پوسیدگی دندان های را تسریع کرده ایم و بالعکس.
   خوردن میوه های سفت و آبدار، نان های سفت و سبوس دار و نظیر اینها کمک بزرگی به حفظ دندان ها می کند.
   همه اینها را به رعایت دقیق و مستمر بهداشت دهان و دندان اضافه کنید
   مطمئن باشید دندان های شما در ۱۰۰ سالگی ازین مومیایی هم سفید تر و سالم تر خواهد بود.

   پاینده و سلامت باشید.

   • سامان

    چه ربطی داره ته دیگ من از بچگی تدیگ دوست داشتم و پسته های کور رو با دندان می شکنم مدام هم مغز بادام و فندوق می خورم الان هم دندونای سالمی دارند یکبار هم دندانپزشکی نرفتم جنس دندون و ارث و استحکام مهمه

  • حمزه

   سلام
   جواب سوال در ارگانیک و غیر ارگانیک هست قبلا مواد شیمیایی وجود نداشت و تمام مواد غذایی سنتی سالم و بهداشتی بوده ولی الان تمام اسیدی وشیمیایی و غیر بهداشتی هست و سبب پوسیدگی دندان ها حتی در دوران نو جوانی میشود باتشکر حمزه

  • روزى

   اون موقع واکسن نبود و فقط کودکان بسیار قوى و سالم ادامه حیات مى دادن. شاید دندانهایشان هم به مراتب قوى تَر و مرغوب تَر از زندانهاى ماها بوده که همگى بدون انتخاب طبیعى زنده مانده ایم

  • حلال زاده

   عزیزدل برادر آنهاچون به دندانهای خودخمیردندان نمی زدند>ممکن است تعجب کنید ولی این رابدانید که این ازروی تجربه می گوییم که درزمانه قدیم ازمسواک طبیعی استفاده می زدند نه این چیزی که الان استفاده میش ود چون خمیردندان جرم آوراست وباعث پوسیدن دندان می شود مگه اینکه هچندماه یکباربه دندانپزشک مراجعه کنی واین چوم به نفع بعضیها بوده ترویجش کردن.

  • مسعود

   سلامت و استحکام دندان تا حد زیادی بستگی به جنس دندان دارد که این هم یک موضوع ژنتیکی است .کسانی رو می شناسم که با بیش از ۹۰ سال سن و بدون هیچ نوع مراقبت خاص با دندان های کاملا سالم به گور رفتند طوری که مسئولین کفن و دفن هم تعجب کردند .

 2. حسین

  سلام. آقای بهروز درست می گن. دلیل اصلی خرابی دندان مواد قندی هستند که محیطی اسیدی ایجاد می کنند و باعث پوسیدگی دندان می شوند. در اغلب کاوشهای باستان شناسی در گورستانهای پیش از تاریخ که جمجمه انسانی به دست آمده، دندانها نسبتا سالم هستند چون قند مصرف نمی شده است. البته خراب شدن،پوسیدگی و ازبین رفتن دندان دلایل دیگری مانند مسائل کاری، تغذیه از غلات و رعایت نکردن بهداشت هم دارد.

 3. فرزاد

  سلام من آدم مومیایی این شکلی ندیدم و دوست دارم ببینم مال کدوم کشور و چه جنسیتی بودن و چرا همه رو پاها وایسادن انگاری بزور نگهداریشون میکنن تا موندن رو پاها طبیعی

  • سمیه

   سلام
   این که مومیایی میکردند یا نه نمیدونم ولی تو موزه ی مردان نمکی زنجان جسد چند انسان هست که تو معدن نمک اتفاقی مومیایی شدن و موها و ناخن و دندونا و حتی قسمتی از لباساشون سالم مونده.

 4. حسین

  این مومیایی ها بعد از حمله اعراب به ایران از کشورهای ایران و مصر و عراق به غارت رفته و در ایتالیا مخفی شده اند.

 5. محمد

  سلام
  دوستان علت اصلی خرابی دندان ها عدم استفاده از نمک بعد از مصرف مواد غذایی است ، تنها مزه ای که با دندان ها سازگار است مزه شوری است و اینکه پیامبر اسلام می فرمایند که بعد از هر غذا ( منظور مصرف هر ماده غذایی) نمک مصرف نمایید به همین دلیل است ، البته منظور از نمک ، نمک دریاچه ارومیه ، است که در حال حاضر در کلیه عطاری ها موجود است و شما برای جلوگیری از فشار خون و سلامت دندان ها فقط باید از این نمک استفاده کنید،
  ضمنا یکی دیگر از عوامل خرابی دندان ها ، استفاده از خمیر دندان است ، چون این خمیر دندان ها ، خمیر شیرین است و ذرات آن در بین دندان ها باقی می ماند و زمینه رشد باکتری های مخرب را فراهم می کنم ، به تبلیغات توجهی نکنید ، اینها برای افزایش درآمد خود و دندان پزشکان تلاش می کنند نه سلامتی دندان های ما ، سلامت باشید

 6. رضا

  سلام اینها مومنانی بودند که خداوند بدنشان را از پوسیدگی حفظ کرد خوب بود اشاره ای به قدمت این مومیایی ها هم میشد من حدسم میزنم این ها مربوط به قبل از اسلام باشد

 7. رضائي سيدعليرضا

  بسمه تعالی
  سلام
  انسان ازعجایبی است که فقط خدامیداندعقلی که باوداده تمام ناممکن راممکن میکنه
  اله اکبر

 8. صادق

  به نظرم بیشتر از اینکه به ظاهر این قضایا(مثل سالم یاخراب شدن دندان) اهمیت بدیم با احترام به نظر دوستان عزیز که البته جای بحث هم داره. یه مقدار به باطن اون و راجع به قدرت خداوند تامل و تفکر کنیم خیلی جالب تر هستش واینکه سرنوشتی هست که در انتظار همه ماهست وچه خوبه که تا تو دنیا هستیم قدر هم رو بدونیم و نسبت به هم تا میتونیم محبت داشته باشیم

 9. بانو

  اگه مقاله رو با دقت خونده بودید آقای بهنام اشاره شده بود که اینها به طور طبیعی و به خاطر جنس خاک قبرستان اون کلیسا تجزیه نشدند و سالم مانده بودند . در ایران تا جائیکه من به عنوان یک فارغ التحصیل باستان شناسی می دونم شیوه مومیایی اجساد وجود نداشته . چون با عقاید ایرانیان باستان در تضاد بوده . اگه به خاطر داشته باشید چند سال پیش هیاهویی از کشف جسد مومیایی یک شاهزاده خانم هخامنشی راه افتاد که کاملا دروغ بود و جسد یک فرد تازه فوت شده توسط جاعلان آثار تاریخی به این شکل درآمده بود غافل از اینکه در هیچ یک از کاوشهای باستان شناسی در ایران مومیایی بدست نیامده و متون تاریخی معتبر هم اشاره ای به این شیوه از تدفین نشده .

 10. محمد

  سلام در قدیم مردم دندایشان رو با عسل طبیعی شست و شو میدادن الان اگه شما شب به شب با عسل طبیعی داندان را شست و شو دهید هیچ اتفاقی نمیافته من الا ۲۱ سالم ولی ۹ سال مسواک نمیزنم و ۹ ساله که دکتر نرفتم ولی فهمیدم که عسل چه کارا که نمیکینه دوستان توسیه میکنم شب به شب شب کمی عسل بخورید و دندان تونو یشورین با عسل

 11. مسعود

  این قارچ یا کپک را من در آمستردام دور یک جسد دید ه ام و در یک ویترین شیشه ای که شبیه آکواریوم بود قرار داشت و کلا یک مرکز پژوهشی برای نگهداری از انواع جانداران یا مواد غذایی و غیره بود…رفتم دقیقا همین نحوه استفاده و کارهای انجام شده را جویا شوم که متاسفانه دست بسرم کردند و درب خروج را نشان دادند…

 12. مهسا حمیدی

  باسلام.
  ممنون.
  موضوع جالبی هست.
  اگر امکانش هست درباره مومیایی های طبیعی نقاط دیگر جهان هم مطلب قرار بدید.

 13. باران

  سلام بنظر من اخر تمام این اتفاقات فقط میشه یک نتیجه گرفت و اونم عظمت خداست
  اینکه انسان نمیتونه یک جسد سالم نگه داری کنه و ….
  ولی پروردگار مرده رو زنده میکنه

 14. لطیف

  در زمانهای قدیم خورکیهایی که مصرف میشد هیچ گونه کرده شیمیایی نداشت و به صورت کاملا طبیعی است و مصرف میشد اما الان به این شکل نیست و همه خوراکیها کرد و مواد شیمیایی در آن دخیل است که همین موضوع باعث تخریب دندانها میشود

 15. سامان

  چه خوب بودهرکسی نظرخودش رابنویسه واگه دیگری هرنظری که نوشته بهرحال نظرش این بوده وشماهم نظرخودتوبنویسی ولی ماها عادت کردیم لب مطلب راولش کنیم فقط بچسبیم به اینکه سریع یه نفر دیگه رومحکوم کنیم یابگیم تواشتباه میکنی ومن درست میگم خب شماهم نظرت روبنویس بدون اینکه بخوایی ازکسی ایرادبگیری .اینجا گفته شده هرکسی نظرخودشوبگه نه اینکه ازنظربقیه ایرادبگیره .متشکرم

 16. نگین

  سلام…
  واقعا خیلی جالبه ..
  چقد خوبه ک بجای اینک بشینیمو از توی همه چیز یه ایراد دربیاریم بصورت یه معزل کنیم اون موضوع رو ..فقد به زیبایی هاش نگاه کنیم…
  ماایرانیا عادت کردیم ک همیشه جنبه منفی رو نگاه کنیم بجای اینک از جنبه مثبت لذت ببریم

 17. سارا

  سلام…
  واقعا خیلی جالبه ..
  چقد خوبه ک بجای اینک بشینیمو از توی همه چیز یه ایراد دربیاریم بصورت یه معزل کنیم اون موضوع رو ..فقد به زیبایی هاش نگاه کنیم…
  ماایرانیا عادت کردیم ک همیشه جنبه منفی رو نگاه کنیم بجای اینک از جنبه مثبت لذت ببریم

 18. س نعمتی

  سلام اگر به اندازه کافی کلسیم مصرف کنیم٬ در کنار مسواک زدن به شیوه صحیح حتما از نخ دندان استفاده کنیم اطمینان داشته باشید دندان های سالمی خواهیم داشت البته فراموش نشود بعضی از مواد غذایی رنگ طبیعی دندان را تغییر می دهند که جرم گیری تغییر رنگ ایجاد شده و میکروبهای واقع بر روی دندانها را زایل می کند فراموش نکنیم مسواک به تنهایی کافی نیست فقط یک بار پس از مسواک زدن نخ دندان بکشید تا ببینید از لابلای دندانها چقدر مواد بجا مانده خارج می شوند که فاسد و تجزیه می شوند و در دراز مدت سبب بیماریهای معده کلیه قلب سکته های مغزی پوسیدگی دندان بوی بد دهان و غیره می شوند با ارزوی سلامتی شما هموطن عزیز

 19. حشمت

  سلام…
  واقعا خیلی جالبه ..
  چقد خوبه ک بجای اینک بشینیمو از توی همه چیز یه ایراد دربیاریم بصورت یه معزل کنیم اون موضوع رو ..فقد به زیبایی هاش نگاه کنیم…
  ماایرانیا عادت کردیم ک همیشه جنبه منفی رو نگاه کنیم بجای اینک از جنبه مثبت لذت ببریم

 20. مهتا

  قند موجود در خمیردندان و جنس پلاستیکی مسواک ها علت پوسیدگی دندانهاست.
  استفاده از چوب مسواک برای شستن دندان و همچنین استفاده از ترکیبات گیاهی به جای خمیر دندان و استفاده کردن از مقدار کم نمک قبل و بعد از صرف غذا که مانع از اسیدی شدن محیط دهان می شود، برای بهداشت و مراقبت از دندان مفید است.

 21. مصطفی

  آقا دندونش تو نگاه اول نظر آدمو جلب می کنه دیگه حق بدید ، منم اول گفتم دمش گرم لمینیت بوده اون موقع ، ولی به نظر من مومیایی خیلی مهم نیست اجساد به هزار دلیل مومیایی میشن اینام تا استخون فقط یه کوچولو فاصله دارن همون راز دندونهای سفید ایشون رو کشف کنن خدمت بزرگتری به علم هست تا مومیایی، ایول چرا این دندوناش اینقدر قشنگو سفیده ، البته پشت شهرداری دندون مصنوعی دست دوم هست مال زنده ، یا مرده می ریزند تو یه تشت آب شما میری می ندازه دهنت اگر اندازت بود بر میداری اگر نه دوباره می ندازی تو تشت نفر بعدی تست می کنه ،

 22. pouya

  با توجه به اینکه اجساد حیوانات و انسانهایی که در اهرام مصر یا هرم های دیگه به همین صورت سالم یافت شده ( حتی بدون مومیایی شدن ) و همین امر باعث کشف انرژی جالبی در ساختار های اهرام مخروط وگنبد (در اندازه های خاص )شد
  به احتمال قوی محل پیدا شدن مومیایی های ایتالیا نیز ساختاری با قابلیت جذب و متمرکز ساختن انرژی داشته که باعث شده اجساد فاسد نشده و به مرور و با تبخیر اب خشک شوند

 23. شهلا

  واقعاً برام عجیبه این همه سوالاته تکرارى میپرسین اخه تمامه اجساداستخون و دندوناشون سالم میمونن نمیگین چطور بعده این همه سال بدنشون رو فرمه گیر دادین به دندونی که همه مردها دارن

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد