تلفیق جنگل و دریا در پارک جنگلی گیسوم گیلان

تمام جنگل هایی که در شمال کشور ایران وجود دارند، در دامنه های رشته کوه البرز و دور از سواحل خزرند. تنها در ۳ یا ۴ نقطه کوچک می توانید جنگلی را پیدا کنید که به دریا رسیده است! پارک جنگلی گیسوم در کنار جلگه بندر ترکمن و جنگل نور، طبیعتی متفاوت اما قرار گرفته در کنار دریای خزر دارد. خطه ی شمالی کشور ایران پر از جاذبه هایی است که هر ببیننده ای را به خود جذب می کند. مناظر و طبیعتی که مسافران را بارها در طول سال به این منطقه می کشاند.

جاده ای مستقیم را تصور کنید که در دو سمتش درختان بلند و سر به فلک کشیده رشد کرده اند. در افق این جاده هم، موج دریا را می بینید. حاضرید در این جاده رانندگی کنید؟ جاده ای فراتر از رویا که یکی از جنگل های گیلان است. می توان گفت پارک جنگلی گیسوم لمسی از بهشت در دنیای واقعی است. درختان سر به فلک رسیده این جنگل و همچنین جاده ی رویایی آن، یکی از دلایل سفر به گیلان است.

یکی از دیدنی های اسالم که در این مقاله مجله ی گردشگری الی گشت معرفی می کنیم، پارک جنگلی گیسوم است. این پارک یکی از نقاط دیدنی استان گیلان است و در مسیر دریای خزر قرار دارد.

عکس جنگل گیسوم و مسیر پارک جنگلی گیسوم

گیسوم، تنها جاده جنگلی منتهی به دریای گیلان

جنگل های گیسوم در استان گیلان با مساحتی حدود ۸۰ هکتار قرار دارد. انبوهی از درختان و گونه های گیاهی در این منطقه جلگه‌ ای شناسایی شده اند. در مجموع حدود ۷۶ گونه گیاهی متعلق به ۶۶ جنس و ۴۴ خانواده را می توان نام برد. دریای گیسوم تالش و جنگل ساحلی گیسوم یکی از بهترین مناطق شمال برای گذران ساعتی در طبیعت است. به همراه خانواده خود به گیسوم تالش بروید و لذت رانندگی در جاده گیسوم گیلان را تجربه کنید.

بد نیست بدانید که نام این پارک جنگلی از روستایی به همین نام در منطقه می آید. جنگل های گیسوم نام روستایی در استان گیلان، از توابع بخش اسالم در شهرستان تالش به شمار می رود. همچنین این منطقه در ۱۸ کیلومتری جاده ی جنگل تالش به انزلی قرار دارد. امروزه روستای گیسوم و جنگل شمال آن، به عنوان پارک جنگلی گیسوم شناخته می شود. پارکی که ۱۵ سال پیش با سرمایه‌گذاری شهرداری تالش به یک مقصد گردشگری جذاب تبدیل شد؛ و امروزه به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری استان گیلان از آن یاد می شود.

عکس های جنگل گیسوم در پاییز نارنجی-پارک جنگلی گیسوم

تفریحات هیجان انگیز در جنگل گیسوم گیلان

جنگلهای گیسوم به دلیل امکانات رفاهی و تفریحی که برای گردشگران فراهم آورده، بسیار محبوب شده است. امکانات رفاهی ساخته شده توسط شهرداری تالش را در پارک ساحلی گیسوم نام می بریم.

 • رستوران های متعدد با انواع غذاهای محلی شمالی
 • اقامتگاه های توریستی جهت زدن کمپ
 • آلاچیق
 • و سرویس های بهداشتی

پاسگاه پلیس امنیت جنگل زیبای گیسوم باعث امنیت بیشتر مسافران شده است. امکانات تفریخی هم در این منطقه وجود دارد که گردشگران می توانند یک تفریح تمام عیار را تجربه کنند. هر چند که جنگل گیسوم تالش آنچنان زیباست که تمام آن، جزوی از دیدنی های گیسوم شده است. نمی توانید در جاده گیسوم رانندگی کنید و بگویید نمی خواهید از ساحل دیدن کنید. نمی شود تنها در ساحل گیسوم در شمال قدم زد و گفت که وارد جنگل نمی شوید. دریا و جنگل در اینجا یه یکدیگر پیوسته اند. پیشنهاد می دهیم مطلب «اطلاعات کامل درباره سفرهای طبیعت گردی» را برای یک طبیعت گرد حرفه ای شدن بخوانید.

عکس جنگل گیسوم تالش-پارک جنگلی گیسوم

رقص نور در جاده های جنگلی گیسوم

جاده منتهی به این جنگل به اندازه ای زیبا و دیدنی است که انگاری در حال گذر از دالان بهشت هستید. برای کسانی که عاشق رانندگی در جاده های جنگلی شمال هستند، گیسوم می تواند جاده ی رویاهایشان باشد. می دانستید در جنگل های گیسوم می توانید آفرود سواری کنید؟ به غیر از جاده ای که به این جنگل منتهی می شود، امکان آفرود در میان جاده های جنگلی وجود دارد. تنها حواستان باشد درختی را در مسیر نابود نکنید.

بسیاری از علاقه مندان به این فعالیت راهی گیسوم می شوند و به این نقاط می روند. البته آن ها در قالب گروه و با راهنمایی آشنا به مسیر، وارد جنگل گیسوم در شمال می شوند. فعالیتی هیجانی که امنیت در آن از اهمیت بالایی برخوردار است اما همه می توانند در آن شرکت کنند.

تفریحات آبی و ساحلی در شمال گیسوم

بعد از این که به این جنگل گیسوم رسیدید، به سراغ تفریحات آبی که در ساحل گیسوم وجود دارد، بروید. تفریحات ممکن در ساحل جنگلی گیسوم نیز شامل تفریحات هیجان انگیز زیر است:

 • شنا
 • جت اسکی
 • شاتل
 • پاراگلایدر
 • قایق سواری
 • پاراسل
 • و موتور چهار چرخ

همانطور که می بینید در این منطقه از خطه شمال همه تفریحات به طور یکجا در اختیار شما قرار دارد.عکس ساحل گیسوم-پارک جنگلی گیسوم

پیاده روی و دوچرخه سواری میان جنگل و دریا

یکی دیگر از تفریحات ممکن در این منطقه پیاده روی و دوچرخه سواری است. به جرات می توان گفت رکاب زدن در بین درختان سر به فلک کشیده، می تواند تجربه بی نظیری برایتان باشد. پیشنهاد می کنیم اگر دوچرخه دارید آن را با خود ببرید. در غیر این صورت می توانید با اجاره دوچرخه در این پارک جنگلی شمال اقدام به دوچرخه سواری کنید. مطلب «بهترین مسیرهای طبیعت گردی در گیلان» را برای پیدا کردن جاذبه های شمال ایران دنبال کنید.

اسب سواری در منطقه گردشگری گیسوم

در بخش هایی از پارک جنگلی گیسوم می توانید با اجاره اسب، تجربه ای متفاوت داشته باشید. اگر اسب سواری را خوب می دانید، اقدام به اسب سواری در این منطقه بنمایید. این اسب ها متعلق به محلی های گیسوم است و وجود آن ها در میان جنگل، چهره ی خاصی به پارک بخشیده است. ممکن است بسیاری از این اسب ها را آزاد و رها در حال چرا درون جنگل گیسوم ببینید.

چادر زدن در پارک و کنار دریا گیسوم-پارک جنگلی گیسوم

تماشای آسمان شب شمال در جنگل های گیلان گیسوم

اگر تصمیم گرفتید که شب را در این جنگل بگذرانید، پیشنهاد می کنیم که تماشای را از دست دهید. بد نیست نوشیدنی گرمی مانند چای آماده کنید و از میان شاخه های درختان، ماه و ستارگان را دنبال نمایید.

خرید سوغاتی های گیلان در بازارچه جنگلی گیسوم

در جنگل گیسوم بازارچه ای وجود دارد که محلی ها، انواع محصولات دست ساخته خودشان را به فروش می رسانند. حال و هوای رنگارنگ مغازه ها، بوی نم باران، چتر و بارانی در پارک های جنگلی گیلان خاطره ساز هستند. علاوه بر محصولاتی مثل مربا و آلوچه، می توانید وسایل حصیری و چوبی بخرید و به عنوان سوغاتی ببرید. با کمی گشت و گذار و خرید در این بازار چند سوغاتی جالب و رنگارنگ برای دیگر اعضای خانواده تهیه کنید.

تصاویر جنگل گیسوم و مسیرهای پیاده روی-پارک جنگلی گیسوم

بهترین زمان سفر به جنگل گیسوم، زیباترین جاده جنگلی ایران

برای سفر به گیلان هر زمانی که اراده کنید، امکان پذیر است. فصل در این منطقه معنی ندارد. بهار، تابستان، پاییز یا زمستان؟ هر یک از فصل ها در شمال، زیبایی های مخصوص به خودش را دارد. نیمه اول سال (یعنی فروردین و اردیبهشت) می تواند بهترین زمان برای لذت بردن از جاهای دیدنی اطراف گیسوم باشد.

جنگل های سرسبز پر خزه و برگ بهار و تابستان بهترین زمان سفر به گیسوم است. همانطور که ماه های مهر و آبان می توانید زیباترین تصاویر درختان جنگلی را ببینید. اما دلیل نمی شود که زمستان این جنگل مناسب سفر نباشد. درختان در فصل زمستان سفید پوش می شوند و جلوه ی جنگل گیسوم به نوعی غیرقابل وصف زیبا می گردد. برای سفر به جنگل های گیسوم در زمستان لوازم مورد نیاز سفر برای طبیعت گردی به همراه داشته باشید.

آدرس پارک جنگلی گیسوم با جاده ای رو به دریا

به منظور دسترسی به جنگل گیسوم، باید به سمت جاده آستارا حرکت کنید. زیرا این جنگل در ۹۰ کیلومتری جاده رشت به آستارا و ۱۵ کیلومتری جنوب تالش قرار دارد. پس از طی نمودن ۵ کیلومتری در جاده اسالم در سمت راست جاده ی ورودی به جنگل گیسوم را خواهید دید. در این جاده تا رسیدن به جنگل گیسوم حدود ۳ کیلومتر رانندگی کنید.

 • آدرس دقیق جنگل گیسوم در استان گیلان: رشت، نرسیده به اسالم در ۱۷ کیلومتری تالش، جاده فرعی ساحل گیسوم
 • وب سایت گردشگری گیسوم: sahelegisoum.com

تفریحات ساحلی در پارک جنگلی گیسوم

جاذبه های اطراف جنگل گیسوم

هر یک از مناطق طبیعت و روستاهای اطراف گیسوم را می توان از جاذبه های گیسوم دانست. فاصله شهرها، روستاها و جاذبه های تالش گیلان بسیار کم است. بنابراین به راحتی می توانید به دیگر مناطق شمال سفر کنید. جاده اسالم به خالخال از دیگر جاذبه های اطراف جنگل گیسوم است.

۱- فاصله پارک جنگلی گیسوم تا روستای معروف ماسوله

اگر برای تماشای ماسوله رفته اید و می خواهید طبیعتی متفاوت را تجربه کنید، جاده فومن را پیش بگیرید. پس از فومن، جاده پونل یا بره سر را پیش گرفته و در نهایت با ۲ ساعت رانندگی به گیسوم برسید.

۲- بازدید از خانه میرزا کوچک خان در مسیر گیسوم

یکی از مکان های دیدنی نزدیک جنگل های گیسوم خانه میرزا کوچک خان در رشت است. کسانی که به تاریخ علاقه مند هستند، در کنار طبیعت گردی به تماشای این خانه بروند. به مسافرانی که از رشت می گذرند، پیشنهاد بازدید از جاذبه های رشت را می دهیم. از این دیدنی رشت تا پارک جنگلی گیسوم یک ساعت و نیم زمان نیاز دارید.

 • آدرس: رشت، استادسرا، خیابان سهیل دبیری، جنب دفتراسنادرسمی

جنگل های اطراف چمخاله گیلان

از سواحل تفریحی شمال ایران چمخاله گیلان است. فاصله چمخاله تا جنگل گیسوم حدود ۱۴۸ کیلومتر بوده که با ۳ ساعت رانندگی بین آن ها جابه جا می‌شوید.

 • آدرس چمخاله: لنگرود، کیلومتر ۱۰ جاده‌ی دریا، چمخاله

پارک جنگلی گیسوم با جاده رویایی

 • در ساحل گیسوم چه غذاهایی سفارش دهیم؟

پیشنهاد می دهیم که از مردم محلی وعده های غذایی خود را سفارش دهید. لبو داغ، فالوده، انواع آش، بلال و ماهی کبابی رووی آتش را می توانید اینجا امتحان کنید.

 • برای اقامت در پارک جنگلی گیسوم کجا برویم؟

کسانی که طبیعت گرد حرفه ای هستند، در مکان مشخص کمپینگ درون جنگل می توانند اقامت کنند. همچنین در روستای گیسوم و روستای کتگسر نزدیک به پارک جنگلی گیسوم می توانید کلبه کرایه کنید. در رضوان شهر می توانید به سراغ هتل های ۳ ستاره و ۴ ستاره بروید. هتل موج های آبی باران رضوانشهر را پیشنهاد می دهیم که استخر سرپوشیده هم دارد.

پس از خواندن مقاله اگر به سمت پارک جنگلی گیسوم راه افتادید، از جاذبه های تالش گیلان در مسیر هم دیدن کنید. به قلعه رودخان فومن بروید یا از آبشار ویسادار در پره سر نرسیده به جنگل گیسوم دیدن کنید. می توانید عکس های جنگل زیبایی در اینجا بگیرید. خوانندگانی که به سواحل جنگلی گیسوم رفته اند، برای ما کامنت بگذارند و از تجربیات سفر به گیسوم خود بنویسند.

معرفی بهترین مسیرهای طبیعت گردی در گیلان
معرفی بهترین مسیرهای طبیعت گردی در گیلان
آبشار ویسادار، سومین آبشار مرتفع در گیلان
آبشار ویسادار، سومین آبشار مرتفع در گیلان
اینجا سوباتان است، بهشت ایران
اینجا سوباتان است، بهشت ایران
آشنایی با تاریخ و جاذبه های تالش گیلان
آشنایی با تاریخ و جاذبه های تالش گیلان
 1. Avatar
  پارسا

  خیلی جاده قشنگیه. اصلا دوست نداری تموم بشه. من و دوستام کنار جاده جایی برای پارک ماشین پیدا کردیم و کمپ زدیم. تا دریا می شه اصلا پیاده بری.

 2. Avatar
  سعید

  هر چی تو فیلم ها و عکسا می بینی بریز دور. اینجا یه مکان دیگه اس. اصلا نمی تونی تصور کنی همچین جایی تو ایران وجود داره. تازه خوبیش اینه که راحت با ماشین می تونی بری گیسوم. جنگل ها و حالش فوق العاده اس

  • تیم خبری الی گشت
   تیم خبری الی گشت

   سلام به دوست عزیز الی گشت bahare
   از تهران باید مسیری ۶ ساعته را تا رسیدن به پارک جنگلی گیسوم طی کنید. این مسیر همان جاده رشت آستارا در استان گیلان است. پیشنهاد می دهیم سفر خود را صبح زود شروع کنید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code