بلیط هواپیما

میدان سیبلس، قلب گردشگری در مادرید

میدان سیبلس در مادرید | Plaza de cibeles madrid

مادرید، پایتخت پر جنب و جوش و سرزنده ی کشور اسپانیا است. این شهر پر انرژی به موسیقی، تاریخ و فوتبال شهرت دارد. اگر عاشق موسیقی و شب زنده داری در شهری تاریخی هستید، مادرید بهترین مقصدی است که می توانید انتخاب کنید و بهترین زمان هم برای سفر به مادرید، فصل بهار و پاییز است که در آن ها هوا نسبتا معتدلی را دارا می باشد. اما با توجه به جاذبه های جذاب و دیدنی که در این شهر وجود دارد ما در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت قصد داریم تا درباره میدان سیبلس که جاذبه های زیادی را در خودش قرار داده نیز صحبت کنیم، شما هنگامی که در میدان سیبلس در مادرید قدم می زنید، می توانید به یکبار از چندین جاذبه ی دیدنی آن بازدید کنید و بناهای جذاب و تاریخی آن را مشاهده نمایید. در ادامه همراه ما باشید تا بیشتر با میدان سیبلس آشنا شوید.

میدان سیبلس در مادرید
مطالب مرتبط:
گشت و گذار در پایتخت اسپانیا، با تور اتوبوسی مادرید
داستان عجیب ایستگاه متروی شبح دار مادرید!
عبور اسب سواران از روی آتش در جشنواره لاس لومیناریاس اسپانیا!!!

همانطور که در بالا اشاره کردیم، میدان سیبلس در مادرید یکی از بزرگترین میدان های بزرگ در این شهر است که قدمت آن به سال ۱۷۸۲ برمی گردد. آبنمای مرمری باشکوهی نیز در آن وجود دارد و در چهار طرف این میدان بزرگ ساختمان‌های مهم و ارزشمندی مانند کاخ سیبلس و بانک اسپانیا قرار دارند. شاید به جرات بتوان گفت که زیباترین میدان در بین میادین بزرگ شهر مادرید همین میدان سیبلس است اما متاسفانه ترافیک بسیار بالایی در این میدان وجود دارد. جاذبه های گردشگری جذابی که در این منطقه وجود دارد اما سبب می شود که افراد نتوانند در برابر حجم بالای ترافیک مقاومت کنند و به سمت آن نروند. این میدان در نزدیکی خیابان‌های مهمی مانند گران ویا، آلکالا و پرادو بوده و جاذبه‌های متعددی در حوالی آن وجود دارند. از همین رو می توانید خیابان های مختلفی را هم در این خیابان ها وجود دارد را نیز تماشا کنید.

میدان سیبلس در مادرید

نکته ی جالب و جذابی که در میدان سیبلس در مادرید وجود دارد این است که یک فواره مرمری بسیار زیبا در آن به همین نام وجود دارد. سیبلس نامی است که از الهه رومی طبیعت و باروری گرفته شده و یا توجه به سبک نئوکلاسیکی که در این منطقه وجود دارد تبدیل به یکی از مهمترین نمادهای شهر مادرید شده است. آبنمای میدان، الهه سیبلس را نشسته در ارابه ‌ای که توسط دو شیر رانده می‌شود به نمایش می‌ گذارد. این آبنما در بین ‌سال ‌های ۱۷۷۷ تا ۱۷۸۲ توسط «ونتورا رودریگز» (Ventura Rodriguez) ساخته شد. در گذشته این تندیس بیرون موزه پرادو رو ‌به ‌روی آبنمای «نپتون» قرار داشت. هر زمان که تیم رئال مادرید در مسابقه ‌ای برنده کاپ می‌ شود طرفداران به سمت این فواره سرازیر شده و جشن می‌گیرند.

میدان سیبلس در مادرید

جاذبه های تاریخی میدان سیبلس در مادرید

  • ساختمان شهرداری

یکی از جاذبه های گردشگری که در میدان سیبلس در مادرید وجود دارد ساختمان شهرداری است که در گذشته به آن کاخ ارتباطات گفته می شده است. این بنای تاریخی که شبیه که کلیسا بود نیز در سال ۱۹۰۹ توسط معماری به نام «آنتونیو پالاسیوس» ساخته شده و به عنوان شعبه ای مرکزی از خدمات پستی کاربری گرفت. در طراحی این ساختمان ویژگی های بسیاری از معماری گوتیک و آثاری از گوستاو ایفل و اوتو واگنر نیز به چشم می خورد. پالاسیوس دو عامل مهم کاربردی و منطقی را در کنار هم گذاشت و این امر را در دسترسی راحت طبقه همکف که مخصوص امور خدماتی بود به وضوح می ‌توان مشاهده کرد. طبقه ی بالای ساختمان شهرداری یا همان ساختمان پست محلی برای استقرار کارمندان اجرایی و مدیریت نیز بود که آن ها در آن طبقه کار می کردند. این بنای شگفت انگیز و دیدنی تا سال ۲۰۰۷ میزبان موزه پست و تلگراف بود، ولی بعد از آن تبدیل به ساختمان شورای شهر شد. جالب است بدانید که در سال های اخیر این کاخ عنوان کاخ سیبلس را از آن خود کرده است.

