بلیط هواپیما

پارک ملی تریگلاو، پارکی در میان کوه های آلپ اسلوونی

پارک ملی تریگلاو | Triglav National Park در اسلوونی

اسلوونی در جنوب اروپای مرکزی کشوری ست که با سفر به آن مجذوب تاریخ جذاب، طبیعت زیبا و فرهنگ می شوید. بیشتر قلعه ها و موزه های کشور احساسی از سفر به زمان های گذشته را در شما ایجاد می کنند. طبیعت بکر اسلوونی مملوء از کوهستان ها، رودخانه ها و غارهایی ست که دست در دست هم دنیایی از جذابیت را به وجود آورده اند. یکی از جاذبه های مهم اسلوونی پارک ملی تریگلاو است، پارکی که تنها پارک ملی اسلوونی است و چشم اندازهای بکر و جالبی دارد. می خواهیم درباره پارک ملی تریگلاو حرف بزنیم، در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

پارک ملی تریگلاو

پارک ملی تریگلاو

مطالب مرتبط:
دریاچه بلد در اسلوونی، یکی از رمانتیک ترین دریاچه های دنیا
آنچه باید از تاریخ اسلوونی و پارتیزان ها بدانید

پارک ملی تریگلاو (Triglav National Park) با ۸۸۰ کیلومتر مربع مساحت در امتداد مرز ایتالیا و در نزدیکی مرز اتریش در شمال غربی اسلوونی قرار گرفته و یکی از قدیمی ترین پارک های اروپاست به طوری که اولین محافظت ها از این منطقه به سال ۱۹۲۴ برمی گردد زمانی که پارک حفاظت از کوه های آلپ تاسیس شد اما شکل مدرن این پارک در سال ۱۹۸۱ شکل گرفت.پارک ملی تریگلاوبه نام مرتفع ترین کوه این پارک نامگذاری شده، کوهی که با ارتفاع ۲۸۶۴ متر بلندترین قله اسلوونی هم به حساب می آید، این کوه حتی به نماد ملی هم تبدیل شده و بر روی آن پرچم کشور هم قرار دارد.

مهمترین وظیقه ی موسسه عمومی پارک ملی تریگلاو که در داخل پارک فعال است محافظت از طبیعت بکر و چشم اندازهای فرهنگی پارک ملی است. با اینکه کوهستان های پارک باشکوه و جادویی به نظر می رسند اما چیزی که در اینجا به فراوانی دیده می شود جنگل های انبوه است.

پارک ملی تریگلاو در اسلوونی

چشم اندازهای پارک ملی تریگلاو

زیبایی خارق العاده و طبیعت بکر پارک ملی تریگلاو هزاران گردشگر را در سال روانه ی این پارک می کند تا بتوانند از نزدیک شاهد جذابیت های طبیعی باشند. در اینجا دریاچه ها، آبشارها، دره ها، رودخانه ها و کوهستان ها دست در دست هم پارکی جذاب را شکل داده اند. این پارک که از سمت شمال غربی با ایتالیا مرزهای مشترک دارد منطقه ای محافظت شده برای حمایت از گونه های گیاهی، جانوری و همینطور فرهنگ اسلوونی است.

جاذبه های اسلوونی

دریاچه ها و رودخانه ها هم از باشکوه ترین چشم اندازها هستند به خصوص رودخانه فیروزه ای سوکا که با دیدنش زبانتان بند می آید! رودخانه ها و دریاچه ها تفریحات زیادی را مثل شنا، ماهی گیری و … را به ارمغان می آورد، چه برای کسانی که به دنبال فوران آدرنالین هستند و چه آن هایی می خواهند در میان طبیعت به آرامش برسند.

بهترین جاذبه های اسلوونی

بازدید از پارک ملی تریگلاو هزینه ورودی ندارد و فقط در صورت بازدید از تعدادی جاذبه باید هزینه ورودی دهید. اگر می خواهید زمان بیشتری را در این پارک بمانید می توانید کلبه های کوهستانی اجاره کنید، حتی می توانید در جایگاه هایی که برای برپایی کمپ در نظر گرفته شده اقامت کنید و یا به هتل ها و مهمانخانه ها بروید.

دیدنی های اسلوونی

بازدید از پارک ملی تریگلاو به خصوص در فصل تابستان خیلی لذت بخش است چون دمای هوا در این فصل در بعضی از نقاط کشور به ۳۹ درجه سانتی گراد می رسد اما در این پارک متوسط دمای هوا در گرم ترین ماه سال در محدوده ی ۲۰ درجه سانتی گراد در دره ها و ۵٫۶ درجه سانتی گراد در کوه هاست.

حیات وحش پارک ملی تریگلاو

در پارک ملی تریگلاو چه کارهایی انجام دهیم؟

  • طبیعت گردی

پارک ملی تریگلاو بهترین نقطه در اسلوونی برای طبیعت گردی ست و مسیرهای طبیعت گردی زیادی دارد که در بین آن ها مسیر سوکا، مسیر بیستریکا و مسیر Pokljuka زیباترین چشم اندازها را دارند. می توانید برای طبیعت گردی در مسیر سوکا به تورهای گردشگری ملحق شوید، پیاده روی در این مسیر کار چندان سختی نیست حتی کودکان و افراد مسن هم می توانند به راحتی در این مسیر طبیعت گردی کنند. برای طبیعت گردی حتما کفش ها و لباس های مناسب برای در امان ماندن از باد و باران همراه داشته باشید. بهترین زمان برای طبیعت گردی در این پارک از اواخر بهار تا اوایل پاییز است چون در بقیه ایام سال شرایط سخت کمی شود و فقط طبیعت گردان حرفه ای و باتجربه از پس آن برمی آیند.

دریاچه های پارک ملی تریگلاو
  • کوهنوردی

برای فتح کوه های اطراف پارک آماده اید؟ مگر می شود به میان کوه های آلپ رفت و هوس کوهنوردی نکرد؟ پارک مسیرهای خوبی برای کوهنوردی دارد که می توانید با طی کردن آن ها از آب و هوای خوب کوهستان و همینطور چشم اندازهای پانارومایی لذت ببرید.

طبیعت بکر
  • بازدید از دره وینتگار | Vintgar Gorge

دره وینتگار یکی از محبوب ترین جاذبه های طبیعی پارک ملی است پس به هیچ وجه بازدید از این جاذبه باشکوه را از دست ندهید. این دره در بخش شمال شرقی پارک قرار دارد و فاصله اش تا دریاچه بلد تنها ۶ کیلومتر است. مسیر پیاده روی روی دره با کفپوش چوبی کاملا مشخص است پس در این یک ساعت پیاده روی نگرانی ای از بابت گم شدن ندارید. از فرصت پیاده روی در این مسیر استفاده کنید و از تماشای جریان خروشان آب و طبیعت سرسبز دره لذت ببرید. هزینه بازدید از این دره برای بزرگسالان ۴ یورو و برای کودکان ۲ یوروو است.

دره وینتگار
  • از آبشار ساویکا | Savica Waterfall دیدن کنید

یکی دیگر از جواهر پنهان این پارک ملی آبشار ساویکا ست، آبشاری که از دریاچه بلد ۳۰ دقیقه رانندگی فاصله دارد و مسیر رسیدن به آن کمی چالش برانگیز است. درسته که برای رسیدن به آبشار باید سربالایی طاقت فرسایی را بروید اما به محض رسیدن به آبشار مزد تمام تلاش های خود را می گیرید چون چشم اندازهای بالای آبشار شبیه داستان های خیالی ست. این آبشار یکی از محبوب ترین جاذبه های پارک است و از رودخانه ساوا، دومین رودخانه مهم پارک سرچشمه می گیرد. هزینه بازدید از این آبشار ۳ یورو است.

منبع: getbybus.com

بلد، جزیره ای افسانه ای که قبل از مرگ باید دید
بلد، جزیره ای افسانه ای که قبل از مرگ باید دید
دریاچه بلد در اسلوونی، یکی از رمانتیک ترین دریاچه های دنیا
دریاچه بلد در اسلوونی، یکی از رمانتیک ترین دریاچه های دنیا
این جاذبه گردشگری غیر قانونی است!
این جاذبه گردشگری غیر قانونی است!
دریاچه بوهینج، بزرگ ترین دریاچه یخی اسلوونی
دریاچه بوهینج، بزرگ ترین دریاچه یخی اسلوونی