پارک ملی دره جیوژای، اولین پارک ملی چین

پارک ملی دره جیوژای چین | Jiuzhai Valley National Park

یکی از جاذبه های طبیعت گردی در مرکز کشور چین، پارک ملی دره جیوژای نام دارد. مکانی که طبیعتی وحشی و دست نخورده دارد. تا سال ۲۰۱۷ بازدید از این پارک به دلیل زلزله ای که در بعضی از نواحی آن آمد، برای گردشگران ممنوع شد. با این وجود، مسئولین کشوری چین برای بازدید گردشگران، در سال ۲۰۱۸ دوباره با محدودیت های خاصی ورودی این پارک جنگلی بسیار بزرگ را باز نمودند. اکنون تنها ۲۰۰۰ نفر روزانه از میان تورها، گردشگران و مردم بومی چین می توانند وارد پارک شوند. با مجله ی گردشگری الی گشت همراه باشید تا شما را با اولین پارک ملی چین یعنی پارک ملی دره جیوژای با ۹ قبیله تبتی اش آشنا نماید.

طبیعت بی نظیر پارک ملی دره جیوژای چین

موقعیت و نحوه دسترسی دره جیوژای

مطالب مرتبط:
بهترین مسیرهای طبیعت گردی در چین
غار رنگارنگ رید فلوت چین + تصویر
معرفی کامل استان های کشور چین

نخستین پارک ملی چین در ارتفاع های بین ۹۹۹ متر تا ۴۷۶۴ متر بالاتر از سطح زمین قرار گرفته است. اگر بخواهیم دقیق تر از موقعیت این دره بگوییم، این منطقه و دره در کناره کوه های هیمالیا و در استان سیچوان شمالی واقع شده است. دسترسی به پارک ملی دره جیوژای چین برای طبیعت گردی و بازدید از حیات وحش آن، بسیار آسان است. به راحتی با پرواز مشتقیم از شهرهای پکن، شانگهای، شیان (Xian)، چنگدو (Chengdu)، چونگ کینگ (hongqing) و هانگزو (Hangzhou) می توانید خود را به این مکان برسانید.

همچنین با اتوبوس و وسایل نقلیه زمینی هم می توانید خود را به این مکان برسانید. قطاری برای این مقصد در چین وجود ندارد.

طبیعت گردی در پارک ملی دره جیوژای چین

چرا باید به دیدن این پارک رفت؟

حیات وحش بی نظیر آن

پیش از اینکه پارک ملی دره جیوژای طبیعتی دست نخورده باشد، مکانی است برای زندگی قبایلی که تا همین قرن پیش کسی از وجود آن ها اطلاعی نداشت. در این دره ها، حدود ۲۲۰ گونه پرنده به همراه گیاهان و دیگر گونه های حیوانات در معرض خطر از جمله پانداهای غول پیکر، میمون طلایی سیچوان، سیچوان تاکین (که نوعی گوزن کوهی بومی تبت است) و بسیاری از گل هایی مانند ارکیده زندگی می کنند.

۹ روستای تبتی

علت نامگذاری این دره به جیوژای، معنی کلمه Jiuzhaigou در چینی است. این کلمه در زبان چینی به معنی دره ۹ روستا بوده و به درستی معروف ترین جاذبه این دره را تنها با نامش به شما معرفی می کند. پارک ملی دره جیوژای چین در میان دامنه های کوهستان مین شان (the Min Shan mountain) واقع شده و در ناحیه شیچوان جنوبی به جنوب غربی چین می رسد.

مناطق توریستی چین در پارک ملی دره جیوژای
از میراث جهانی یونسکو

این منطقه طبیعت گردی تقریبا با قرارگیری در منطقه مرکزی چین، به خاطر داشتن دریاچه ها و چشمه های آبی و سبز رنگش، آبشارهای بی نظیرش، اشکال زمین شناسی سنگی و کریستالی اش و البته حیات وحش بی نظیری که دارد، مشهور است.

در سال ۱۹۹۲ ین منطقه توانست در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار بگیرد. امروزه این پارک به سازمان های حفاظتی و معاهده جهانی مانند the Man and Biosphere Conservation Network پیوسته و مجوزهای مهمی هم درباره حفاظت دریافت نموده است.

دریاچه اژدهای زرد در پارک ملی دره جیوژای چین

اطلاعاتی جالب از اولین پارک ملی چین

یکی از دانستنی های جذاب راجع به این پارک ملی طبیعی این است که دولت چین تا سال ۱۹۷۲ هنوز بسیاری از روستاهای بومی درون آن را کشف نکرده بود. در واقع تا این سال، بسیاری از روستاهایی که درون این منطقه وجود داشتند، هیچ گونه اطلاعی در دست نبود و مردم آن ها هنوز به شیوه های داد و ستد قدیمی و بدون وابستگی به دیگر جوامع زندگی می کردند.

بر طبق آماری که دولت چین ارائه داده، در این دره، بیش از ۱۰۰۰ نفر از ۱۱۰ خانواده و قبیله زندگی می کنند. از جاذبه های درون پارک ملی دره جیوژای وجود ۹ روستای تبتی است. بنابراین فرهنگ، آداب و رسوم و مذهب این قبایل تبتی در این ناحیه همچنان دیده می شود. فرهنگی که هنوز دنیای مدرن امروزی آن را خدشه دار نکرده و کاملا بکر باقی مانده است. فرهنگی که از قرن ۶ میلادی تا به امروز ادامه داشته است.

قبایل تبتی در پارک ملی دره جیوژای چین

در پارک ملی دره جیوژای چین کجا اقامت کنید

خوشبختانه صنعت گردشگری در اطراف این جاذبه طبیعی و مطرح چین بسیار پیشرفت نموده است. چه اقامتگاه های بومی و محلی و چه هتل های چند ستاره، اقامت شما را در شب های تور طبیعت گردی چین فراهم می آورند. درست در بیرون از پارک، هتل های ۳، ۴ و ۵ ستاره و بین المللی مانند هتل های معروف شرایتون (the Sheraton)، اینترکنتیننتال (InterContinental) و دیگر هتل ها قرار گفته اند.

برای رزرو هتل در این نواحی به راحتی به سایت های رزرو هتلی مانند الی گشت یا حتی booking.com مراجعه کنید.

به خاطر فرهنگ و جذابیت های قبیله های تبتی که این منطقه دارد، سعی شده تا طراحی درون هتل ها و البته اتاق ها به سبک تبتی انجام شود که البته با وسایل مدرن زندگی امروزی مجهز شده اند.

یادآور می شویم که به دلیل آب و هوای خنکی که پارک ملی دره جیوژای چین دارد، هیچ یک از هتل های اطرافش تهویه مطبوع و خنک کننده ندارند. در زمستان سرد هم برای گرم نمودن مهمانان و مسافران در هتل ها، به آن ها پتوهای برقی گرم داده می شود. اگر به دنبال تهویه مطبوع هستید، به سراغ هتل های ۵ ستاره بروید.

اقامت در پارک ملی دره جیوژای چین

نکته هایی برای بازدید از پارک ملی دره جیوژای

از آنجایی که در نزدیکی این پارک و طبیعت آن، هیچ شهر بزرگی وجود ندارد و حداقل دو روز طول می کشد تا به مناطق توریستی و گردشگری این پارک وسیع برسید، حتما با یک راهنما و تور لیدر همراه شوید.

بیماری ارتفاع با بازدید از پارک

در پارک ملی دره جیوژای چین نقاط مرتفع بسیاری وجود داشته و اصلا همگونی ارتفاعی وجود ندارد. به عنوان مثال برای اینکه بیشتر متوجه منظور ما شوید، باید بگوییم که ورودی دره و طبیعت آن ارتفاعی حدود ۲۰۰۰ متر دارد در حالی که ارتفاع فرودگاه این ناحیه تنها ۳۵۰۰ متر بالاتر از سطح آب های آزاد است. تغییر در این ارتفاع ها می تواند شما را به بیماری ارتفاع دچار کند. علائم این بیماری از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

نکات ایمنی در بازدید از پارک ملی دره جیوژای چین

بنابراین اگر قصد سفر به میان ناشناخته های چین را دارید، ابتدا با دکتر خود در این باره صحبت کنید. مسافران و گردشگرانی که بیماری های قلبی یا مشکل فشار خون دارند، بهتر است برای سفر به پارک ملی دره جیوژای و بازدید از ۹ قبیله تبتی یا طبیعت گردی در آن، بیشتر فکر کنند.

همچنین پیشنهاد می شود که در این منطقه هیچ گونه فعالیت های ورزشی سنگینی انجام ندهید. مراقب غذای خود باشید. گرم بمانید و میوه و سبزیجات فراوان بخورید. حتی به بعضی از گردشگران توصیه می شود که با خود، کپسول اکسیژن به همراه داشته باشند.

3 پاندا در حیات وحش پارک ملی دره جیوژای چین

جاذبه های طبیعت گردی درون پارک

در هر فصل از سال مخصوصا فصل های گرم سال بهترین طبیعت گردی و راهپیمایی خود را در میان دره ها و کوه های منطقه می توان داشت. منطقه ای که از آن به دنیای پریان یاد می شود. دریاچه پنج گل (The Five Flower Lake) از جمله جاذبه های این دره با مناظری خیالی است. دریاچه ای که جزو عجایب پارک ملی دره جیوژای چین محسوب می شود. رنگ هایی که به خاطر گیاهان عمق دریاچه در آن دیده می شود، شما را به شگفتی می اندازد. پاییز این طبیعت هم بسیار دیدنی است. چرا که انعکاس رنگ پاییزی درختان، زیبایی ترکیب رنگ های آب دریاچه پنج گل را دوچندان می کند.

دریاچه پنج گل-پارک ملی دره جیوژای چین

این پارک از گونه های درختان سرما دوست مانند نوعی کاخ به نام فیر، اسپروس، گلبوته های گلدار، گیاه ازالیا، گل صد تومانی و البته درخت بامبو است.

بازدید از دریاچه اژدهای زرد را هم فراموش نکنید.

منبع: en.jiuzhai.com

آنچه باید در سفر به باتومی تجربه کنید
آنچه باید در سفر به باتومی تجربه کنید
دره ساماریا، دره ای بکر در یونان برای طبیعت گردی
دره ساماریا، دره ای بکر در یونان برای طبیعت گردی
دژ بسطام در ارومیه، بنایی از تمدن اورارتوها با قدمت ۸۰۰ ساله
دژ بسطام در ارومیه، بنایی از تمدن اورارتوها با قدمت ۸۰۰ ساله
باغ مهتاب، آخرین نقطه دیدنی تاج محل
باغ مهتاب، آخرین نقطه دیدنی تاج محل

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code