میدان سینتاگما، مهمترین میدان آتن

میدان سینتاگما | Syntagma Square در آتن

شهر آتن، پایتخت یونان میدانی قدیمی و تاریخی دارد، میدان سینتاگما که محل تجاری، سیاسی و اجتماعی و مهمترین میدان آتن و حتی یونان است. فواره ها، مجسمه ها و ساختمان پارلمان در پس زمینه، این میدان را به چشم اندازی آشنا در بین گردشگران تبدیل کرده است. این میدان که در احاطه ی هتل های ۵ ستاره و مغازه های بسیار است تاریخی بلندبالا دارد و یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری شهر آتن به شمار می رود. می خواهیم درباره میدان سینتاگما حرف بزنیم، در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

سفر به آتن

تاریخچه میدان سینتاگما

مطالب مرتبط:
باغ ملی آتن، باغی زیبا در یونان
موزه باستان شناسی ملی آتن، بزرگ ترین موزه یونان
چطور از فرودگاه آتن به مرکز شهر برویم؟

میدان سینتاگما (Syntagma Square) در اوایل قرن ۱۹ طراحی و ساخته شده یعنی درست همان زمانی که اوتو، اولین پادشاه یونان پایتخت کشور را در سال ۱۸۳۴ از نافپلیو به آتن منتقل کرد. با ساخت قصر پادشاه و ملکه در میدان اینجا به میدان پالاس (قصر) معروف شد و به همراه میدان اومونوای (Omonoia) یکی از دو میدان اصلی شهر به حساب می آمد. در آن زمان کم کم جاذبه های زیادی در اطراف میدان شکل گرفت و به دستور ملکه فواره و همینطور باغ ملی ساخته شدند، باغی که درست در سمت راست ساختمان پارلمان قرار دارد.

دیدنی های شهر آتن

در سال ۱۸۴۳، به خاطر قیام های مردمی و نظامی، پادشاه اوتو مجبور به وضع قانون اساسی شد چون سربازان در جلوی قصر تجمع و تقاضای قانون اساسی کردند. از آن زمان، این میدان به «سینتاگما» یعنی میدان قانون اساسی تغییر نام داد. امروز این میدان همچنان محلی برای تجمعات سیاسی است و نه فقط مقصدی توریستی برای گردشگران بلکه محلی برای دورهمی های خود مردم آتن هم هست.

میدان سینتاگما

پله های میدان سینتاگما از دیرباز محل گردهمایی های مردم آتن بوده، با رفتن به کنار این میدان کودکانی را می بینید که به کبوتران غذا می دهند و کوله گردانی که برای خنک شدن به کناره فواره رفته اند. یکی از مهمترین جاذبه های میدان سینتاگما، خانه پارلمان است، بنایی که در سال ۱۸۴۲ ساخته شد تا محل سکونت پادشاه اوتو و ملکه آمالیا باشد اما حدود صد سال بعد و در سال ۱۹۳۴ به پارلمان تبدیل شد. در پایین میدان بنای یادبود سرباز گمنامی به چشم می خورد که توسط نگهبانانی به ام اوزون (اعضای گارد رئیس جمهوری) محافظت می شود. این نگهبانان به خاطر قد بلند و قدرت بدنی بالای خود انتخاب شده اند و لباس های مخصوص و کفش هایی سنتی دارند. این نگهبانان با حرکات موزون آهسته ای که دارند هر یک ساعت یک بار جای خود را تغییر می دهند و تماشای آن ها گردشگران زیادی را به این محل می کشاند. حواستان باشد که به این نگهبانان دست نزنید و با آن ها صحبت نکنید چون آن ها اجازه ندارند که هیچ عکس العملی انجام دهند اما می توانید در کنار آن ها عکس های یادگاری جذابی بیندازید.

سربازان مخصوص

سینتاگما به عنوان نقطه مرکزی شهر جاذبه های زیادی را در اطراف خود جای داده است. پس از بازید از این میدان می توانید از جاذبه هایی مثل باغ مالی، طاق هادریان، پلاکا، آکروپلیس، زئوس، استادیوم پاناتنائیک (استادیومی مرمرین که در قرن ۶ قبل از میلاد ساخته شد) و … دیدن کنید. در کنار میدان خیابان توریستی معروفی هست با مغازه های زیبا، خیابان ارمو (Ermou) که میدان سینتاگما را به میدان موناستیراکی وصل می کند و گردشگران زیادی برای پیاده روی به آنجا می روند.

میدان سینتاگما در آتن

این میدان یکی از بهترین نقطه های شهر برای دسترسی به حمل و نقل عمومی است. درست در زیر میدان، ایستگاه مترو قرار دارد، ایستگاهی اصلی که محل تلاقی خط ۲ و ۳ مترو است. در گوشه ای از میدان ایستگاه تراموایی است که مرکز شهر را به مناطق حومه جنوبی و شهرهای ساحلی وصل می کند. در اینجا اتوبوس های زیادی برای رفت و آمد به دیگر نقاط شهر هست و حتی می توانید از این میدان به راحتی با اتوبوس های مخصوص فرودگاه یا خطوط مترو به فرودگاه آتن بروید.

جاذبه های آتن

در میدان سینتاگما چه کارهایی انجام دهیم؟

  • با سربازانی که لباس های سنتی آتن بر تن دارند عکس های یادگاری بیندازید.
  • به طور رایگان از خانه پارلمان دیدن کنید، خانه ای که روزگاری محل زندگی پادشاه بود.
  • در این میدان بنشینید و به صدای تاریخی آتن گوش دهید و فصل جدیدی از تاریخ یونان را دوره کنید. هر رویداد و مراسم مهم کشور در این میدان هم جشن گرفته می شود و شاید سفر شما به آتن درست متقارن با برگزاری همین مراسم ها باشد.
  • آرزو کنید و سکه ای درون فواره بیندازید.
میدانی زیبا در آتن
  • خیلی از گردشگران به کنار مقبره سرباز گمنام می روند تا از نزدیک آن را ببینند.
  • از موزه ای دیدن کنید که مملوء از آثار باستانی ست، آثاری که در طول حفاری های ایستگاه متروی این میدان کشف شده اند. این موزه زیبا درست مثل یک سایت باستان شناسی آثار زیادی برای تماشا دارد.
  • شهرداری آتن در این میدان، اینترنت پرسرعت رایگان راه اندازی کرده که می توانید از آن استفاده کنید.
  • در یکی از کافه های اطراف میدان بنشینید و مردم را تماشا کنید.
  • به پشت بام هتل تاریخی Grand Bretagne بروید و در جایگاه مخصوص، سلفی بیندازید.
  • به مرکز کنفرانس ایستگاه متروی سینتاگما بروید و در نمایشگاه ها و بازارها شرکت کنید.

منبع: theculturetrip.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code