میدان سیبلس در مادرید
  • کاخ بوئِنا ویستا | Buenavista Palace

کاخی به نام بوئنا ویستا روبروی کاخ سیبلس قرار گرفته که در سال ۱۷۷۷ توسط همسر دوک آلبا با طراحی «پدرو د آرنال» ساخته شد. کاخ بوئنا ویستا مجموعه ای از ویژگی های ایتالیایی و فرانسوی است که هنگام تماشای آن این موضوع کاملا مشهود است. باغ هایی به سبک فرانسوی دور تا دور کاخ بوئنا ویستا را فرا گرفته و این باغ نیز توسط فردی به نام ونتورا رودریگز طراحی شده است. آثار هنری بسیار ارزشمندی مانند تابلوهای «ولاسکز» (Velázquez) و «رافائل» (Raphael) در این خانه نگهداری می ‌شدند. حکومت سلطنتی، بعد از مرگ همسر دوک این ساختمان را در اختیار گرفت. در سال ۱۹۳۹ این بنا به مرکز فرماندهی ارتش اسپانیا واگذار شد.

  •  بانک اسپانیا | Banco de España

یکی دیگر از جاذبه های دیدنی که میدان سیبلس در مادرید وجود دارد نیز بانک اسپانیا است که شعبه ی اصلی بانک مرکزی این کشور نیز به شمار می رود. قسمت قدیمی تر این ساختمان عظیم در مجاورت میدان سیبلس نیز قرار دارد که در بین سال های ۱۸۸۲ تا ۱۸۹۱ ساخته شده است. بانک اسپانیا سال های بعد در بین ساله های ۱۹۳۶ تا ۱۹۷۵ گسترش یافت.

میدان سیبلس در مادرید
  • کاخ لینارِس | Linares Palace

روبروی بانک اسپانیا کاخی به نام لینارس را می توانید مشاهده کنید که توسط یک بانکدار ثروتمند به نام خوزه د مورگا در سال ۱۸۷۳ ساخته شده است. حدودا ۱۰۰ سال بعد ساختمان بدون بازسازی و تعمیر در این منطقه رها شد اما در سال ۱۹۹۲ به صورت کامل آن را توانستند که نوسازی کنند. در حال حاضر یک مرکز فرهنگی هنری با تمرکز بر هنر امریکای لاتین در این ساختمان نیز تاسیس شد. در زمان های دور مردم اعتقاد داشتند که روح صاحب اولیه این بنا در ساختمان پرسه کاخ پرسه می زند و سرگردان است.

مسیر گشتن در میدان سیبلس در مادرید

برای این که مسیر گشت را در میدان سیبلس در مادرید گم نکنید باید از میدان به سمت بالا بروید که در امتداد آن به میدان کولون و خیابان باریو سالامانکا که در بالا به آن ها اشاره کردیم خواهید رسید. این مکان ها به لوکس بودن در این مناطق بسیار مشهور هستند.  اگر مسیر خود را از میدان به سمت شرق ادامه دهید، به دروازه آلکالا خواهید رسید که ورودی پارک رتیرو نیز رو‌به‌روی آن قرار دارد. مسیر جنوبی میدان هم پیاده روی در طول خیابان پرادو با موزه‌های هنری مهمی چون موزه پرادو، «تیسِن بورنِمیسا» و «رینا سوفیا» خواهد بود.

بایدها و نبایدهای کلی در مادرید

  • در مادرید مراقب جیب برها، کولی ها و دستفروشانی باشید که ممکن است از شما مبالغ گزافی بخواهند.
  • انعام دادن در رستوران های مادرید چندان مرسوم نیست. اگر قصد دارید انعام بدهید بهتر است مبلغ آن بیش از ۵ درصد صورتحسابتان نباشد.
  • صحبت کردن با صدای بلند در این شهر اصلا قابل قبول نیست. مراقبت تن صدای خود در خیابان ها باشید.
  • در مواقع اورژانسی می توانید با فوریت ھای پزشکی ۰۶۱ ،آتشنشانی ۰۸۰، پلیس ۰۹۲ و شماره ھای فوری استاندارد اروپا، ١١٢ تماس بگیرید.
  • در رستوران های مادرید به ندرت قبل از ساعت ۲۱ شام سرو می شود. ساعت ناهار هم معمولا بین ۱ تا ۳ بعدازظهر است.
در سفر به بارسلون چه نکاتی اهمیت می یابد؟
در سفر به بارسلون چه نکاتی اهمیت می یابد؟
معرفی هتل هسپریا فیرا سوئیتس بارسلونا + تصویر
معرفی هتل هسپریا فیرا سوئیتس بارسلونا + تصویر
چطور از فرودگاه پالما دو مایورکا اسپانیا به مرکز شهر برویم؟
چطور از فرودگاه پالما دو مایورکا اسپانیا به مرکز شهر برویم؟
گران ویا، توریستی ترین خیابان در مادرید!
گران ویا، توریستی ترین خیابان در مادرید!