بلیط هواپیما

همه آنچه از جزیره موریس باید بدانید…

mauritius1

تاریخچه، آب و هوا و بهترین زمان سفر به موریس

جزیره موریس برای نخستین بار توسط دریانوردان عرب در حدود قرن نهم میلادی کشف شد. البته زمان دقیق این کشف، مشخص نیست. در آن زمان، این جزیره مسکونی نبوده و هیچ کسی در آن زندگی نمی کرد. جنگل های انبوه و پر پشتی سراسر جزیره را پوشانده بوده و عرب ها علاقه ای به ایجاد سکونتگاه در این محل نداشتند. این جزیره از سوی کاشفان اولیه خود با عنوان دینا عروبی یا دینا عروبین نامیده شد. در سال ۱۵۰۵ میلادی یک دریانورد پرتقالی به نام دیگو فرنادز پریرا (Diogo Fernandes Pereira) این جزیره را برای بار دوم کشف کرده و آن را سرن (Cerne) نامید. البته پرتقالی ها نیز در این جزیره ساکن نشده و آن را رها کردند تا اینکه نخستین گروه از هلندی ها وارد جزیره شده و در سال ۱۵۹۸ میلادی، جزیره فعلی موریس را تصرف کردند. نخستین بخشی که در آن سکونت گاه انسانی ایجاد شد، بخش جنوب غربی جزیره بود که از سوی هلندی ها با عنوان (Warwyck Haven ) نامگ ذاری شد. این نام به افتخار فرمانده آن ها یعنی (VanWarwyck) انتخاب شده و این منطقه امروزه با عنوان گراند پورت (Grand Port) شناخته می شود. نام فعلی جزیره موریس نیز در این زمان انتخاب شده و این سرزمین جدید تصرف شده توسط هلندی ها به افتخار شاهزاده وقت هلند یعنی (Mauritz de Nassau)موریس نامیده شد. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

در سال ۱۷۱۰، هلندی ها جزیره را ترک کرده و حیواناتی مانند میمون ماکائو، گوزن جاوا و گیاهانی مانند نیشکر را در این جزیره باقی گذاشتند. در ادامه بردگان فراری و گروه های مجرمین فراری به این جزیره پناه آورده و آسیب های فراوانی به محیط زیست طبیعی جزیره طی این دوران وارد شد. برای نمونه گیاهان و درختان بومی جزیره به دلیل ظهور گونه های جدید و ناشناخته گیاهی آسیب دیدند، نوعی پرنده بومی در این جزیره که با نام دودو (Dodo) شناخته می شد به دلیل اینکه به آسانی قابل شکار کردن بود و به راحتی می شد با دست  این جانور را گرفت، منقرض شده و تمامی درختان مرغوب آبنوس سیاه که دارای الوار مرغوب و مناسبی بودند، قطع شده و مورد استفاده قرار گرفتند.

mauritius-beaches-tropical-beach-xlarge

در سال ۱۷۱۳ فرانسوی ها به این جزیره وارد شدند و در همان سواحل جنوب شرقی سکونت کردند. آن ها این منطقه را بندر بوربون (Port Bourbon) نامیده و نام جزیره را نیز عوض کرده و (Ile de France) گذاشتند. در ادامه آن ها در بخش های شمال غربی جزیره ساکن شده و لنگرگاه بزرگی در این محل تاسیس کردند که شهر امروزی پورت لوئیس، مرکز کشور موریس در همین محل قرار دارد. در این دوره، جزیره موریس با توسعه و رشد فراوانی رو به رو شده و نخستین دولت فرانسوی آن در فاصله سال های ۱۷۳۵ تا ۱۷۴۶ میلادی تحت نظر فردی به نام (Mahé de Labourdonnais) تشکیل شد.

در آگوست سال ۱۸۱۰ میلادی، بریتانیایی ها تلاش کردند تا جزیره موریس را تصرف کرده و فرانسوی ها را از آن بیرون کنند اما در نبرد خونینی که در گراند پورت رخ داد، فرانسوی ها پیروز شده و بریتانیایی ها گریختند. در دسامبر همان سال بریتانیایی ها با نیروهایی تازه نفس به جزیره بازگشته و این بار موفق به تصرف جزیره شدند. پس از این تاریخ، جزیره فوق مجددا با نام موریس نامیده شده و تا زمان استقلال، تحت نظر بریتانیا اداره می شد. در سال ۱۸۳۵ برده داری در این جزیره ممنوع شده و برده های آفریقائی تصمیم گرفتند مزارع را ترک کرده و به روستاهای ساحلی جزیره کوچ کنند. در ادامه، مزرعه داران موریس اقدام به استخدام کارگران آزاد از هندوستان و عمدتا از ایالت های بیهار در شمال شرقی هند و تامیل نادو در جنوب این کشور کرده و پای هندی ها هم به جزیره باز شده و صنعت نیشکر در آن رونق گرفت.

در ۱۲ مارچ سال ۱۹۶۸ میلادی، جزیره موریس توانست استقلال خود را به عنوان یک کشور مستقل به دست آورده و نخستین نخست وزیر این کشور به نام (Sir Seewoosagur Ramgoolam) موفق به تشکیل نخستین دولت ملی موریس شد. وی با عنوان پدر موریس شناخته می شود. پس از این کشور موریس به عنوان یک کشور دموکرات و آزاد رو به توسعه و رشد رفته و امروزه یکی از ثروتمند ترین کشورهای قاره آفریقا محسوب می شود. در سال های اخیر افت صنعت نیشکر و تغییرات آب و هوایی سبب شد تا رشد اقتصادی موریس با وقفه ای رو به رو شود.

mauritius-slide2

آب و هوا

آب و هوای جزیره موریس از نوع استوایی معتدل همراه با بادهای جنوب شرقی بوده و دارای زمستان های گرم و خشک از ماه می تا نوامبر و تابستان های گرم و مرطوب از ماه نوامبر تا می است.  طوفان های موسمی در این منطقه از ماه نوامبر تا آپریل مشاهده شده و بیشترین حجم این طوفان ها معمولا در اواخر ماه دسامبر تا ابتدای ماه مارچ ، رخ می دهد. به طور مختصر می توان ویژگی های آب و هوایی بخش های مختلف موریس را به این شرح اعلام کرد:

  • سواحل غربی؛ گرم ترین منطقه جزیره هستند.
  • سواحل شرقی بیشترین میزان وزش باد را دارند.
  • ماه های دسامبر تا فوریه، گرم ترین ماه های سال محسوب می شوند.
  • خشک ترین ماه سال در جزیره موریس، اکتبر است.
  • خنک ترین دوره زمانی سال در موریس حد فاصل ماه های ژوئن تا آگوست است.

به این ترتیب شاهد هستیم که در جزیره موریس تنها دو فصل وجود دارد که زمستان و تابستان هستند. البته تغییرات دمای هوا در این دو فصل زیاد نبوده و در مجموعه آب و هوای مناطق مرکزی جزیره به نسبت نوارهای ساحلی؛ خنک تر است. بهترین زمان سفر به موریس بستگی مستقیم به علائق افراد دارد زیرا در هیچ دوره ای از سال این جزیره بسیار سرد یا بسیار گرم نبوده و اگر قصد انجام ورزش های دریایی مانند موج سواری را دارید در فاصله دسامبر تا مارچ به موریس سفر کنید و اگر هم دوست دارید از دریای آرام و شنا در سواحل بدون موج لذت ببرید هم در سایر ماه های سال به موریس بروید.

mauritius-attractions-port-louis-xlarge
پایان همه چیز در این صحراست!
پایان همه چیز در این صحراست!
ابن یوسف بزرگترین مدرسه اسلامی در مراکش
ابن یوسف بزرگترین مدرسه اسلامی در مراکش
جزیره ای عجیب که شبانه روزش از ساعت ۰۷:۰۰ شروع می شود نه ۰۰:۰۰!!!
جزیره ای عجیب که شبانه روزش از ساعت ۰۷:۰۰ شروع می شود نه ۰۰:۰۰!!!
تجربه بی نظیر دیدار از موریس در یک هفته (بخش دوم)
تجربه بی نظیر دیدار از موریس در یک هفته (بخش دوم)