آشنایی با تاریخ و جاذبه های تالش گیلان

جاذبه های تالش گیلان

یکی از جذاب ترین و دیدنی ترین استان های ایران در شمال کشور، شهرستان تالش است. تالش یا نام قدیم آن طوالش در طول تاریخ دستخوش تغییرات بسیاری شده اما این خطه، همچنان نه تنها آداب و رسوم و زبان و فرهنگ خود را حفظ کرده اند بلکه از موهبت طبیعی الهی اطرافشان نیز به خوبی مراقبت نموده اند. در این میان جاذبه های تالش گیلان هر چند که اگر آن ها را بشماریم به بیش از ۳۰ جاذبه می رسد اما در مجله ی گردشگری الی گشت سعی می کنیم تا بیشتر آن ها را معرفی کنیم. بیشتر جاذبه های شناخته شده و البته معروف تالش را که می تواند مقصدی برای سفر و طبیعت گردی در استان گیلان باشد. از نکات جالب راجع به مردم تالش، وجود گروه هایی از آن ها در روسیه و کشور آذربایجان است.

طوالش یا جاذبه های تالش گیلان

تالش در گذشته

مطالب مرتبط:
بهترین مناطق شمال برای مسافرت
معرفی مناطق شکار ممنوع ایران
اینجا سوباتان است، بهشت ایران

شاید از جاذبه های تالش گیلان را بایستی گذشته آن دانست. منطقه تالش در گذشته، منطقه بزرگی از شمال قفقاز تا شرق دریای خزر و جنوبی رسیده به سپید رود و منطقه غرب کشیده شده تا نیزدشت و اردبیل و نیر و سراب را شامل می شد. از شرق نیز به تپه مارلیک می رسید. شهر تالش را با نام هشتپر هم می شناسند که پس از رشت، بزرگترین شهر استان گیلان است. امروزه تالش از سمت شمال به آستارا، از جنوب به رودبار، از شرق به دریای خزر و انزلی و از غرب به استان اردبیل مرزبندی شده است.

گروه های قبیله ای مردم تالش هم اکنون در کشور آذربایجان و بخش هایی از روسیه زندگی می کنند. زبان تالشی یکی از قدیمی ترین زبان های ایران (برگرفته از زبان پهلوی قدیم) است که تا به امروز باقی مانده و به گویش های تالشی معروف هستند. مردم این شهرستان و جاذبه های تالش گیلان با زبان های ترکی آذری، گیلکی، فارسی و تالشی صحبت می کنند.

ییلاق-سوباتان از جاذبه های تالش گیلان

یافته های باستان شناسی در میان جاذبه های تالش گیلان

گفته می شود که قوم تالش در واقع بازمانده های اقوام کادوس باستان و از همسایگان قوم گیل در دوران باستان هستند. ژاک دمرگان فرانسوی با انجام کاوش های باستان شناسی در این منطقه، توانست گوردخمه های بسیاری را به نام گورکان پیدا کند. دخمه یا تومولوس ها از جاذبه های تالش گیلان بودند که متاسفانه مورد دستبرد غارتگران قرار گرفتند و به همین دلیل بسیاری از آن ها نابود شدند.

هر چند که منطقه تالش تماما بخشی از ایران محسوب می شد اما معاهده گلستان در سال ۱۸۱۳ بخشی از آن را به روسیه واگذار کرد. ابتدا آستارا با خط مرزی رودخانه آستاراچای به دو قسمت و در میان این دو کشور تقسیم شد. متاسفانه عهدنامه ترکمن چای بخش های دیگری از منطقه بزرگ تالش را از ایران جدا نمود. در دوره ای از تاریخ (پس از کشته شدن نادرشاه)، تالشی ها استقلال خود را تا سال ۱۸۲۸ میلادی اعلام نموده و شهر لنکران در شمال را به عنوان پایتخت خود انتخاب نمودند. عمده درآمد مدرم این نواحی از دامداری و کشاورزی است.

دامداری در میان مردم از جاذبه های تالش گیلان

محدوده قرارگیری جاذبه های تالش

اگر بخواهیم جاذبه های تالش گیلان را براساس محدوده جغرافیایی آن نام ببریم باید تمام مناطق تفریحی و جاذبه هایی را که در میان شهرهای تالش، آستارا، ماسال، رضوانشهر، فومن و شفت قرار گرفته اند را به آن اضافه کنیم. همچنین بخش هایی از شهرستان های صومعه سرا، خلخال و رودبار هم که به زبان تالشی سخن می گویند را می توان در این مجموعه قرار داد. بلندترین قله این منطقه، کوه آق داغ با ارتفاع ۳۲۰۰ متر از سطح دریاست که رودخانه سفیدرود در نزدیکی آن قرار گرفته است. همچنین کوهستان باغرو با داشتن قله هایی بالاتر از ۳۰۰۰ متر، همیشه مقصدی برای کوهنوردان حرفه ای بوده است.

 پوشش گیاهی و جانوری تالش

گیاهان و درختانی مانند انار، انجیر، آلو، ازگیل، زردآلو، گلابی، گیلاس، سیب و فندق به همراه پوشش جانوری آهو، ببر، خرس قهوه ای ، شغال، راسو، روباه، بز کوهی و پلنگ را هم اکنون در این خطه می توان یافت. درختان دشتی و جنگلی مانند توسکا، یالان قوز، بلوط‌های شاه بلوطی برگ، درخت آهن، شاه بلوط شرقی، افرا و ممرز هم در این جنگل ها رویش دارند و جاذبه های تالش گیلان را تشکیل می دهند.

پارک جنگلی سیاه داران

از جاذبه های تالش گیلان که نامش برای گردشگران و مسافران در ابتدا عجیب می آید، پارک جنگلی سیاه داران در کنار روستای سیاه داران است. روستاییان به دلیل تراکم بسیار و درختان بلوط سیاه سر به فلک کشیده ای که این جنگل دارد، نام سیاه داران را برای آن انتخاب کرده اند. چرا که در گذشته توده عظیم درختان و تاریکی درون جنگل مانع ورود مردم به درون آن می شد. بعد از اینکه مردم منطقه جنگل پوشیده از درختان سیاه یعنی درختان بلوط و آزاد را دیدند به آن نام سیا داران را نهادند. این منطقه روستایی به همراه جنگل پر تراکنش هم اکنون به یکی از مناطق تفریحی و جذاب برای مسافران تبدیل شده است.

در جنوب غربی شهر تالش قرار گرفته و امکاناتی مانند رستوران، آلاچیق، امکانات رفاهی و حتی سورتمه ریلی جنگلی در میان دامنه های تپه و جنگل سیاه داران سفر شما را هیجان انگیز تر می کند. در این جنگل آهو و غزال وحشی را می توانید ببینید. دریاچه سراگاه به این جنگل نزدیک است.

پارک جنگلی سیاه داران-جاذبه های تالش گیلان

منطقه ییلاقی دو خاله کوه تالش

یکی از روستاهای ییلاقی در تالش بوده که مردم منطقه تنها برای ییلاق و فصل های گرم سال از آن استفاده می کنند. منطقه ییلاقی دوخاله کوه تالش از جاذبه های تالش گیلان است که در فصول پر بارش و برفی خالی از سکنه می شود.

بهترین مناطق شمال-جاذبه های تالش گیلان

غار سوباتان

از جمله مناطق تفریحی در میان جاذبه های تالش گیلان منطقه سرسبز سوباتان است. شاید گروه های بسیاری به دلیل تپه ها و کوه های سرسبز با مناظر بی نظیر سوباتان، راهی این مکان شوند اما معمولا خبری از وجود غاری در این ناحیه ندارند. غاری که اگر چه برای گردشگران عادی، فضای چندان مناسبی نیست اما غارنوردان حرفه ای را به سمت خود می کشاند. این غار هنوز به طور کامل اکتشاف نشده و ورودی سختی هم دارد.

مردم محلی نام غار را گنج خانه گذاشته اند و بدون راهنما نمی توانید آن را بیابید. برای ورود به غار باید خود را به صخره های منطقه با ارتفاع ۵ تا ۱۵ متری ناحیه ای در نزدیکی روستای سوباتان برسانید. برای رسیدن به دهانه غار باید به میانه صخره ها صعود داشته باشید تا دهانه بسیار باریک غار را ببینید.

مردم محلی بر این باورند که اگر کسی وارد گنج خانه شود، طلسم شده و صدمه می بیند. در نتیجه هنوز کسی از جمله گروه های حرفه ای غارنوردی و اکتشاف وارد این غار نشده اند.

غار سوباتان از جاذبه های تالش گیلان

دریاچه سراگاه

یکی از دریاچه های دیدنی و نسبتا بزرگ دریاچه سراگاه در میان جاذبه های تالش گیلان است که نه تنها منبع آب شیرین منطقه بوده بلکه به مکانی برای پرورش ماهی برای اهالی هم تبدیل شده است. این دریاچه در ۱۰ کیلومتری بخش مرکزی تالش و در نزدیکی روستای سراگاه تبدیل شده است. آب این دریاچه از چشمه های اطرافش تامین می شود. اطراف دریاچه را شالیزارهای برنج و مزارع کیوی دربرگرفته است. می توانید مرغان دریایی را در اطراف دریاچه در حال پرواز ببینید.

 • مسیر دسترسی: به هشت پر (تالش) بروید. از میدان معروف هشتپر به سمت کوه های شهیدان گمنام حرکت کنید. در جاده پیش رو، مسیر روستای نعلبند را پیش گرفته تا به دوراهی برسید. در این دوراهی که یک سمتش به سمت روستای مریان می رود باید مسیر روستای سراگاه را انتخاب کنید.
دریاچه-سراگاه-از-جاذبه-های-تالش-گیلان

رودخانه کرگان رود

کمپ نمودن در اطراف رودی که همه سال پر آب بوده و جزو بزرگترین رودهای ناحیه غربی استان گیلان است، می تواند هر گردشگر و عاشق ماهی گیری را به خود جذب کند. رودخانه کرگان رود از جاذبه های تالش گیلان بوده که سرشاخه های آن از ارتفاعات ۳۰۰۰ متری از کوه های تالش سرچشمه می گیرند. رودها و شاخه های بسیاری از جمله رود آق اولر، وزنه سر و رزه چای به این رودخانه می پیوندند.

ماهی هایی مانند ماهی سفید و ماهی آزاد در این رود زندگی می کنند. کرگان رود پس از عبور از میان شهر تالش، در ۶ کیلومتری شرق این شهر و در روستای قروق به دریای خزر می ریزد. طول آن ۵/۴۲ کیلومتر است و در تابستان تا حدودی کم آب می شود.

کرگان-رود-از-جاذبه-های-تالش-گیلان

پارک جنگلی گیسوم

اگر به دنبال دریا و جنگل در کنار یکدیگر هستید، پارک جنگلی گیسوم را پیشنهاد می دهیم. تمام گردشگرانی که وارد این مسیر شده اند، پارک جنگلی گیسوم را به خاطر جاده ای پوشیده شده از درختان سرسبز و مرطوب سر به فلک کشیده اش می شناسند. این جاده را می توان از رویایی ترین جاده های شمال دانست که دریا و جنگل را به هم پیوند می دهد. منطقه ۸۰ هکتاری جنگل دارای ۷۶ گونه گیاهی بوده و آبشار ویسادار هم از جاذبه های تالش گیلان درون پارک جنگلی گیسوم است.

پارک-جنگلی-گیسوم-جاذبه های تالش گیلان

این جنگل در فصل تابستان به دلیل آب و هوای خنک و مطبوع اش و در تابستان به دلیل ظاهر رنگارنگ پاییزی اش بسیار دیدنی می شود. حتی زمستان جاده پارک جنگلی گیسوم هم پس از بارش برف ها در ارتفاعات بالایی آن، بسیار دیدنی است. این جنگل یکی از جنگل های مطرح دارای درختان انجیلی (درختان بومی ایران) است که پاییز آن را پر از رنگ های زرد، نارنجی، قرمز و سبز می کند. امنیت این پارک و جنگل بالا بوده، چرا که پاسگاه پلیس امنیت دارد و به غیر از این، برای خانواده های ایرانی امکاناتی مانند سوئیت اجاره ای، مرکز و مغازه های خرید و ساحلی برای شنا در امتداد دریا فراهم شده است.

 • مسیر دسترسی: جاده رشت به سمت آستارا را پیش بگیرید. از روستای پره سر عبور کنید. ۵ کیلومتر در همین جاده ادامه داده تا به مسیر جنگل در سمت راست جاده برسید.
پارک جنگلی و جاده گیسوم-جاذبه های تالش گیلان

سوباتان منطقه ای بالای ابرها

شاید منظره ها و تصاویر بسیاری از گله های اسب ها را در میان مراتع سرسبز دیده باشید که آزادانه در حال چرا هستند. بسیاری از این عکس ها در منطقه ای ییلاقی به نام سوباتان گرفته شده اند. در میان جاذبه های تالش گیلان مناطق ییلاقی بسیاری را خواهید یافت که بیشتر مواقع سال، در بالای دریای سفید ابرها قرار گرفته اند. منطقه ییلاقی و جنگلی سوباتان از جمله این مناطق بوده که خانواده های لیساری در فصول بهار و تابستان از کلبه های چوبی‌شان در آن استفاده می کنند. چه از اردبیل و چه از هشت پر برای این منطقه راه دسترسی دارید.

بعضی از گروه های گردشگری به همراه راهنمایان حرفه ای خود، از درون جنگل لیسار به سمت سوباتان پیاده روی می کنند.

 • مسیر دسترسی: در مسیر تالش، باید به سمت آق اولر حرکت کنید. روستای کیش دبی را پشت سر بگذارید و در دوراهی پیش رو، مسیر سمت راست را به درون جنگل ادامه دهید تا به سوباتان برسانید. در این مسیر دقت کنید که جاده خاکی بوده و با وسیله نقلیه مناسبی آن را طی کنید. پیشنهاد می دهیم که در روستای کیش دبی از اهالی، وانت کرایه کنید تا شما را به سوباتان برساند.
منطقه ییلاقی سوباتان از جاذبه های تالش گیلان

آبشار ورزان

یکی از زیباترین جاذبه های تالش گیلان و آبشارهای شمال کشور است که در ۳۶ کیلومتری شمال غربی تالش قرار گرفته است. برای رسیدن به آبشار ورزان باید به سمت سوباتان حرکت کنید و در نهایت مسیر ۲۲ کیلومتری دریاچه نئور اردبیل را پیش بگیرید. نام دیگر آبشار ورزان، ورازان بوده که در اتفاع مابین ۱۹۰۰ تا ۱۹۷۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است.

مسیر دسترسی به این آبشار پس از روستای سوباتان، نیاز به پیاده روی سبکی در میان کوه ها و تپه های سرسبز کنار دریاچه دارد. روستای ورزان تا منطقه ییلاقی سوباتان ۴ کیلومتر فاصله دارد. ارتفاع آبشار بیش از ۱۰۰ متر است.

آبشار-ورزان-از-جاذبه-های-تالش-گیلان

مناطق حفاظت شده و پارک های تالش

بسیاری از جاذبه های تالش گیلان که برای شما نام بردیم، در میان مناطق حفاظت شده و پارک های جنگلی قرار گرفته اند. پارک ملی هیرکانی که در برگیرنده این منطقه است، توانسته به دلیل ویژگی های منحصر به فردی که دارد، برای ثبت در میراث جهانی یونسکو ارائه شود. در این منطقه می توان، منطقه های حفاظت شده بسیاری از جمله مناطق زیر را پیدا نمود که بسیار دیدنی هستند.

 • منطقه حفاظت شده لیسار، جوکندان تالش
 • منطقه حفاظت شده استیل آستارا
 • منطقه حفاظت شده لوندویل آستارا
 • منطقه حفاظت شده آلالان اسالم
 • منطقه حفاظت شده ناو اسالم
 • پارک جنگلی دکتر درستکار گیسوم
جاذبه های دیدنی‌ ایران را در پاییز بشناسید (بخش دوم)
جاذبه های دیدنی‌ ایران را در پاییز بشناسید (بخش دوم)
خانه صفا، اقامتگاه بومگردی با صفای کاشان
خانه صفا، اقامتگاه بومگردی با صفای کاشان
چطور از صحت تورهای مسافرتی مطلع شویم؟
چطور از صحت تورهای مسافرتی مطلع شویم؟
دروازه ارگ سمنان، دروازه ای به جای مانده از ارگی تاریخی
دروازه ارگ سمنان، دروازه ای به جای مانده از ارگی تاریخی
 1. Avatar
  اکبری

  سلام شما تابع چه دین و مذهبی هستید نام شهر ما تالش است تعصبی هم به تالش یا غیره ندارم چرا چند اسمی ایجاد می کنید شما باید جلوی چند اسمی را بگیرید

  • تیم خبری الی گشت
   تیم خبری الی گشت

   سلام به دوست نکته بین الی گشت اکبری
   ممنون می شویم اگر اطلاعات خوبی دارید در اختیار ما بگذارید. مطالب نوشته شده در این مقاله از چندین مقاله دیگر جمع آوری شده اند. اگر در قسمتی اشتباهی می بینید ممنون می شویم با منبع برای ما بفرستید تا در مقاله ما هم تصحیح شود. ما از اطلاعات تخصصی شما استقبال میکنیم.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code