میوه های عجیبی که هیچ وقت نخورده اید!

خوردنی های عجیب جهان

بی شک مواد غذایی در جهان هستند که برای مدتی پس از کشف هنوز هم نیز عجیب و غریب بوده اند. میوه هایی همانند موز و یا کیوی از جمله و خوراکی هایی بوده اند که عجیب و غریب محسوب می شده اند و در سبد غذایی امروزه ما بسیار عادی و معمولی محسوب می گردند. اما هنوز هم هستند میوه هایی در دنیا که عجیب و غریب هستند! این میوه های عجیب در ظاهر و یا طعمشان فرق هایی دارند که دیگر میوه های جهان آن را با خود متمایز می کنند. اگر مایل هستید که این میوه ها را بشناسید، با ما در ادامه با الی گشت همراه باشید.

سیتروس مدیکا وار. سارکداکتیلیس

۱- سیتروس مدیکا وار. سارکداکتیلیس | Citrus medica var. sarcodactylis

مطالب مرتبط:
محو زیبایی این عجایب طبیعی جهان شوید
کشف دوباره ی یکی از عجایب طبیعی جهان

سیتروس مدیکا وار. سارکداکتیلیس با آن اسم بلند و بالایش ک معادل بسیار کوتاه تر نیز دارد، بالنگ انگشت دار!

این میوه که ظاهر عجیب و غریب و چند شاخه ای دارد، ظاهرا از هند به چین آورده شده و در حال حاضر هم تنوع فراوانی دارد.

بالنگ انگشت دار را می توان در علوم پزشکی و دارویی سنتی، میوه ای بسیار مفید دانست. البته اضافه بر آن، این میوه را می توان به عنوان یک طعم دهنده ی منحصر به فرد نیز دانست.

مردم آسیایی جنوب شرقی معمولا این میوه را چیزی بیشتر از یک خوردنی می دانند. آن ها بالنگ دست دار را برای طول عمر بیشتر در خانه های خود، علی الخصوص در زمان عید های خود می گذارند.

علاوه بر این به خاطر رایحه ی قوی و دلنشین این میوه، قرار دادنش در فضای خانه باعث دلنشینی فضا و خوشبویی آن می شود. می گویند که این میوه آرامش بخش است.

کوکاملون

۲- کوکاملون | Cucamelon

هندوانه ی کوچک، هندوانه ی مینیاتوری، هندوانه ی مکزیکی، هندوانه موشی، هندوانه…..، و بسیاری از القاب دیگر که همگی با هندوانه شروع می شوند، نام های مختلفی است که مردم مناطق مختلف به میوه ای با نام علمی کوکاملون (Cucamelon) می دهند.

اما این نکته بی شک دانستنش برای شما جالب خواهد بود که بدانید این میوه ظاهری شبیه هندوانه ی کوچک و مزه ای شبیه به خیار دارد!

اندازه ی این میوه ی هندوانه ای جالب، اندازه ی یک حبه ی انگور کوچک است.

بعضی از مردم به شوخی به این میوه لقب هدوانه ی بند انگشتی ها و آدم کوچولوها را داده اند.

اما هیچ کدام این تفاسیر به این اندازه که این میوه ظاهری هندوانه مانند دارد و مزه ای همچون خیار می دهد، عجیب نیست!

در مکزیک و به صورت کلی در کشورهای آمریکای مرکزی به این میوه لقب سندیا راتون ((sandía ratón) داده اند. درست است که در توصیف طعم این میوه می گوییم که مزه ی خیار می دهد اما کمی ترش تر است و مزه ای نمکی و لیمویی دارد. کوکاملون را به عنوان میوه ای ترش مصرف نمایید. پیدا کردن این میوه با این که مشهور است اما کمی سخت است.

کاولرپا لنتیلیفرا

۳- کاولرپا لنتیلیفرا | Caulerpa lentillifera

کاولرپا لنتیلیفرا (Caulerpa lentillifera) یا همان خاویار گیاهی، اومی بودو و یا حتی انگور دریایی می گویند اما ما که می گوییم این میوه بیشتر شبیه خاویار سبز گیاهی و دریایی است!

شاید در ابتدا اصلا ظاهری دلچسب و حتی خوشمزه برای شما نداشته باشد و شما را از حس کنجکاویتان برای خرید و مصرف آن پشیمان سازد اما وقتی که برای اولین بار این میوه ی عجیب را مزه کنید بی شک دیگر خوردن آن را از دست نخواهید داد و حتما در سبد غذایی خویش آن را می گنجانید.

این میوه ی خاویار مانند یکی از غذاهای محبوب گیاهخوران است و یکی از جایگزین های جالب و خوشمزه برای جاگزینی با این غذای دریایی است. البته این مسئله را باید بگوییم که این غذا صرفا برای ما شاید عجیب باشد اما برای مردم مناطقی همچون کشور ژاپن وکشورهای آسیای جنوب شرقی از این میوه ی با مزه و خوش طعم در سبدهای غذایی خود استفاده می نمایند.

نام اومی بودو، اسم ژاپنی این خوراکی است. گفته می شود که مردم ژاپن و علی الخصوص مردم اوکیناوای ژاپن که معمولا عمر طولانی تری نسبت به مردم دیگر دارند، از این غذا بسیار استفاده می نمایند.

البته گویا دیگر قرار نیست که این میوه عجیب و یا حتی ناشناخته باقی بماند زیرا با توجه به اطلاعات و دانش کسب شده درباره ی این میوه و خواص فوق العاده ی آن، بسیاری از شرکت های بزرگ صنعت غذایی جهان این میوه را وارد محصولات خود کرده اند.

این انگور و یا خاویار دریایی، کالری بسیار پایینی دارند و مملو از مواد مغذی، ویتامین A، ویتامین C، مواد مغذی و خاصیت های درمانی بسیاری است.

اگر فکر می کنید که این میوه را با توجه به جثه اش چگونه مصرف می کنند، باید به شما بگوییم که از این خاویارها معمولا به عنوان چاشنی هایی بر روی سالاد و یا انواع نودل و برنج استفاده می گردد.

با توجه به این که میوه در آب دریا رشد می نماید، مزه ی این میوه ترش و نمکی است و ترکیب خوشمزه ای با سالادها پیدا می کند.

البته باید بگوییم که ژاپنی ها از این میوه بر روی شیرینی و بستنی هم استفاده می نمایند!

کارلا

۴- کارلا | Karela

برگ هایی با سطوح برجسته و خوشرنگ را کارلا (Karela) می نامند. این برگ های گوشتی و پر زرق و برق مزه ای افراطی و جالب دارند و معمولا با شکر قهره ای مصرف می شوند.

با این که بعضی از این سبزی ها تلخ هستند اما در آشپزی مردم مناطقی همچون پاکستان و چین بسیار مورد استفاده است.

۵- جک فروت | Jackfruit

این موه ها که معمولا تداعی کننده ی طعم زعفران هستند را می توانید در جثه ای بزرگ تر از هندوانه و با شیارهای برجسته تهیه نمایید.

معمولا گیاهخوران از جک فروت (Jackfruit) بسیار استفاده می کنند و غذایی محبوبی بین آن ها است.

لیچی

۶- لیچی | Lychee

لیچی (Lychee) میوه ای یا قیافه ای توت فرنگی مانند است که مزه ی سیب زمینی می دهد!

بهترین نوع این میوه در چین یافت می شود. در اوخر بهار می توان از بهترین نوع این میوه خریداری کرد.

۷- مانیوک | Manioc

این گیاه که شبیه به یک تکه ی نازک درخت است، یکی از مهم ترین مواد آشپزی در جزایر کارائیب است! این گیاه را خشک و سپس تبدیل به آرد می کنند.

معمولا از آن برای پخت و پز کنار گوشت گاو و یا کار دیگر سبزیجات استفاده می کنند.

منبع:firstwefeast.com

عجیب ‌ترین رستوران ‌های جهان(بخش اول)
یه فیلم خوشمزه و لذیذ + ویدیو
غذاهای ممنوعه قبل از پرواز(بخش اول)
جواهر سفید ژاپن میوه‌‌ای است هم قیمت طلا!
  1. Avatar
    علی

    شماره ۴ ( کارلا) اگر بشه اسم میوه را روش گذاشت ولی بهر حال بسیار بسیار تلخ بوده وبه قول معروف مثل زهر مار است که آنرا بدون شکر هم سرخ کرده و می خورند ضمنا کلسترول بد را کاهش می دهد . در مورد لیچی یا همان شماره ۶ میوه ای بسیار شیرین ؛ آب دار و خوشمزه است که اصلا هم طعم سیب زمینی نمی دهد بلکه بیشتر طعم کمپوت گیلاس را دارد .

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code