پارک ملی کالاهاری در آفریقای جنوبی

پارک ملی کالاهاری | Kalahari National Park

پارک ملی کالاهاری یک منطقه حفاظت شده حیات وحش است که در کشور آفریقای جنوبی قرار دارد. این پارک در واقع بخشی از پارک فرامرزی بزرگ تری به نام پارک کالاگادی (Kgalagadi) است که بین کشورهای آفریقای جنوبی و بوتسوانا قرار دارد.  این دو پارک در کنار هم یکی از بزرگ ترین مناطق تحت حفاظت در آفریقای جنوبی را تشکیل می دهند. در پارک ملی کالاهاری گونه های نادر حیوانات آفریقایی مثل شیر یال سیاه را می توانید مشاهده کنید. علاوه بر این حیواناتی مثل چیتا، غزال، دم عصایی و انواع بز کوهی و بیابانی را می توانید در این پارک ببینید. پارک ملی کالاهاری یکی از بهترین مناطق برای تماشای پرندگان نیز به شمار می رود و گونه های خاص و نادری در این پارک زندگی می کنند. با الی گشت همراه باشید تا با هم سری به پارک ملی کالاهاری در آفریقای جنوبی بزنیم.

دم عصایی یا میرکات آفریقایی

حیات وحش پارک

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به آفریقای جنوبی
۱۵ دلیل برای سفر به آفریقای جنوبی

پارک کالاهاری در بخشی از بیابان معروف کالاهاری قرار گرفته و موقعیت خاص جغرافیایی این منطقه باعث شده گونه های نادر حیات وحش در این منطقه زندگی کنند. شیر یال سیاه آفریقایی یکی از مشهورترین حیواناتی است که در این پارک زندگی می کند. علاوه بر این، پلنگ آفریقایی، چیتا، کفتار خال دار، تیزشاخ کالاهاری، ایمپالا، غزال آفریقایی، کلِ آب دوست (نوعی بز کوهی)  و دم عصایی های بامزه یا میرکات (Meerkat) نیز از جمله حیواناتی هستند که در این منطقه زندگی می کنند.

علاوه بر جانوران، پرندگان نادر و زیبایی نیز در این پارک زیست می کنند که اگر خوش شانس باشید آن ها را خواهید دید. دوستداران حیات وحش و کسانی که به تماشای پرندگان آفریقایی علاقمندند حتما باید سری به این پارک فوق العاده بزنند. علاوه بر فلامینگوها و پلیکان های مهاجر که به طور موقت به این پارک می آیند

پارک کالاهاری بخشی از منطقه حیات وحش حفاظت شده کالاگادی است که در بخش جنوبی آفریقا قرار گرفته است. مساحت کلی پارک حدود ۳۸۰۰۰ کیلومتر مربع است که حدود سه چهارم این پارک در بوتسوانا و یک چهارم در آفریقای جنوبی قرار دارد. کالاگادی به معنای «سرزمین عطش» است.

این پارک در جنوب بیابان کالاهاری قرار گرفته است و یکی از بهترین مناطق برای سافاری و تماشای چیتا محسوب می شود.

شیر یال سیاه آفریقایی

 

بهترین زمان برای بازدید از پارک ملی کالاهاری

گفتیم که این پارک ملی در بخشی از بیابان کالاهاری قرار گرفته است. به همین دلیل آب و هوا در این منطقه بسیار گرم و خشک است. در طول تابستان (از ماه اکتبر تا آوریل) دمای هوا به ۴۰ درجه و گاهی حتی بیشتر نیز می رسد. میزان بارش سالانه در این منطقه به ندرت بیشتر از ۱۰۰ میلی متر می رسد و برخی سال ها حتی از ۵۰ میلی متر نیز کمتر است. در این فصل به دلیل گرمای شدید و خشکی زمین، شاهد طوفان های شنی کالاهاری خواهیم بود.

در فصل زمستان (از ژوئن تا آگوست) به زیر ۲۵ درجه می رسد و هوا بسیار خشک می شود. به طور کلی، زمستان بهترین زمان برای تماشای حیوانات و پرندگان این پارک است. چون به دلیل خشکی هوا بسیاری از حیوانات برای آب خوردن به چاله ها و رودخانه های نزدیک می آیند و می توان آن ها را تماشا کرد.

حیات وحش آفریقای جنوبی

تاریخچه

پارک ملی کالاهاری در سال ۱۹۳۱ برای حفاظت از حیات وحش منطقه در آفریقای جنوبی تاسیس شد. در سال ۱۹۹۲ نمایندگانی از هیئت مدیره پارک های ملی آفریقای جنوبی با نمایندگان بوتسوانی دیدار کردند و توافقنامه ای را برای تشکیل یک پارک ملی متحد امضا کردند. دو طرف توافق کردند که همکاری های لازم را در زمینه حفاظت از حیات وحش و گونه های حیوانی و همین طور جذب توریست انجام بدهند.   به این ترتیب پارک بین مرزی کالاگادی ایجاد شد که بخشی از آن در آفریقای جنوبی و بخشی دیگر در بوتسوانا قرار دارد.

چیتا آفریقای جنوبی

اقامت در پارک

پارک ملی کالاهاری منطقه ای بسیار وسیع است و برای بازدید از تمام آن حداقل به یک روز وقت نیاز خواهید داشت. بسیاری از مسافران ترجیح می دهند طول روز را با خیال راحت به گشت و گذار در پارک بپردازند و شب نیز در همین مکان اقامت کنند. در پارک ملی کالاهاری سه اقامتگاه برای مسافران و گردشگران وجود دارد: Two Rivieren، Mata Mata و Nossob. در اقامتگاه Two Rivieren می توانید از امکانات رفاهی مناسبی مثل لباسشویی و خشکشویی، اتاق خواب های تمیز، استخر شنا، کافه و مانند آن استفاده کنید.

  •  کمپ اقامتی Two Rivieren: این اقامتگاه کمپ اصلی پارک محسوب می شود و دارای کلبه های خانوادگی ۶ تخته برای اقامت های خانوادگی و گروهی است. در این کلبه ها دو اتاق خواب، حمام و آب جاری، اتاق نشیمن، تهویه مطبوع و آشپزخانه مجهز وجود دارد. خانه های ییلاقی کوچک تر نیز با دو تخت جداگانه و مبل تختخواب شو و حمام و دوش در اختیار مسافران قرار می گیرند. در بخشی از کمپ می توانید استخر شنا، چند فروشگاه و سوپرمارکت را پیدا کنید و مایجتاج خود را خریداری کنید. همچنین اگر با اتومبیل خودتان به پارک ملی کالاهاری آمده اید می توانید بنزین نیز در این کمپ پیدا کنید.
غزال آفریقایی
  • کمپ اقامتی ماتا ماتا Mata Mata: این کمپ اقامتی در مرز بین آفریقای جنوبی و نامبیا قرار دارد. در این کمپ نیز کلبه های بزرگ ۶ تخته، دو خوابه، حمام و دوش، بخش نشیمن و آشپزخانه مجهز و کامل وجود دارد. همچنین در محوطه بیرون و فضای باز نیز اجازه کمپ و چادر زدن به مسافران داده می شود.
  • کمپ اقامتی Nossob: این کمپ اقامتی در امتداد رودخانه نوسوب در مرز بوتسوانا قرار گرفته است. در این کمپ نیز اقامتگاه های مختلفی برای گروه های گردشگری وجود دارد. کلبه های ۶ تخته خانوادگی با دو اتاق خواب، دو حمام، اتاق نشیمن و آشپزخانه مجهز در اختیار گردشگران قرار داده می شود. چادر زدن نیز در محوطه اقامتگاه مجاز است.

چطور به پارک ملی کالاهاری برویم؟

پارک کالاهاری در فاصله حدودا ۲۶۰ کیلومتری آپینگتون در شمال کیپ تاون و ۹۰۴ کیلومتری ژوهانسبورگ قرار دارد. توریست هایی که در سفر به آفریقای جنوبی قصد بازدید از این منطقه حیات وحش را دارند می توانند یا از طریق شهر آپینگتون یا از کورومان به پارک ملی کالاهاری بیایند.

منبع: africatouroperators.org

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد