سفری به کشور عجایب با ۸۴۱ زبان زنده دنیا!

پاپوآ گینه نو | Papua New Guinea

یکی از جزایر کمتر شناخته شده در جهان پاپوآ گینه نو است که ساکنین اصلی آن قبیله هایی با قدمت های قدیمی است. پاپوآ گینه نو تبدیل به یکی از جذابیت ها و کشورهای عجیب برای گردشگری و سفر شده است. در این جزایر نه تنها با مردم و قبایلی عجیب و غریب و البته رنگارنگ روبرو می شوید بلکه حتی مجبور خواهید بود که برای ارتباط با آن ها، از زبان اشاره استفاده کنید. در این جزیره تنها راه ارتباط با مردم عادی جزیره، زبان اشاره و گاهی زبان انگلیسی در شهرهای اصلی آن است. مجله الی گشت شما را با جزیره ای عجیب با ۸۴۱ زبان زنده دنیا به نام پاپوآ گینه نو آشنا می کند.

پاپوآ گینه نو
مطالب مرتبط:
چرا تاج محل از عجایب جهان است
اسرار آمیزترین عجایب ترسناک طبیعی در جهان
رودخانه لی در چین در فهرست ۱۰ عجایب آبی جهان

پاپوآ گینه نو، جزیره و کشوری در جنوب غربی اقیانوس آرام و در بالای استرالیا است. این کشور از جزیره های متعدد با مردم و قبیله های مختلفی تشکیل شده است. اگر بخواهیم تمام خاک کشور پاپوآ گینه نو را کامل برایتان بگوییم باید اینطور ادامه دهیم. پاپوآ گینه نو شامل نواحی شرقی گینه نو، دومین جزیره بزرگ جهان است (نیمه غربی استان های اندونزی به نام پاپوآ و پاپوآی غربی)، مجمع الجزایر بیسمارک (Bismarck) شامل نیو بریتانیا (New Britain)، نیو ایرلند (New Ireland)، جزایر آدمیرالتی (the Admiralty) و چندین جزیره دیگر در این قسمت، بوگانویل (Bougainville) و بوکا (Buka) که بخشی از مجمع الجزایر سلیمان هستند و جزایر کوچک مرجانی است.

پایتخت رسمی و ملی این کشور به نام پورت مورسبی (Port Moresby)، در جنوب شرقی گینه نو در دریایی مرجانی واقع شده است. بنابرایم مشخص کردن دقیق آن در میان نقشه بسیار مشکل خواهد بود. تنها می توانید با نقشه گوگل این جزایر در کنار یکدیگر را از میانه کشور اندونزی، جزایر مارشال، جزایر سلیمان، نیو کالدونیا و دیگر جزایر پراکنده این منطقه تشخص دهید. در مجموع تعیین دقیق تک تک مناطق و جزایر خاک پاپوآ گینه نو بسیار مشکل است.

پاپوآ گینه نو در اقیانوسیه

جزایر هایی که پاپوآ گینه نو را تشکیل می دهند در مدت زمان ۴۰،۰۰۰ سال توسط گروهی مختلط از مردم که به طور کلی با نام قبلیه یا گروه ملانزیز (Melanesians) شناخته می شوند، اشغال شده اند. از آنجا که این کشور در سال ۱۹۷۵ به استقلال دست یافت، با بزرگترین چالش خود روبرو شد. این که چگونه مردمی متشکل از چندین جوامع مختلف را که هیچ وجه اشتراکی با یکدیگر ندارند، به عنوان یک ملت واحد رهبری کند. ملتی که هم اکنون به ۸۴۱ زبان زنده دنیا صحبت می کنند. سیاستمداران و اکثر مردم این کشور معتقدند که اگر می خواهند در این کشور زندگی کرده و با دیگر مردم ارتباط برقرار کنند از میان این ۸۴۱ زبان باید حداقل ۴ زبان را بدانند و الا به مشکل برخواهند خورد. کنترل چند صد جوامع مختلف گوناگون و جداگانه به عنوان یک ملت واحد کار بسیار دشواری است.

پاپوآ گینه نو قبیله های مختلف

جاذبه های زمین شناسی

مناظر با شکوه و متنوع کشور پاپوآ گینه نیو بازتابی از یک تاریخ جدید زمین شناسانه است که در نتیجه برخورد و حرکت لایه های زمین در صفحات شمالی استرالیا با لایه صفحه متحرک غربی اقیانوس آرام به وجود آمده اند. در نتیجه به عنوان بهشتی برای زمین شناسان است.

در این کشور می توانید شاهد سر برآوردن جزایر از میان آب های اقیانوس و تشکیل جزیره های نوزادی باشید که ممکن است در سال های آینده به عنوان مکانی برای سکونت انسان ها و دیگر موجودات گیاهی و جانوری باشند.

دشت ها و جزایر پایینی در جنوب گینه نو جنوبی، از لحاظ جغرافیایی بخشی از خاک استرالیا محسوب می شوند. در واقع، گینه نو از استرالیا تنها در تاریخی حدود ۸۰۰۰ سال پیش، توسط سیلاب های کم عمق تنگه تورس (Torres) به طور فیزیکی جدا شد. دشتهای جنوب گینه نو، که به نام قفسه پرواز-دیگال (the Fly-Digul shelf) و به نام رودخانه های فلای و دیگول نامیده می شوند، از لحاظ زمین شناسی پایدار شده اند.

پاپوآ گینه نو-جزایر مختلف

اطلاعات عمومی راجع به پاپوآ گینه نو

این کشور در قاره اقیانوسیه قرار گرفته است و حدود ۶۰۰ جزیره کوچک و حدود ۵۱۵۰ کیلومتر خط ساحلی دارد. تنها ۱۳ درصد از مردم آن، در مناطق شهری زندگی می کنند.

از عجایب دیگر این جزیره این موضوع است که پاپوآ گینه نو بیش از ۸۰۰ زبان بومی دارد و در نتیجه بیشتر از هر کشور دیگری در جهان، از این بابت شناخته شده است.

پاپوآ گینه نو از سال ۱۹۷۵ جزو کشورهای مشترک المنافعه شده است. جمعیت آن بر طبق آماری که در سال ۲۰۱۳ گرفته شده است، ۷,۳۲۱,۰۰۰ نفر است. در سازمان ملل رتبه این کشور، ۱۵۷ بوده و زبان رسمی آن برای کارهای اداری زبان انگلیسی است.

  • واحد پول: کینا (kina) است که به طور اختصاری K نوشته می شود.

دولت مستقل پاپوآ گینه نو در جنوب اقیانوس آرام یک مرز مشترک با اندونزی دارد؛ همسایگان نزدیک دیگر آن استرالیا در جنوب و جزایر سلیمان در سمت شرق هستند. کشور شامل ۲۲ استان از جمله منطقه سرمایه ملی (پورت مورسبی بزرگتر) و منطقه مستقل بوگینویل Bougainville است.

جشن های پاپوآ گینه نو

کشوری که جاده هایش رودخانه ها هستند

در این کشور شبکه ای از راه آهن وجود دارد که می توانید با آن به نقاط مختلف جزیره بزرگ بروید. با این حال پورت مورسبی شاید تنها پایتخت جهان باشد که با جاده و قطار با بقیه نواحی این کشور ارتباط ندارد. در این پایتخت هیچ راه آهنی وجود ندارد. در این کشور مهم ترین و بهترین وسیله نقلیه ای که وجود دارد، بنادر و رودخانه ها هستند. در حقیقت به دلیل طبیعت بکر و دست نخورده و کوه های عظیم ساخت جاده در آن بسیار مشکل است. بنابراین پایتخت این کشور و باقی شهرها با حمل و نقل درون رودخانه و بنادر با یکدیگر در ارتباط هستند. همچنین حمل و نقل و خدمات هوایی نیز در کلیه جزایر و خاک پاپوآگینه نو اقیانوسیه فراهم است.

پاپوآ گینه نو و فرهنگ مردم آن

تور پاپوآ گینه نو و قبایل این کشور

پاپوآ گینه نو، یکی از کشورهای متنوع فرهنگی در این جهان بوده که دارای بیش از ۸۵۰ زبان شناخته شده است. با فرهنگ های غنی زندگی ابتدایی که تقریبا به همان زبان های اجدادی خود صحبت می کنند و جمعیت کثیری دارند. قبایل مختلف پاپوآ گینه نو در روستاهای اجدادی و بر طبق سنت های قدیمی خود زندگی می کنند. شاید بتوان این کشور را یکی از کمترین شناخته شده ترین کشورهای دنیا دانست. کمتر کسی در دنیای گردشگری امروز راجع به فرهنگ ها و جغرافیای این کشور به طور کلی می داند. در نتیجه سفر به پاپوآ گینه نو هنوز به عنوان ماجراجویی در میان قبیله های ناشناخته محسوب می شود.

اگر حدود ۱۰۰ سال پیش وارد این جزایر می شدید، شاید قبایل آدم خوار می دیدید.

اما هم اکنون این جزایر پر از چشم اندازهای طبیعی و قبایلی با فرهنگ های جذاب است که با آداب و رسومشان شما را غافلگیر می کنند. می توانید پس از اجازه گرفتن از مردم قبیله، در مراسم ها و جشن های آن ها شرکت کنید. همچنین جدای از انتخابی که از میان ۸۵۰ قبیله می توانید داشته باشید، طبیعت نیز شما را به شگفتی وا می دارد. پاپوآ گینه نو پر از شگفتی های طبیعی عجیب و غریب است.

پاپوآ گینه نو-قبیله های مختلف

می توانید به ابتدای رودخانه سپیک (Sepik) بروید تا با مردم کروکودیلی آشنا شوید، قبل از اینکه به سرزمین های مرتفع این جزایر بروید. تور های گردشگری که برای این منطقه برده می شوند، به شما این امکان را می دهند تا برای دو روز بتوانید در ارتفاعات و در میان قبیله ای به نام کلم (Kalam) در ارتفاعات منطقه بیسمارک شمالی زندگی کنید. می توانید در مسیر های مشخص شده برای طبیعت گردی راهپیمایی کنید و از دیدن پرندگان رنگارنگ جنگل های گرمسیری لذت ببرید. از معروف ترین جشنواره های این کشور، جشنواره های عامیانه قبایل است که یکی از جشن های مهم پاپوآ گینه نو است. همچنین سواحل زیبا، شفاف و فیروزه ای اطراف این کشور، برای شنا و لذت بردن از سواحل شنی موقعیت خوبی را برای گردشگران فراهم آورده اند.

معماری بومی پاپوآ گینه نو

برای سفر به پاپوآ گینه نو می بایستی به کشورهای اندونزی سفر کرده و سپس راهی این کشور شوید. همچنین برای پایتخت این کشور نیز می توانید پرواز پیدا کنید. به شما پیشنهاد می دهیم که برای گشت و گذار و دیدن این جزیره های زیبا حداقل زمان یک هفته بگذارید و سریع از کنار چنین جاذبه های کمتر دیده شده نگذرید. می توانید به دیدن حیواناتی همانند کروکودیل ها و بسیاری از حیوانات عجیب و غریبی بروید که تاکنون حتی عکس آن ها را نیز ندیده اید. در این جزایر حدود ۳۸ گونه پرنده عجیب و غریب وجود دارد. اگر به حشره شناسی علاقه دارید، این مکان می تواند بهشت حشره شناسی شما باشد. در اینجا سوسک های غول پیکر سبز رنگ و پروانه های عظیم زیبا را در میان جنگل های گرمسیری پیدا خواهید نمود.

می توانید درون ویلاها و ریزوت هایی که همانند کلبه های قبایل پاپوآ گینه نو در ارتفاع ساخته شده اند، اقامت کنید و از امکانات و تفریحات هتل های جنگلی این کشور، بهره ببرید. حیوانات نادر پستاندار آبی در این منطقه زندگی می کنند که در معرض خطر انقراض قرار دارند و می توانید به دیدن آن ها بروید. اگر در قرن ۲۱ به دنبال جزایری همانند جزیره های ناشناخته گنج یا سریال انیمیشینی همچون سرندپیتی می گردید، به جزایر پاپوآ گینه نو سفر کنید!

منبع: britannica.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد