باندی پور، یکی از بزرگ ترین پارک های ملی جنوب هند

پارک ملی باندی پور در هند

هند کشور رنگ ها و فرهنگ ها که همه آن را با جاذبه هایی مثل تاج محل می شناسند به غیر از بناهای تاریخی خیره کننده، حیات وحش و پارک های ملی زیادی را هم در خود جای داده که آن را تبدیل به یکی از مقاصد پرطرفدار طبیعت دوستان کرده است. پارک ملی باندی پور (Bandipur National Park) یکی از پارک های ملی این کشور است که  زمانی جنگل شخصی ماهاراجا پادشاه شهر میسور برای شکار بود و شاید در آن زمان هیچ کس فکرش را هم نمی کرد که یک همچین جنگل شخصی ای روزی تبدیل به یکی از بهترین پارک های ملی هند شود. در اینجا زیبایی طبیعی منحصربفردی را می بینید که حسابی روح طبیعت دوستتان را راضی می کند و به هر طرف که نگاه کنید طبیعتی زیبا در مقابل چشمانتان به نمایش در می آید. اینجا جایی است که دیدن گردش حیوانات دوست داشتنی ای مثل آهو و فیل در میان طبیعت بکر از مناظر همیشگی ای است که با آن روبرو می شوید. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا با پارک ملی باندی پور بیشتر آشنا شوید.

پارک ملی باندی پور
مطالب مرتبط:
پارک ملی پریار در کرالای هند
قلعه بکال، یکی از بزرگ ترین قلعه های کرالا در هند

پارک ملی باندی پور بهترین پارک ملی ایالت کارناتاکا در جنوب هند است و حیات وحش متنوع و درختانش آن را زبانزد طبیعت دوستان کرده است. اینجا با مساحت ۸۷۴ کیلومتر مربع  یکی از بهترین پارک های ملی هند است که هدف خود را روی حفاظت از گونه های در معرض خطر مثل ببر و فیل گذاشته و همچنین با حفاظت از درختانی مثل صندل، استفاده بیش از حد از چوب آن ها را محدود کرده است. پارک در ۸۰ کیلومتری شهر میسور در مسیر شهر کوچک اوتی قرار دارد و با آب و هوای گرم و ملایمش در طول سال که دمایی بین ۲۴ تا ۲۸ درجه سانتی گراد دارد مورد علاقه گردشگران برای تورهای حیات وحش است.

ببرهای پارک ملی باندی پور

در اینجا خبری از بارندگی های موسمی شدید نیست و فصل بارندگی اش از خرداد تا شهریور است. بارندگی های این ماه ها از این پارک، طبیعتی سرسبز و با طراوت می سازند که لذت تماشای مناظر را برایتان دوچندان می کنند. گردشگران به این پارک ملی می آیند تا چند روزی را در دل طبیعت بکر و بینظیر هند کمپ بزنند و با تورهای سافاری حیواناتی را از نزدیک ببینید که نمونه بعضی از آن ها در جاهای دیگر پیدا نمی شود. همین حیات وحش متنوع و جنگل هایی با درختان سربه فلک کشیده است که هند را در شمار مقاصدی برای طبیعت گردی قرار داده است.

پرندگان پارک ملی باندی پور

تاریخچه پارک ملی بلندی پور

منطقه حفاظت شده باندی پور در سال ۱۹۳۱ توسط ماهاراجا پادشاه میسور تاسیس شد. در آن زمان فقط ۹۰ کیلومتر مربع از این ناحیه استفاده می شد و اسمش هم پارک حیات وحش ونوگوپالا گذاشتند. در سال ۱۹۷۳، حدود ۸۰ کیلومتر مربع دیگر به این پارک اضافه شد و مسئولان با توجه به در خطر بودن گونه ببرهای این منطقه تصمیم گرفتند که اینجا را به حفاظتگاه ببر تبدیل کنند،  ببرهایی که تماشای آن ها یکی از دلایل اصلی حیوان دوستان برای سافاری در این پارک بینظیر است. چند سال بعد پارک باندی پور با دیگر پارک های اطراف یکی شد و بزرگ ترین منطقه محافظت شده حیات وحش در این ناحیه را به وجود آورد.

حیوانات پارک ملی باندی پور

حیات وحش در باندی پور

در اینجا بیش از ۱۰۰ گونه از پستانداران شامل ببر، فیل، پلنگ، گاومیش هندی، گوزن خالدار، گوزن سمبر، خرس تبل، سگ وحشی، خدنگ، انواع خاصی از میمون ها و … زندگی می کنند. به غیر از پستانداران متنوع حدود ۳۵۰ گونه از پرندگان هم این پارک را برای زندگی انتخاب کرده اند، پرندگانی که با چهچه زدن و آوازهایشان زیبایی این پارک را صد چندان کرده اند و طبیعتی بهشتی را ساخته اند.

حیات وحش پارک ملی باندی پور

گونه های گیاهی باندی پور

این پارک پر از درختانی است که از چوب آن ها استفاده می شود هر چند که همانطور که گفتیم پارک اجازه نمی دهد از آن ها استفاده بی از حد شود. درختان ساج، صندل، بلوط ابریشمی از نظر تجاری اهمیت زیادی دارند.  گونه های تماشایی زیادی  مثل درخت فلوس از درختان منحصربفرد پارک است.

گونه های گیاهی پارک ملی باندی پور

جاذبه های گردشگری نزدیک پارک

وایاناند (Wayanand): جالب توجه ترین منطقه نزدیک باندی پور که به شالیزارهای سرسبزش معروف است. اینجا در کنار مناطق محافظت شده طبیعی جاهای زیادی هم برای خرید محصولات تجاری دارد.

میسور (Mysore): دومین شهر بزرگ ایالت کارناتاکا با قصرهای بیشمارش پایتخت فرهنگی این ایالت به شمار می رود. اینجا جایی است که علاقمندان به معماری باید حتما از آن دیدن کنند. مهمترین جاذبه میسور قصر میسور است که بهترین زمان بازدید از آن در هنگام شب است وقتی که همه جای این قصر با چراغ ها و لامپ های نورانی روشن می شود.

اوتی (Ooty): پاتیتخت منطقه نیلگیریس پر از تپه های زیباست از همان جاهای خوش منظره که می شود تابستان ها و آخرهفته ها برای پیکنیک کردن به آنجا رفت.

کابینی (Kabini): رودخانه زیبای کابینی، این ناحیه را تبدیل به یکی از دلپذیرترین مقاصد اطراف پارک ملی کرده است. اینجا آنقدر سرسبز است که به آن جنگل کابینی می گویند و در آن انواعی از درختان همیشه سبز، برگریز و استوایی وجود دارد. کابینی بهترین جا برای کسانی است که عاشق گشت و گذار در طبیعت بکر هستند تا روحشان تازه شود.

کابینی

چگونه به باندی پور برویم؟

با هواپیما: نزدیک ترین فرودگاه به این پارک ملی در شهر بنگلور قرار دارد که در فاصله ۲۲۰ کیلومتری است.

با قطار: میسور نزدیک ترین ایستگاه راه آهن به این پارک را دارد و در فاصله ۸۰ کیلومتری قرار گرفته است.

از راه جاده: پارک درفاصله ۲۲۰ کیلومتری بنگلور، ۸۰ کیلومتری میسور و ۸۰ کیلومتری  اوتی قرار  دارد.

هتل های پارک ملی باندی پور

در این پارک ملی گزینه های مختلفی برای اقامت وجود دارد تا تجربه حیات وحش را برایتان لذت بخش تر و راحت تر کند. هتل های این پارک طوری طراحی شدند که با نیازها و اولویت های شما در یک حفاظتگاه حیات وحش جور در بیایند. در اینجا کلبه ها و خوابگاه هایی برای کسانی که عاشق ماندن در طبیعت هستند وجود دارد که باید از قبل آن ها را رزرو کنید. اگر می خواهید در مکان های باز اقامت کنید هم جاهای برای کمپ هست که بیشتر گردشگران از آن ها استفاده می کنند.

اقامت گاه های پارک ملی باندی پور

منبع:  tourmyindia.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد