دن هاخ، نام واقعی شهر لاهه در هلند!

 نام اصلی شهر لاهه

درباره ی شهر لاهه تا چه میزانی اطلاعات دارید؟ بیسترین میزان اطلاعاتی که به طور متوسط ممکن است درباره ی این شهر داشته باشد این است که اصلا لاهه نام دادگاهی بین المللی است که توسط سازمان ملل و در مواقعی خاص تشکیل می شود. کمی که این میزان اطلاعات را گسترش بدهیم، هستند کسانی که بگویند این دادگاه برای این لاهه نامیده می شود چون که در شهر لاهه در هلند قرار گرفته است. باید بگوییم که این گفته ها تحت شرایطی درست و در تحت شرایطی دیگر کاملا نادرست هستند. لاهه در هلند است اما نام اصلی شهر لاهه چیز دیگری است! در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، راز نام اصلی شهر لاهه را کشف کنیم.

دن هاخ

همه چیز درباره ی نام اصلی شهر لاهه

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به لاهه
معرفی ۱۲ مورد از پربازدیدترین جاذبه های لاهه
فستیوالی که همه مردم در آن نارنجی می پوشند، روز پادشاه هلند!

اگر نام لاهه را در یکی از مرورگرهای اینترنتی خود به فارسی جستجو کنید، نتایجی همچون جاذبه های گردشگری لاهه، راهنمای سفر به لاهه و از این قبیل نتایج برای شما نشان می دهد. اما در گوشه ی سمت راست سیستم شما در بالا، کلمه ی The Hague نوشته شده است. ما به شما اطمینان می دهیم که این املای کلمه ی لاهه نیست و کاملا با آن با آن فرق می کند. موضوع این است که شهری به نام لاهه در هیچ کجای جهان وجود ندارد و نام اصلی شهر لاهه در واقع دن هاخ (Den Haag) است. البته در گویش انگلیسی زبان ها این شهر هاخ (The Hague) نوشته می شود. دن هاخ و یا به اصطلاح ما لاهه، شهری در قسمت غربی کشور هلند است که اتفاقا شهری مهم در این کشور به حساب می آید و به عنوان پایتخت و مرکز ادارای این کشور معرفی می گردد.

حال این سوال ممکن است برای شما پیش بیاید که چرا اسم این شهر برای ما تا به الان لاهه معرفی شده است؟ لاهه (La Haye) در واقع یک واژه ی فرانسوی است که در زبان فارسی جایگزین اسم دن هاخ، نام اصلی شهر لاهه در هلند شده است و فارسی گویان به تقلید از فرانسوی ها به این شهر لاهه می گویند. حال چرا لاهه؟ دلیل آن این است که زمانی که در سال ۱۸۰۶ میلادی فرانسویان که به قصد اشغال وارد این شهر شده بودند آن را لاهه نامیدند.

نام اصلی شهر لاهه ، دن هاخ نام اصلی این شهر زیبای هلندی

دلیل این هم که این شهر به عنوان مرکز و پایتخت اداری کشور هلند معرفی می شود این است که از زمانی که فرانسوی ها پایشان را به این شهر گذاشتند، تمامی امور اداری را در آن متمرکز کردند. البته اقامت ملکه ی وقت بئاتریس نیز در این مسئله بی تاثیر نبوده زیرا، از آن زمان به بعد بود که بیش از ۹۰ در صد ادارات و دفاتر بسیار مهم در کشور هلند و حتی دفاتر کنسول گری و سفارت ها به این شهر منتقل شدند و از آن زمان به بعد کلیه ی امور اداری و سیاسی در این شهر پی گرفته شد.

دن هاخ که نام اصلی شهر لاهه است زمانی به این اسم بیشتر به همه ی دنیا شناخته شد که در مقام و مسند یک دادگاه مرجع و یک مرکز قضایی بین المللی که در بیشتر اوقات سیاسی است، در بین سال های ۱۸۹۹ میلادی تا ۱۹۰۷ میلادی با برگزاری کنفرانس های لاهه در زمینه ی صلح دیگر نقش تثبیت شده ی خود را پیدا کرد. این لفظ به قدری برای هلندی ها و یا حتی نقشه ی گوگل مپ نا آشنا است که اگر این اسم را در هر کدام از این موقعیت ها وارد کرده و یا ادا کنید، بدون شک نتیجه ای برای شما در بر نخواهید داشت. در آمستردام به هر کسی که بگویید که لاهه کجاست، شما را راهنمایی می کند که دوباره اسم مقصد خود را بررسی کنید.

THE HAGUE WEATHER

نام اصلی شهر لاهه

دن هاخ که نام اصلی شهر لاهه است، قدمت و تاریخ غنی دارد. رومانورم که امپراطور روم باستان بود این کشف را بنیان نهاد و در آن قلعه های مختلف ساخت. یکی از قلعه های مهمی که رومانورم در این شهر ساخت و هیچ وقت هم کامل نشد، جایی بود که خود او تصمیم به زندگی در آن را داشت ولی او از دنیا رفت و هیچ وقت در آن قلعه زندگی نکرد. این قلعه ی معروف حتی امروزه هم موجود است. شهر دن هاخ که نام اصلی شهر لاهه در هلند است بر طبق آخرین سرشماری هایی که از آن صورت گرفته، بیش از نیم میلیون نفر در خود جمعیت دارد.

این شهر زیبا و استراتژیک به عنوان سومین شهر پر جمعیت کشور هلند بعد از روتردام و شهر آمستردام معرفی می گردد. دن هاخ یکی از نواحی هلند است که در تمامی سال دارای آب و هوایی بسیار معتدل است و ملایم. البته نباید از بادهایی که در این شهر وزیده می شود چشم پوشی کرد زیرا گاهی اوقات این بادها به قدری قوی هستند که می توانند شما را از جایتان بلند کنند.

اگر قصد دارید تا شهر دن هاخ را ببینید، بهترین فصل برای سفر به آن، فصل های پاییز و بهار هستند و تنها دلیل مطبوع بودن این دو فصل برای سفر به دن هاخ با نام اصلی شهر لاهه این است که حداقل باد از جا بلندتان نمی کند. در دن هاخ یکی از جالب ترین فعالیت هایی که برای گردشگران وجود دارد، شکم گردی و سر زدن به رستوران ها و کافه های مختلف است. در دن هاخ حتما به رستوران های ساحلی سر بزنید تا با اصل غذای هلندی آشنا شوید. غذاهای هلندی همچون: پوفرچس، هائودسه کاس، شاه ماهی هلندی، سوسیس دودی، بیتر بالن را حتما میل کنید.

البته کافه های دن هاخ را نیز فراموش نکنید زیرا کافه رستوران های این شهر مخصوصا شب ها بسیار زیبا و شلوغ هستند. کوفی ورکیرد، اشتروپ وافل و پای سیب را حتما مزه کنید و از فضای اطرافتان لذت ببرید. شهر دن هاخ از لحاظ کامل بودن سیستم حمل و نقل نیز بسیار کامل و توسعه یافته است. دوچرخه، تراموا، مترو، تاکسی، اتوبوس، قطار، قایق، کشتی و هواپیما در این شهر برای همه در دسترس است.

همه چیز درباره ی نام اصلی شهر لاهه

برخی از دیدنی ترین جاذبه های دن هاخ، نام اصلی شهر لاهه

  • کاخ صلح | The Peace Palace

کاخ صلح یکی از زیباترین جاذبه های دست ساز بشری است که در دن هاخ قرار دارد زیرا این کاخ از آجرهایی سرخ رنگ و با نظم و ترتیبی فوق العاده ساخته شده اند. اما تنها عامل جذابیت کاخ صلح، سازه ی آن نیست بلکه امروزه در این کاخ، آکادمی حقوق بین الملل، دیوان بین المللی عدالت و کتابخانه ی حقوق بین الممل در این کاخ قرار گرفته است.

  • پارک مادورودام | Madurodam

معمولا در کشورهای اروپایی سبکی از ساخت سازه های پارکی و تفریحی وجود دارد که به آن مینیاتوری می گویند و در دن هاخ که نام اصلی شهر لاهه است پارکی به نام مادورودام به این سبک وجود دارد. این پارک دارای دکوراسوینی مینیمال اما کاملا مینیاتوری و جذاب است.

برخی از دیدنی ترین جاذبه های دن هاخ، نام اصلی شهر لاهه
  • کلیسای سنت جیمز | The Grote of Sint-Jacobskerk

این کلیسا متعلق به ۶ قرن پیش است و به خاطر معماری شش ضلعی خود بسیار مشهور شده است. یکی از بهترین نماها از دن هاخ را می توانید از بالای این کلیسا ببینید.

  • تالار شوالیه ها | Ridderzaal

ساختمان قرن سیزدهمی در دن هاخ وجود دارد که به آن، تالار شوالیه ها می گویند. این ساختمان که تا قبل از این که به تصاحب و اختیار دولت دربیاید حتی به عنوان بیمارستان هم مورد استفاده قرار گرفته بوده، یکی از بازمانده های هنر گوتیک در این شهر است.

در فرودگاه مراقب این کلاهبرداری ها باشید!
در فرودگاه مراقب این کلاهبرداری ها باشید!
پرسش و پاسخ کابردی از سفر به کشورها
پرسش و پاسخ کابردی از سفر به کشورها
در سفر به مصر، این نکات را رعایت کنید
در سفر به مصر، این نکات را رعایت کنید
فصل «لو سیزن» و «های سیزن» چیست؟
فصل «لو سیزن» و «های سیزن» چیست؟

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code