قبل از سفر به ازبکستان، حتما این نکات را بخوانید

نکات سفر به ازبکستان

برای اینکه با نکات سفر به ازبکستان بیشتر آشنا شوید، به شما در ابتدا توصیه می کنیم که مطلب راهنمای سفر به تاشکند را در مجله اینترنتی الی گشت ابتدا مطالعه کنید، بعد به دنبال نکات ریزتر به سراغ این مطلب بیایید. در طول تاریخ، ازبکستان بخشی از مسیر تجاری باستانی راه ابریشم از آسیا به سمت اروپا بوده است، اما این روزها سفر در طول جاده ابریشم دیگر به هیجان انگیزی، رمانتیکی و ماجراجویی های گذشته نیست. اگر چه این مسیر همچنان طبیعت وحشی خود را به گونه ای زیبا حفظ کرده است اما شاهد گردشگران و توریست های کمتری به نسبت دیگر کشورهای اروپایی است. روانکاوی، وحشی و پرماجرا به همان اندازه عاشقانه، وحشی و پرماجرا نیست.

نکات سفر به ازبکستان

مختصری راجع به ازبکستان و مرزهای آن

مطالب مرتبط:
ازبکستان ویزای جدید الکترونیکی خود را معرفی کرد!
راهنمای سفر به سمرقند در ازبکستان
نگاهی بر طبیعت ازبکستان

ازبکستان یک کشور کاملا محاصره شده توسط خشکی است و اکثر مناطق مرزی آن امن نیستند. اگر چه این موضوع در مرزهای مشترک ازبکستان با افغانستان موضوعی است که همه رعایت می کنند، با این حال در باقی مناطق هم مرز با کشورهای مجاور تاجیکستان، تاجیک، قرقیزستان و قرقیزستان نیز باید احتیاط های لازمه را انجام دهید و یا در حد امکان به این مناطق نزدیک نشوید. در این مناطق ممکن است انفجارهایی رخ دهد و موانعی برای عبور از مرزها وجود داشته باشد. به همین دلیل گاهی شاهد بسته شدن مرزهای زمینی ای کشور بدون اطلاع قبلی خواهید بود. همچنین بسیاری از مناطق مرزی علامت گذاری نشده اند. و تنها نقاط محدودی در مرزها برای عبور و مرور در نظر گرفته است. سعی کنید به جای سفر زمینی از سفرهای هوایی استفاده کنید.

خشونت ها و دعواهای قومی در استان های اوش Osh و جلال آباد Jalal-Abad در قرقیزستان و همچنین دره فرغانه Fergana Valley وجود دارد، بنابراین بهتر است از این مناطق دوری کنید. در ضمن باید اطمینان حاصل کنید که ویزا و مجوز سفر شما برای عبور از ایالت ها و استان های مختلف ازبکستان مشکلی ندارند، اغلب شما باید از مرزهای خارج از ازبکستان عبور کنید تا به بخش دیگری از کشور برسید. همچنین اگر می خواهید به ترمز Termez و دیگر مناطق ناحیه سرخانداریا Surkhandarya برسید، باید حتما مجوز وزارت امور خارجه تاشکند را بگیرید که روند این پروسه حدود پنج روز طول می کشد.
از ژانویه ۲۰۱۷، شهروندان ۱۵ کشور – از جمله برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، انگلستان و استرالیا – قادر خواهند بود تا در هنگام ورود ویزای مرزی دریافت کنند.

جاذبه های ازبکستان

به همراه داشتن نقدینگی به مقدار زیاد

کسی که نقدینگی زیاد به همراه دارد، در ازبکستان پادشاه است. در واقع کسی که با پول نقد وارد این کشور می شود می تواند به راحتی به هر کجا که می خواهد برود. کشور ازبکستان در اصل کشوری بر پایه نقدینگی است و به راحتی با به همراه داشتن کیف پول پر می توانید در خیابان ها قدم بزنید. اکثر معاملات با پول نقد و ارز محلی انجام می شود، تنها هتل های بزرگتر و تجار، دلار های آمریکا را قبول می کنند.

همچنین قبل از خارج شدن از کشور ازبکستان بهتر است که تمام ارز ازبکستان را که دریافت کرده اید، یا تماما خرج کنید یا به دلار تبدیل نمایید. به خاطر داشته باشید که در فرودگاه های بین المللی امکان تبدیل ارز وجود ندارد.

بیشتر افرادی که به ازبکستان سفر می کنند، به جای مراجعه به بانک ها از بازار سیاه ارز خود را تهیه می کنند. اما این کار خطرات خود را نیز دارد و باید مراقب بود که توسط پلیس ها دستگیر نشوید. همچنین اگر برای مبادله ارز زمان لازم را دارید، این کار را حتما به بانک ها بسپارید.

نقدینگی در ازبکستان

امنیت در تاشکند

هر چند که برای گردشگران و توریست ها در تاشکند و شهرهای مهم ازبکستان امنیت برقرار است، با این حال بهتر است که در صورت ناآشنایی و بدون راهنما به مناطق مرزی یا نقاط دورافتاده نروید. در حقیقت ازبکستان بر خلاف بسیاری از کشورهای همسایه اش، کشوری امن محسوب می شود. با این حال حتی در شهری مانند تاشکند نیز بهتر است که بی احتیاطی نکنید. با گروه و تور خود به مکان های توریستی بروید و هیچ زمان از گروه خود جدا نشوید. همچنین اگر به دنبال چنین اخباری هستید، تنها از طریق مردم و جامعه می توانید آن را پیدا کنید. چرا که اصولا دولت و روزنامه ها در تاشکند چنین اخباری را گزارش نمی کنند.

از مهم ترین نکات سفر به ازبکستان این است که سعی کنید به همراه راهنمای کارکشته و قابل اعتماد خود که از طریق آژانس مسافرتی با او آشنا شده اید، به گشت و گذار در زندگی شبانه بپردازید.

امنیت در ازبکستان

قوانین محلی

همچنان که برای تفریح و جاذبه های مختلف به این کشور آمده اید، باید در نکات سفر به ازبکستان به قوانین محلی آن نیز احترام بگذارید. یادتان باشد که با یک جامعه بسته سر و کار دارید. بسیار ایده خوبی است که در گشت و گذارهای خود در شهر یک کپی رنگی از پاسپورت و ویزای خود به همراه داشته باشید. بهتر است که اصل مدارکتان را در هتل و جای امن نگهداری کنید.

افراد پلیس گاهی ممکن است که از شما تنها مدارک اصلی را که بخواهند، در این صورت به آن ها بگویید که باید با شما تا هتل برای دیدن مدارک اصلی بیایند.( بیشتر افراد پلیس به دنبال رشوه هستند) اما با مشخص کردن موضع خود ممکن است که قید همراهی شما تا هتل را بزنند و تنها با لبخندی شما را بدرقه کنند. به هر حال بهتر است که با این افراد با احترام اما محکم صحبت کنید. بدانید که رشوه گرفتن پلیس از مردم محلی کاری عادی برای آن هاست. پس در برخورد با آن ها مراقب باشید.

تمام مدارک اقامتی خود را همراه با خود داشته باشید و حتی تا زمانی که از مرز ازبکستان کاملا خارج نشده اید نگه دارید. چرا که ممکن است در مرز تمام مدارک دال بر اقامت و مسیر حرکت شما را بخواهند. اگر در هتل ها اقامت دارند حتما رسید آن ها را نگه دارید.

قوانین محلی ازبکستان

حواستان به عکاسی باشد

شما باید بدانید که هر گونه عکاسی می تواند مقامات این کشور را ناراحت کند. قبل از استفاده از دوربین، به ویژه در نزدیکی فرودگاه ها، ایستگاه های بازرسی مرزی، سربازخانه های نظامی، پل ها و ایستگاه های پلیس، مکان را دقیق برای علامت عکسبرداری ممنوع بگردید. همچنین عکاسی در ایستگاه های مترو نیز ممنوع است. پس سعی کنید که به غیر از جاذبه های گردشگری از دیگر مناطق عکاسی نکنید.

راهنمایان محلی

یکی از چیزهایی که در مورد ازبکستان دوست داشتنی است، مهمان نوازی مردم محلی آن است. بسیاری از جوان هایی که زبان انگلیسی یا فرانسه می دانند، با پیشنهاد راهنمای محلی به سراغ مهمانان هتل ها می آیند. در نکات سفر به ازبکستان یادآور می شویم که اگر آن ها را مودب، موجه و قابل اعتماد یافتید، بیشتر با آن ها همراه شوید. حتما از آن ها راجع به مکان هایی که شما را می برند و مبلغ درخواستی شان بپرسید. راهنمایان محلی باید موزه ها، سایت های تاریخی، کافه ها، بازارها و … را به شما نشان دهند. عموما راهنمایان محلی به دنبال بهتر شدن زبان انگلیسی یا فرانسه خود نیز هستند. بنابراین هر چند با آن ها با دقت جلو می روید اما مطمئنا به شما خوش خواهد گذشت.

دیدنی های ازبکستان

حمل و نقل عمومی

بسیاری از تاکسی ها و اتوبوس ها در ازبکستان استانداردهای کشورهای اروپایی را ندارند، با گاز CNG کار می کنند و همچنین بنزین در غیر از جاده های اصلی به سختی پیدا می شود. رانندگی در این کشور در هنگام شب بسیار خطرناک است. چرا که بسیاری از گله های حیوانات اهلی نیز در جاده های خارج از شهر حرکت می کنند. پس در نکات سفر به ازبکستان به شما توصیه می کنیم که بهتر است شب ها از محل اقامت خود بیرون نیایید.

منبع: worldnomads.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد