با ویزای بیومتریک آشنا شوید

ویزای بیومتریک

اگر این روزها قرار است که برای گرفتن ویزای شینگن و یا کشوری همچون کانادا اقدام کنید، حتما می دانید که این روزها در زمان هنگام مراجعه به سفارت های کشورهای اروپایی و یا دفاتر کارگزاری آن ها، از شما اطلاعات بیومتریکی همچون ثبت و تشخیص اثر انگشت و ثبت تصویر چهره را انجام می دهند اما آیا می دانید که این اطلاعات برای چه هستند و به چه قصدی از شما گرفته می شوند؟ در ابتدای امر و در مقدمه شما باید این را بدانید که ثبت اطلاعات بیومتریک، یکی از مراحل اصلی درخواست ویزای مخصوصا شینگن محسوب می ‌شود. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، اطلاعاتی کامل از اطلاعات ویزای بیومتریک در اختیار شما قرار دهیم.

بیومتریک
مطالب مرتبط:
همه چیز درباره اخذ ویزای کاری
با مرکز وی اف اس گلوبال آشنا شوید
برای ورود به چه کشورهایی نیاز به ویزای شینگن داریم؟

همانطور که در ابتدا و مقدمه ی معرفی اطلاعات ویزای بیومتریک به شما گفتیم، کلیه ی افرادی که قصد دریافت ویزای شینگن یا کشور کانادا را دارند باید در زمان مراجعه به سفارت یا دفتر کارگزار اطلاعات بیومتریک خود مانند اثر انگشت و تصویر چهره را ثبت کنند و این روال برای هر کس اجباری است. اما در ابتدا شما باید بدانید که این کار برای چه چیزی صورت گرفته است. در ابتدا اولین سوالی که برای هر کس پیش می آید این است که بیومتریک چیست؟

در ثبت ویزای بیومتریک، اطلاعاتی شامل مشخصات فیزیکی منحصر به فردی مانند اثر انگشت، مشخصات صورت و الگوی عنبیه ی چشم است که در تعیین هویت افراد ثبت و از آن استفاده می ‌شود و در واقع اطلاعات ویزای بیومتریک برای این انجام می گیرد که از راه مجراهای دیگری هویت افراد را بتوان به راحتی تشخیص داد و در این پیامد، کلیه ی افرادی که قصد سفر و دریافت ویزای شینگن یا کشور کانادا را دارند باید به هنگام مراجعه به سفارت یا دفتر کارگزار سفارت که معولا vfs است، اطلاعات بیومتریک خود مانند اثر انگشت و تصویر چهره ی خود را در درگاه های مخصوص آنان ثبت نمایند.

با مفهوم اطلاعات ویزا بیومتریک آشنا شوید

در واقع به عبارتی دیگر، انگشت ‌نگاری یا به عبارتی ثبت اطلاعات بیومتریک یکی از مراحل اصلی درخواست ویزای شینگن مخصوصا در ایران محسوب می ‌شود که کلیه ی متقاضیان خود را به جز موارد خاص و استثنائی باید به هنگام مراجعه به سفارت یا دفتر کارگزار ویزای هر یک از کشورهای عضو پیمان شینگن اطلاعات خود را ثبت کنند.

حال سوالی که پیش می آید این است که اطلاعات بیومتریک پس از دریافت از اشخاص در کجا ثبت و نگهداری می ‌شوند؟ باید در پاسخ شما بگوییم که داده‌ های قابل سنجش متقاضیان شامل مشخصات فردی درج شده در در فرم درخواست ویزای متقاضی به همراه اطلاعات بیومتریک او پس از دریافت و تایید سرو دریافت کننده، در هر یک از کشورهای عضو پیمان شینگن جمع ‌آوری شده و به پایگاه داده‌ ای که با عنوان سیستم اطلاعاتی ویزای اتحادیه ی اروپا (VIS) شناخته می شود، منتقل می گردد.

تمامی این داده ‌‌های بیومتریک تا به مدت ۵ سال دارای اعتبار می باشند و بر این اساس به کشورهای عضو اتحادیه ی شینگن اجازه می ‌دهد که تا اطلاعات متقاضیان دریافت ویزا و یا سفر به کشورهای شینگن و کشور کانادا را با یکدیگر مورد مبادله قرار دهند.

ویزا

لازم به ذکر است که شما باید بدانید که تمامی اطلاعاتی که از شما گرفته می شود و ذکر شد، همگی در یک پایگاه داده در شهر استراسبورگ کشور فرانسه و همچنین در یک سایت پشتیبان در کشور اتریش ذخیره و نگهداری می‌ شوند. سوال دیگری که ممکن است در ثبت اطلاعات ویزای بیومتریک برای شما پیش بیاید این است که، چه کسانی ملزم به ارائه ی اطلاعات بیومتریک هستند؟

باید به این توجه داشته باشید که تمامی افراد و اتباع کشورهای خارج از منطقه ی اقتصادی اروپا برای سفر به کشورهای حوزه ی شینگن و اتحادیه ی اروپا حتما باید اطلاعات بیومتریک خود را در هنگام درخواست ویزا ثبت کنند تا به زمان نیاز از این اطلاعات استفاده نمایند.

آیا تا به حال برایتان این سوال پیش آمده است که ثبت اطلاعات ویزای بیومتریک از چه زمانی آغاز و عملی شد؟ در پاسخ به این سوال باید به شما بگوییم که سیستم اطلاعاتی برای ویزای اتحادیه ی اروپا دقیقا در ماه ژوئن سال ۲۰۰۴ میلادی تاسیس شد و از تاریخ ۱۱ اکتبر سال ۲۰۱۱ میلادی با کشورهای شمال آفریقا آغاز به کار نمود و به تدریج نمایندگی ‌های دیپلماتیک کشورهای عضو در قاره های آسیا، آمریکا و دیگر کشورها در سایر قاره های دیگر جهان به این سیستم بیومتریک اضافه شدند.

ویزای شینگن و یا کشوری همچون کانادا

دقیقا برابر با تاریخ ۲۰ نوامبر سال ۲۰۱۵ میلادی بود که کلیه ی کشورهای عضو و متحد ویزای شینگن به سیستم اطلاعات ویزای بیومتریک پیوستند. در ایران کارگزارانی همچون شرکت vfs که نمانیده ی معتبر و اصلی بسیاری از سفارت های کشورهای اروپایی در ایران است، این مهم را بر عده دارد تا اطلاعات اصلی و صحت مدارک ارائه شده ی توسط متقاضیان دریافت ویزا را مورد بررسی قرار دهد و آن ها را به سفارت کشور مقصد ارجاع می دهد و آن ها خود تصمیم می گیرند که با وجود اطلاعات واصل شده، ویزای شینگن را در نهایت صادر نمایند یا نه.

به هر حال، به نظر شما هدف از ثبت اطلاعات ویزای بیومتریک چه می تواند باشد؟ در واقع فلسفه ی به وجود آمدن ثبت اطلاعات بیومتریک متقاضیان دریافت ویزای شینگن و ویزای کشور کانادا این است که اهداف مختلف افراد همانند تسهیل کنترل در سفر کردن و صدور ویزا و روادید برای تائید هویت، مبارزه با جعل یا خرید ویزای شینگن، حفاظت از مسافران در برابر سرقت هویت آن ها، درخواست پناهندگی به هر دلیل و عنوانی و همچنین افزایش امنیت به منظور پیشگیری، تشخیص و بررسی انواع جرائم تروریستی و جنایی و همچنین عاملین احتمالی آن ها انجام می‌ شود.

اطلاعات ویزا بیومتریک

در واقعه با انجام اقدامات مقتضی در زمان ثبت اطلاعات برای ثبت ویزای بیومتریک، بانک اطلاعاتی بسیار بزرگی به وجود می آید که در پی آن، به هر علتی که نیاز به دسترسی به اطلاعات مختلف بود؛ بتوان از اطلاعات بیومتریک استفاده نمود و سریع تر به نتیجه در این زمینه رسید.

اگر به یاد داشته باشید در ابتدای این بحث عنوان کردیم که بعضی از افراد از ارائه ی ویزای بیومتریک معاف هستند و به همین خاطر نکته ی دیگری که باید درباره ی اطلاعات ویزای بیومتریک بدانید این است که دقیقا چه کسانی از ثبت اطلاعات ویزای بیومتریک معاف هستند؟

در این دسته افرادی جای می گیرند که یا سران دولت‌ باشند و یا مسافران کثیرالورود به منطقه ی کشورهای ویزای شینگن باشند. در این دسته بندی کودکان و نوجوانان که زیر ۱۲ سال سن داشته باشند و کسانی که از لحاظ جسمانی قادر به ارائه ی اسکن اثر انگشت نیستند نیز از حضور در دفاتر ارائه ی خدمات ویزای بیومتریک و همچنین از ارائه ی اثر انگشت نیز معاف می باشند.

مفهوم اطلاعات

توجه داشته باشید که در این میان البته متقاضیان زیر ۱۲ سال و افرادی که دارای مشکلات جسمی هستند تنها برای ثبت اطلاعات ویزای بیومتریک خود تنها فقط ۲ عکس صورت که دارای شرایط مقتضی عکس ویزا است را به کارگزار سفارت خود ارائه می ‌دهند. و اما به نظر شما، عملکرد سیستم دریافت اطلاعات ویزای بیومتریک چگونه است؟

باید به شما بگوییم که در سیستم دریافت اطلاعات ویزای بیومتریک دو نوع جستجو وجود دارد که عبارتند از؛ تائید صحت هویت متقاضی است که شامل اسکن اثر انگشت متقاضی می باشد و در درجه ی بعدی، شناسایی هویت شامل تطبیق و مقایسه اثر انگشت با کلیه اطلاعات موجود در پایگاه داده ها می باشد. باید این نکته را بدانید که در واقع هر دوی این مراحلی که برای شما ذکر شد، تنها در بازه ی زمانی در حدود ۱۰ دقیقه ای انجام می‌ شوند.

حال سوال این است که اطلاعات ویزای بیومتریک چگونه دریافت می ‌شوند؟ برای این کار تنها در سیستم اطلاعات ویزای بیومتریک ۱۰ اثر انگشت از دستان شما و یک عکس دیجیتال از متقاضی دریافت و جمع ‌آوری می شود و به همراه اطلاعات مندرج در فرم درخواست ویزا، در پایگاه داده ی مرکزی ثبت می ‌شود.

مدت زمان لازم برای انجام هر دو مرحله در حدود ۱۰ دقیقه است و به آسانی انجام می‌ شود. سوال بعدی که پیش می آید این است که آیا به جز اعضای شینگن کشور دیگری از اطلاعات بیومتریک استفاده می ‌کند؟

ویزای شینگن

در پاسخ باید بگوییم که دقیقا از تاریخ ۳۱ جولای سال ۲۰۱۸ میلادی، تمامی افرادی که از حوزه های خاورمیانه، اروپا و آفریقا درخواست ویزا از هر نوعی علی الخصوص ویزای توریستی، ویزای کار، ویزای تحصیلی، اقامت دائم یا پناهندگی به طور مثال در کشور کانادا را دارند، باید اطلاعات بیومتریک خود را حتما ارائه نمایند.

حال اگر کسی از ارائه ی اطلاعات بیومتریک خود امتناع ورزد، باید این نکته را بداند که پروسه ی ارائه ی اطلاعات بیومتریک نیز بخشی از روند صدور ویزای شینگن است و در صورت خودداری متقاضی درخواست ویزا، ویزای او نیز در این میان صادر نخواهد شد و امتیازی منفی نیز در پرونده ی او ثبت خواهد شد و به این صورت هر زمانی که بخواهد برای دریافت ویزای شینگن و یا کشور کانادا اقدام نماید، درخواست وی پذیرفته نمی‌ شود و یا روند کاری او بسیار سخت و کند خواهد بود.

مهاجرت به چین چطور و چگونه است؟
چطور ویزای آذربایجان بگیریم؟
شرایط پذیرش تحصیلی در هند
راهنمای کامل مهاجرت تحصیلی به کانادا

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code