پدیده خورشید نیمه شب چیست؟

خورشید نیمه شب نروژ

آیا شما  از آن دسته آدم هایی هستید که باید همه ی کارهایتان را در روشنایی روز انجام دهید؟ ایا شما عاشق روزید و همیشه با خودتان فکر می کنید که ای کاش ساعت های روز بیشتر بود تا بتوان تمام کارهای نیمه تمام را انجام داد؟ آیا از تاریکی و سکوت مطلقی که در شب وجود دارد متنفرید؟ یا بر عکس، از آن دسته افراد شب زنده دار هستید؟ افرادی که تمام ایده های خلاقانه و بکر فقط در تاریکی شب به ذهنشان می رسد؟ چیزی که مشخص است این است که زمین طوری حرکت می کند که هم صبح و هم شب را خواهید داشت. اما اگر به شما بگوییم که نقاطی در این جهان وجود دارد خورشید در آن روزهای متوالی نمی خوابد چطور؟ پدیده ای به نام خورشید نیمه شب که فقط در مکان های خاصی از دنیا اتفاق می افتد. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا با این پدیده ی عجیب بیشتر آشنا شویم.

خورشید نیمه شب
مطالب مرتبط:
راز رنگ نارنجی صخره های خلیج آتش چیست؟
راز اسرارآمیزترین درخت روی زمین چیست؟

خورشید نیمه شب در واقع یک پدیده ی طبیعی است که در طی آن می توانید خورشید را حتی در نیمه های شب هم ببینید، این پدیده فقط و فقط در نزدیکی مدار قطبی و در نزدیکی قطب شمال رخ می دهد. البته بر عکس این پدیده هم وجود دارد و به آن شب های قطبی می گویند. در این شب ها درست بر عکس بالا، هیچ خورشیدی در طول روز وجود ندارد!

خورشید نیمه شب در فصل تابستان و در ماه مارچ تا اواسط سپتامبر در مناطق نزدیک مدار قطب شمال رخ می دهد و خورشید را می توان در ۲۴ ساعت روز در آسمان دید و همین که از این عرض شمالی دور شوید و به سمت جنوب مدار شمالی برویم، تعداد روزهایی که در آن خورشید ۲۴ ساعته وجود دارد، کمتر می شود. اگر چه همه نروژ را «سرزمین خورشید نیمه شب» می دانند اما این پدیده در کشورهای اسکاندیناوی شمالی، آلاسکا، شمال روسیه، کانادا، سوئد، فنلاند و گرینلند هم دیده می شود.

پدیده خورشید نیمه شب

ابرها خورشید را تیره می کنند…

این که خورشید در پس افق دیده می شود به این معنا نیست که مدام در حال درخشش است. ابرها و مه باعث محو شدن خورشید می شوند و پدیده ی خورشید نیمه شب نیاز به آب و هوای مناسب دارد.

عکس خورشید نیمه شب

پدیده ای که از قطب شمال شروع می شود…

در نیمکره ی شمالی، پدیده ی خورشید نیمه شب، طلوع خورشید در ماه مارچ در قطب شمال شروع می شود و تقریبا تا ۶ ماه ادامه دارد. در مدار قطب جنوب هم این پدیده فقط در قطب جنوب دیده می شود، جایی که در آن هیچ انسانی زندگی نمی کند (البته به جز محققان و دانشمندان)، این پدیده فقط در قطب جنوب اما به مدت زمان کمتر دیده می شود.

متاسفانه این پدیده باعث می شود تا اختلال بزرگی در خواب ساکنان این مناطق به وجود بیاید و بسیاری از آنها بر این عقیده اند که در طول این زمان، در تمام کارهای آن ها اختلال به وجود می آید و نمی توانند درک درستی از معنای زمان داشته باشند!

خورشید نیمه شب نروژ

در کشور نروژ برای بزرگداشت این پدیده جشنواره های جالبی برگزار می شود. در روز شروع خورشید نیمه شب در نروز، کشتی هایی زیادی به صف می شوند تا گردشگران مشتاق را به این کشور ببرند. گردشگرانی که می توانند روی عرشه بنشینند و از این پدیده ی خارق العاده لذت ببرند!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code