نازار، دریایی با هولناک ترین امواج جهان+ تصویر

نازار در پرتغال (Nazare)

پرتغال کشوری زیبا با جاذبه های دیدنی فراوان است و به هر شهری از آن که بروید از نظر لذت بردن از جاذبه هایش، دست خالی بر نمی گردید یکی از این شهرهای زیبا که شهری ساحلی هم هست نازار نام دارد. نازار در پرتغال یک شهر ساحلی در ساحل غربی این کشور است که به خصوص در فصل تابستان به خاطر طبیعت چشمگیری که دارد بسیار شلوغ می شود. توریست ها عاشق این هستند که به آن جا بروند و در ساحل وسیع آن در زیر آفتاب سوزان تعطیلاتشان را بگذرانند، کمی تمدد اعصاب، شنا و یا موج سورای کنند. اما در فصل زمستان هم همین طور است؟ مطمئنا نه! در فصل زمستان فقط گردشگران ماجراجویی که دنبال هیجان هستند به این جا می آیند در این زمان سواحل بسیار خطرناک می شوند و می توان امواج بلندی را دید که ارتفاع عجیب ۱۰۰ فوتی دارند و مدام به ساحل و کناره های دیواره ی ساحلی برخورد می کنند. امواج این ساحل در فصل زمستان به اندازه ای مرتفع است که باعث شده تا لقب هولناک ترین امواج جهان به آن داده شود. در ادامه با الی گشت همراه شوید…

نازار در پرتغال
مطالب مرتبط:
۸ ساحل معروف پرتغالی
به این ۸ دلیل به پرتغال سفر کنید!

امواج غول آسای نازار در پرتغال موج سوارانی را که همیشه به دنبال بلندترین موج ها می گردند را مطمئنا عاشق خود خواهد کرد پس اگر شما هم این تفریح را دوست دارید  البته حرفه ای آن را انجام می دهید شک نکنید که نازار در پرتغال بهترین گزینه است البته تا همین چند سال اخیر هم این شهر و امواج آن حتی در اروپا هم چندان شناخته شده نبود تا اینکه در نوامبر سال ۲۰۱۱ وقتی که یکی از موج سوارهای معروف هاوایی به نام گرت مک نامارا (Garrett McNamara) به آن جا سفر کرد و یکی از عجیب ترین رکوردها یعنی موج سواری روی موجی با ارتفاع ۷۸ فوت را به نام خود ثبت کرد و باعث شد تا مردم دیگر کشورها به وجود دریایی با چنین امواج مرتفعی آگاه شوند.

در ژانویه ی سال ۲۰۱۳ مک نامارا که طعم موج سواری در این دریا را چشیده بود تصمیم گرفت تا دوباره به نازار در پرتغال برود و رکورد قبلی خودش را بشکند. او این بار روی موجی که ارتفاع آن ۱۰۰ فوت تخمین زده شده است موج سواری کرد و و بعدها در اکتبر همان سال یکی از موج سواران معروف برزیل به نام Carlos Burle روی موجی حتی بزرگ تر از آن موج موج سواری کرد… حالا این شهر در پرتغال به پایتخت موج های هولناک جهان مخصوصا در فصل زمستان تبدیل شده است.

امواج نازار در پرتغال

شاید برایتان دانستن این موضوع جالب باشد که نازار چطور می تواند امواجی با این ارتفاع و آ هم به صورت منطم تولید کند؟ جواب این سوال در جغرافی اسرار آمیزی که در ته دریای نازار است، وجود دارد. در ساحل نازار بزرگ ترین دره ی زیر آبی اروپا به نام «دره ی نازار» نهفته است که درست مانند یک فلش بزرگ به سمت شهر نشانه رفته است. این دره بسیار بزرگ است و در عمیق ترین نقطه ی آن، کف دره بیشتر از ۳ مایل در زیر سطح قرار دارد و فشار باعث می شود تا این امواج ناگهان آزاد شوند و چنین ارتفاع وحشتناکی را بسازند.

موج سواری نازار در پرتغال

بعضی از این امواج هم از طوفان هایی که در آتلانتیک شمالی اتفاق می افتند نشات می گیرند که بیشترین آن ها هم در فصل زمستان هستند و همین که این طوفان به نازار در پرتغال می رسند شدت بیشتر یپیدا می کنند و انرژی بیشتری می گیرند که در واقع این چند برابر شدن انرژی آن ها به خاطر همان دره ی کوچکی است که در زیر آب های نازار قرار دارد درست مانند این است که با یک ذره بین بزرگ انرژی خورشید را روی یک نقطه ی کوچک متمرکز کنیم! مشخص است که میزان سوختگی وحشتناک خواهد بود، امواج نازار هم دقیقا مثل همین مثال هستند. همه ی این موارد دست به دست هم می دهند تا چنین موج های عظیم و ترسناکی خلق شوند و البته که قبل از اینکه این امواج به ساحل و خط ساحلی برسند، دریا معمولی است تا اینکه امواج از راه می رسند و چنین موج های خوفناکی را به وجود می آورند.

البته نازار در پرتغال تنها جایی در دنیا نیست که امواج بزرگی تولید می کند و در مناطق دیگر دنیا مثل منطقه ی Teahupoo  در تاهیتی، بانزای پایپ لاین در هاوایی و Mavericks در شمال کالیفرنیا هم تقریبا جغرافیایی شبیه همین جا دارند البته شدت امواج هیچ کدام از این ها به نازار نمی رسد.

موج سواری در نازار

بدنیست اطلاعات بیشتری از نازار به دست بیاورید طبق تخمینی که در سال ۲۰۱۱ از این شهر زده شد این شهر ۱۵۱۵۸ نفر جمعیت داشته است و مساحتی ۸۲٫۴۳ کیلومتری را پوشش می دهد. تا چندین سال پیش نازار را افراد زیادی نمی شناختند اما حالا به یکی از مناطق گردشگری معروف تبدیل شده است و به عنوان یکی از زیباترین روستاها و مناطق کنار دریا شناخته می شود. نازار در ساحل آلانتیک قرار دارد و سواحل شن و ماسه ای آن در فهرست بهترین سواحل پرتغال قرار دارند.

گردشگر پذیرترین فصل نازار در فصل تابستان است و بیشتر توریست های آن را در این فصل خانواده ها تشکیل می دهند در حالی که فصل زمستان این منطه بیشتر میزبان گردشگران ماجراجو است. یکی از جالب ترین بخش های فرهنگی ای که در این شهر دیده می شود ماهیگیرانی هستند که لباس های سنتی بر تن دارند و همسران آن ها هم دامن هایی بلند با پیش بندهایی بر روی آن بر تن دارند، این سنت هنوز هم بین ماهیگیران رعایت می شود و وجود دارد و هنوز هم در نازار می توان آن را دید.

امواج نازار پرتغال

امواج سهمگین، تنها جاذبه ی نازار در پرتغال نیستند و از جاذبه های دیگر آن باید به موزه های دیدنی ای اشاره کرد که در آن قرار دارد از بین این موزه ها، موزه ی فرهنگی نازار و موزه ی هنرهای مقدس یکی از اصلی ترین هاست که در آن می توانید با فرهنگ مردم نازار بیشتر آشنا شوید و درباره ی سبک زندگی آن ها چیزهای زیادی را یاد بگیرید.

منبع: amusingplanet.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد