بلیط هواپیما

پارک ملی توشتی، بهشتی در جاده های تودرتوی گرجستان

پارک ملی توشتی در تفلیس | Tusheti National Park tbilisi

کشور گرجستان گستره ی وسیعی از جاذبه های طبیعی را دارا هست و برای کسانی که طبیعت گردی هستند می تواند گزینه ی سفری عالی باشد. تفلیس پایتخت کشور گرجستان بوده و پارک های سرسبز زیادی در آن وجود دارد که هر کدام با توجه به پتانسیل هایی که دارند می توانند مسافران این مقصد را بسیار سرگرم می کنند. در این مطلب می خواهیم درباره ی پارک ملی توشتی صحبت کنیم. این پارک هم مانند پارک ملی تفلیس یکی از شگفت انگیزترین مکان هایی است که در این شهر می توانید از آن دیدن کنید. در ادامه این مطلب همراه الی گشت باشید تا بیشتر درباره پارک ملی توشتی در تفلیس خدمتتان شرح دهیم.

بناهای داخلی پارک ملی تفلیس
مطالب مرتبط:
لذت خرید را در مراکز خرید تفلیس تجربه کنید
راهنمای سفر به تفلیس
جاذبه های فراموش نشدنی شهر تفلیس

پارک ملی توشتی در تفلیس یکی از جالب ترین پارک های این شهر است که در منطقه ای با وسعت ۷۹۶ کیلومتر مربع واقع در دامنه ی شمالی کوه های قفقاز قرار گرفته و از شهر کاختی تا مرز روسیه امتداد نیز دارد. سالانه مسافران زیادی که به تفلیس سفر می کنند پارک ملی توشتی را در لیست مقاصد گردشگری خود در تفلیس قرار می دهند. همه ساله گردشگران زیادی با تور خارجی از سراسر دنیا به آن سفر می کنند. به خصوص در فصل تابستان به خاطر قرار گرفتن در منطقه ی کوهستانی این پارک بسیار مناسب کوهنوردی و گردشگری نیز بوده است. چه کسانی که با تور به گرجستان می روند و چه آنهایی که بدون تور به این شهر سفر می کنند به بازدید از پارک ملی توشتی رفته اند و نهایت لذت را از سفرشان نیز برده اند.

پارک ملی توشتی جواهر پنهان تفلیس

این پارک در تفلیس به دلیل داشتن چشم انداز های فوق العاده ای که دراد به بهشت پنهان گرجستان معروف شده است. اهالی این مطنقه به دلیل سرسبز بودن زمین های آن بخشی از آن را به چراگاهی برای دام های خود اختصاص داده اند و به دامداری مشغول هستند. یکی از فعالیت هایی مردم گرجی در این منطقه به آن مشغول هستند تولید پنبه و پنیر است که به بسیاری از کشورها هم صادر می کنند و به نوعی پنیر و پنبه ی توشتی بسیار در دنیا معروف است.از ویژگی های خاص پارک ملی توشتی گرجستان می توان به این نکته اشاره کرد که به دلیل اینکه تمامی منطقه تحت حفاظت محیط زیست است کاملا طبیعت بکر و دست نخورده است و همین موضوع، خود از جاذبه های این پارک برای گردشگران تورهای خارجی است. پارک توشتی پس از سقوط سلطنت متحد گرجستان در قرن پانزدهم به تصرف پادشاهان کاکهیتان درآمد.

پارک ملی تفلیس

پارک ملی توشتی در فاصله ۲۸۰ کیلومتری شهر تفلیس و ۸۵ کیلومتری کوه های قفقاز نیز قرار گرفته است و برای دسترسی بازدید کنندگان شرایط مناسبی را مهیا کرده است. این با توجه به طبیعت فوق العاده ای که دارد در دره های آن پر از گوسفند است و به این موضوع به طور کلی معروف است.

