پارک لازینکی، بزرگ ترین پارک ورشو

پارک لازینکی | Łazienki Park در ورشو

یکی از زیباترین پارک های اروپا، پارک لازینکی (Łazienki Park) در ورشو است پارکی که ترکیبی از قصرهای باشکوه و چشم اندازهای طبیعی جذاب است و در قرن ۱۷ ساخته شده. بزرگ ترین پارک ورشو نه فقط جایی عالی برای استراحت و تفریح بلکه مکانی برای تماشای حیات وحش و معماری های جذاب هم هست و بدون شک نمی توان بدون بازدید از آن ورشو را ترک کرد. می خواهیم درباره پارک لازینکی حرف بزنیم، الی گشت را همراهی کنید.

چشم اندازهای پارک لازینکی
مطالب مرتبط:
موزه ماری کوری در ورشو، یکی از مهمترین جاذبه های لهستان
میدان قلعه، میدانی تاریخی در ورشو
نظرتان در مورد ورشو، با این فیلم کاملا عوض می شود!

پارک لازینکی که قدمت آن به قرن ۱۷ برمی گردد بعدها اقامتگاه تابستانی پادشاه شد و امروز بزرگ ترین پارک عمومی ورشو است، محلی مهم برای طبیعت دوستان و عاشقان معماری و جایی برای لذت بردن از موسیقی و فرهنگ. در فصل بهار و تابستان اینجا مملوء از جریان زندگی می شود و گردشگران زیادی که این پارک را برای گذراندن ساعات عصرگاهی انتخاب کرده اند غرق در تماشای چشم اندازهای اطراف اند.

پلی زیبا در پارک

در میان مناظر چشم نواز پارک معماری های جذابی را می بینید که معروف ترین آن ها قصر روی آب است که توسط آخرین پادشاه لهستان ساخته شده تا در ماه های گرم سال در آنجا زندگی کند. اینجا پارکی تفریحی ست که هر کسی که برای اولین بار پا به ورشو می گذارد باید حتما از آن دیدن کند. در مرکز شهر ورشو این پارک با ۷۶ هکتار مساحت جایی ست برای تماشای طبیعت زیبا و جاذبه های تاریخی. این پارک در میان یک جنگل قدیمی ساخته شده برای همین حیوانات زیادی در آن در شرایط نرمال طبیعی در حال زندگی هستند.

طاووس های زیبای پارک لازینکی

گاهی طاووسی زیبا نظرتان را به خود جلب می کند و گاهی بر روی درختان سنجاب های قرمز رنگی را می بینید که تماشای آن ها حسابی شما را سر شوق می آورد. با اینکه غذا دادن به سنجاب ها و طاووس ها ممنوع است اما با رفتن به پارک خیلی ها را می بینید که در حال غذا دادن به آن ها هستند. در کنار صدها سنجاب، روباه، آهو، راسو و طاووس ها هم از زیباترین حیوانات این پارک هستند.

حیوانات پارک لازینکی

این پارک را نمی شود در کلمات توصیف کرد؛ گل های رنگارنگ لاله، درختان سیب، صدای چه چه پرندگان، سنجاب های قرمز و انعکاس بناهای زیبا در آب دریاچه، چشم اندازهای نابی را به وجود آورده که از تماشایش سیر نمی شوید. همراه خود غذا ببرید، بر روی چمن ها بنشینید و از موسیقی رایگان و زنده لذت ببرید چون یکی از جذاب ترین تفریحات در یان پارک شرکت در کنسرت های رایگان پیانو است که در ماه های گرم سال یکشنبه شب ها برگزار می شود و عاشقان موسیقی را به این پارک می کشاند.

باغ چینی ها در پارک لازینکی

این پارک در فصل پاییز انفجاری از رنگ هاست؛ درختانی که روزگاری سبز بودند الان به تریبکی از رنگ های قرمز و نارنجی تبئیل شده و صدای چه چه پرندگان با صدای خش خش برگ های خشکیده در هم آمیخته شده است. الان وقتش است تا دوریین خود را بردارید و در زمان طلوع یا غروب خورشید خودتان را به این پارک برسانید.

پارک در فصل پاییز

قصر روی آب

یکی از نمادهای ورشو و حیرت آورترین بناهای معماری لهستان قصر روی آب است که همچون مرواریدی بر روی جزیره است. این قصر مهمترین بنای این مجموعه است و اقامتگاه اصلی پادشاه بود.

پارک لازینکی

آمفی تئاتر

این آمفی تئاتر که در کنار دریاچه پارک قرار دارد در سال ۱۷۹۱ در سالروز انتخاب پادشاه لهستان افتتاح شد و یادآور یکی از تئاترهای شهرهرکولانیوم است. برای استیج آن از فروم های رومی الهام گرفته شده و آب بین استیج و تماشاچیان فاصله انداخته که از ویژگی های منحصربفرد این آنفی تئاتر است.

آمفی تئاتر

قصر میسلویکی | Myślewicki Palace

این قصر اسم خود را از روستای میسلویکی گرفته، روستایی که زمانی در فاصله ی کمی از قصر قرار داشت. دیوارهای این قصر در سال ۱۷۷۴ در این مکان وجود داشت اما هیج کس زمان ساخت دقیق آن را نمی داند. به دستور پادشاه بنای قبلی با تبدیل شدن به یک عمارت دو طبقه بزرگ تر شد. این قصر به شیوه کلاسیک ساخته شده و یکی از معدود معماری های ورشو است که با این معماری همچنان سالم مانده. این بنای نیمدایره ای در اصل به عنوان اقامتگاه پادشاه ساخته شد اما او هیچ وقت در اینجا زندگی نکرد چون اقامت در قصر روی آب را به اینجا ترجیح می داد!

قصر میسلویکی

ساختمان Podchorążówka

این ساختمان در کنار قصر روی آب و در بخش شرقی پارک قرار دارد و در سال ۱۸۲۲ تبدیل به مدرسه شد.

بنای سفید رنگ Wodozbiór

در قسمتی از پارک بنایی سفید رنگ به اسم Wodozbiór را می بینید که در گذشته آب ها را جمع آوری و به دریاچه و فواره پارک می فرستاد. این بنا در سال ۱۸۲۷ به سبک مقبره ای در روم ساخته شد  و امروز در داخل آن گالری و نمایشگاه برگزار می شود.

بنای سفید رنگ Wodozbiór

عبادتکاه دیانا | Temple of Diana

این عبادتگاه که در سال ۱۸۲۲ ساخته شده دقیقا شبیه بناهای یونانی دوران باستان است. داخل این عبادتگاه با نقاشی های باشکوه تزئین شده که بیشتر آن ها را نقاشی های گل ها و میوه ها تشکیل می دهند.

عمارت سفید

یکی از زیباترین بناهای پارک عمارتی سفید رنگ است که در سال ۱۷۷۴ ساخته شده و یادآور روزهای سلطنت آخرین پادشاه لهستان است. برای تزئین داخل این عمارت از نقاشی های باشکوه استفاده شده که جلوه خاصی را به نمای داخلی آن داده است.

منبع: warsawguide.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد