پافوس، شهر ساحلی و باستانی قبرس

جاذبه هایی از شهر پافوس

شهر زیبای ساحلی پافوس در قبرس به دو بخش تقسیم ‌شده است که نخستین آن ‌ها پافوس کاتو در بخش جنوبی شهر و در کنار بندرگاه است و بیشتر سایت‌ های باستانی در آن قرارگرفته ‌اند. بخش دوم این شهر، کتیما (Ktima) نام دارد که می‌توان در آن موزه‌ های شهر را یافت. با الی گشت همراه باشید و با چند جاذبه پافوس قبرس آشنا شوید:

مطالب مرتبط:
سفر به قبرس و بندر پاوس
پرسه زنی در گذشته قبرس
mosaic in house of dionysus

خانه دیونیسوس (Dionysus)

پیاده ‌روی موزاییکی خانه دیونیسوس، یکی از بهترین نمونه ‌های موجود در مدیترانه بوده و یکی از برترین جاذبه ‌های گردشگری در پافوس به‌ حساب می‌آید. این پیاده ‌روی باستانی به ‌صورت تصادفی توسط یک کشاورز که در حال شخم زدن مزرعه خود بود کشف شد. این پیاده ‌رو به ‌خوبی رنگ ‌های متنوع و طبیعی سنگ ‌آهک خود را حفظ کرده است و تصاویر آن ماجراهایی از اسطوره ‌های یونانی را روایت می‌کند. یکی از شناخته ‌شده ‌ترین موزاییک‌ ها در بخش پشتی خانه یافته شده است و در آن ماجرای بازگردانده شده گانومده (Ganymede) به المپوس توسط یک عقاب روایت می‌شود. با این‌ وجود مشهورترین موزاییک این منطقه به ماجرای فتح و پیروزی دیونیسوس و سواری او بر روی ارابه خدایان که توسط یوزپلنگ ‌ها کشیده می ‌شود اشاره دارد، در پشت او نیز جشنی شاد برگزار شده است که در آن پیروانش به جمع ‌آوری گل مشغول هستند.
درست در مقابل این سایت نیز خانه آیون (Aion) قرار دارد که در آن هنوز پنج موزاییک باکیفیت ‌های بسیار عالی باقی مانده است. در گوشه بالای سمت چپ می ‌توانید تصویری از لدا و زئوس که به شکل یک قو درآمده است را مشاهده کنید. تصویر بالا در سمت راست نیز دیونیسوس را در دوران بچگی نشان می ‌دهد که توسط تعداد زیادی از فرشتگان همراهی می‌ شود و در مرکز نیز تصویری از رقابت ‌های زیبایی بین فرشته های دریایی به داوری آیون قرار گرفته است. تصویر نهایی نیز تصویری از تنبیه یک مرد نادان توسط آپولو است زیرا این فرد، این خدای یونانی را به یک دوئل موسیقایی دعوت کرده و شکست خورده است. خانه تسیوس (Theseus) نیز در همان نزدیکی قرار دارد و به خاطر داشتن تصاویر و روایت ‌های مربوط به مبارزه تسیوس و مینوتور (Minotaur که یک موجود افسانه ‌ای با سر گاو و بدن انسان است) در بال جنوبی خود، ارزش دیدن دارد.

آدرس: خیابان کریاکو نیکولائو، سایت باستانی پافوس، پافوس کاتو

cyprus paphos lara beach

سواحل

علی رغم ارزش بالای سایت ‌های باستانی در اطراف پافوس، اقامت گاه‌ های تفریحی آن بیشتر به دلیل استفاده از سواحل عالی این منطقه مورد استفاده قرار می‌گیرند. در سمت شرقی شهر، ساحل دوست ‌داشتنی آلیکس (Alykes) با امکانات بسیار زیاد و مناسب خود قرار گرفته است؛ که در صدر انتخاب ‌های گردشگرانی که با خانواده و فرزندان خود به سفر می‌ آیند قرار می‌گیرد. برای دستیابی به مکانی که اندکی کمتر شلوغ باشد نیز به ‌سوی ساحل کیسونگرا (Kissonerga bay در هشت کیلومتری شمال شهر) بروید، جایی که در آن مسیرهای شنی بسیار بزرگی وجود دارند ولی به دلیل کمبود امکانات، گردشگران معدودی در آن مشاهده می‌شوند. ساحل لارا (Lara در ۲۶ کیلومتری شمال شهر) نیز در بلندی ‌های آکاماس (Akamas Heights) واقع شده است و نه‌تنها ساحل شماره یک این منطقه به ‌حساب می‌آید بلکه یکی از بهترین سواحل کل جزیره قبرس نیز محسوب می‌گردد. در این مکان شما می‌توانید خلیج کوچکی را بیابید که محیط شنی بسیار ویژه ‌ای داشته و در تابستان‌ ها نیز یک مرکز لانه مهم برای لاک ‌پشت‌ ها است.

cyprus paphos fyti village

فایتی (Fyti)

تنها با نیم روز سفر از پافوس می‌توانید به دهکده فایتی برسید که انگار شما را در زمان به سفر می ‌برد. علی رغم امکان دسترسی آسان به این مکان از طریق پافوس، جو زندگی روستایی در این دهکده همچنان به ‌وضوح ملموس است. برای گشت ‌وگذار در خیابان ‌های باریک این روستا و دور شدن از سروصدا و فشار شلوغی ساحل می ‌توانید به این دهکده سفر کنید.

می‌توانید در مدت‌ زمانی که در این مکان هستید، سری به موزه هنرهای مردمی نیز بزنید. در این مکان می‌ توانید روش سنتی بافت و نساجی را مشاهده کرده و ردپای این صنایع در تاریخ را نیز مشاهده نموده و محصولات باکیفیتی از جنس کتان و ابریشم را نیز خریداری کنید. در غیر این صورت می‌توانید زمان خود را در دهکده سپری کرده و در میان خانه ‌های سنگی و کوچه ‌هایی که به روش ‌های قدیمی سنگ ‌فرش شده‌اند سپری کنید.

موقعیت مکانی: ۲۶ کیلومتری شمال شرقی پافوس

آیا روستای اخلمد را جن ها ساخته اند؟!
آیا روستای اخلمد را جن ها ساخته اند؟!
پوکت صاحب بزرگترین چرخ و فلک جهان خواهد شد
پوکت صاحب بزرگترین چرخ و فلک جهان خواهد شد
مسجد جامع قزوین، یکی از کهن ترین مساجد جامع در ایران
مسجد جامع قزوین، یکی از کهن ترین مساجد جامع در ایران
به این ۸ دلیل به قبرس شمالی بروید
به این ۸ دلیل به قبرس شمالی بروید

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code