پارک ملی توشتی گرجستان به خاطر داشتن مناظری چشم نواز از قله های برفی، تپه های سرسبز و دره های عمیقی که گوسفندان در آن می چرند معروفند. یک منطقه قابل دسترسی برای بازدیدکنندگان پارک ملی توشتی وجود دارد که در ۸۵ کیلومتری کوه های قفقاز واقع شده و ۲۸۰ کیلومتر هم با تفلیس پایتخت گرجستان فاصله دارد.

دره های پار ملی تفلیس

معماری ساختمان ها و قلعه های پارک ملی توشتی گرجستان بر زیبایی و فضای جادویی این منطقه افزوده است. این منطقه در میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است. یکی از بناهای دیدنی پارک ملی توشتی برج های دارتلو گرجستن است که یکی از اهداف ساخت آن نگهبانی بوده است. پارک ملی توشتی گرجستان به خاطر ویژگی های خاصی که دارد و همچنین وسعت و قدمت زیادش از قدیمی ترین پارک های گرجستان بوده و از مهم ترین جاذبه های توریستی این کشور به حساب می آید. بنابراین اگر از عاشقان طبیعت و تاریخ هستنید و با تور گرجستان سفر کردید حتما یک روز را برای بازدید از پارک ملی توشتی خالی بگذارید چرا که طبیعت گردی و دیدن گیاهان بی نظیر و جانداران متنوع و جذاب این منطقه خالی از لطف نیست.

پارک ملی توشتی در تفلیس

منطقه تاریخی پارک ملی توشتی در تفلیس

در شمال شرقی گرجستان منطقه ای به نام توشتی وجود دارد و پارک توشتی درست در شمال شرقی این منطقه واقع شده است. یک محدوده ی وسیع که در شرق گرجستان قرار گرفته و از کاختی تا مرز روسیه نیز ادامه دارد. این پارک دارای کوهها و تپه های مختلفی است که برای علاقه مندان به کوهپیمایی می تواند جالب باشد. یکی از بناهای جذابی که در این منطقه وجود دارد برج های دارتلو است که برای مقاصدی از جمله نگهبانی نیز ساخته شده است.این مکان محلی مناسب و متنوع برای چوپانان می باشد که دام های خود را برای چرا به این مکان می آوردند. پس از سقوط سلطنت گرجستان این منطقه به عنوان مرکز حکومت پادشاهان کاکهیتان در قرن ۱۵ نیز در آمد.

جاده ی رسیدن به پارک ملی تفلیس

نحوه ی دسترسی به پارک ملی توتشی در تفلیس

به منظور دسترسی به پارک ملی توشتی در تفلیس ابتدا باید مسیری حدود یک ساعت و نیم روستای آلوانی Alvani را طی کنید و سپس به وسیله ی یک تاکسی یا مینی بوس به سمت حد فاصل دو روستای آلوانی و اومالو که کمی مسیر خطرناکی دارند رهسپار می شوید. این پارک در دامنه این کوه ها واقع شده و حدود ۳۰۰۰ متر تا تنگه توشتی فاصله دارد. یک جاده خاکی ای که از خطرناک ترین جاده های دنیاست و تنها در فصل تابستان امکان رفت و آمد در آن وجود دارد و به اندازه ای بسیار باریک است که گاهی چرخ های اتومبیل تان ممکن است که در هوا باشد. اگر از پنجره به پایین نگاه کنید، قلبتان به تپش خواهد افتاد. هیجان رسیدن به این پارک در طول مسیر به اندازه ای بالاست که می توانید در حین رسیدن نیز کلی تجربه کسب کنید و در کنار همراهانتان لذت کافی را ببرید.

منبع: unusualplaces.org

کشف زیبایی های بی شمار تفلیس (بخش دوم)
کشف زیبایی های بی شمار تفلیس (بخش دوم)
هتل بیلت مور این‌بار در قلب پایتخت گرجستان
هتل بیلت مور این‌بار در قلب پایتخت گرجستان
موزه مردم شناسی، فرصتی برای آشنایی با مردم تفلیس از قدیم تا به اکنون!
موزه مردم شناسی، فرصتی برای آشنایی با مردم تفلیس از قدیم تا به اکنون!
اطلاعات پروازی کامل سفر به تفلیس
اطلاعات پروازی کامل سفر به تفلیس